
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17671/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі – відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням комісії з питань призначення державних соціальних допомоги Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 14 липня 2020 року №10 позивачу припинено надання раніше призначеної житлової субсидії. Також рішенням Департаменту соціальної політики Луцької міської ради №1121-553 від 21 липня 2020 року визначено суму надміру виплачених коштів за період з червня 2019 року по червень 2020 року у розмірі 16500,46 грн., яку запропоновано перерахувати до 25 грудня 2020 року на рахунок відповідача. Зі змісту вказаних вище рішень вбачається, що позивач не повідомила про обставини, зазначені у пункті 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року№848 (у даному випадку про зміну складу зареєстрованих осіб), протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Однак позивач вказує, що нею своєчасно 15 травня 2019 року було повідомлено відповідача - Департамент соціальної політики Луцької міської ради - орган, котрим одночасно надаються, як житлові субсидії так і допомога при народженні дитини, про факт зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств (народження сина ОСОБА_2 ), як це передбачено пунктом 90 наведеного Положення.
Окрім того, вважає, що реєстрація дитини - сина ОСОБА_2 не мала негативного впливу на розмір виплаченої на її користь субсидії, оскільки по суті не міняє її майновий стан.
З урахуванням наведеного позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 14 липня 2020 року №10 про припинення раніше наданої житлової субсидії та від 21 липня 2020 року №1121-553 про визначення розміру надміру сплачених коштів у вигляді житлових субсидій у розмірі 16500,46 грн.
Ухвалою судді від 16 січня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що в ході здійснення перевірки цільового використання житлових субсидій, згідно сформованої із Реєстру територіальної громади довідки про склад зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб та розширеної (деталізованої) інформації від 01 червня 2020 року, було виявлено факт змін у складі члена сім`ї домогосподарства позивача, а саме: здійснено 20 травня 2019 року реєстрацію її дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою за якою надавалася житлова субсидія. У той же час, позивач у визначений Положенням строк не подала нову заяву та декларацію у зв`язку зі зміною у складі сім`ї члена домогосподарства. Згідно пункту 119 Положення про порядок призначення житлових субсидій (пункт 22 Положення в редакції діючій на момент допущення порушення) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення. Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою). З урахуванням наведеного, Департаментом було здійснено перерахунок суми призначеної субсидії за період з червня 2019 року по червень 2020 року та визначено обсяг надміру виплачених коштів у розмірі 16 500,46 грн. Крім того зазначає, що звернення ОСОБА_1 до Департаменту 15 травня 2019 року із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги не є і не може бути повідомленням про зміни складу зареєстрованих. Просила у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив позивач підтримала правову позицію, викладену у позовній заяві. Зазначила, що відповідачем не доведено та не наведено жодних доказів, що реєстрація дитини вплинула на розмір призначеної субсидії, що призвело до понесення зайвих витрат державного чи місцевого бюджету. Також вказує, що нарахування, з формальних підстав, оскаржуваним рішенням на неї та її багатодітну сім`ю, яка несе витрати по утриманню п`яти неповнолітніх дітей, надміру сплачених коштів у вигляді житлових субсидій у розмірі 16500,46 грн., які є для неї значними, та їх можливе стягнення свідчить про покладення на позивача суб`єктом владних повноважень індивідуального і надмірного тягара у розумінні національного законодавства так і практики Європейського суду з прав людини. Просила позов задовольнити.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 25 листопада 2018 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. Разом із вказаною заявою позивач надала Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у розділі І якої зазначила дані про осіб, які входять до складу домогосподарства і є зареєстрованими у житловому приміщенні: ОСОБА_1 (заявниця), доньки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , сини ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , у розділі II зазначено дані про члена сім`ї зі складу домогосподарства, який не зареєстрований за зазначеною адресою: ОСОБА_2 (чоловік).
На підставі вказаної заяви Департаментом соціальної політики Луцької міської ради було призначено субсидію домогосподарству ОСОБА_1 на загальних підставах із дати звернення, а саме з листопада 2018 року по квітень 2019 року включно, про що свідчить протокол про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу від 16 лютого 2019 року.
У подальшому, із урахуванням вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій, домогосподарству ОСОБА_1 автоматично призначено житлову субсидію без звернення на наступні сезони, як такому, що отримувало її в попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні, а саме на період із травня 2019 року по квітень 2020 року, та в подальшому з травня 2020 року по вересень 2020 року, що підтверджується рішеннями про призначення субсидії від 13 липня 2019 року та від 22 травня 2020 року.
Водночас ІНФОРМАЦІЯ_2 у позивача народився син ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
Рішенням комісії з питань призначення державних соціальних допомог від 14 липня 2020 року позивачу припинено раніше надану житлову субсидію згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848. Як встановлено в ході розгляду даної справи, підставою для припинення надання житлової субсидії стало неповідомлення протягом 30 календарних днів про обставини, що мають значення при визначенні права та розміру житлових субсидій.
Як вбачається з рішення від 21 липня 2020 року №1121-553 про визначення розміру надміру сплачених коштів у вигляді житлових субсидій, за період з червня 2019 року по червень 2020 року ОСОБА_1 надано житлову у субсидію у розмірі 16500,46 грн. Внаслідок того, що громадянка не повідомила про обставини, зазначені у пункті 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (у даному випадку про зміну складу зареєстрованих осіб), протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, встановлено, що заявниця не мала права на отримання житлової субсидії у вказаний період. Визначено обсяг надміру виплачених коштів у розмірі 16500,00 грн. та встановлено строк для повернення надміру виплачених коштів до 25 грудня 2020 року.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями відповідача, позивач звернулася із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення №848, у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення житлової субсидії).
Відповідно до пункту 1 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
За змістом абзацу першого пункту 2 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
За приписами пункту 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктом 4 Положення №848 передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Як передбачено пунктом 9 вказаного Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи (пункт 10 Положення №848).
Пунктом 15 Положення №848 передбачено, що житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Відповідно до пункту 16 Положення №848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, осіб, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Як слідує з оскаржуваних рішень від 14 липня 2020 року та від 21 липня 2020 року №1121-553, підставою для припинення надання позивачу житлової субсидії стало неповідомлення протягом 30 календарних днів про обставини, що мають значення при визначенні права та розміру житлових субсидій, у даному випадку про зміну складу зареєстрованих осіб.
Так, ІНФОРМАЦІЯ_2 у позивача народився син - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
15 травня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про надання допомоги при народженні дитини, до якої додала свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 . Рішенням Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 28 травня 2019 року позивачу призначено допомогу при народженні дитини (на дитину ОСОБА_2 ).
Позивач вважає, що таким чином належним чином повідомила відповідача про зміну у складі сім`ї.
Відповідно до пункту 16 Положення №848 (пункт 90 вказаного Положення в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Суд звертає увагу на те, що вказаний порядок передбачає окреме звернення особи до органу, що призначає субсидію, з повідомленням про зміну складу сім`ї. І звернення з заявою про призначення допомоги при народженні дитини не є тотожнім зверненню з заявою про зміну складу сім`ї.
Відповідно до абзацу п`ятого пункту 119 Положення №848 (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин - 06 травня 2019 року, вказано у «пункті 16 цього Положення»), протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Отже, чинним на момент виникнення спірних правовідносин (06 травня 2019 року) пунктом 16 наведеного Положення було передбачено обов`язок громадянина, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про настання обставин саме для перерахунку призначеної житлової субсидії, а тому обов`язковою умовою, яка тягне припинення субсидії у такому разі є неповідомлення особою, якій призначена субсидія, таких даних, що мають впливати на перерахунок призначеної субсидії.
Разом з тим, реєстрація народженої дитини позивача не мала негативного впливу на розмір виплаченої позивачу субсидії, оскільки по суті не змінила майновий стан позивача.
Як передбачено пунктом 121 Положення №848 (далі - в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень), надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).
Згідно з пунктами 125, 127 Положення №848 у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що поверненню підлягає виключно надміру перерахована (виплачена) житлова субсидія.
Відповідач не надано суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження факту надмірно перерахованої (виплаченої) позивачу житлової субсидії.
При цьому, суд зауважує, що збільшення складу сім`ї внаслідок народження дитини зменшення розміру субсидії не передбачає, а навпаки збільшує її розмір, вказані обставини не були враховані суб`єктом владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що відповідачем в порушення вимог частини другої статті 77 КАС України не доведено правомірність прийняття оскаржуваних рішень.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
За змістом частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути 1681,10 грн. судового збору, сплаченого відповідно до квитанції №13 від 30 грудня 2020 року.
Керуючись статтями 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок 4а, ідентифікаційний код юридичної особи 03191963) про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 14 липня 2020 року №10 про припинення раніше наданої житлової субсидії та від 21 липня 2020 року №1121-553 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Луцької міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1681,10 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна грн. 10 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк