Постанова № 9559857, 22.04.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2010
Номер справи
2а-7134/10/0570
Номер документу
9559857
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2010 р. справа № 2а-7134/10/0570

час прийняття постанови: 13-30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Соколової О.А.

при секретаріШмітько А.В.

за участю представника позивача Майдикова С.Б. (довіреність від 11.01.10),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Волноваському районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 536,20 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Волноваському районі звернулась до суду із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, посилаючись на наявність за відповідачем податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 536,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 19.03.10 відповідач має заборгованість з податку з доходів фізичних осіб на суму 144,80 грн., яка складається із несплачених сум авансових платежів за 2009 рік, визначених податковим повідомленням № 0003931730/0 від 09.02.09 та несплачених штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених сум податку з доходів фізичних осіб, зазначених податковими повідомленнями - рішеннями №0009981730/0, 0009991730/0 від 16.10.09. Позивачем вживалися заходи щодо погашення податкового боргу, направлялися податкові вимоги, приймалось рішення про застосування заходів погашення боргу, але відповідач заборгованість до бюджету не сплатив.

Посилаючись на п.п. 9.12.1 п. 9.12 ст. 9, п. 22.10 ст. 22 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, п.п. 1, 3 ст. 14 розділу ІV Декрету Кабінету Міністрів “Про прибутковий податок з громадян”, п. 1.6 ст. 1, п. 3.1 ст. 3, п. 5.1, п.п. 5.3.1 п. 5.3, п. 5.4 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, позивач просив стягнути з відповідача заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 536,20 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Відповідач в судове засідання не зявився, про час та місце судового засідання був повідомлений, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про дату і місце судового засідання, в звязку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

Згідно пункту 1 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” та пункту 1.16 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.00 № 2181-ІІІ (далі Закон №2181) державна податкова інспекція в межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обовязкових платежів) та погашенням податкових зобовязань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону №2181).

Аналіз зазначених норм законодавства свідчить, що Державна податкова інспекція у Волноваському районі, звернувшись до суду з позовом про стягнення податкового боргу, реалізувала свої владні управлінські функції і виступила як субєкт владних повноважень.

ОСОБА_2, зареєстрована, як фізична особа-підприємець, Волноваською районною Державною адміністрацією Донецької області 27.11.06 (а.с.4), на податковому обліку перебуває у Державній податковій інспекції у Волноваському районі.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до ст. 1 Закону №2181:

податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

Щодо податку з доходів фізичних осіб такими нормативно-правовими актами є Закон України “Про податок з доходів фізичних осіб” і Декрет Кабінету Міністрів “Про прибутковий податок з громадян”.

У відповідності до п.п. 9.12.1 п. 9.12 ст. 9 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також фізичною особою, яка сплачує ринковий збір, здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань, з урахуванням норм цього пункту.

Пунктом 22.10 статті 22 цього Закону (Прикінцеві положення) визнано таким, що втратив чинність, Декрет Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян", крім розділу IV у частині оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю, який застосовується з урахуванням положень пункту 9.12 статті 9 цього Закону та діє до набрання чинності спеціальним законом з питань оподаткування фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.

Підпунктом “б” пункту 1 статті 14 вказаного Декрету встановлено, що з доходів, зазначених у цьому розділі Декрету, податок обчислюється податковими органами на підставі декларацій, поданих громадянами про очікуваний (оціночний) у поточному році доход або про фактично одержані у звітному календарному році доходи та інших відомостей про доходи громадян, визначених у цьому розділі.

Пунктом 3 цієї статті визначено, що для сплати авансових платежів податку встановлюються такі строки протягом року: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня i до 15 листопада.

Так, податковим органом на підставі розрахунку № 0003931700/0 було визначено суму податку до сплати у загальному розмірі 300,00 грн. згідно податкового повідомлення форми “Ф” від 09.02.09, яке відповідач отримав 09.02.09 (а.с. 5).

У судовому засіданні встановлено, що вказане податкове повідомлення відповідачем не оскаржувалося.

У відповідності до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону №2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Абз. 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього Закону визначено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість утворилася починаючи з 15.08.09, таким чином враховуючи переплату у сумі 5,20 грн., сума заборгованості за основним платежем по податку з доходів фізичних осіб складає 144,80 грн. (а.с.7)

Відповідач у встановлені вище строки суму податку з доходів фізичних осіб до бюджету не сплати, що підтверджується довідкою про податковий борг (а.с. 7).

Нормою п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 передбачено те, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Державною податковою інспекцією у Волноваському районі Донецької області сформовані податкові повідомлення-рішення, а саме, №0009981730/0 від 16.10.09 відповідно до якого визначена сума штрафу в розмірі 390,60 грн. на підставі пункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону №2181, у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобовязання сплаченою з затримкою; № 0009991730/0 від 16.10.09 відповідно до якого визначена сума штрафу в розмірі 0,80 грн. на підставі пункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону №2181, у розмірі 20% узгодженої суми податкового зобовязання сплаченою з затримкою, які отримані відповідачем 28.01.10 (а.с.4).

Судом встановлено, що повідомлення рішення податкового органу не були оскаржені в судовому або адміністративному порядку.

Таким чином, з урахуванням штрафних санкцій, у відповідача обліковується податковий борг у сумі 536,20 грн., який на момент розгляду справу не сплачений.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно суму податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Волноваському районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 536,20 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (85700, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) податковий борг з податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 536 (пятсот тридцять шість) гривень 20 коп. до місцевого бюджету п/р 33218801700180, код платежу 11010201, отримувач Волноваська міська рада, код 34686799, банк УДК м. Донецька, МФО 834016.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 22 квітня 2010 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 27 квітня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Соколова О. А.