Рішення № 95577229, 09.03.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2021
Номер справи
620/5921/20
Номер документу
95577229
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2021 року Чернігів Справа № 620/5921/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участю секретаря Шашери М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській областіпро визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (надалі також - відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області) та просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо припинення їй із 1 липня 2020 року нарахування та виплату пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області поновити з 1 липня 2020 року нарахування, виплату пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» та здійснювати надалі виплату пенсії на підставі довідок про заробітну плату, виданих Сохачівською сільською радою Коропського району, від 01.10.2020 № 3-36/516 та № 3-36/517.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Коропського районного суду від 05.09.2017, залишеним без змін Київським апеляційним адміністративним судом від 17.10.2017, Сосницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області було зобов`язано зарахувати до стажу державної служби період роботи на виборній посаді заступника голови Вербівської сільської ради та Вербівського сільського голови Коропського району Чернігівської області з 13.12.2001 по 10.11.2015 та призначити пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». Вказане рішення відповідачем було виконано - була призначена і виплачувалась відповідна пенсія. Проте, із липня 2020 року відповідач відмовився виплачувати позивачу таку пенсію, мотивуючи свою відмову тим, що судом не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Вважає вказані дії відповідача незаконним та таким, що порушують її права.

Відповідач у відзиві зазначив, що з позовними вимогами не погоджується та просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки пенсія позивачу згідно Закону України «Про державну службу» була призначена за рішенням суду по справі № 735/939/17 з 05.09.2017, яким питання щодо розміру пенсії та врахування довідок не розглядалось. Довідки від 01.10.2020 № 3-36/516 та № 3-36/517 були видані Сохачівською сільською радою Коропського району Чернігівської області. Однак, останнім місцем роботи позивача була Вербівська сільська рада Коропського району Чернігівської області, яка з 20.12.2020 в стадії припинення своєї діяльність. Тобто, Сохачівська сільська рада Коропського району Чернігівської області не являється ні правонаступником Вербівської сільської ради Коропського району Чернігівської області, ні останнім місцем роботи позивача, тому не мала правових підстав на видачу спірних довідок.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.12.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 01.02.2021 ухвалено перейти зі скороченого провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання.

Ухвалою суду від 01.02.2021 ухвалено закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання сторони не з`явилися про дату, місце та час розгляду справи повідомлені належним чином.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Постановою Коропського районного суду від 05.09.2017, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017, зокрема, Сосницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зобов`язано зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи на виборній посаді заступника голови Вербівської сільської ради та Вербівського сільського голови Коропського району Чернігівської області з 13.12.2001 по 10.11.2015 та призначити пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (а.с. 13-17).

На виконання вказаного вище рішення суду від 05.09.2017 відповідачем позивачу з 18.07.2017 була призначена пенсія відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», що підтверджується копіями Довідок, наданих ГУ ПФУ в Чернігівській області (а.с. 56, 58).

Трудова діяльність позивача у Вербівській сільській раді Коропського району Чернігівської області також підтверджується копією Трудової книжки від 23.03.1978 (а.с. 84-91).

Листом від 18.08.2020 № 2500-0332-8/30594 відповідач повідомив позивача про те, що вона перебуваєте на обліку та одержуєте пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 18.07.2017. Оскільки судом (рішення Коропського районного суду від 05.09.2017 (справа № 735/939/17) та Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017) не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, врахувати довідки, видані Вербівською сільською радою Коропського району, надані нею 18.07.2017, при обчисленні пенсії, немає підстав. Пенсія перерахована відповідно до вимог чинного законодавства (обчислена відповідно до Закону України «Про державну службу» в мінімальному розмірі з 18.07.2017). Розмір пенсії призначений відповідно до Закону України «Про державну службу» з 18.07.2017 становить 1312,00 грн, з 01.10.2017 - 1452,00 грн, з 01.12.2018 - 1497,00 грн, з 01.07.2019 - 1564,00 грн, з 01.12.2019 - 1638,00 грн, з 01.07.2020 та на сьогодні - 1712,00 грн. Переплата пенсії за період з 18.07.2017 по 31.08.2020. Зазначено, що відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії позивача може становити 3808,22 грн, тому запропоновано перейти на пенсію відповідно вказаного закону (а.с. 62).

Із заявою від 08.09.2020 позивач звернулася до відповідача з приводу переходу із пенсії «Про державну службу» на пенсію по Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 65).

Із заявою про перехід на пенсію за іншим Законом від 15.10.2020 позивач звернулася до відповідача, в якій, крім того, просила взяти до уваги довідки Сохацької сільської ради для нарахування пенсії держслужбовця, так як у Вербі старостат (а.с. 66).

01.10.2020 Сохачівська сільська рада ОСОБА_1 видала Довідки № 3-36/516 та № 3-36/517 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) відповідно (а.с. 68-69).

Листом від 23.10.2020 № 2500-0332-8/40873 (а.с. 69-70) відповідач повідомив позивача про те, що вона перебуває на обліку та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 08.09.2020 відповідно до заяви від 08.09.2020 (раніше одержувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 18.07.2017 (рішення Коропського районного суду від 05.09.2017 (справа 735/939/17) та Київського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2017). Оскільки судом не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, врахувати довідки, видані Вербівською сільською радою Коропського району, надані нею 18.07.2017 (а.с. 51-52), при обчисленні пенсії, немає підстав. Пенсія перерахована відповідно до вимог чинного законодавства (обчислена відповідно до Закону України «Про державну службу» в мінімальному розмірі з 18.07.2017). Також при зверненні за переведенням з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком «Про державну службу» (заява від 15.10.2020) проведений перерахунок, а щодо довідок про складові заробітної плати від 01.10.2020 № 3-36/516 та № 3-36/517 надані Сохачівською сільською радою Коропського району зазначає, що питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, враховуючи дані довідки немає підстав. Пенсія перерахована, її розмір з 15.10.2020 складає 1712,00 грн (а.с. 69-70).

Відповідно до Довідки Понорницької селищної ради Коропського району Чернігівської області від 06.01.2021 з 15.01.2020 Вербівська сільська рада Коропського району Чернігівської області реорганізована у Вербівський старостинський округ Коропського району Чернігівської області (а.с. 36).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

В силу положення статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов`язку (стаття 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Згідно з частиною першою стаття 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України

25.11.2005 № 22-1 (надалі також - Порядок № 22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зокрема, заява про переведення з одного виду пенсії на інший подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абз. 5 п. 1.7 Порядку № 22-1).

Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (пункт 4.1 Порядку № 22-1).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.1 Порядку № 22-1).

Судом встановлено, що на виконання постанови Коропського районного суду від 05.09.2017, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017, відповідачем позивачу з 18.07.2017 була призначена пенсія відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Листом від 18.08.2020 № 2500-0332-8/30594 відповідач повідомив позивача, зокрема, про те, що розмір її пенсії призначений відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.07.2020 становить 1712,00 грн та запропонував перейти на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Так, 08.09.2020 із заявою позивач звернулася до пенсійного органу з приводу переходу із пенсії «Про державну службу» на пенсію по Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За результатами розгляду якої позивачу з 08.09.2020 було призначено (переведено) на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд констатує, що посилання позивача на те, що їй з 1 липня 2020 року ГУ ПФУ в Чернігівській області припинило нарахування та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» не має доказового підтвердження, оскільки нарахування та виплата пенсії відповідно до вказаного Закону були припинені з 08.09.2020 - з моменту призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви ОСОБА_1 від 08.09.2020.

Також аналізуючи зазначені вище правові норми та матеріали справи, суд дійшов висновку, що призначаючи позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 08.09.2020 ГУ ПФУ в Чернігівській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З приводу позовної вимоги зобов`язати ГУ ПФУ України в Чернігівській області поновити позивачу з 1 липня 2020 року нарахування, виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та здійснювати надалі виплату пенсії на підставі довідок про заробітну плату, виданих Сохачівською сільською радою Коропського району, від 01.10.2020 № 3-36/516 та № 3-36/517, суд зазначає таке.

Як вказано вище, у період з 01.07.2020 по 07.09.2020 позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». З 08.09.2020 на підставі її заяви ОСОБА_1 була переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (надалі також - Порядок № 622) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права.

З матеріалів справи вбачається, що з 15.10.2020 на підставі заяви позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Таким чином, суд дійшов висновку, що правові підстави для задоволення вказаної позовної вимоги відсутні.

Також, суд вважає за необхідне зазначити з приводу врахування при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» довідок про заробітну плату, виданих Сохачівською сільською радою Коропського району від 01.10.2020 № 3-36/516 та № 3-36/517 зазначити таке.

Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (пункт 4 Порядку № 622).

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку № 622).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Так наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, у пункті 3 якого передбачено, що у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають:

Міністерство соціальної політики України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалася на всю територію України (крім Національного банку України);

Національний банк України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в установах, філіях та представництвах Національного банку України;

структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що на момент звернення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою від 15.10.2020 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» вона на державній службі не працювала. Довідки, які позивач просила врахувати відповідача при призначенні вказаного виду пенсії видані Сохачівською сільською радою. Однак, дослідивши матеріали справи, суд зауважує, що позивач у вказаному органі місцевого самоврядування ніколи не працювала. Останнім місцем роботи позивача є Вербівська сільська рада, що підтверджується копією трудової книжки колгоспника від 23.03.1978. Відповідно до Довідки від 06.01.2021 № 17 Вербівська сільська рада з 15.01.2020 реорганізована у Вербівський старостинський округ Коропського району Чернігівської області. Доказів, які б підтверджували, що Сохачівська сільська рада є правонаступником Вербівської сільської ради позивачем до суду не надано, як і інших доказів, які б підтверджували повноваження Сохачівської сільської ради щодо видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії колишнім працівникам Вербівської сільської ради.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача щодо не врахування довідок про заробітну плату, виданих Сохачівською сільською радою, від 01.10.2020 № 3-36/516 та № 3-36/517 при призначенні позивачу з 15.10.2020 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» .

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 . .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940.

Дата складення повного рішення суду - 17.03.2021.

Суддя Ю. О. Скалозуб