
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2021 року м. Житомир справа № 240/22205/20
категорія 111020300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Попової О. Г.,
секретар судового засідання Кривенко Л.М.,
за участю: представника позивача, представника відповідача,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Житомирській області до Державної установи "Житомирська виправна колонія (№4)" про стягнення податкової заборгованості,
встановив:
Головне управління ДПС у Житомирській області звернулося з позовом, в якому з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог просить стягнути з Державної установи «Житомирська виправна колонія №4» податковий борг в сумі 669 993,00 грн. Стягнення здійснити з рахунків у банку, що обслуговують такого платника податків.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Державна установа «Житомирська виправна колонія (№ 4)» як юридична особа зареєстроване 07.04.1995 року, та перебуває на податковому обліку в Житомирському управлінні ГУ ДПС у Житомирській області. За відповідачем рахується податковий борг з земельного податку з юридичних осіб. Згідно інтегрованої картки платника податків та інформації Житомирського управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Житомирській області, станом на 11.03.2021 податковий борг з земельного податку з юридичних осіб становить 669993,00 грн. основного платежу.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено відкрите судове засідання у справі з викликом сторін на 26 січня 2021 року 12:00.
26.01.2021 року судове засідання відкладено на 04.02.2021 о 14:00 у зв"язку з заявленими клопотаннями представників сторін.
Протокольною ухвалою від 04.02.2021 судом оголошено перерву в судовому засіданні до 18.02.2021 о 14:00.
18.02.2021 судом відкладено розгляд справи на 04.03.2021 о 10:30.
Протокольною ухвалою суду від 04.03.2021 у судовому засіданні оголошено перерву до 09.03.2021 о 11:30.
09.03.2021 протокольною ухвалою судом не прийнято заяв представника відповідача про збільшення позовних вимог, в судовому засіданні оголошено перерву до 16.03.2021 о 12:00.
В судовому засіданні призначеного 16.03.2021, представник позивача підтримав доводи позову та заяву про зменшення позовних вимог від 11.03.2021, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав позов.
Крім того, відповідач у строк, визначений ч.5 ст.162, ч.1 ст.261 КАС України та встановлений ухвалою суду відзив на адміністративний позов не надіслав.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Державна установа «Житомирська виправна колонія (№ 4)», код ЄДРПОУ 08563323 як юридична особа зареєстроване 07.04.1995 року, та перебуває на податковому обліку в Житомирському управлінні ГУ ДПС у Житомирській області.
Державною установою «Житомирська виправна колонія (№ 4)» подано податкову декларацію з плати за землю № 9030418799 від 20.02.2020, де самостійно визначено грошове зобов`язання в сумі 1 058 765,92 грн.(за 9 міс.) та не сплачено в строки, визначені Кодексом, тому дане зобов`язання має статус податкового боргу (а.с.5).
Крім того, відповідачу нараховано пеню в сумі 9 484,40 грн (а.с.6).
Згідно інтегрованої картки платника податків та інформації Житомирського управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Житомирській області, станом на 11.03.2021 податковий борг з земельного податку з юридичних осіб частково погашений Державною установою «Житомирська виправна колонія (№ 4)» та становить 669993,00 грн. основного платежу.
Враховуючи те, що відповідачем у встановленому законом порядку вказана сума податкового боргу не сплачена, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 ПК України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій.
За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
У разі зміни протягом року об`єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни (п.286.4 ст.286 ПК України).
За приписами п.287.3 ст.287 ПК України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 ПК України, орган стягнення уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п.41.2 ст.41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
У п. 57.1 ст. 57 Кодексу зазначено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.2 ст. 57 Кодексу, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов`язання платника податків з причин, не пов`язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Згідно п.57.3 ст.57 Кодексу, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1-54.3.6 п.54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем узгодження.
Всупереч наведеним нормам чинного законодавства платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкових зобов`язань.
Як слідує з матеріалів справи, на даний час суми податків є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов`язання, не сплачена платником податків у термін).
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 ПК України надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання ст.59 ПК України Головним управлінням ДПС у Житомирській області виставлено податкову вимогу форми «Ю» № 162295-51 від 24.05.2018 (а.с.8).
В матеріалах справи наявні докази скерування відповідачу зазначеної вище податкової вимоги та докази її отримання.
Доказів оскарження відповідачем податкової вимоги суду не надано.
Отже, податкова вимога відповідачем в адміністративному та судовому порядках не оскаржувалась, у зв`язку з чим не вважається відкликаною у порядку ст.60 Кодексу.
Статтею 20 ПК України, визначено права контролюючих органів.
Згідно п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи маюсь право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2, 95.3 статті 95 ПК України).
Згідно з п. 95.4 ст. 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ч.2 ст.73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Представник відповідача жодних заперечень по суті позовних вимог чи доказів сплати податкового боргу в сумі 669993,00 грн. до суду не надав, в судовому засіданні борг визнав.
Таким чином, оскільки за відповідачем обліковується податковий борг, щодо наявності та розміру якого відповідачем не подано до суду відзиву, не надано доказів його сплати, вжиті контролюючим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття рішення про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу у сумі 669993,00 грн.
Враховуючи положення ч.2 ст.139 КАС України та відсутність судових витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 5, 139, 242, 245, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 43142501) до Державної установи "Житомирська виправна колонія (№4)" (пр-т Незалежності, 172,м.Житомир,10001, код ЄДРПОУ 08563323) про стягнення податкової заборгованості - задовольнити.
Стягнути з рахунків Державної установи "Житомирська виправна колонія (№4)" відкритих у банківських установах, які її обслуговують, податковий борг в сумі 669993 (шістсот шістдесят дев"ять тисяч дев"ятсот дев"яносто три) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Г. Попова
Повне судове рішення складене 16 березня 2021 року