
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2021 року м. Житомир справа № 240/15850/20
категорія 110000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Державного підприємства "Підриємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№73)" про припинення права користування надрами та за зустрічним позовом Державного підприємства "Підриємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№73)" до Державної служби геології та надр України Державної служби геології та надр України про визнання пр,
встановив:
Державна служба геології та надр України звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)”, в якому просить суд:
- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4074 від 18.10.2006 року, наданий Державному підприємству “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” (ЄДРПОУ 08680000).
Позивач за первісним позовом вказує на порушення відповідачем порядку користування надрами та на невиконання ним обов"язків визначених ст. 24 Кодексу України про надра, ст., 7, 11 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”. В обгрунтування своїх вимог до суду, посилається на норми п. 3 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра та п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (в редакції від 19.02.2020), як на підставу припинення права відповідача користуватися надрами. Зазначає, що Державному підприємству “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4074 від 18.10.2006 року з метою видобування гранітів, придатних в якості сировини для отримання блоків, тесаних виробів, буту та щебню будівельного. Згідно інформації наданої ДНВП “Геоінформ України” в листі від 26.04.2016 р. № 02/302.1496, ДП Райківська виправна колонія Управління державної пенітенціарної служби України в Житомирській області, відповідно до форм 5-гр за 2014, 2015 року припинила видобування корисних копалин більш ніж за два роки. На підставі даної інформації та керуючись п. 3 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, Позивач прийняв наказ від 16.08.2016 року № 255 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4074 від 18.10.2006 року. Згідно наказу від 30.10.2019 р. № 392 “Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у грудні 2019 року” була здійснена перевірка ДП “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” щодо додержання суб"єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. За результатами даної перевірки був складений відповідний акт від 20.12.2019 р. № 06-06/23/2019-45/п (256) та винесено припис від 23.12.2019 № 2411-14/01 про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. Відповідачем не були усунуті порушення виявлені плановою перевіркою, тому 10 березня 2020 року позивач прийняв наказ № 85 “Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів”, яким були внесені зміни до наказу Державної служби геології та надр України від 16.08.2016 р. № 255 в частині доповнення підстав для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4074 від 18.10.2006 року та надання надрокористувачу строк для усунення порушень. Відповідача листом від 01.07.2020 р. № 9864/01/07-20 повідомлено про внесення змін до наказу від 16.08.2016 р. № 255, та запропоновано надати згоду (незгоду) на припинення користування надрами. Вважаючи Відповідача таким, що не погодився з даною пропозицією, Позивач в порядку визначеному п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 та п. 7 ст. 4№ Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” звернувся до адміністративного суду з даним позовом. Просить суд припинити право користування надрами Державному підприємству “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” (ЄДРПОУ 08680000), у зв"язку з прорушенням останнім порядку користування надрами та вимог передбачених спеціальним дозволом.
Відповідач за первісним позовом до суду відзив на позовну заяву не подав, надав письмові пояснення від 11.02.2021 в яких просив в задоволенні первісного позову відмовити.
Державне підприємство “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду із зустрічним позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 10 березня 2020 року № 85 “Про поновлення, зупинення дії, анолювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів” в частині, що стосується Державного підприємства “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)”;
- стягнути Державної служби геології та надр України на користь Державного підприємства “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” понесені судові витрати.
Позивач за зустрічним позовом вважає наказ Державної служби геології та надр України від 10 березня 2020 року № 85 “Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів” (далі - спірний наказ) протиправним, та таким, що підлягає скасуванню. Оскільки вважає, що після переоформлення спеціального дозволу № 4074 від 18.10.2006, виданого Державному підприємству “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” - наказ Державної служби геології та надр України від 16.08.2016 р. № 255, до якого спірним наказом були внесені зміни - стратив свою дію. Пояснює, що разом з переоформленням спецдозволу № 4074 від 18.10.2006 шляхом підписанням сторонами Угоди від 22.07.2019 р. № 4074 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин та програмою робіт, - дія вказаного спецдозволу зупиненого наказом Державної служби геології та надр України від 16.08.2016 р. № 255 - була фактично поновлена.
Відповідач за зустрічним позовом надав до суду відзив, в якому просить суд відмовити в задоволенні зустрічних позовних вимог в повному обсязі.
Протокольною ухвалою суду від 09 грудня 2020 року підготовче провадження закрито.
Протокольною ухвалою суду від 26 січня 2021 року справу вирішено розглядати в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку про залишення первісного позову без задоволення, тоді як позовні вимоги за зустрічним позовом підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Пунктом 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Відповідно до підпунктів 9-12 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань здійснює такі повноваження:
- видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);
- зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);
- здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням, зокрема за: обґрунтованістю застосування методик і технологій, якістю, комплексністю, ефективністю робіт з геологічного вивчення надр; виконанням рішень з питань методичного забезпечення проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр; дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) та угод про умови користування надрами (у тому числі угод про умови користування нафтогазоносними надрами).
Про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження, що передбачено п. 24 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого остановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 ?№ 124) (далі - Порядок № 615).
18 жовтня 2006 року Підприємству Райківська виправна колонія № 73 управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Житомирській області був виданий спеціальний дозвіл № 4074 на користування надрами з метою видобування граніту, в якості сировини для отримання блоків, тесаних виробів, буту та щебеню будівельного (далі - спецдозвіл).
Строк дії спецдозволу складав 10 років.
Державне науково-виробниче підприємство “Державний інформаційний геологічний фонд України” ДНВП “Геоінформ України” надало Державної служби геології та надр України інформацію, що ДП Райківська виправна колонія Управління державної пенітенціарної служби України в Житомирській області протягом 2014 та 2015 років не проводила видобування корисних копалин.
Не приступлення до користування надрами протягом двох років без поважних причин є підставою для припинення права користування надрами (ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра).
16 серпня 2016 року Державна служба геології та надр України прийняла наказ № 255, яким зупинила дії спеціального дозволу на користування надрами № 4074 від 18.10.2006, виданого Підприємству Райківська виправна колонія № 73 управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Житомирській області (додаток № 1 до наказу), встановивши підприємству строк для усунення порушень. Підстава для прийняття даного наказу зазначена як: припинення надрокористувачами видобування корисних копалин більш двох років.
03 серпня 2018 року Державна служба геології та надр України прийняла наказ № 273 “Про переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами”. Згідно додатку до цього наказу прийнято рішення про переоформлення Державному підприємству “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” спецдозволу на підставі пп. 1 п. 16 Порядку № 615.
22.07.2019 між сторонами було укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин № 4074 (далі - Угода ), яка є невід"ємною частиною спеціального дозволу від 18.10.2006 року № 4074, та підписано програму робіт з видобування корисних копалин гранітів Райківського родовища ділянка кар"єру № 1.
Положенням п. 10 Порядку № 615 встановлено, що невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування ділянкою, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.
Дозвіл з угодою про умови користування надрами та додатками до неї підлягає опублікуванню на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу не пізніше ніж протягом п`яти робочих днів після їх підписання.
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3. Угоди надрокористувач зобов`язаний приступити до проведення робіт на визначеній ділянці надр не пізніше ніж через 2 (два) роки з моменту початку строку дії Дозволу.
Порядок № 615 регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.
Абзац 4 пункту 1 Порядку № 615 визначає, що видача (відмова у видачі, переоформлення, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
Так, відповідно до ч. 8 ст. 4№ Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” строк дії переоформленого документа дозвільного характеру не може перевищувати строк дії, зазначений у документі дозвільного характеру, що переоформлялся.
Згідно п. 18 Порядку № 615 орган з питань надання дозволу надає протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви про переоформлення дозволу (внесення змін до нього) та документів, що додаються до неї, заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову. Переоформлення дозволу або внесення змін до нього здійснюється без зміни номера, дати реєстрації, строку його дії та умов користування надрами і є обов`язковою підставою для внесення змін до угоди про умови користування надрами. У разі зміни особливих умов, визначених у дозволі, до нього вносяться зміни з урахуванням змін умов користування надрами. Інформація про надходження заяви про переоформлення дозволу або про внесення змін до нього та про результат розгляду заяви розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу протягом трьох робочих днів з моменту переоформлення або внесення змін.
У спецдозволі, який був переоформлений згідно наказу від 03.08.2018 № 273, строк його дії було змінено та фактично продовжено з 10 років на 20 років.
Отже, суд робить висновок, що процедурно це не було переоформлення спецдозволу, а фактично були здійснені дії щодо продовження строку дії спецдозволу.
Тоді як, згідно п. 14 Порядку № 615 у разі виникнення потреби у продовженні строку дії дозволу, наданого зокрема на видобування корисних копалин, строк дії дозволу продовжується за наявності інформації про відсутність порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування надрами, за результатами здійснення останнього заходу державного нагляду (контролю).
Строк продовження дії дозволу не може перевищувати строки, передбачені пунктом 7 цього Порядку (в нашому випадку не більше 20 років).
Також, в пункті 15 Порядку № 615 зазначається, що надрокористувачеві відмовляється у продовженні строку дії дозволу зокрема у разі невиконання ним умов користування надрами, передбачених дозволом або відповідною угодою.
Отже, за відсутності порушень відповідачем за первісним позовом умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування надрами, Позивач за первісним позовом продовжив йому дію спецдозволу до 2036 року.
Одночасно з продовженням дії спецдозволу (наказ Держгеонадра від 03.08.2018 р. № 273) втрачається мета та цілі для яких був прийнятий наказ Держгеонадра від 16.08.2016 року № 255. Оскільки такими діями було фактично підтверджено усунення порушень встановлених наказом від 16.08.2016 № 255 та поновлено дію спецдозволу.
28 листопада 2018 року Державна служба геології та надр України прийняла наказ № 450 “Про затвердження річного плану здійснення заходів держаного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік”, згідно якого заплановано перевірку на 09.12.2019 року щодо дотримання Державним підприємством “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
За результатами зазначеної перевірки був складений відповідний акт від 20.12.2019 № 06-06/23/2019-45/п (256), який підписаний особою, що здійснювала перевірку Кушаєвим О.В. та особою, яка брала участь у проведенню заходу державного нагляду (контролю) Діденко П.А. На даному акті підпис керівника Державного підприємства “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” Кузьменка В.А. відсутній, є примітка про відмову від ознайомлення, підписання та отримання ним даного акту.
23 грудня 2019 року Державною службою геології та надр України винесено припис № 2411-14/01 про усунення Державним підприємством “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” до 23.01.2020 порушень виявлених під час планової перевірки дотримання законодавства у сфері надрокористування та відображених в акті від 20.12.2019 № 06-06/23/2019-45/п (256).
У зв"язку з неусуненням Державним підприємством “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” порушень виявлених плановою перевіркою, 10 березня 2020 року Державною службою геології та надр України винесено наказ № 85 “Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів” згідно п. 4: “На часткову заміну підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, доповнити переляк порушень та підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виклавши стовпчики 8 та 9 в редакції згідно з додатком 4 до цього наказу.” Згідно додатку № 4 до цього наказу в графі 10 зазначено: “№ 2-РГ/2020 від 28.02.2020. Внести зміни до пункту 10 додатка 1 до наказу від 16.08.2016 № 255 в частині доповнення підстав зупинення дозволу” (далі - спірний наказ).
01.07.2020 року позивачем на адресу відповідача за первісним позовом надіслано лист № 9864/01/07-20 з пропозицією надати згоду (незгоду) на припинення права користування надрами.
Відповідно до п. 24 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України “Про нафту і газ” та “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
Положеннями абзаців 5-8 пункту 7 ст. 4 № Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення. Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Посилання позивача за первісним позовом на п. 3 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, як на підставу для зупинення права користування надрами, у зв"язку з припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування не знайшло свого підтвердження, так як згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань дані про припинення діяльності Державним підприємством “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” (08680000) - відсутні.
До того ж, з підстав зазначених в п. 3 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, Держгеонадра, в межах наданих йому повноважень та в поза судовому порядку вирішує питання припинення права користування надрами шляхом анулювання відповідного спецдозволу.
З наведеного суд робить висновок, що підстав для задоволення первісного позову не має.
Так як, по-перше, позивачем не надано доказів які б свідчили про користування відповідачем надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення, а також використання відповідачем надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр (п.п. 4-5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра).
А, по-друге, з продовженням строку дії спецдозволу та з моменту підписання Угоди про умови користування надрами від 22.07.2019 року не настав термін в два роки, в межах якого відповідач без поважних причин не приступив до користування надрами (п. 6 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра).
Тоді як, зустрічний позов підлягає задоволенню, а наказ Державної служби геології та надр України від 10.03.2020 № 85 - скасуванню в частині, що стосується Державного підприємства “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)”, оскільки на момент прийняття спірного наказу, наказ Державної служби геології та надр України від 16.08.2016 № 255 втратив свою дію одночасно з продовженням дії спецдозволу на користування надрами № 4074 від 18.10.2006 року до 2036 року.
У разі задоволення позовних вимог судові витрати підлягають стягненню з відповідача. Судові витрати у сумі 2102,00 грн. підлягають стягненню з відповідача за зустрічним позовом.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 6, 19, 73-76, 242-246, ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
В задоволенні позову Державної служби геології та надр України до Державного підприємства “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4074 від 18.10.2006 року відмовити.
Позовні вимоги Державного підприємства “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 10 березня 2020 року № 85 “Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів” в частині, що стосується Державного підприємства “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)”.
Стягнути з Державної служби геології та надр України (ЄДРПОУ 37536031, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного підприємства “Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 73)” (ЄДРПОУ 08680000, вул. Центральна, 1, село Райки, Бердичівського району, Житомирської області, 13333) судовий збір в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева