
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/13652/21-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва Писанець В.А., при секретарі Єряшевій А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Печерського районного суду міста Києва клопотання заступника начальника відділу Офісу Генерального прокурора Кокоріна О.Ю. у кримінальному провадженні № 42019020000000134, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.07.2019 про арешт майна, -
ВСТАНОВИВ:
До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання заступника начальника відділу Офісу Генерального прокурора Кокоріна О.Ю. у кримінальному провадженні № 42019020000000134, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.07.2019 про арешт майна, а саме на:
- земельну ділянку, кадастровий номер 3220881300:04:001:1149; земельну ділянку, кадастровий номер 3220881300:04:001:4349; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку, кадастровий номер 3220881300:04:001:0508; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 ; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 ; земельну ділянку, кадастровий номер 3220881300:04:001:4107; земельну ділянку, кадастровий номер 3220881300:04:001:0358; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3 , які належать ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 );
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_4 ; земельну ділянку, кадастровий номер 8000000000:09:224:0046; земельну ділянку, кадастровий номер 8000000000:63:495:0021; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_5 , які належать ОСОБА_2 , (іпн. НОМЕР_2 );
- земельну ділянку, кадастровий номер 8000000000:63:495:0021; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_5 , які належать ОСОБА_3 (іпн. НОМЕР_3 );
- квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_6 ; земельну ділянку, кадастровий номер 0510600000:07:008:008; нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_7 ; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_8 ; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_9 , які належать ОСОБА_4 (іпн. НОМЕР_4 );
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_10 ; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_11 ; земельну ділянку, кадастровий номер 0510100000:02:101:0249; земельну ділянку, кадастровий номер 0510100000:02:101:0250; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_12 , які належать ОСОБА_5 (іпн. НОМЕР_5 ).
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
До початку розгляду клопотання, стороною кримінального провадження, слідчим було подане клопотання про розгляд клопотання у його відсутність, також, слідчий у заяві зазначено, що клопотання підтримує в повному обсязі, із підстав, наведених у ньому та просить слідчого суддю задовольнити вказане клопотання.
На підставі ч. 2 ст. 172 КПК України, клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Частиною 1 статті 172 КПК України передбачено окрім іншого, що неприбуття слідчого, прокурора у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання у відсутність не з`явившихся осіб, оскільки їх не прибуття не перешкоджає розгляду клопотання на підставі наданих доказів.
Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, надходжу до наступних висновків.
Офісом Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 42019020000000134, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.07.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч. 3 ст. 358, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 222, ч. 2 ст. 366 КК України.
У вказаному кримінальному провадженні вручене повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 222, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України.
Крім цього, у цьому провадженні також вручені повідомлення про підозру ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у вчиненні ними кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 222, ч. 3 ст. 209 КК України.
Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється слідчими Головного слідчого управління Національної поліції України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наприкінці грудня 2018 року, точна дата і час на даний час не встановлені, у ОСОБА_6 , який перебував в межах адміністративно-територіальних одиниць Вінницької, Київської областей та міста Києва, з корисливих мотивів виник умисел на вчинення низки тяжких злочинів з метою надшвидкого особистого збагачення у спосіб, який суперечить нормам діючого чинного законодавства України.
Так, відповідно до розробленого ним відповідного плану злочинних дій передбачалося створення благодійної організації, яка буде використовуватися членами організованої групи для вчинення шахрайських дій з фінансовими ресурсами та подальшої легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом.
З метою реалізації вказаного злочинного плану ОСОБА_6 , перебуваючи в межах адміністративно-територіальних одиниць Вінницької, Київської областей та міста Києва, залучив свою дружину ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , а також інших невстановлених на даний час осіб.
Відповідно до розподілу ролей між членами організованої групи ОСОБА_6 відвів собі роль керівника (організатора) вчинення кримінально караних діянь, планування вчинення злочинів, загальну координацію та управління діями всіх членів організованої групи під час вчинення ними злочинів, а також контроль за діями всіх без виключення членів організованої групи, що довів до всіх інших членів організованої групи, на що вони погодилися.
ОСОБА_7 організатор відвів роль особи, яка повинна була контролювати увесь фінансовий блок протиправного механізму, а також займатися вчиненням правочинів із коштами та майном, отриманим в результаті попередньо вчинених тяжких кримінальних правопорушень, тобто легалізувати (відмивати) майно з використанням рахунків благодійної організації, на що ОСОБА_7 погодилася.
ОСОБА_8 керівником організованої групи була відведена роль технічного співробітника, до обов`язків якої входило ведення бухгалтерського обліку благодійної організації та підконтрольних юридичних осіб, управління наявними банківськими рахунками, а також підготовка проектів необхідних документів для забезпечення функціонування благодійної організації, а також подання звітності до контролюючих органів.
Крім того, встановлено, що на теперішній час ОСОБА_6 залучив до вчинення тяжких кримінальних правопорушень більше 20 осіб, яким була відведена роль залучення коштів на рахунки благодійної організації з метою подальшої їх легалізації.
У подальшому у третій декаді січня 2019 року, перебуваючи в межах адміністративно-територіальних одиниць Вінницької, Київської областей та міста Києва, конкретне місце на даний час не встановлено, переслідуючи корисливий мотив, ОСОБА_6 доручив ОСОБА_7 зареєструвати благодійну організацію, яка у подальшому повинна була використовуватися членами організованої групи для вчинення шахрайських дій з фінансовими ресурсами, контролю за рухом грошових коштів на рахунках, їх виведення у тіньовий та неконтрольований обіг державою з метою їх подальшої легалізації (відмивання) коштів.
29.01.2019 ОСОБА_7 , перебуваючи в місті Ладижин Вінницької області, будучи активним учасником організованої групи, дотримуючись попередньо розробленого плану злочинних дій, переслідуючи загальний корисливий мотив групи, достовірної розуміючи, що благодійна організація буде використовуватися для вчинення тяжких кримінальних правопорушень, а також з метою легалізації (відмивання) коштів, переслідуючи корисливий мотив та бажаючи досягнути виконання плану протиправних дій свого чоловіка, своїм рішенням створила благодійну організацію Благодійний Фонд «Зимородок» (далі - БО БФ «Зимородок»), що зафіксовано рішенням № 1 засновника благодійної організації Благодійний Фонд «Зимородок», який було засвідчено того ж дня приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Сорочинською І.Г.
Цим же рішенням ОСОБА_7 призначено директором БО БФ «Зимородок» та наділено правом представляти благодійну організацію у взаємовідносинах із органами державної влади.
04.02.2019 ОСОБА_7 , перебуваючи в місті Ладижин Вінницької області, діючи згідно попередньо розробленого плану ОСОБА_6 , достовірної розуміючи, що благодійна організація буде використовуватися для вчинення тяжких кримінальних правопорушень, а також легалізації (відмивання) коштів, отриманих в результаті їх вчинення, переслідуючи корисливий мотив подала державному реєстратору Ладижинської міської ради ОСОБА_9 заяву про державну реєстрацію створення юридичної особи.
04.02.2019 державний реєстратор Ладижинської міської ради Вінницької області за результатами розгляду документів, поданих ОСОБА_7 разом із заявою про державну реєстрацію створення юридичної особи, прийняв рішення про державну реєстрацію БО БФ «Зимородок» (код ЄДРПОУ 42792259) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій.
У подальшому ОСОБА_7 , виконавши відповідну частину плану злочинних дій щодо реєстрації БО БФ «Зимородок» як суб`єкта господарської діяльності здійснила необхідні дії для вчинення тяжких кримінальних правопорушень.
ОСОБА_7 , достовірно знаючи, що для виконання раніше розробленого злочинного плану дій необхідно відкрити рахунки БО БФ «Зимородок» у банківських установах, перебуваючи в межах адміністративно-територіальної одиниці Вінницької області, в період часу з лютого по грудень 2019 року подала до АТ «Укрсиббанк», АТ «Кредобанк», АТ «Сбербанк», АБ «Радабанк», АТ «Ощадбанк», АТ «А-Банк» заяви про відкриття рахунків, будучи достовірно обізнаною про необхідність їх подальшого використання у протиправних діях.
Так, 04.10.2019 на підставі заяви директора БО БФ «Зимородок» ОСОБА_7 , яка діяла на виконання заздалегідь розробленого організатором злочинного плану дій, в АТ «Кредобанк» відкрито рахунок НОМЕР_6 (валюта Українська гривня), про що вона сповістила інших співучасників злочину та повідомила про можливість його використання для вчинення протиправних дій щодо залучення коштів з метою їх подальшої легалізації.
14.02.2019 БО БФ «Зимородок» включена до Реєстру неприбуткових організацій з кодом ознаки неприбутковості 0036.
Відповідно до вимог п.п. 1.15, 2.1, 2.2., 2.5.1. Статуту БО БФ «Зимородок», затвердженого рішенням засновника № 1 від 29.01.2019, «фонд є неприбутковою організацією за законодавством України і не має на меті одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов`язаних з ними осіб, а також серед працівників Фонду», «цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених статутом», «предметом діяльності Фонду є діяльність, спрямована на соціально - економічний розвиток України та підвищення добробуту її громадян»; «метою здійснення своєї діяльності Фонд має право залучати добровільні внески та пожертвування українських та іноземних фізичних і юридичних осіб, міжнародних організацій у вигляді грошових надходжень в національній, так і в іноземній валютах, майна та інших матеріальних цінностей для здійснення благодійної діяльності».
Відповідно до ст. 131 Господарського Кодексу України визначено особливості статусу благодійних та інших неприбуткових організацій у сфері господарювання, а саме:
- юридичні особи, незалежно від форм власності, а також повнолітні громадяни можуть утворювати благодійні організації (благодійні фонди, благодійні товариства, благодійні установи тощо);
- благодійна організація діє на основі установчих документів, що затверджуються вищим органом управління благодійної організації, і є юридичною особою;
- благодійна організація має право здійснювати неприбуткову господарську діяльність, спрямовану на виконання її цілей, визначених установчими документами. Здійснення благодійними організаціями діяльності у вигляді надання певних послуг (виконання робіт), що підлягають обов`язковій сертифікації або ліцензуванню, допускається після такої сертифікації або ліцензування в установленому законом порядку;
- додаткові вимоги щодо створення, державної реєстрації, здійснення господарської діяльності та інших питань діяльності благодійних організацій встановлюються цим Кодексом, Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», іншими законами;
- особливості статусу інших юридичних осіб, що здійснюють неприбуткову господарську діяльність, визначаються відповідними законами, якими регулюється порядок діяльності цих суб`єктів.
Згідно статті 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» № 5073-VІ від 05.07.2012 (із змінами та доповненнями) благодійна діяльність - це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Статтею 3 вказаного Закону визначено, що цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах, а сферами благодійної діяльності є: освіта; охорона здоров`я; екологія, охорона довкілля та захист тварин; запобігання природним і техногенним катастрофам та ліквідація їх наслідків, допомога постраждалим внаслідок катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також біженцям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах; опіка і піклування, законне представництво та правова допомога; соціальний захист, соціальне забезпечення, соціальні послуги і подолання бідності; культура та мистецтво, охорона культурної спадщини; наука і наукові дослідження; спорт і фізична культура; права людини і громадянина та основоположні свободи; розвиток територіальних громад; розвиток міжнародної співпраці України; стимулювання економічного росту і розвитку економіки України та її окремих регіонів та підвищення конкурентоспроможності України; сприяння здійсненню державних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, спрямованих на поліпшення соціально-економічного становища в Україні; сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану.
Благодійна організація може бути створена як благодійне товариство, благодійна установа чи благодійний фонд з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та іншими законами України (ст. 13 вказаного Закону).
Відповідно до п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Підпунктом 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПКУ визначено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей абзацу третього п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПКУ не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення абзацу четвертого п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПКУ не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Пунктом 14.1.121 ПКУ передбачено, що неприбуткові підприємства, установи та організації - це «неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу».
Відповідно до п.п 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Згідно з п. п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 ПКУ до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 ПКУ і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені благодійні організації.
Згідно з вимогами п. 44.1 ст. 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Таким чином, підставою для ведення бухгалтерського та податкового обліку господарських операцій та надання юридичної сили і доказовості є первинні документи, що повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок, встановлений Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-ХІV від 16.07.1999.
Відображенню у бухгалтерському обліку та податковій звітності підлягає лише та господарська операція, яка фактично відбулася, за наявності первинного документу, що підтверджує таку господарську операцію.
У подальшому ОСОБА_6 , діючи в порушення вимог Статуту БО БФ «Зимородок», Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, повідомив ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , а також іншим невстановленим на даний час особам відповідну частину плану злочинних дій, згідно якого ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , маючи досвід в галузі ведення бухгалтерського та податкового обліку з використанням банківських рахунків благодійного фонду повинні були здійснювати комерційну діяльність, пов`язану із реалізацією товарів та послуг під прикриттям здійснення благодійної діяльності.
Так, в період часу з 04.10.2019 по 10.03.2020 на рахунок НОМЕР_6 , належний БО БФ «Зимородок», відкритий в АТ «Кредобанк», від фізичних осіб надійшли безготівкові кошти на загальну суму 32 045 615,9 грн, частина з яких мали підозрілий характер та нетипове призначення платежу для благодійної організації, а саме: «оплата сертификата», «оплата за товарнi послуги (консультацiї)», «за сертифiкати», «сертификат серебро», «оплата за ювелирное изделие», «згiдно рахунку № 84379», «покупка № 96105 агент № 30795», «оплата покупки 103489», «срiбний сертифiкат №106093», «покупка сертификата», «реквизиты для оплаты сертификата», що фактично підтверджує отримання доходів (прибутків) вказаною благодійною організацією від ведення господарської діяльності (продажу товарів, надання послуг), що не передбачено Статутом БО БФ «Зимородок».
У січні-лютому 2020 року ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , перебуваючи в межах адміністративно-територіальних одиниць Вінницької, Київської областей та міста Києва, у невстановленому на даний час місці, діючи відповідно до заздалегідь розробленого організатором плану злочинних дій, маючи корисливий мотив, спрямований на особисте збагачення, достовірно знаючи, що рахунки БО БФ «Зимородок» за період січня-грудня 2019 року використовувалися виключно для ведення комерційної діяльності, направленої на отримання незаконних прибутків, а також факт того, що на розрахункові рахунки надходили безготівкові кошти від фізичних осіб із нетиповим призначенням платежів, підготували для подачі в органи ДФС України спрощений фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва БО БФ «Зимородок» (код ЄДРПОУ 42792259), у якому не відобразили відомості щодо ведення фондом комерційної діяльності та зменшили фактичний залишок коштів на рахунках у звітному періоді.
У третій декаді лютого 2020 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи в межах адміністративно-територіальних одиниць Вінницької, Київської областей та міста Києва, на виконання заздалегідь розробленого ОСОБА_6 плану ОСОБА_7 , виконуючи відведену їй роль, подала до органів ДФС України підготовлену ОСОБА_8 фінансову та податкову звітність БО БФ «Зимородок», до якої внесені завідомо неправдиві відомості щодо залишку коштів на рахунках БО БФ «Зимородок» (різниця становить 3 519 456,61 грн.), а також відомості щодо отриманих коштів від фізичних осіб, які фактично були отримані від здійснення реальної підприємницької (господарської) діяльності на загальну суму 32 083 615,90 грн.
Внаслідок вказаних протиправних дій до БО БФ «Зимородок» неправомірно застосованого пільговий режим оподаткування, що відповідно до висновку експерта № 99 від 26.08.2020 спричинило матеріальну шкоду (збитки) - недоотримання належних доходів державою на суму 8 781 111, 70 грн.
Крім цього, за результатами досудового розслідування встановлено, що в лютому 2020 року, дотримуючись заздалегідь розробленого плану злочинних дій, перебуваючи в межах адміністративно-територіальних одиниць Вінницької, Київської областей та міста Києва, діючи із прямим умислом, маючи корисливий мотив, достовірно знаючи, що БО БФ «Зимородок» створено з метою легалізації коштів, отриманих у період з січня по грудень 2019 року внаслідок вчинення суспільно-небезпечного діяння, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 222 КК України, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами, здійснив легалізацію (відмивання) коштів, які знаходилися на рахунку благодійної організації під виглядом благодійних внесків від фізичних осіб, які фактично були отримані від ведення реальної підприємницької (господарської) діяльності.
Так, 10.02.2020 ОСОБА_7 , будучи директором БО БФ «Зимородок», діючи відповідно до раніше обумовленого із ОСОБА_6 та іншими співучасниками злочинного плану, маючи корисливий мотив, будучи обізнаною у тому, що частина коштів в сумі 8 781 111, 70 грн. (недоотримані державою доходи) розміщені на рахунку НОМЕР_6 , відкритому в АТ «Кредобанк», отримані в результаті попередньо вчиненого кримінального правопорушення, маючи на меті їх легалізувати (відмити), здійснила перерахування грошових коштів на загальну суму 42 745 981, 61 грн, у тому числі 8 781 111, 70 грн, на рахунок НОМЕР_7 , належний БО БФ «Зимородок» та відкритий у АТ «АБ «РАДАБАНК».
Після проведення вищевказаної операції рахунок НОМЕР_6 було закрито.
Таким чином, безготівкові грошові кошти в сумі 42 745 981,61 грн були використані ОСОБА_7 з рахунку НОМЕР_6 , відкритому у АТ «КРЕДОБАНК», шляхом перерахування на рахунок в іншій банківській установі НОМЕР_7 , відкритому у АТ «АБ «РАДАБАНК».
Відповідно до матеріалів кримінального провадження встановлено, що до вчинення вище вказаних кримінальних правопорушень причетні наступні особи, а саме: ОСОБА_6 (іпн. НОМЕР_8 ), ОСОБА_7 (іпн. НОМЕР_9 ), ОСОБА_10 (іпн. НОМЕР_10 ), ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (іпн. НОМЕР_11 ), ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (іпн. НОМЕР_12 ), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , (іпн. НОМЕР_5 ), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (іпн. НОМЕР_1 ), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , (іпн. НОМЕР_4 ), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , (іпн. НОМЕР_3 ) та інші пов`язані із ними особи.
Крім цього, стороною обвинувачення встановлено, що організована група осіб отримані в результат вчинення кримінально караних діянь грошові кошти легалізувала у спосіб придбання об`єктів рухомого та нерухомого майна, яке було зареєстровано на членів організованої групи осіб, їхніх родичів та пов`язаних з ними осіб.
Відповідно відомостей із Пенсійного фонду України, Державної податкової служби України особи, на яких зареєстровані об`єкти нерухомого та рухомого майна, не мали доходів на придбання навіть частини із того майна, яке на них зареєстроване.
Також дані відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) свідчать про пов`язаність осіб, на яких зареєстровані об`єкти рухомого та нерухомого майна, із організаторами та активними учасниками організованої групи осіб.
У відповідності до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів за ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 ) рахуються наступні об`єкти нерухомості, а саме:
- земельна ділянка, кадастровий номер 3220881300:04:001:1149;
- земельна ділянка, кадастровий номер 3220881300:04:001:4349;
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 ;
- земельна ділянка, кадастровий номер 3220881300:04:001:0508;
- квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_2 ;
- квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_2 ;
- земельна ділянка, кадастровий номер 3220881300:04:001:4107;
- земельна ділянка, кадастровий номер 3220881300:04:001:0358;
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3 .
У відповідності до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів за ОСОБА_2 рахуються наступні об`єкти нерухомості, а саме:
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_4 ;
- земельна ділянка, кадастровий номер 8000000000:09:224:0046;
- земельна ділянка, кадастровий номер 8000000000:63:495:0021;
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_5 ;
У відповідності до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів за ОСОБА_3 , (іпн. НОМЕР_3 ) рахуються наступні об`єкти нерухомості, а саме:
- земельна ділянка, кадастровий номер 8000000000:63:495:0021;
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_5 .
У відповідності до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів за ОСОБА_4 , (іпн. НОМЕР_4 ) рахуються наступні об`єкти нерухомості, а саме:
- квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_6 ;
- земельна ділянка, кадастровий номер 0510600000:07:008:008;
- нежитлова будівля, розташована за адресою: АДРЕСА_7 ;
- квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_8 ;
- квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_9 .
У відповідності до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів за ОСОБА_5 , (іпн. НОМЕР_5 ) рахуються наступні об`єкти нерухомості, а саме:
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_10 ;
- квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_11 ;
- земельна ділянка, кадастровий номер 0510100000:02:101:0249;
- земельна ділянка, кадастровий номер 0510100000:02:101:0250;
- квартира розташована, за адресою: АДРЕСА_12 .
Відомості, викладені у вказаному клопотанні, підтверджуються доказами, отриманими під час здійснення досудового розслідування кримінального провадження, а саме: матеріалами оперативних працівників, які зібрано на виконання наданих доручень, протоколами огляду документів, які містять інформацію, що мають доказове значення, протоколам допитів свідків та потерпілих, а також іншими матеріалами кримінального провадження.
В клопотанні прокурор вказує з метою попередження незаконного відчуження майна чи інших негативних наслідків, які можуть перешкодити проведенню всебічного та повного досудового розслідування, зважаючи на те, що в даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження, сторона обвинувачення вважає за необхідне накладення арешту на вказані вище об`єкти нерухомості, які були придбані за кошти, отримані в результаті вчинення кримінальних правопорушень.
Орган досудового розслідування вважає, що в матеріалах кримінального провадження наявна справжня потреба в накладенні арешту на нерухоме майно, оскільки майно є предметом кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 191 КК України, відомості про які внесені до ЄРДР, тобто є такими, на яке спрямоване кримінальне правопорушення.
У зв`язку з цим постановою слідчого СГ Головного слідчого управління Національної поліції України Тищенка О.О. об`єкти нерухомості, які зареєстровано на членів організованої групи осіб, їхніх родичів та пов`язаних з ними осіб визнано речовими доказами у кримінальному провадженні № 42019020000000134.
Також санкція ст. 209 КК України серед іншого передбачає вид покарання у вигляді конфіскації майна.
Крім цього, під час розслідування кримінального провадження, до органу досудового розслідування та Офісу Генерального прокурора із заявами про визнання потерпілими, а також із цивільними позовами, звернулися понад 100 осіб, яким було завдано матеріальну шкоду внаслідок дій підозрюваних та невстановлених учасників вчинення кримінальних правопорушень.
Таким чином, метою арешту об`єктів нерухомості є: збереження речових доказів, спеціальної конфіскацій та відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, що відповідає вимогам ст. 98, п. 1, п. 2, п. 4, ч. 2, ч. 3 ст. 170 КПК України.
У той же час не застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна може у подальшому перешкодити кримінальному провадженню.Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: забезпечення речових доказів.
Згідно ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Згідно ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 КПК України); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 КПК України); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Так, слідчим суддею встановлено, що постановою слідчого СГ Головного слідчого управління Національної поліції України Тищенка О.О. об`єкти нерухомості, які зареєстровано на членів організованої групи осіб, їхніх родичів та пов`язаних з ними осіб визнано речовими доказами у кримінальному провадженні № 42019020000000134.
Прокурором доведено, що вказане майно могло бути набуто кримінально протиправним шляхом та отримано внаслідок вчинення кримінального правопорушення, тобто відповідає критеріям визначеним ст. 98 КПК України, та у випадку не накладення арешту на вказане майно, це може призвести до подальшого відчуження або до інших наслідків, які можуть перешкоджати досудовому розслідуванню.
За викладених обставин, враховуючи правове обґрунтування клопотання, яке відповідає положенням ст. ст. 170-173 КПК України, приходжу до переконання, що клопотання прокурора про накладення арешту на майно підлягає задоволенню з метою збереження речових доказів, забезпечення можливої спеціальної конфіскацій та відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), задля забезпечення дієвості та об`єктивності розслідування у вказаному кримінальному провадженні, оскільки незастосування арешту може призвести до відчуження майна.
Приходячи до такого висновку, слідчий суддя враховує й те, що в даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження та обставини кримінального провадження станом на час прийняття рішення вимагають вжиття такого методу державного регулювання як накладення арешту. При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.
Таким чином, клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 107, 131, 132, 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання- задовольнити.
Накласти арешт на об`єкти нерухомості, а саме на:
- земельну ділянку, кадастровий номер 3220881300:04:001:1149; земельну ділянку, кадастровий номер 3220881300:04:001:4349; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку, кадастровий номер 3220881300:04:001:0508; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 ; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 ; земельну ділянку, кадастровий номер 3220881300:04:001:4107; земельну ділянку, кадастровий номер 3220881300:04:001:0358; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3 , які належать ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 );
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_4 ; земельну ділянку, кадастровий номер 8000000000:09:224:0046; земельну ділянку, кадастровий номер 8000000000:63:495:0021; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_5 , які належать ОСОБА_2 , (іпн. НОМЕР_2 );
- земельну ділянку, кадастровий номер 8000000000:63:495:0021; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_5 , які належать ОСОБА_3 (іпн. НОМЕР_3 );
- квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_6 ; земельну ділянку, кадастровий номер 0510600000:07:008:008; нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_7 ; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_8 ; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_9 , які належать ОСОБА_4 (іпн. НОМЕР_4 );
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_10 ; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_11 ; земельну ділянку, кадастровий номер 0510100000:02:101:0249; земельну ділянку, кадастровий номер 0510100000:02:101:0250; квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_12 , які належать ОСОБА_5 (іпн. НОМЕР_5 ).
Зобов`язати слідчого/прокурора у кримінальному провадженні передати ухвалу особі, на майно якої, накладено арешт.
Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя В.А. Писанець