
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
09 березня 2021 р. Справа № 120/8348/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач), в якому просив суд визнати протиправним рішення № 905090198349 від 11.08.2020 ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії згідно ст. 13 "Про пенсійне забезпечення" та зобов`язати ГУ ПФУ у Вінницькій області призначити і виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 03.08.2020 згідно зі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 2012 перебував на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримував пенсію по інвалідності. 23.08.2019 звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про переведення на пенсії за віком за Списком № 1, однак рішенням відповідача від 29.08.2019 №905090198349 відмовлено у такому переведенні, оскільки існує невідповідність назви професії в трудовій книжці та в наказах про результати атестації робочих місць. Після внесення роботодавцем назви професії окремим записом у трудовій книжці, як зазначає, позивач, 03.08.2020 він повторно звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за іншим законом. Однак рішенням №905090198349 від 11.08.2020 відповідач відмовив у перерахунку пенсії шляхом переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі також Закон № 1058-IV) у зв`язку з тим, що заявник не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не отримує пенсійну виплату.
На переконання ОСОБА_2 , рішення №905090198349 ГУ ПФУ у Вінницькій області від 11.08.2020 суперечить рішенню відповідача №905090198349 від 29.08.2019. Звертає увагу, що в рішенні відповідача від 11.08.2020 вказано про перерахунок пенсії про що, в жодній заяві не зазначалося. При цьому позивач вказує, що заяву про призначення пенсії не можливо було підготувати, оскільки на офіційному веб-порталі ГУ ПФУ у Вінницькій області заблокований даний формуляр подібної заяви у зв`язку із раніше призначеною пенсією по інвалідності.
На переконання позивача, двояке ставлення ГУ ПФУ у Вінницькій області до подібних заяв, які зареєстровані в 2019 та 2020 роках, спрямоване на перешкоджання у призначенні пенсії. Відтак, за захистом своїх прав позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За правилами частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Ухвалою про відкриття спрощеного позовного провадження встановлений відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
20.01.2021 на адресу суду від ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшов відзив, в якому відповідач з посиланням на норми п. 3 статті 45 Закону №1058 зазначає, що у позивача відсутні законні підстави для проведення будь-якого перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що він не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не отримує пенсійних виплат. У зв`язку з цим вважає, що оскаржуване рішення є правомірним та просить відмовити у задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що ОСОБА_1 з 18.02.2012 по 31.12.2019 перебував на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії по інвалідності.
23.08.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення його на пенсію за віком за Списком 1.
Рішенням № 905090198349 від 29.08.2019 ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовило позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з тих підстав, що періоди роботи з 04.06.1996 по 01.06.1999, з 22.12.1999 по 22.12.2004, з 10.04.2006 по 02.08.2016 не можуть бути зараховані до пільгового стажу, так як існує невідповідність назви професії в трудовій книжці та в наказах про результати проведення атестації робочих місць до найменування в Списках виробництв, робіт професій посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджених постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 розділ ХХІІ. Період з 03.08.2016 по 22.08.2019, як зазначено у вказаному рішенні, не може бути зарахований, так як професія дефектоскопіст рентгеногамаграфування Списками затвердженими постановою КМУ від 24.06.2016 № 461, не передбачена.
13.02.2020 роботодавцем позивача (АТ "Оператор газорозподільної системи "ВІННИЦЯГАЗ") відповідно до наказу №128-к від 13.02.2020 приведено у відповідність назву професії та зроблено запис №21 у трудовій книжці: "Запис №16 від 04.06.1996 вважати недійсним. Правильно запис дефектоскопіст рентгеногамаграфування (просвічування металів)".
03.08.2020 позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про призначення/перерахунку пенсії, в якій просив призначити пенсію: перевести його на пенсію за іншим Законом.
Рішенням №905090198349 від 11.08.2020 ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії шляхом переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 45 Закону № 1058 у зв`язку з тим, що позивач не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не отримує пенсійну виплату, оскільки термін визнання позивача особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок загального захворювання закінчився 31.12.2019.
Позивач не погоджується з прийнятим відповідачем рішенням, вважає його протиправними, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходив з такого.
Згідно з нормою статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту шостого частини 1статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Положенням статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
За правилами, визначеними у статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п. 1.1, п. 1.2 даного Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
Згідно із п. 1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Рішенням №905090198349 від 11.08.2020 ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовлено позивачеві у перерахунку пенсії шляхом переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 45 Закону № 1058 у зв`язку з тим що позивач не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не отримує пенсійну виплату, оскільки термін визнання позивача особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок загального захворювання закінчився 31.12.2019.
Водночас, як встановлено судом, позивач 03.08.2020 звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про призначення/перерахунку пенсії, в якій просив призначити пенсію: перевести його на пенсію за іншим Законом. Така заява подана повторно у зв`язку з тим, що рішенням № 905090198349 від 29.08.2019 ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з тих підстав, що періоди роботи з 04.06.1996 по 01.06.1999, з 22.12.1999 по 22.12.2004, з 10.04.2006 по 02.08.2016 не можуть бути зараховані до пільгового стажу.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінивши наявні у справі докази, суд доходить висновку, що приймаючи рішення №905090198349 від 11.08.2020 ГУ ПФУ у Вінницькій області про відмову у перерахунку пенсії шляхом переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 45 Закону № 1058 у зв`язку з тим що позивач не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не отримує пенсійну виплату, відповідач не надав належної оцінки заяві позивача, в якій він просив призначити пенсію, а не здійснити перерахунок.
Оскаржуване рішення відповідача по суті є формальною відмовою у задоволенні такої заяви без урахування всіх обставин, у зв`язку з чим таке рішення не може вважатись законним в розумінні частини другої статті 2 КАС України, що є підставою для його скасування судом.
Щодо наступної позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача призначити та виплачувати пенсію з 03.08.2020, то суд враховує, що згідно із ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тобто, законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкта владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Оскільки відповідним обставинам щодо наявності підстав для призначення пенсії оцінка відповідачем як органом, до виключних повноважень якого належить призначення пенсії заявнику, належним чином не надавалася, тому в суду відсутні підстави зобов`язувати ГУ ПФУ у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах згідно зі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В цьому разі, з метою належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати ГУ ПФУ у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення пенсії на пільгових умовах з урахування висновків суду, зазначених у цьому рішенні.
За наведених обставин заявлений адміністративний позов належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. За таких обставин понесені позивачем у даній справі витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн. підлягають відшкодуванню частково за рахунок бюджетних асигнувань управління ГУ ПФУ у Вінницькій області в сумі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 905090198349 від 11.08.2020 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення пенсії на пільгових умовах з урахування висновків суду, зазначених у цьому рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області судові витрати зі сплати судового збору в сумі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень сорок копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21050, ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович