
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2021 р. Справа № 120/7004/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сала П.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Слюсар О.О.,
представника позивача Гнатюка М.А.,
відповідача ОСОБА_1
представника відповідача Ткаченко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін адміністративну справу
за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області
до ОСОБА_1
про стягнення капіталізованих платежів,
ВСТАНОВИВ:
20.11.2020 до суду надійшов адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області (надалі - позивач, Фонд) про стягнення з ОСОБА_1 (надалі - відповідач, ОСОБА_1 ) на користь позивача капіталізованих платежів в сумі 44950,33 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідно до програмного забезпечення ЄІАС по страхувальнику "ФОП ОСОБА_1 " (РНОКПП НОМЕР_1 ) рахується один потерпілий від нещасного випадку на виробництві, який з 18.08.2020 отримує щомісячні страхові виплати від Фонду. У зв`язку з тим, що 28.08.2020 здійснено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 за власним рішенням, Фонд повинен здійснити капіталізацію платежів для задоволення вимог, що виникли з його зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам. Загальна сума потреби у капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим становить 44950,33 грн. Вказана сума включає в себе потребу в капіталізації коштів для здійснення щомісячних виплат по відшкодуванню шкоди, завданої здоров`ю ОСОБА_1 , забезпечення його санаторно-курортним лікуванням, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, лікуванням. Незважаючи на те, що відповідачу надсилалася вимога за № 1238-02 від 14.09.2020 про сплату капіталізованих платежів для задоволення вимог, які виникли з його зобов`язань, як роботодавця, перед потерпілим ОСОБА_1 , відповідач відмовляється добровільно сплатити спірні кошти. Відтак позивач звертається до суду з адміністративним позовом про примусове стягнення капіталізованих платежів.
24.11.2020, на виконання вимог ч. 3 ст. 171 КАС України, судом надіслано запит до Вінницької міської ради щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання відповідача-фізичної особи.
02.12.2020 до суду надійшла відповідь на вказаний запит Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради, згідно з якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований по АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 07.12.2020 відкрито провадження у справі за позовом Фонду та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
30.12.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач позов заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні.
Відповідач зазначає, що заявлені позовні вимоги Фонду обґрунтовує з посиланням на положення ст.ст. 51, 1205 ЦК України. Однак, на думку відповідача, правовідносини, які виникли між сторонами, не регулюються ані нормативно-правовими актами щодо підприємницької діяльності, ані цивільним законодавством. Так, згідно зі статтею 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. Водночас до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Відповідач звертає увагу, що з цього приводу Велика Палата Верховного Суду зробила висновки (постанова від 28.11.2018 у справі № 405/5366/17) про те, що у відносинах, пов`язаних з виплатою страхувальником у передбачених законом випадках компенсаційних виплат, Фонд та його робочі органи не виступають на рівних засадах з іншими учасниками відповідних відносин, а здійснюють владні управлінські функції, спрямовані на забезпечення державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав. Тому спори, пов`язані з перерахунком розміру компенсаційних виплат - грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, підлягають розгляду відповідно до правил КАС - судами адміністративної юрисдикції як такі, що є публічно-правовими за своєю правовою природою.
Відтак, посилаючись на окремі норми Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", відповідач зазначає, що у разі настання страхового випадку він, як застрахована особа, яка щомісячно сплачувала єдиний соціальний внесок, має право на відшкодування будь-яких страхових виплат за рахунок коштів Фонду, а не страхувальника.
Крім того, відповідач вказує на те, що підставою для капіталізації коштів є наявність зобов`язання внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`я застрахованим особам. Таким чином, оскільки страховий випадок стався з відповідачем як з приватним підприємцем, у зв`язку з чим він набув одночасно статус страхувальника та застрахованої особи, позивач повинен довести, що відповідач має деліктні зобов`язання перед самим собою внаслідок того, що сам собі спричинив шкоду, яку сам собі і має відшкодувати, а Фонд є лише посередником і не має особистих зобов`зань перед відповідачем як страховик. На думку відповідача, така позиція позивача, згідно з якою відповідач повинен сам собі відшкодовувати кошти для страхових виплат, є абсурдною та нікчемною, у тому числі з огляду на положення ст. 606 ЦК України, адже виходячи із загальних положень про зобов`язання - зобов`язання припиняється поєднанням боржника і кредитора в одній особі.
Ухвалою суду від 05.02.2021 вирішено здійснювати подальший розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Судове засідання призначено на 10:00 год 17.02.2021. Водночас, для забезпечення повного та всебічного з`ясування всіх обставин у справі і постановлення законного та обґрунтованого рішення по суті спору, з Фонду вирішено витребувати документи, пов`язані з нещасним випадком, що стався у ФОП ОСОБА_1 18.11.2019, та з розслідуванням цього нещасного випадку.
09.02.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач заперечує доводи та аргументи відповідача, наведені у відзиві, та просить суд задовольнити позовні вимоги з підстав, наведених у позові.
Разом з тим, відповідь на відзив подана позивачем з істотним пропущенням строку, встановлено ухвалою суду від 07.12.2020 (протягом трьох днів з дня отримання відзиву на позовну).
Так, з матеріалів справи видно, що відзив на позовну заяву Фонду було вручено 30.12.2020 (вх. № 2916), про що відповідач надав суду відповідні докази разом з відзивом. Втім, відповідь на відзив подана позивачем до суду лише 09.02.2021 (вх. № 6817) без заявлення клопотання про поновлення строку на його подання.
У судовому засіданні представник позивача не навів жодних поважних причин, які об`єктивно перешкоди Фонду своєчасно подати до суду відповідь на відзив.
Відтак суд, керуючись положеннями ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами, без урахування відповіді на відзив під час ухвалення рішення по суті.
11.02.2021, на виконання вимог ухвали суду від 05.02.2021, позивач надав суду належним чином засвідчені копії документів, пов`язаних з нещасним випадком, що стався у ФОП ОСОБА_1 18.11.2019, та з розслідуванням цього нещасного випадку.
17.02.2021 до суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи з метою надання відповідачу можливості реалізувати своє права на безоплатну вторинну правову допомогу та забезпечення участі в судовому засіданні адвоката відповідача.
Ухвалою суду від 17.02.2021, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, вказане клопотання задоволено, а розгляд справи відкладено на 01.03.2021.
23.02.2021 до суду надійшли заперечення відповідача. Втім, оскільки відповідь на відзив судом до розгляду не прийнята, справа вирішується за наявними матеріалами, без урахування заперечень відповідача під час ухвалення рішення по суті.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення згідно з обґрунтуваннями, наведеними у позовній заяві. Просить суд позов задовольнити.
Відповідач та його представник в судовому засіданні позов заперечили, надавши пояснення, що відповідають змісту відзиву на позовну заяву. Просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець 14.04.2008 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з наступними видами підприємницької діяльності: 23.69 "Виробництво інших виробів із бетону, гіпсу та цементу (основний)"; 16.10 "Лісопильне та стругальне виробництво"; 16.23 "Виробництво інших дерев`яних конструкцій і столярних виробів"; 23.61 "Виготовлення виробів із бетону для будівництва"; 43.39 "Інші роботи із завершення будівництва"; 43.99 "Інші спеціалізовані будівельні роботи", тощо.
18.11.2019, під час виконання робіт в орендованому ангарі по АДРЕСА_2 , з ФОП ОСОБА_1 стався нещасний випадок, а саме падіння з будівельного риштування з висоти 2,2 м, внаслідок якого відповідач отримав закриту черепно-мозкову травму, забій головного мозку, субарахноідальний крововилив, перелом склепіння черепа, забій м`яких тканин тім`яно-потиличної ділянки голови.
За результатами проведеного розслідування вказаний нещасний випадок визнано таким, що пов`язаний з виробництвом, про що уповноваженою комісією Управління Держпраці у Вінницькій області складено відповідний акт за формою Н-1/П від 11.12.2019.
Відповідно до виписки з акта огляду МСЕК до довідки серії 12ААА № 069844 від 18.06.2020 ОСОБА_1 визначену стійку втрату професійної працездатності 35% та встановлено третю групу інвалідності з повторним оглядом 01.07.2021.
Постановою Вінницького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області від 17.08.2020 № 0203/91384/91384/3 "Про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати", у зв`язку з нещасним випадком на виробництві та враховуючи вищезазначений висновок МСЕК, потерпілому ОСОБА_1 призначено щомісячну грошову виплату в розмірі 1435,41 грн та вирішено такі виплати провадити з 18.06.2020 до 30.06.2021 включно.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 28.08.2020 ФОП ОСОБА_1 припинив свою підприємницьку діяльність за власним рішенням.
У зв`язку з припиненням відповідачем підприємницької діяльності, Фонд здійснив розрахунок потреби в капіталізації коштів по страхувальнику ФОП ОСОБА_1 станом на 01.09.2020 для розрахунку з потерпілим ОСОБА_1 , розмір якої склав 44950,33 грн.
Так, потреба в капіталізації коштів для щомісячних виплат по відшкодуванню шкоди, завданої здоров`ю потерпілому ОСОБА_1 на період з вересня 2020 року по червень 2021 року складає 14354,10 грн (1435,41 грн х 10 місяців).
Потреба в капіталізації коштів для забезпечення потерпілого ОСОБА_1 санаторно-курортним лікуванням складає 14184,00 грн (591,00 х 24, де 591,00 грн - вартість ліжко-дня на 2020 рік, 24 дні - термін перебування потерпілого в санаторно-курортному закладі).
Потреба в капіталізації коштів для забезпечення потерпілого ОСОБА_1 лікарськими засобами та виробами медичного призначення складає 8740,38 грн (10488,45:12 х 10, де 10488,45 грн - кошти, витрачені в 2019 році на забезпечення одного потерпілого лікарськими засобами).
Потреба в капіталізації коштів для забезпечення потерпілого ОСОБА_1 лікуванням складає 7671,85 грн (9206,22:12 х 10, де 9206,22 грн - кошти, витрачені в 2019 році на забезпечення одного потерпілого лікуванням).
Таким чином, загальна сума платежів, що підлягають капіталізації Фондом для розрахунку з потерпілим ОСОБА_1 становить 44950,33 грн.
14.09.2020 позивач сформував та направив відповідачу вимогу за № 1238-02 про сплату капіталізованих платежів для задоволення вимог, які виникли з його зобов`язань, як роботодавця, перед потерпілим ОСОБА_1 .
Оскільки відповідач вказаних коштів на сплатив та добровільно відмовляється їх сплачувати, Фонд звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Оцінюючи спірні правовідносини та встановлені обставини справи, суд керується такими мотивами.
Відповідно до частини першої, другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 51 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Згідно з ч. 2 ст. 1205 ЦК України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV).
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов`язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб`єктів підприємницької діяльності.
Згідно зі ст. 3 Закону № 1105-XIV соціальне страхування здійснюється за принципами: 1) законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; 2) обов`язковості страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; 3) державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав; 4) обов`язковості фінансування Фондом витрат, пов`язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; 5) формування та використання страхових коштів на засадах солідарності та субсидування; 6) диференціації розміру виплати допомоги залежно від страхового стажу; 7) диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві; 8) економічної заінтересованості суб`єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці; 9) цільового використання коштів соціального страхування; 10) відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
Відповідно до частин 1-3 статті 4 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням. Фонд, якщо інше не передбачено законами України, не може займатися іншою діяльністю, крім тієї, для якої його створено, та використовувати свої кошти на цілі, не пов`язані з цією діяльністю.
Статтею 18 Закону № 1105-XIV передбачено, що страхуванню у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.
Страхуванню від нещасного випадку, у відповідності до частини 1 статті 35 Закону № 1105-XIV, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи-підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах.
Страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами (ч. 1, 3 ст. 36 Закону № 1105-XIV)
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам на сьогодні проводиться відповідно до Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 986 (далі - Порядок № 986), і здійснюється по кожній особі з виплатою заборгованості за минулі роки і необхідності виплат майбутніх платежів.
З урахуванням положень статті 11 Закону № 1105-XIV до спірних правовідносин слід застосовувати положення Порядку № 986.
За приписами пункту 2 Порядку № 986 термін "капіталізація платежів" означає визначення суми грошових зобов`язань страхувальника у випадку його ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством), що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам, які належить сплатити до Фонду соціального страхування України для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
При цьому терміни "застрахована особа" та "страхувальники" вживаються у значенні, наведеному в Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Так, відповідно до п. 3, 10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VІ (далі - Закон № 2464-VІ):
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 986 капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
Відповідно до пунктів 7-8 Порядку № 986 капіталізація платежів включає заборгованість страхувальника з виплат, пов`язаних із його зобов`язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю або здоров`ю застрахованої особи, а саме суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат на догляд за потерпілим і виплат за листками непрацездатності.
У кредиторських вимогах Фонду соціального страхування України до страхувальника, щодо якого розпочато ліквідацію, зазначається сума грошових зобов`язань, обчислена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації.
Суми капіталізованих платежів відповідно до зазначених кредиторських вимог у випадках ліквідації страхувальника перераховуються робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, у якому страхувальник перебуває на обліку.
Отже, встановлений Кабінетом Міністрів України порядок надходження до Фонду капіталізованих платежів у випадках ліквідації страхувальників (суб`єктів підприємницької діяльності) означає, що у разі припинення страхувальник, який у процесі своєї діяльності заподіяв шкоду життю чи здоров`ю працівників зобов`язаний внести до Фонду належну таким працівникам грошову суму з урахуванням заборгованості за попередні роки та потреби у майбутніх виплатах. Визначення механізму надходження таких платежів дає змогу Фонду забезпечити створення резерву коштів для покриття витрат на страхові виплати та надання медико-соціальних послуг потерпілим, які отримали виробничі травми чи професійні захворювання на підприємствах, які ліквідовані без правонаступника.
При цьому аналіз наведених вище норм чинного законодавства дає підстави вважати, що вимоги статті 11 Закону № 1105-XIV та положення Порядку № 986 щодо капіталізації платежів поширюються на всі випадки ліквідації юридичних осіб та припинення діяльності фізичних осіб-підприємців.
Аналогічна правова позиція наведена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 27.05.2020 у справі № 809/1738/17 та Верховним Судом у постанові від 18.06.2020 у справі № 820/2837/17.
Окрім того, частиною четвертою статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" встановлено, що для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця подається один з таких документів: 1) заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням; 2) ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця у зв`язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою.
Таким чином, фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, і саме із внесенням до Єдиного державного реєстру відповідного запису у такої фізичної особи виникають зобов`язання перед Фондом соціального страхування України щодо сплати капіталізованих платежів, розрахованих відносно потерпілого від нещасного випадку на виробництві.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.11.2020 у справі № 1940/1440/18.
Отже, враховуючи проаналізовані вище норми чинного законодавства та беручи до уваги правові позиції Верховного Суду у справах цієї категорії, суд зазначає, що:
по перше, капіталізація платежів здійснюється також у випадку припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців, у тому числі за власним рішенням;
по друге, факт припинення підприємницької діяльності фізичної особи та внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру не звільняє таку особу від обов`язку сплатити капіталізовані платежі;
по-третє, оскільки спори щодо стягнення капіталізованих платежів засновані на публічно-правових відносинам, у яких Фонд та його робочі органи не виступають на рівних засадах з іншими учасниками відповідних відносин, а здійснюють владні управлінські функції, спрямовані на забезпечення державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, то такі спори підлягають розгляду адміністративними судами (в цьому контексті див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 27.05.2020 у справі № 809/1738/17).
З урахуванням наведеного при вирішенні справи суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що Фонд немає підстав для стягнення капіталізованих платежів із страхувальників, які вже припинені (якщо йдеться про фізичну особу-підприємця), а також відсутність правового підґрунтя для пред`явлення до адміністративного суду позовних вимог про стягнення з відповідача спірної суми капіталізованих платежів.
Водночас той факт, що у згаданих рішеннях Верховного Суду надається оцінка Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765, який втратив чинність у зв`язку із затвердженням Порядку № 986, на думку суду, не змінює сформованих у таких рішеннях правових позицій Верховного Суду.
Адже порівняльний аналіз положень Порядку № 765 та Порядку № 986 свідчить про те, що останній більш конкретно та однозначно регулює правовідносини, пов`язані з капіталізацією платежів до Фонду, та усуває ряд законотворчих прогалин, які раніше існували через недостатню ясність Порядку № 765, зокрема в питаннях можливості стягнення капіталізованих платежів з фізичних осіб-підприємців у разі припинення ними підприємницької діяльності, а також в разі ліквідації юридичних осіб з підстав, що не пов`язані з банкрутством.
В свою чергу, існування таких прогалин на практиці породжувало виникнення спорів, при вирішенні яких Верховний Суд і сформував наведені вище правові позиції.
Натомість Порядок № 986, прийнятий у відповідності до Закону № 1105-XIV, чітко передбачає, що капіталізація платежів до Фонду здійснюється у випадках ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством) страхувальника та для задоволення вимог, що виникли із його зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам. При цьому капіталізація платежів означає визначення суми грошових зобов`язань страхувальника у випадку його ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством), що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам, які належить сплатити до Фонду.
Разом з тим, на переконання суду, у даному випадку відсутні підстави для стягнення капіталізованих платежів з відповідача.
Суд зауважує, що у відносинах капіталізації платежів завжди беруть участь три учасники, а саме (1) Фонд та його робочі органи, (2) застрахована особа, тобто фізична особа, яка підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок, та (3) страхувальник, тобто роботодавець, який зобов`язаний сплачувати єдиний внесок.
Водночас метою капіталізації платежів є задоволення вимог, що виникли із зобов`язань Фонду перед застрахованою особою, яка стала потерпілою внаслідок заподіяння їй шкоди життю та здоров`ю від нещасного випадку на виробництві.
Отже, капіталізація платежів полягає у визначенні суми коштів, яку Фонд повинен сплатити застрахованій особі (або особам, визначеним у статті 41 Закону № 1105-XIV) за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності застрахованої особи, у зв`язку з ліквідацією страхувальника.
Разом з тим, у справі, що розглядається, страхувальник та застрахована особа є однією і тією ж особою - ОСОБА_1 , який, будучи приватним підприємцем, отримав виробничу травму та у зв`язку з цим став потерпілим від нещасного випадку на виробництві.
Відтак суд вважає, що у даному випадку відповідач немає статусу страхувальника в цілях капіталізації платежів і нього не виникли зобов`язання внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованої особи, оскільки він сам є цією застрахованою особою, в якої виникло право на отримання страхових виплат.
За наведених обставин суд доходить висновку, що витрати Фонду на проведення розрахунку з потерпілим ОСОБА_1 за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві повинні покриватися за рахунок коштів Фонду, без здійснення капіталізації платежів у відповідності до Порядку № 986.
При цьому, на переконання суду, стягнення капіталізованих платежів з відповідача, який є потерпілим від нещасного випадку не відповідатиме ані меті капіталізації таких платежів, ані принципам загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Крім того, це порушуватиме конституційне право ОСОБА_1 на соціальний захист, яке згідно з ч. 2 ст. 46 Конституції України гарантується громадянам не лише за рахунок страхових внесків, але й бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Також, на думку суду, у даному випадку стягнення капіталізованих платежів з відповідача ОСОБА_1 буде очевидно не справедливим та не відповідатиме принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Ба більше, суд в принципі вважає неправильним і неприпустимим стягнення капіталізованих платежів з самого потерпілого від нещасного випадку на виробництві, який, до того ж, унаслідок цього втратив професійну працездатність та набув інвалідність.
Крім того, як видно з наданого Фондом розрахунку капіталізації платежів, спірна сума у 44950,33 грн включає в себе потребу в капіталізації коштів для здійснення щомісячних виплат по відшкодуванню шкоди, завданої здоров`ю самого відповідача ОСОБА_1 , та для забезпечення його санаторно-курортним лікуванням, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, лікуванням.
Тобто, фактично позивач просить суд стягнути зазначені кошти з відповідача ОСОБА_1 для того, щоб ці ж кошти у подальшому витратити на виконання своїх зобов`язань перед самим ОСОБА_1 за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням.
На думку суду, це суперечить завданням адміністративного судочинства, є нерозсудливим та позбавлене правового сенсу.
З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області безпідставними і такими, що не можуть бути задоволені.
При вирішенні справи суд також враховує, що вимоги Фонду-суб`єкта владних повноважень про стягнення з відповідача-фізичної особи коштів у значній сумі, без сумніву, є втручанням у право особи на мирне володіння майном. Відтак ця справа охоплюється предметом регулювання за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції.
Водночас у практиці ЄСПЛ (серед багатьох інших, наприклад, рішення у справах "Спорронґ і Льоннрот проти Швеції" від 23.09.1982, "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства" від 21.02.1986, "Щокін проти України" від 14.10.2010, "Серков проти України" від 07.07.2011, "Колишній король Греції та інші проти Греції" від 23.11.2000, "Булвес" АД проти Болгарії" від 22.01.2009, "Трегубенко проти України" від 02.11.2004, "East/West Alliance Limited" проти України" від 23.01.2014) напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання держави у право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу до Конвенції, а саме: 1) чи є втручання законним; 2) чи має воно на меті "суспільний", "публічний" інтерес; 3) чи є такий захід (втручання у право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям.
Втручання держави у право на мирне володіння майном є законним, якщо здійснюється на підставі нормативно-правового акта, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким і передбачуваним з питань застосування та наслідків дії його норм.
Втручання є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення "суспільного", "публічного" інтересу - втручання держави у право на мирне володіння майном може бути виправдано за наявності об`єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності. Саме національні органи влади мають здійснювати первісну оцінку наявності проблеми, що становить суспільний інтерес, вирішення якої б вимагало таких заходів. Поняття "суспільний інтерес" мас широке значення (рішення у справі "Колишній король Греції та інші проти Греції"). Крім того, ЄСПЛ також визнає, що й саме по собі правильне застосування законодавства, безперечно, становить "суспільний інтерес" (рішення у справі "Трегубенко проти України").
Критерій "пропорційності" передбачає, що втручання у право власності розглядатиметься як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. "Справедлива рівновага" передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, визначеною для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідного балансу не буде дотримано, якщо особа несе "індивідуальний і надмірний тягар". При цьому з питань оцінки "пропорційності" ЄСПЛ, як і з питань наявності "суспільного", "публічного" інтересу, визнає за державою досить широку "сферу розсуду", за винятком випадків, коли такий "розсуд" не ґрунтується на розумних підставах.
Повертаючись до обставин цієї справи, суд вважає, що з урахуванням наведених вище мотивів втручання у майнові права відповідача з боку держави в особі Фонду у даному випадку не може вважатися пропорційним і становить "індивідуальний та надмірний тягар" для відповідача, який, окрім того, знаходиться у вразливому становищі в зв`язку з втратою працездатності внаслідок отриманої виробничої травми та набуттям інвалідності.
Відповідно до п. 30 рішення ЄСПЛ у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 року рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
За змістом пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін, оцінивши надані суб`єктом владних повноважень докази на підтримку заявлених позовних вимог, суд приходить до переконання про відсутність достатніх правових підстав для стягнення з ОСОБА_1 капіталізованих платежів в сумі 44950,33 грн.
Відтак у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
З урахуванням положень статті 139 КАС України питання про розподіл судових витрат у справі не вирішується.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи:
1) позивач: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 41315197, місцезнаходження: вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21037)
2) відповідач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ).
Повне судове рішення складено 16.03.2021 (дата обумовлюється перебуванням головуючого судді на лікарняному в період з 02.03.2021 по 15.03.2021 включно).
Суддя Сало Павло Ігорович