
Справа№ 328/1502/20
11.03.2021
РІШЕННЯ
Іменем України
11 березня 2021 року м.Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді: Гавілей М.М.,
за участю секретаря судового засідання: Королькової К.М.,
представника позивача: Швайковського А.А.,
відповідача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: адвоката Славянського С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Токмак за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу.
Позовні вимоги обґрунтовує наступним. Взаємовідносини між оператором ГРМ та споживачем щодо розподілу природного газу, підстави проведення донарахування об`ємів природного газу та їх вартості, врегульовано спеціальними актами законодавства - Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.
У відповідності до приписів законодавства з 01.07.2015 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» ( до перейменування - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз») на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем АТ «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.
18.10.2019 року представником АТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами чого представником АТ «Запоріжгаз» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ 11 гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
За результатами перевірки представниками АТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення №48935 від 18.10.2019 року за формою, наведеною в додатку 16 Кодексу ГРМ. Внесені до акту відомості було підтверджено підписами представників АТ «Запоріжгаз» та споживача ОСОБА_1 без зауважень.
У зв`язку з викладеним, лічильник газу було демонтовано для проведення його експертизи, що відображено у протоколі № 000713 від 18.10.2019 року про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу.
28.10.2019 року проведено експертизу ЗВТ, про що складено акт № 0960 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: внесено самовільні зміни в конструкцію лічильника з метою заниження його показів – на клапані вимірювача змонтовано (вклеєно) сторонній предмет (елемент), що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача зміщується, рух клапанів вимірювача припиняється, внаслідок чого об`єму газу, що проходить крізь лічильник не обліковується. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає замін.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
За фактом втручання відповідача в роботу ЗВТ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 48935 від 18.10.2019 року частково, а саме втручання в роботу ЗВТ.
На підставі задоволеного акту про порушення № 48935 від 18.10.2019 року, оператором ГРМ було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. За змістом акту-розрахунку відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за наслідками несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ прихованим заходом здійснено розрахунок об`єму необлікованого природного газу, а саме нараховано за граничними об`ємами за період з 22.12.2018 року по 02.10.2019 року з урахуванням підключених газових приладів (газова плита - 2 шт., газова колонка – 1 шт., котел – 1 шт.), зареєстровано 3 особи, опалювальна площа 71 м2, вартість якого у підсумку становить 43488,09 грн.
АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено акт-розрахунок не облікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості з пропозицією погашення вартості не облікованого об`єму природного газу в сумі 43488,09 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, що було отримано відповідачем 11.12.2019 року.
Споживач станом на момент подання позову не сплатив вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 43488,09 грн. за окремим рахунком АТ «Запоріжгаз» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
25.08.2020 року через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відзив обґрунтовано тим, що 21.12.2018 року, АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» встановило йому лічильник газу мембранний САМГАЗ G4 RS/2001-21 P, заводський номер 5890691, виготовлений 09.02.2017 року.Вказане підтверджується актом про монтаж засобу вимірювальної техніки б/н від 21.12.2018 року, а також листом позивача від 08.11.2019 року № 69001.3-Лв-14140-1119. Лічильник газу пройшов первинну повірку на місці виготовлення, про що вказано в його паспорті. Згідно паспорту на лічильник газу, лічильник є однофункціональним виробом, що повіряється, зокрема згідно з ДСТУ 2708:2006. 14.12.2018 року лічильник газу був зданий ним АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» для перевірки метрологічних характеристик, про що свідчить відповідна заява на ім`я головного інженера Токмацького відділення ПАТ «Запоріжгаз» ОСОБА_2 . Разом із тим, в порушення розд. 5 п. 5.4. пп. 5.4.1 ДСТУ 2708:2006 та вимог виробника, позивач не провів позачергову повірку, що підтверджується листом АТ «ОГС «Запоріжгаз» від 08.11.2019 року № 69001.3-Лв-14140-1119, в якому зазначається: «… в грудні 2018 року повірка лічильника газу G4 RS/2001-21 P САМГАЗ, заводський номер 5890691, 2017 року виготовлення, який 21.12.2018 року встановленого за адресою: вул. Космічна, буд. 34, м. Токмак, працівниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» не проводилася. Лічильник газу більше ніж 1 рік та 10 місяців зберігався та не використовувався, АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» в обов`язковому порядку повинно було вирішити питання щодо проведення позачергової повірки такого лічильника газу перед його встановленням.
Ні акт про порушення № 48935 від 18.10.2019 року, ні протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 713 від 18.10.2019 року, не містить посилання на обставини, що відповідно до п. 3.1.3. ст. 3 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», є передумовами проведення експертизи лічильників газу, не зазначено, які пошкодження чи зміни конфігурації має лічильник.
Окрім того, акт експертизи лічильника газу № 0960 від 28.10.2019 року, як доказ по справі, не узгоджується з загальними вимогами до висновку експерта, які передбачені ст. 102 ЦПК України, зокрема частини 7 вказаної статті, яка передбачає, що у висновку експерта має бути зазначено, що він попереджений (обізнаний) про відповідальність за завідомо неправдивий висновок, оскільки у разі проведення експертизи лічильника суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу», то такий експерт у висновку зазначає про попередження про таку відповідальність.
Також, порушенням під час проведення експертизи, стало недотримання п. 3 гл. 3 розд. 10 Кодексу ГРМ, яким встановлено - експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. Як до складу комісії по проведенню експертизи, так і до складу комісії, яка розглядала акт про порушення № 48935 від 18.10.2019 року, згідно протоколу № 1940 засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз» від 01.11.2019 року, входила аудитор 1 категорії відділу економічної безпеки АТ «Запоріжгаз» - ОСОБА_3 , тобто зацікавлена особа, що впливає на об`єктивність та неупередженість висновків обох комісій. До складу вищевказаних комісій не входили юристи, звідси акт експертизи та протокол є нелегітивними та не мають правового наслідку.
Згідно ч. 3 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» у разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені ст. 1166 ЦК України, частини 1, 2 якої передбачають, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
За змістом вказаної статті для притягнення особи до цивільно-правової відповідальності необхідною умовою є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: 1) протиправність поведінки особи; 2) наявність шкоди; 3) причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою; 4) вина особи, яка заподіяла шкоду, отже наявність перших трьох з числа зазначених елементів доводяться особою, яка звернулася з вимогою про відшкодування шкоди, а сукупність зазначених елементів є обов`язковою підставою для прийняття судом рішення про відшкодування завданої шкоди.
В позовній заяві та доданого до неї розрахунку зазначається, що сума необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу складає 43 488,09 грн., що не відповідає дійсності та є безпідставним.
Так, згідно розрахунку, він здійснювався в період із 22.12.2018 року по 02.10.2018 року з урахуванням підключених газових приладів (газова плита – 2 шт., газова колонка – 1 шт., котел 1 шт.). Опалювальна площа становить – 71 м2, кількість зареєстрованих осіб – 3.
Разом із тим, починаючи із 28.08.2014 року, за адресою відповідача: АДРЕСА_1 , зареєстровано та проживає лише 2 особи, відповідач та його дружина, що підтверджується будинковою книгою, довідкою № 35 від 28.01.2020 року, яка видана квартальним комітетом № 29, а також довідкою про склад сім`ї № 43 від 13.11.2014 року.
Враховуючи викладене, оскільки одиниця виміру, якою позивач користувалися при здійсненні спірного розрахунку є м. куб. людино-місяць (згідно додатку № 15 до Кодексу ГРМ), розрахунок є безпідставним та незаконним.
08.09.2020 року через канцелярію суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якому зазначено, що
18.10.2019 року представником АТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: м. Токмак, вул. Космічна, 34, за результатами чого представником АТ «Запоріжгаз» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ 11 гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
За результатами перевірки 18.10.2019 року працівниками АТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення № 48935. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та відповідачем без зауважень.
На виконання п.п. 1, 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ лічильник газу було демонтовано для проведення його експертизи, що відображено у протоколі № 000713 від 18.10.2019 року про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу.
28.10.2019 року проведено експертизу ЗВТ про що складено акт № 0960 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: внесено самовільні зміни в конструкцію лічильника з метою заниження його показів – на клапані вимірювача змонтовано (вклеєно) сторонній предмет (елемент), що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача зміщується, рух клапанів вимірювача припиняється, внаслідок чого об`єму газу, що проходить крізь лічильник не обліковується. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає замін.
За фактом втручання відповідачем в роботу ЗВТ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 48935 від 18.10.2019 року частково, а саме втручання в роботу ЗВТ.
На підставі п. 12. Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено акт-розрахунок не облікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості не облікованого об`єму природного газу у сумі 43488,09 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, що було отримано відповідачем 11.12.2019 року.
Згідно з частинами першою та другою статті 11 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі – Закон) засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється, зокрема, застосовувати лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.
Спільним наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, Міністерства промислової політики України, НАК «Нафтогаз України» від 05.10.2004 року № 218/501/537 «Про врегулювання питання щодо збільшення міжповірочних інтервалів лічильників газу» встановлено, що міжповірочний інтервал для мембранних лічильників, які належать фізичним особам і застосовуються для комерційного обліку газу в побуті, становить – 8 років, рахуючи з дати їх випуску.
Є безпідставними посилання відповідача щодо того, що позивач в обов`язковому порядку повинен був вирішити питання щодо проведення позачергової повірки, незалежно від міжповірочного інтервалу, з посиланням на ДСТУ 2708:2006 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення», так як у відповідності до пункту 5.5. ДСТУ, позачергова повірка проводиться у випадку продажу (відправлення) споживачеві засобів вимірювальної техніки в тому разі, коли час, що минув після останньої повірки, перевищує половину міжповірочного інтервалу.
Лічильник газу САМГАЗ G4 RS/2001-21 Р, заводський номер 5890691, виготовлений 09.02.2017 року та встановлений 21.12.2018 року, тобто не минуло половини терміну міжповірочного інтервалу з дати повірки (виготовлення), тобто чотирьох років, тому такий лічильник газу не підлягав позачерговій повірці.
У відповідності до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 р. за № 619 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.01.2006 р. за № 53/11927 (далі – Положення № 619), а саме абзацу 3 розділу 1 Положення № 619, застосування цього Положення є обов`язковим для газопостачальних організацій, газотранспортних організацій незалежно від форм власності та фізичних осіб, які застосовують лічильники газу для обліку природного газу в побуті.
Крім того, згідно пункту 2.1. розділу 2 Положення № 619, у цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
газопостачальна організація - підприємство (організація), яке здійснює постачання газу споживачеві на підставі договору та відповідної ліцензії;
газотранспортна організація - підприємство (організація) з експлуатації споруд систем газопостачання і газопроводів, яке транспортує газ газопостачальної організації до споживача та надає йому послуги з технічного обслуговування та ремонту газопроводів і внутрішньобудинкових систем газопостачання на підставі відповідної ліцензії.
З 01.07.2015 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (до перейменування - Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз») на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем, АТ «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи. Тому, АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», на час виявлення порушення у відповідача, не є газопостачальною чи газотранспортною організацією, так як відсутні відповідні ліцензії на газопостачання чи транспортування природного газу, відсутній договір на постачання газу споживачу, а тому за суб`єктом вимоги за цим Положенням № 619 до газорозподільного підприємства (Оператора ГРМ), яким є АТ «Запоріжгаз», не застосовуються. Крім того, зважаючи що Положення № 619 не відповідає чинному законодавству, в пункті 19 додатку до Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 178 від 06.03.2017 року «Про перегляд деяких наказів Міненерговугілля», Положення про проведення експертизи лічильників газу встановлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» № 619 від 27.12.2005 року, на яке посилається відповідач у відзиві на позов, входить до переліку положень, що підлягають перегляду та приведенню у відповідність до законодавства України.
Також, відповідач допускається припущення, що нібито протокол про направлення ЗВТ/лічильника газу на експертизу також має «містити посилання на обставини», хоча не зрозуміло які обставини чи що за обставини, хоча в пункті 2 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ зазначено, що «Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта); 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ.», тобто, ніякої вказівки, що в протоколі направлення ЗВТ на експертизу повинно «містити посилання на обставини», чи зазначення, які пошкодження чи зміни конфігурації має лічильник тощо, не має.
Те ж стосується і акту про порушення, так як пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу, і інших вказівок не має.
У відповідності до п. 10 гл. 10 розд. Х Кодексу ГРМ, після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 24 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.
Так, п. 1 гл. 10 розд. Х Кодексу ГРМ визначено, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Експертиза лічильника газу проводилася згідно правових приписів Кодексу газорозподільних систем, а не в межах цивільного судочинства.
До того ж, щодо відсутності в акті № 0960 експертизи лічильника газу від 28.10.2019 року підпису одного із членів комісії, а саме юриста, який був відсутній при проведенні експертизи, не впливають на висновок такого акту, оскільки акт № 0960 експертизи лічильника газу від 28.10.2019 року підписано наступними членами комісії: інженером відділу лабораторних вимірів АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_4 , аудитором 1 категорії відділу економічної безпеки АТ «Запоріжгаз» Лайковим А.В., техніком відділу інспектування АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_5 , інженером з метрології 2 категорії ДП «Запоріжжястандартметрологія» ОСОБА_6 , що відповідає вимогам п. 4 гл. 10 розділу Х Кодексу ГРМ. Така ж правова позиція, щодо викладених вище фактів викладена і в рішеннях Запорізького апеляційного суду, а саме: постанова від 14 травня 2019 року у справі № 328/2469/18 і постанова від 10 червня 2019 року у справі № 324/1245/18.
Звертаючи увагу на абзац 1 пункту 3 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ, що експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів, при цьому акт № 0960 експертизи лічильника газу від 28.10.2019 року було підписано трьома представниками Оператора ГРМ, тобто не менше трьох представників Оператора ГРМ, то і сам акт експертизи лічильника газу не може вважатися складеним з порушенням вимог п. 8 гл. 10 розд. Х Кодексу ГРМ.
Відповідно до протоколу № 1940 засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення від 01.11.2019 року, серед членів комісії були юристи – представник управління в Запорізькій області Адвокатського об`єднання «Правовий Альянс» - адвокат Марченко Ю.В.
11.12.2020 року представником позивача подано заяву про зменшення розміру позовних вимог. Враховуючи, що за місцем проживання відповідача зареєстровано 2 особи, про що свідчать довідки №13-19/3434 від 23.09.2020 року, №13-19/3430 від 23.09.2020 року, №13-19/3431 від 23.09.2020 року, №13-19/4188 від 26.11.2020 року, розрахунок об`єму та вартості необлікованого природного газу за період з 22.12.2018 року по 02.10.2019 року здійснюється з урахування зареєстрованих 2 осіб, що складає 41504,04 грн. Просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» донарахований необлікований об`єм та обсяг природного газу і його вартості в сумі 41504,04 грн. та понесені судові витрати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. В наданих в судовому засіданні поясненнях посилався на обставини викладені в заявах по суті.
Відповідач та його представник просили відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, в обґрунтування своїх заперечень посилалися на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши думку представника позивача, відповідача та його представника, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, дійшов наступного висновку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 3 статті 12 ЦПК України та частиною 1 статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до положень ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Судом встановлено, що відповідач, ОСОБА_1 є побутовим споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . З 28.08.2014 року за вищевказаною адресою зареєстровано дві особи: ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_7
14.12.2018 року від відповідача на адресу ПАТ «Запоріжгаз» надійшла заява про прийняття лічильника газу G4 RS/2001-21 P САМГАЗ, заводський номер 5890691, 2017 року виготовлення, для перевірки метрологічних характеристик.
21.12.2018 року газовий лічильник G4 RS/2001-21 P САМГАЗ, заводський номер 5890691, 2017 року виготовлення, за заявою відповідача встановлено та прийнято в експлуатацію представниками ПАТ «Запоріжгаз», про що складено акт про монтаж засобу вимірювальної техніки.
18.10.2019 року представником АТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами чого представником АТ «Запоріжгаз»» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ 11 гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Пунктами 1, 2 глави 5 розділу XI Кодекс газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення № 48935 від 18.10.2019 року. Акт підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та відповідачем без зауважень.
В п. 5 вказаного акта зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно з`явитися на засідання комісії.
В п. 8 акта № 48935 від 18.10.2019 року зазначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 01.11.2019 року за адресою: м. Запоріжжя, Південне Шоссе, 52 каб. 202 та вказано контактний телефон.
В цьому ж пункті зазначено, що на засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи.
18.10.2019 року представниками АТ «Запоріжгаз» в присутності споживача, ОСОБА_1 демонтовано лічильник газу G4 САМГАЗ, заводський номер 5890691 для направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, що відображено в протоколі № 000713 від 18.10.2019 року.
Протокол № 000713 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу від 18.10.2019 року підписаний відповідачем та представниками АТ «Запоріжгаз».
В даному протоколі споживач ОСОБА_1 повідомлено, що він запрошується на 11-00 год. 28.10.2019 року, експертиза відбудеться за адресою: м. Запоріжжя, Південне Шоссе, 52 каб. 4 та вказано контактний телефон. Протокол складено у двох примірниках.
28.10.2019 року проведено експертизу лічильника газу типу G4 САМГАЗ, заводський номер 5890691, про що складено акт № 0960 експертизи лічильника газу.
Акт експертизи складений комісією в складі 4 осіб в присутності споживача. Експертизою встановлено: 1) результат зовнішнього огляду лічильника газу: задовільний; 1.1. цілісність заводської пломби та повірочного тавра: не порушено, відповідає встановленому зразку; 1.2. цілісність відлікового механізму: в нормі; 1.3. механічні пошкодження та інше: наявність неконструктивного елемента в середені лічильника, що не передбачена конструкцією завода-виробника (сторонній предмет на клапані вимірювача) 2) результати позачергової повірки: метрологічні характеристики відповідають нормі; 2.1 втрати тиску в нормі; 2.2. герметичність: герметичний; 2.3. похибка лічильника, за об`ємом витрати Qmin – 0,33%, 0,2 Qmax 1,63%, Qmax 0,42%. Покази лічильника газу після повірки 00472,75 куб.м.
Висновки комісії: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: внесено самовільні зміни в конструкцію лічильника з метою зниження його показів – на клапані вимірювача змонтовано (вклеєно) сторонній предмет (елемент), що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача зміщується, рух клапанів вимірювача припиняється, внаслідок чого об`єм газу, що проходить крізь лічильник не обліковується. Лічильник не придатний для подальшої експлуатації, підлягає заміні. Після проведення експертизи на вхідний та вихідний патрубки лічильника встановлено заглушки, які опломбовано пломбами «Бар`єр» №В14612280, В14612279 лічильник упаковано в пакет опломбовано пломбою № С48723459.
Пунктом 11 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, що відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом.
Відповідно до пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (в редакції чинній на момент розгляду акту про порушення).
Пунктом 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Пунктом 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Згідно з пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
01.11.2019 року за наслідками розгляду акту про порушення № 48935 від 18.10.2019 року комісією АТ «Запоріжгаз» було прийнято рішення про його задоволення частково (несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ), про що складено протокол № 1940 засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. За прийняте рішення проголосували голова, члени комісії та запрошені на засідання комісії особи, рішення прийнято одноголосно.
Абзацом 2 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Пунктом 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
На підставі частково задоволеного акту про порушення № 48935 від 18.10.2019 року було складено розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами. Згідно розрахунку сума необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу за період з 22.12.2018 року по 02.10.2019 року становила 43488,09 грн., який нараховано відповідно до вимог пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ. Нарахування проведено з дати заміни ЗВТ і до акту про порушення.
АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено акт-розрахунок не облікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості з пропозицією погашення вартості необлікованого об`єму природного газу в сумі 43488,09 грн. протягом 10 днів з дати отримання повідомлення, що було отримано відповідачем 11.12.2019 року.
З урахуванням відомостей про те, що за місцем проживання відповідача зареєстровано дві, а не три особи, представником позивача здійснено перерахунок обсягу та вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу за період з 22.12.2018 року по 02.10.2019 року в сумі 41504,04 грн.
Споживач не сплатив вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу на суму 41504,04 грн. на час розгляду справи в суді.
Взаємовідносини між оператором ГРМ та споживачем щодо розподілу природного газу, підстави проведення донарахування об`ємів природного газу та їх вартості, врегульовано спеціальними актами законодавства - Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.
У відповідності до приписів законодавства з 01 липня 2015 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» ( до перейменування - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз») на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем АТ «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.
За правилами часини 2, 3 статті 18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до пункту 39 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» суб`єкт ринку природного газу – це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Відповідно до пункту 33 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу – це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG.
Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи – це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Відповідно до пункту 35 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу – це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» побутовий споживач – це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Відповідно до пункту 37 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.
Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за N 1379/27824 (далі - Кодекс газорозподільних систем) розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу».
Цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Згідно з актом про порушення № 48935 від 18.10.2019 року представниками АТ «Запоріжгаз» в присутності споживача був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: м. Токмак, вул. Космічна, 34, за результатами чого представниками АТ «Запоріжгаз» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ 11 гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
28.10.2019 року проведено експертизу ЗВТ, про що складено акт № 0960 експертизи лічильника газу, за результатами якої виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: внесено самовільні зміни в конструкцію лічильника з метою заниження його показів - на клапані вимірювача змонтовано (вклеєно) сторонній предмет (елемент), що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача зміщується, рух клапанів вимірювача припиняється внаслідок чого об`єм газу, що проходить крізь лічильник не обліковується. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.
Висновки викладені в акті № 0960 експертизи лічильника газу від 28.10.2019 року, не спростовані відповідачем та його представником. Споживач був присутній під час проведення експертизи, будь-яких заперечень не мав щодо порядку проведення експертизи та висновків комісії.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, наведені терміни, які вживаються у таких значення.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу – це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики.
Експертиза засобу вимірювальної техніки / експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
Лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.
Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання.
Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Позивачем, розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами, здійснено з дати заміни ЗВТ і до акту про порушення, а саме з 22.12.2018 року по 02.10.2019 року.
Згідно розрахунку сума необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу становить 41504,04 грн.
Всі ці дії проведені позивачем із дотримання положень Кодексу ГРС, яким він і керується у своїй господарській діяльності та, зокрема, у відносинах з побутовими споживачами.
Суд, надавши оцінку поданим сторонами доказам, з урахуванням встановлених обставин, дійшов висновку про те, що надані позивачем докази є належними та допустимими доказами для покладення на споживача послуг АТ «Запоріжгаз» відповідальності.
Відповідачем не надано доказів на спростування факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ.
Відповідач та його представник в обґрунтування своїх заперечень посилаються на те, що перед встановленням АТ «Запоріжгаз» в 21.12.2018 року лічильника газу, 09.02.2017 року випуску, який споживачем ОСОБА_1 зберігався та не використовувався, АТ «Запоріжгаз» зобов`язано було провести позачергову його повірку.
Проте суд відхиляє вказані доводи з наступних підстав.
У ч. 1 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Суб`єкти господарювання зобов`язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку. (ч. 3 ст. 17 даного Закону)
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання. (ч. 4 ст. 17 даного Закону)
Відповідно до розд. 4 п. 4.2 пп. 4.2.1 ДСТУ 2708:2006, для засобів вимірювальної техніки, які підлягають повірці відповідно до 4.1.1, встановлено такі види повірки: первинна, періодична, позачергова, інспекційна та експертна.
Згідно із розд. 5 п. 5.4. пп. 5.4.1 ДСТУ 2708:2006, періодичній повірці підлягає кожен засіб вимірювальної техніки відповідно до 4.2.3, за винятком тих, періодичну повірку яких не передбачено методикою повірки. Засоби вимірювальної техніки, які зберігають та не використовують, можна не піддавати періодичній повірці. У цьому випадку засоби вимірювальної техніки треба піддавати позачерговій повірці безпосередньо до введення в експлуатацію, продажу або видавання напрокат.
Позачергову повірку проводять до закінчення міжповірочного інтервалу (гл. 4 п. 4.2 пп. 4.2.1 ДСТУ 2708:2006).
П. 14,п. 15 Розділу ІІ Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів, затвердженому наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 року № 193, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.02.2016 року за № 278/28408 передбачено, що періодичній повірці підлягають ЗВТ, визначені в Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 374.
Заявники зобов`язані подавати ЗВТ на періодичну повірку з дотриманням міжповірочних інтервалів, установлених наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями» від 13 жовтня 2016 року № 1747, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01 листопада 2016 року за № 1417/29547.
Позачергова повірка ЗВТ виконавцями відповідно до письмового звернення заявника проводиться:
- за потреби заявника пересвідчитися у придатності ЗВТ до застосування;
- у разі пошкодження відбитка повірочного тавра та в разі втрати свідоцтва про повірку, якщо таке тавро не передбачено. (п. 17 Розділу ІІ Порядку)
ЗВТ, які зберігають та не використовують, не підлягають періодичній повірці. Такі ЗВТ повинні мати прикріплену або розташовану на ЗВТ видиму позначку, що цей ЗВТ не використовується. Зберігання ЗВТ, які не використовують, оформлюють відповідним актом, складеним відповідальною особою суб`єкта господарювання в довільній формі, з наступним його затвердженням керівником суб`єкта господарювання, якому належать такі ЗВТ. (п. 18 Розділу ІІ Порядку)
Розд. 5 п. 5.5. ДСТУ 2708:2006 передбачено, що позачергову повірку проводять в таких випадках: за потреби заявника пересвідчитись у придатності засобів вимірювальної техніки до застосування; у разі пошкодження відбитка повірочного тавра або втрати свідоцтва про повірку; у разі застосування засобів вимірювальної техніки як комплектувальних, якщо час, що минув після останньої повірки, перевищує половину міжповірочного інтервалу; у випадку продажу (відправлення) споживачеві засобів вимірювальної техніки в тому разі, коли час, що минув після останньої повірки, перевищує половину міжповірочного інтервалу; під час уведення в експлуатацію засобів вимірювальної техніки, які пройшли первинну повірку (у разі потреби).
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 13.10.2016 № 1747 затвердженні « Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями», зокрема для лічильників газу та пристрої в перетворення об`єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ)- класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки; класу 1,5 - 8 років.
Лічильник газу G4 RS/2001-21Р САМГАЗ, заводський номер 5890691, виготовлений 09.02.2017 року пройшов первинну повірку на місці виготовлення, відповідає ТУ У 33.2-31299504-001:2008 та визнаний придатним до використання, про що вказано у його паспорті. Згідно паспорту міжповірочний інтервал складає 8 років.
14.12.2018 року був наданий відповідачем за його заявою позивачу для перевірки метрологічних характеристик.
Лічильник газу G4 RS/2001-21 Р САМГАЗ, заводський номер 5890691, виготовлений 09.02.2017 року та встановлений 21.12.2018 року, тобто не минуло половини терміну міжповірочного інтервалу з дати повірки (виготовлення), тобто чотирьох років, також під час введення в експлуатацію засоби вимірювальної техніки, які пройшли первинну повірку, проходять позачергову повірку у разі потреби, тому за вимогами діючого законодавства АТ «Запоріжгз» не зобов`язане було подавати даний лічильник газу на обовязкову позачергову повірку.
У відповідності до п. 10 гл. 10 розд. Х Кодексу ГРМ, після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 24 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.
Після експертизи була проведена позачергова повірка лічильника газу у відповідності до положень п. 10 гл. 10 розд. Х Кодексу ГРМ.
Доводи представника відповідача про те, що акт експертизи не може бути доказом, оскільки експертиза ЗВТ та/або пломби проводяться у встановленому законодавством порядку суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», суд відхиляє.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, наведені терміни, які вживаються у таких значення.
Експертиза засобу вимірювальної техніки / експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
Відповідно до пункту 2 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта); 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ.
Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
У випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», передача такого ЗВТ та/або пломби здійснюється у строк, який не повинен перевищувати десяти робочих днів з дня складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Відповідно до пункту 3 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
Відповідно до пункту 4 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Відповідно до пункту 5 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.
Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Відповідно до пункту 8 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
Кодексом газорозподільних систем передбачена можливість здійснення експертизи засобу вимірювальної техніки комісією з проведення експертизи ЗВТ, яка затверджується наказом Оператора ГРМ.
До того ж, твердження відповідача та його представника щодо недопустимості акту експертизи лічильника газу від 28.10.2019 року та протоколу № 1940 засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення від 01.11.2019 року через відсутність юриста серед членів комісії при проведенні експертизи лічильника газу від 28.10.2019 року та на засідані комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз» суд оцінює критично. Відповідно до вимог п. 3 гл. 10 розділу Х Кодексу ГРМ акт № 0960 експертизи лічильника газу від 28.10.2019 року підписано наступними членами комісії: інженером відділу лабораторних вимірів АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_4 , аудитором 1 категорії відділу економічної безпеки АТ «Запоріжгаз» Лайковим А.В., техніком відділу інспектування АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_5 , інженером з метрології 2 категорії ДП «Запоріжжястандартметрологія» ОСОБА_6 , тобто не менше трьох представників Оператора ГРМ та відповідно до вимог пункту 9 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ відповідно до протоколу № 1940 засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення від 01.11.2019 року, серед членів комісії був юрист – представник управління в Запорізькій області Адвокатського об`єднання «Правовий Альянс» - адвокат Марченко Ю.В. Доказів упередженості та необ`єктивності членів комісії та незаконності висновків обох комісій відповідачем та його представником суду не надано.
Відповідно до положень статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем та його представником доказів на спростування обставин викладених представником позивача не надано.
Суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, надавши оцінку поданим сторонами доказам, з урахуванням встановлених обставин, дійшов висновку про те, що надані позивачем докази є належними та допустимими доказами, а тому позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тобто з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 10-13, 76-81, 82, 89, 141, 247, 258-259, 263-265, 268, 273, 354-355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» донарахований необлікований об`єм та обсяг природного газу і його вартості в сумі 41504,04 грн., які перерахувати на рахунок № НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн., які перерахувати на рахунок № НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити учасників справи:
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», ЄДРПОУ 03345716, місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7.
Представник позивача: ОСОБА_8 , РНОКПП невідомий, місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .
Представник відповідача: ОСОБА_9 , РНОКПП невідомий, місце знаходження: АДРЕСА_4 .
Повний текст рішення виготовлений 16.03.2021 року.
Суддя: