
Справа № 127/28330/20
Провадження № 2/127/4860/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.03.2021 м.Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді Антонюка В.В.,
за участі: секретаря - Горденко Г.О.,
представника позивача Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Державця Р.А.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці, за загальними правилами позовного провадження, цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, -
в с т а н о в и в:
Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 та просив стягнути з останнього на свою користь надміру виплачені кошти житлової субсидії за період з 01.02.2019 року по 28.02.2019 року у розмірі 3 601,25 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач перебуває на обліку в Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради та отримував житлову субсидію відповідно до постанови КМУ від 21.10.1995 р. №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», зі змінами.
19.11.2015 року ОСОБА_1 , як уповноважений власник, вперше звернувся із заявою про призначення житлової субсидії та доданими до неї документами. Рішенням від 23.12.2015 року, відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2015 року по вересень 2016 року включно в сумі 1178,30 грн.
02.10.2018 року відповідачем подано заяву про призначення житлової субсидії з 01.10.2018 року.
Позивач зазначає, що відповідач був попереджений про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), він зобов`язаний протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, про що свідчить його підпис у заяві від 02.10.2018 року.
У декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 02.10.2018 року відповідач вказав данні п`яти осіб, які входять до складу його домогосподарства: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Рішенням від 24.10.2018 року відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року щомісячно в сумі 1 813,74 грн.
Рішенням від 27.01.2019 року відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на січень 2019 року у розмірі 3 601,25 грн.
Перевіркою достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан чи ін.), що проведена позивачем виявлено, що відповідач не повідомив про зміну у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), а саме про зняття з реєстрації за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , з 31.01.2019 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
В порушення вимог п.16 Положення № 848, відповідач не повідомив про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, в результаті чого, відповідно до розрахунку переплати від 13.05.2019 року, виникла переплата коштів житлової субсидії за період з 01.02.2019 року по 28.02.2019 року в розмірі 3 601,25 грн.
Рішенням комісії відповідачу припинено виплату субсидії з лютого 2019 року.
В добровільному порядку відповідач кошти не повернув, на надіслані повідомлення не реагує, що й стало підставою для звернення позивачем до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 30.12.2020 року відкрито провадження у справі за загальними правилами позовного провадження та призначено до підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 04.02.2021 року підготовче засідання закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Державець Р.А., вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовільнити в повному обсязі за обставин, викладених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відзиву від відповідача до суду не надходило.
З`ясувавши позиції сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що 19.11.2015 року ОСОБА_1 , як уповноважений власник, вперше звернувся із заявою про призначення житлової субсидії та доданими до неї документами (а.с.8-9).
Для оформлення субсидії ОСОБА_1 подав декларацію про доходи і витрати, де у пункті 3 розділу І - «особи, які зареєстровані у житловому приміщенні/будинку» зазначив: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а. с.9).
Згідно із «Положенням про порядок призначення житлових субсидій» (далі - Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, Рішенням від 23.12.2015 року, відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2015 року по вересень 2016 року включно в сумі 1178,30 грн. (а.с.10)
02.10.2018 року відповідачем подано заяву про призначення житлової субсидії з 01.10.2018 року, в якій повідомив, що з вересня 2018 року в жтловому будинку був зареєстрований його син - ОСОБА_5 (а.с.11).
Для оформлення субсидії ОСОБА_1 подав декларацію про доходи і витрати, де у пункті 3 розділу І - «особи, які зареєстровані у житловому приміщенні/будинку» зазначив: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.12).
Рішенням від 24.10.2018 року відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року щомісячно в сумі 1 813,74 грн. (а.с.14).
Рішенням від 27.01.2019 року відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на січень 2019 року у розмірі 3 601,25 грн. (а.с.15).
Перевіркою достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан чи ін.), що проведена позивачем виявлено, що відповідач не повідомив про зміну у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), а саме про зняття з реєстрації за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , з 31.01.2019 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.17).
Як вбачається із витягу із протоколу №11 від 05.03.2019 року засідання комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розглячду інших соціальних питань Управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики міської ради, комісія вирішила припинити раніше призначені житлові субсидії ОСОБА_1 з лютого 2019 року на підставі п.22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329), зі змінами - потребує звернення в наслідок змін у складі зареєстрованих осіб даного домогосподарства (а.с.16).
Позивачем зроблено розрахунок переплати виплаченої житлової субсидії, яку отримала ОСОБА_1 , але не мав права отримувати у зв`язку із неповідомленням про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні з 31.01.2019 року , що становить 3 601,25 грн.(а.с.18).
31.05,2019 року, 24.07.2019 року, 16.08.2019 року, 19.11.2019 року,14.02.2020 року
Департамент соціальної політики Вінницької міської ради направляв на адресу ОСОБА_1 повідомлення про необхідність повернення 3 601,25 грн., переплаченої житлової субсидії, у зв`язку з неповідомленням про зміни в складі зареєстрованих в житловому приміщенні (зняття з реєстрації ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 31.01.2019 року) (а.с.19-23).
Добровільно кошти відповідач ОСОБА_1 не повернув.
Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.
Пунктом 12 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.
Обов`язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій у відповідності до пункту 13 Положення покладено на отримувача субсидій.
Відповідно до пункту 119 Постанови КМУ від 21.10.1995 р. № 848, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Пунктом 16 Положення № 848 та п.90 Постанови КМУ визначено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Відповідач був попереджений про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), він зобов`язаний протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, про що свідчить його підпис у заяві від 02.10.2018 року, проти чого не заперечив і сам відповідач, надаючи пояснення в ході розгляду справи.
Пункт 70 Постанови визначено, що житлова субсидія на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення в опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
В ході розгляду справи знайшов своє підтвердження, проти чого не заперечив і сам відповідач, той факт, що відповідач не повідомив про зміну у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), а саме про зняття з реєстрації за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , з 31.01.2019 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
З огляду на встановлені обставини та наявні докази у справі, суд дійшов висновку, про наявність підстав для повернення отриманих коштів, які виплачені ОСОБА_1 за період з 01.02.2019 року по 28.02.2019 року в розмірі 3 601,25 грн, оскільки виплати у вказані періоди здійснювалися на підставі заяв відповідача, який не повідомив позивача про зміну обставин, які впливають на призначення допомоги. Тому позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які складаються із сплаченого судового збору у розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Постановою КМУ «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 р. №848, ст. ст. 2, 10-13, 76-89, 141, 263-265, 268, 274, 275 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії - задовільнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії за період з 01.02.2019 року по 28.02.2019 року у розмірі 3 601 (три тисячі шістсот одну) гривню 25 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 2 102 грн. 00 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини, в той же строк з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 17.03.2021 року.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, код ЄДРПОУ 38782790, м. Вінниця, вул. Соборна, 50;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований в АДРЕСА_2 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_3 .
Суддя: