Рішення № 95606029, 11.03.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2021
Номер справи
160/17179/20
Номер документу
95606029
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2021 року Справа № 160/17179/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Приватного підприємства фірма «Бомонд» до Кам`янської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправним та нечинним рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного підприємства фірма "Бомонд" до Кам`янської міської ради Дніпропетровської області, в якій просить:

- визнати протиправним та нечинним рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020.».

В обґрунтування позову зазначив, що спірне рішення відповідача є нормативно-правовим актом регуляторного характеру, проте всупереч законодавству України, повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акту, відповідний аналіз регуляторного впливу розробником проекту оприлюднений не був.

Крім того, в оскаржуваному рішенні від 09.07.2020 №1975-44/VII вказано, що рішення прийнято відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Висновок розміщений на сайті https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-05-12-004267-b. Сама форма висновку державної експертизи землевпорядної документації від 30.06.2020 №2020-20 є дефектною і містить суттєві недоліки, що робить неможливим його використання органом місцевого самоврядування при прийнятті оскарженого рішення.

Недоліки оформлення висновку державної експертизи землевпорядної документації від 30.06.2020 №2020-20, а саме: відсутність в ньому дати затвердження, дати усунення недоліків, відсутність гербової печатки, відсутність реквізитів, а звідси й неможливість встановити особу та її повноваження стосовно посвідчення відповідним записом на висновку експертизи факту усунення її недоліків, на думку позивача, робить неможливим його використання органом місцевого самоврядування при прийнятті оскарженого рішення.

Отже, міська рада прийняла рішення від 09.07.2020 №1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020» з порушенням вимог частини другої статті 13, частини п`ятої статті 9 Закону «1160-IV, що призвело до порушення такого принципу державної регуляторної політики, як прозорість та врахування громадської думки.

Окрім того, позивачем наведено практику Верховного Суду згідно якої рішення суб`єкта владних повноважень про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель до нормативно-правових регуляторних актів у подібних правовідносинах.

Ухвалою суду від 28.12.2020 було відкрито провадження за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

18.01.2021 до суду від Кам`янської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020» не є регуляторним актом у розумінні норм чинного законодавства, а тому і не може підпадати під вимоги опублікування проектів регуляторних актів. Незважаючи на це, відповідачем було повністю дотримано вимоги законодавства стосовно опублікування проекту акту із зазначенням дати такої публікації. Відповідачем не було допущено порушень норм чинного законодавства, у зв`язку із чим рішення не підлягає скасуванню, а позов не підлягає задоволенню.

У позовній заяві позивач зазначає практику судів, із посиланням на позицію, що рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту є нормативно-правовим актом.

Але, розглянувши зазначену судова практика на яку йдеться посилання, необхідно зазначити, що вона не має відношення до даного спору, оскільки в зазначеній судова практиці йде мова про скасування та визнання протиправним, не чинними рішення, якими разом з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, затверджувалась сама нормативна грошова оцінка з базової вартості 1 кв. м. землі з вираженням у грошовому еквіваленті, змінювались норми права, скасовувались або змінювались інші правові акти.

19.01.21 до суду засобами електронного зв`язку від представника Кам`янської міської ради надійшло клопотання про об`єднання справи №160/15501/20 та №160/17179/20 в одне провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 було передано адміністративну справу 160/17179/20 судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Боженко Н.В. для вирішення питання про об`єднання в одне провадження №160/17179/20 зі справою №160/15501/20.

26.01.2021 до суду від представника позивача надійшло клопотання про виконання відповідачем вимог ч. 4 ст. 264 КАС України, в якому просив суд зобов`язати Кам`янську міську раду опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання та надати до суду докази опублікування.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 (суддя Боженко Н.В.) було відмовлено у задоволенні клопотання представника Кам`янської міської ради про об`єднання позовів в одне провадження у справі №160/17179/20 зі справою №160/15501/20.

10.03.2021 до суду засобами електронного зв`язку від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника за наявними в матеріалах справи документами. Позов підтримує в повному обсязі.

11.03.2021 представником відповідача було долучено до матеріалів справи офіційне повідомлення про розгляд даної справи, яке розміщено на офіційному сайті Кам`янської міської ради. Окрім того, у даній заяві вказано, що представник відповідача проти заяви позивача про розгляд справи в письмовому провадженні не заперечує та просить розглянути справу по суті в письмовому провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

З урахуванням вищевикладеного, судом було ухвалено подальший розгляд справи здійснювати без участі представників сторін у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 12.07.2013 Дніпродзержинською (наразі Кам`янською) міською радою було прийнято рішення №842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ».

Зазначеним рішенням міська рада затверджувала технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ та вводила її в дію з 01.01.2014. Також, цим рішенням було визначено застосування базової вартості 1 кв.м. земель міста у розмірі 199,64грн.(пункт 1 Рішення).

У зв`язку зі строком спливу проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, який визначений Законом України «Про оцінку земель», 09.06.2020 на офіційному веб-сайті міської ради був оприлюднений проект рішення Кам`янської міської ради «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020».

09.07.2020 на 44 сесії VII скликання Кам`янської міської ради прийнято рішення №1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020».

Пунктом 1 Рішення міська рада вирішила затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020.

Пунктом 2 Рішення міська рада вирішила установити, що це рішення набирає чинності з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 застосовується з 01.01.2021.

Позивач, вважає, що оскаржуване рішення передбачає затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське, якою визначена нова середня (базова) вартість одного квадратного метра земель міста Кам`янське. Середня (базова) вартість 1м2 земель міста Кам`янське складає – 461,69 грн./м2, граничні значення зонального коефіцієнту Км2 становлять 2,44 та 0,61.

Позивач вважають оскаржуване рішення Кам`янської міської ради протиправним, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов наступних висновків.

Так, згідно п.1 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрем, у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

З положень наведеної норми вбачається, що КАС України поділяє рішення суб`єкта владних повноважень на нормативно-правові акти та індивідуальні акти.

Відповідно п.п. 18, 19 ч.1 ст. 4 КАС України, нормативно-правовим актом є акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Індивідуальним актом є акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийнятий) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

У справі, що розглядається, оскаржено прийняте відповідачем рішення від 09.07.2020 №1975-44/VІІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020".

Як вбачається з назви та змісту рішення, ним затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон №1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно із частиною п`ятою статті 5 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження.

Згідно ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» Рішення міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/ VII було офіційно оприлюднене в місцевих засобах масової інформації - газеті «Любимый-город» від 09.07.2020 «Специальный выпуск» та- розміщені на офіційному веб-сайті міської ради http://kam.gov.ua/ .

Відповідно до оскаржуваного рішення міська рада вирішила:

- затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 (п.1.Рішення);

- установити, що це рішення набирає чинності з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 застосовується з 01.01.2021р.

З прийняттям оскаржуваного рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII, була лише затверджена Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське без встановлення цим рішенням базової вартості 1 кв.м. землі в грошовому еквіваленті та з визначенням про застосування нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське з 01.01.2021.

Тобто, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське без встановлення цим рішенням базової вартості 1 кв.м. землі містить лише розрахунки (формули та коефіцієнти), які в подальшому будуть застосовуватись при розрахунках земельних платежів і тільки після впроваджені нормативної грошової оцінки земель в грошовому виражені базової вартості 1 кв.м. землі, виникне обов`язок землекористувачів (сторін по договору оренди) вносити зміни до існуючих договорів. В даному випадку, обов`язок відсутній, тому відсутні підстави вважати, що оскаржуване рішення порушує права та інтереси Позивач, як наслідок відсутні підстави для подання даного позову.

Відповідно до положень Земельного кодексу України оцінка земель різного призначення проводиться для порівняльного аналізу ефективності їх використання. Дані економічної оцінки земель є основою грошової оцінки земельної ділянки різного цільового призначення.

Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель, та у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (стаття 201 Земельного кодексу, стаття 13, частина 1 стаття 15 Закону України «Про оцінку земель»).

Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 201 Земельного кодексу).

Згідно із положеннями статей 15 та 18 Закону України від 11.11.2003 № 1378- IV «Про оцінку земель» (далі - Закон № 1378-ІV) підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Положеннями статті 15 Закону № 1378-ІV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Відповідно до положень нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

За результатами, нормативної грошової оцінки земельних ділянок на підставі положень статті 20 Закону № 1378-IV складається технічна документація із землеустрою, відповідно до вимог Закону України від 22.05.2003 № 858-ІV «Про землеустрій» (далі - Закон № 858- IV).

Відповідно до ч,1 ст.25 Закон № 858- IV документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

Замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі (стаття 26 Закону № 858- IV).

Розробниками технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок є особи, які згідно із Законом України "Про землеустрій" мають право на здійснення діяльності у сфері землеустрою (стаття 7 Закону № 1378 -IV).

Статтею 26 Закону № 858-ІV встановлено, що розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою, та фізичні особи -підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Згідно зі статтею 28 цього ж Закону розробники документації із землеустрою за достовірність, якість і безпеку (заходів, передбачених цією документацією, несуть відповідальність, передбачену договором і законом.

Згідно ч.1.ст.20 Закону № 1378- IV за результатами бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. (ч.1 статті 23 Закону № 1378-IV).

Відповідно до Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок підлягає обов`язковій державній експертизі, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об`єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об`єктів експертизи, що й було здійснено Відповідачем.

Щодо доводів позивача про те, що спірне рішення є регуляторним актом і прийняте з порушенням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», суд зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», який визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, визначено, що регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Таким чином, регуляторний акт має свої власні визначальні характеристики, передбачені статтею 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», та лише за умови відповідності акту відповідного регуляторного органу вказаним вимогам він вважається регуляторним та до нього мають бути застосовані положення наведеного Закону.

До таких характеристик належить: - він має бути прийнятим уповноваженим регуляторним органом; - такий нормативно-правовий акт, або окремі його положення, мають бути спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин; - встановлювати, змінювати чи скасовувати норми права; - застосовуватись неодноразово та щодо невизначеного кола осіб.

Отже, лише за сукупної наявності всіх зазначених характеристик, відповідний акт є регуляторним та при його прийнятті уповноважений регуляторний орган повинен дотримуватись процедури, що встановлена Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Суд погоджується з доводами позивача, що оскаржуване рішення прийняте регуляторним органом -Кам`янською міською радою, та стосується невизначеного кола осіб (оскільки затверджує технічну документацію з нормативної грошової оцінку земельних ділянок, але виключно тільки щодо користувачів землі), однак вказане рішення застосовується одноразово, оскільки вичерпується впровадженням рішенням відповідної нормативної грошової оцінки з встановленням базової вартості 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті, що в даному випадку і було здійснено шляхом прийняття відповідного Рішення Кам`янської міської ради від 18.12.2020 № 41-03/VII «Про впровадження нормативно грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020», в якому встановлено базову вартості 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті.

Оскаржуване рішення не встановлює, змінює чи скасовує норми права, так як в результаті його прийняття жодний нормативно-правовий акт не зазнав змін.

Тому, відсутність повної сукупності ознак регуляторного акту, передбачених статтею 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», не відносить таке рішення до регуляторного акту, до якого мають бути застосовані вимоги Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», в частині обов`язкового оприлюднення проекту такого акту в друкованих засобах масової інформації метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань, та здійснення аналізу його регуляторного впливу тощо.

Отже, виходячи з положень Земельного кодексу України, Законів України «Про оцінку земель», «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», «Про землеустрій» органи місцевого самоврядування виступають лише замовниками робіт з нормативної грошової оцінки земельних ділянок та на пленарних засіданнях лише затверджують технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі, розроблену у відповідності до вимог чинного законодавства.

Зокрема, відповідно до Роз`яснень Державної регуляторної служби України від 07.03.2018 «Щодо застосування органами місцевого самоврядування вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" при прийнятті рішень про затвердження нормативної грошової оцінки земель», яка роз`яснила що: «виходячи з положень Земельного та Податкового кодексів України, Законів України «Про оцінку земель», «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», «Про землеустрій» органи місцевого самоврядування виступають лише замовниками робіт з нормативної грошової оцінки земельних ділянок та на пленарних засіданнях лише затверджують технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі, розроблену у відповідності до вимог чинного законодавства.

Тобто, Державна регуляторна служба України як орган який контролює питання вказаного закону зазначив, що рішення органів місцевого самоврядування про затвердження нормативної грошової оцінки населеного пункту не є регуляторними актами в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» за умови, якщо рішення про їх затвердження не містить інших правових норм, у тому числі, щодо встановлення базової вартості 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті, що не передбачено вимогами законодавства».

Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва є спеціальним уповноваженим органом, який має право здійснювати експертизу регуляторних актів на їх відповідність та здійснювати роз`яснення щодо правомірності застосування вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» будь-який інший державний орган таких повноважень не має.

Отже, оскаржуване рішення не є регуляторним актом в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» оскільки рішенням Кам`янської міської ради від 09.07.2020 №1975-44/VII затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське без встановлення цим рішенням базової вартості 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті та з визначенням про застосування нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське з 01.01.2021. не містить інших правових норм, у тому числі, щодо встановлення базової вартості 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті, що не передбачено вимогами законодавства».

Окрім того, рішенням Кам`янської міської ради від 18.12.2020 року № 41-03/VII "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020" впроваджено нормативну грошову оцінку земель з встановленням цим рішенням базової вартості 1 кв.м. землі в грошовому еквіваленті в розмірі 461,69грн.

Суд зазначає, що обставини та дії щодо правомірності рішення Кам`янської міської ради від 18.12.2020 року № 41-03/VII "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020" не є предметом дослідження у цій справі.

Отже, суд приходить до висновку, що рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 №1975-44/VII не є регуляторним актом та прийнято відповідачем відповідно до повноважень та у спосіб передбачений нормами Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про оцінку земель».

У позовній заяві позивач зазначає практику судів, із посиланням на позицію, що рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту є нормативно-правовим актом.

Однак суд не бере до уваги наведену практику, оскільки в зазначеній судова практиці йде мова про скасування та визнання протиправним, не чинними рішення, якими разом з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, затверджувалась сама нормативна грошова оцінка з базової вартості 1 кв. м. землі з вираженням у грошовому еквіваленті, змінювались норми права, скасувались або змінювались інші правові акти. Оскаржуване рішення Кам`янської міської ради не має ознак притаманних нормативно-правовому акту, як це було зазначено вище.

Щодо твердження позивача про те, що форма висновку державної експертизи землевпорядної документації від 30.06.2020 №2020-20 є дефектним та містить суттєві недоліки, що робить неможливим його використання відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення, суд зазначає наступне.

Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 30.06.2020 № 2020-20 відповідає формі встановленого зразка затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 12.07.2006 №974 «Про затвердження Порядку реєстрації об`єктів державної експертизи землевпорядної документації та типової форми її висновку» у відповідній затвердженій формі висновку не містяться будь які додаткові позначки або вказівки, які позивач зазначає у позові, а саме необхідність додаткових відміток виконавців експертизи, додаткові якісь реквізити, крім тих які передбачені затвердженою формою, що дає підстави вважати твердження позивача викладені у позові стосовно висновку не відповідають дійсності.

Стосовно наявності печатки, суд зазначає, що після 19.07.2017 норма ст. 581 ГК України абсолютно чітко вказує: навіть за наявності печатки суб`єкт господарювання не зобов`язаний її застосовувати.

Згідно ст. 581 ГК України суб`єкт господарювання має право використовувати у своїй діяльності печатки. Використання суб`єктом господарювання печатки не є обов`язковим. Наявність або відсутність відбитка печатки суб`єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків.

Отже, висновок державної експертизи землевпорядної документації від 30.06.2020 №2020-20 відповідає формі встановленого зразка та в повній мірі виготовлений у відповідності до норм діючого законодавства та Методики.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020» прийнято у межах повноважень на підставі та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства України та не є регуляторним актом в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Тому, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства фірма “Бомонд” до Кам`янської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправним та нечинним рішення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Приватного підприємства фірма “Бомонд” (51925, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Українська, б. 85, код ЄДРПОУ 20261228) до Кам`янської міської ради Дніпропетровської області (51931, м. Кам`янське, майдан П. Калнишевського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) про визнання протиправним та нечинним рішення – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко