Рішення № 95576937, 17.03.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2021
Номер справи
560/947/21
Номер документу
95576937
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/947/21

РІШЕННЯ

іменем України

17 березня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення і відмови протиправними, дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 25.01.2021 в якому просить: 1) визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні зарахування до його страхового стажу періоду його роботи у Полонському підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства з березня 2015 року по серпень 2016 року та відповідно у проведенні відповідного перерахунку пенсії з дня її призначення - 05.09.2016, з урахуванням збільшеного страхового стажу; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи у Полонському підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства з березня 2015 року по серпень 2016 року та провести відповідний перерахунок пенсії, починаючи з 05.09.2016, з урахуванням збільшеного страхового стажу; 3) визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від вересня 2020 про відмову у зарахуванні до пільгового стажу ОСОБА_2 за Списком № 2 період роботи з 21.06.1994 по 17.04.2000 в ПАТ «Південьзахідшляхбуд» на посаді аккумуляторника протиправним; 4) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_2 за Списком № 2 період роботи з 21.06.1994 по 17.04.2000 в ПАТ «Південьзахідшляхбуд» на посаді аккумуляторника протиправним; 5) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у застосуванні для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 періоду роботи з 21.06.1994 по 17.04.2000 в ПАТ «Південьзахідшляхбуд», загального страхового стажу 30 років та проведені перерахунку пенсії; 6) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області застосувати для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 періоду роботи з 21.06.1994 по 17.04.2000 в ПАТ «Південьзахідшляхбуд», загального страхового стажу 30 років та провести перерахунок пенсії.

В обґрунтування вимог позову зазначив, що відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період 2015 - 2016 років не є підставою для позбавлення права на перерахунок пенсії. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу періоду роботи позивача у Полонському підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства. Також вказує, що відмова відповідача у зарахуванні до пільгового стажу позивача за Списком № 2 періоду роботи з 01.06.1994 по 17.04.2000 в ПАТ «Південьзахідшляхбуд» на посаді аккумуляторника в зв`язку з тим, що вказана посада Списком № 2 не передбачена, робоче місце не атестувалось, є протиправною. Крім цього зазначає, що при застосуванні для обчислення розміру пенсії позивача періоду роботи з 21.06.1994 по 17.04.2000 в ПАТ «Південьзахідшляхбуд» та застосуванні загального страхового стажу 30 років, індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку буде значно більший. Тому, відмова відповідача у застосуванні для обчислення розміру пенсії позивача періоду роботи з 21.06.1994 по 17.04.2000 в ПАТ «Південьзахідшляхбуд», загального страхового стажу 30 років та проведені перерахунку пенсії є протиправною.

Відповідно до ухвали від 08.02.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

25.02.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що відповідно до положень частини 3 статті 24 Закону № 1058 за кожний повний рік стажу роботи (врахованою в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Таким чином, тривалість пільгового стажу за Списком № 2 на величину коефіцієнта страхового стажу при визначені розміру пенсії не впливає. Щодо вимоги позивача зарахувати до страхового стажу період з березня 2015 року по серпень 2016 року, вказує, що оскільки Полонським підприємством водопровідно-каналізаційного господарства страхові внески за вказаний період не сплачено до страхового стажу позивача не враховано період з березня 2015 року по серпень 2016 року. Зазначає, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . Пенсію позивачу призначено з 02.01.2017, після досягнення 55 років. Тому вимога позивача здійснити перерахунок пенсії з 05.09.2016 є безпідставною та такою що не ґрунтується на фактичних обставинах справи.

Ухвалою від 26.02.2021 у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №560/947/21 з викликом (повідомленням) сторін, про залишення позовної заяви без розгляду та про залучення третіх осіб, відмовлено.

04.03.2021 до суду поступила відповідь на відзив, в якій представник позивача вказує, що відзив на позовну заяву є безпідставний, та вказує на ті ж підстави та обгрунтування, що у позові.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 02.01.2017 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Копією Трудової книжки серії НОМЕР_1 , дата заповнення 30.06.1982 (далі - Трудова книжка) стверджено, що позивач 08.09.2011 прийнятий Полонським водоканалом на роботу електриком по ремонту та обслуговуванню електрообладнання на підставі Наказу №44 від 07.09.2011, а 03.08.2016 звільнений у зв`язку з виявленою невідповідністю посади за станом здоров`я на підставі Наказу №35-ВК від 03.08.2016 (записи №33,36) (арк. спр. 66-67).

Листом від 02.10.2020 №4823-4252/Д-03/8-2200/20 відповідач повідомив, що до стажу не враховано період роботи на Полонському підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства з березня 2015 по серпень 2016 року, оскільки підприємством страхові внески за вказаний період не сплачено.

Отже, відповідач не заперечує факт роботи позивача у Полонському підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства в період з березня 2015 по серпень 2016 року, та одержання позивачем заробітної плати, однак зазначає про відсутність сплати страхових внесків підприємством за вказаний період, тому не зараховує позивачу відповідний страховий стаж.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначає Закон №1058-IV.

Згідно з абз. 37, 39 ст. 1 Закону №1058-IV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до ст. 20 Закону №1058-IV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законодавством, у разі: ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків; неведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів; якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами. Обчислення територіальними органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно з ч. 16 ст. 106 Закону №1058-IV, виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.

За змістом вищезазначених норм, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача періоду його роботи, тому позов в цій частині слід задовольнити.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12 вересня 2019 року у справі №489/2283/16-а (провадження № К/9901/18617/18), від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а.

Щодо позовних вимог про застосування для обчислення розміру пенсії позивача періоду роботи з 21.06.1994 по 17.04.2000 в ПАТ «Південьзахідшляхбуд», суд зазначає наступне.

Період роботи позивача з 21.06.1994 по 17.04.2000 в ПАТ «Південьзахідшляхбуд» зараховано до страхового стажу позивача, що стверджено відповідачем в листі №2200-0304-7/10057 від 19.02.2021, надано на виконання вимог ухвали суду (арк. спр. 46-47).

При цьому, суд також враховує, що пенсійним органом взято до уваги надані позивачем довідки про заробітну плату: - від 11.01.2017 №7, видану ПАТ "Полонський гірничий комбінат", за період роботи з липня 1985 року по грудень 1990 року та від 07.12.2016 № 4-20"б"/193, видану ПАТ "Південьзахідшляхбуд", за період роботи з червня 1994 року по грудень 2000 року. Відповідач стверджує, що для обчислення пенсії вибрано оптимальний варіант заробітку за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.03.2009, з 01.09.2010 по 28.02.2011, з 01.06.2011 по 28.02.2015, з 01.10.2016 по 30.11.2016 (згідно відомостей, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку становить 0,97821. Враховувати при обчисленні пенсії заробітну плату згідно наданих довідок від 11.01.2017 № 7 та від 07.12.2016 № 4-20"б"/193 недоцільно, оскільки зменшується індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (0,97423).

Тобто, довідка від 07.12.2016 № 4-20"б"/193, видана ПАТ "Південьзахідшляхбуд", за період роботи з червня 1994 року по грудень 2000 року відповідачем врахована, і для обчислення пенсії вибрано оптимальний варіант заробітку за періоди роботи, тому відсутні підстави повторно зобов`язувати пенсійний орган враховувати зазначений період (довідку), тому в цій частині позов не задовольняється.

Щодо вимоги позову про зарахування до пільгового стажу позивача за Списком № 2 періоду роботи з 01.06.1994 по 17.04.2000 в ПАТ «Південьзахідшляхбуд» на посаді аккумуляторника, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 10 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058, кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Суд враховує, що тривалість пільгового стажу за Списком № 2 дає право на зменшення пенсійного віку для призначення пенсії на пільгових умовах для окремих категорій працівників, однак позивачу пенсію вже призначено, і дії (рішення) відповідача щодо цього не оспорюються ОСОБА_1 .

Таким чином, тривалість пільгового стажу за Списком № 2 на величину коефіцієнта страхового стажу при визначені розміру пенсії не впливає, а тому права позивача в цій частині не порушені.

Щодо вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії починаючи з 05.09.2016, суд зазначає, що пенсія ОСОБА_1 призначена з 02.01.2017, тому відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії до її призначення.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, суд, з урахуванням зазначених висновків Верховного Суду та встановлених обставин у цій адміністративній справі, приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а відповідач також частково довів, що не порушив закону при обчисленні розміру пенсії та страхового стажу ОСОБА_1 , тому позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним не врахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи на Полонському підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства з березня 2015 по серпень 2016 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 на Полонському підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства з березня 2015 по серпень 2016 року, та провести перерахунок і виплату пенсії з дати її призначення - 02.01.2017 з урахуванням збільшеного страхового стажу.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 березня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович