
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2021 року м. Житомир справа № 240/20358/20
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шимоновича Р.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Фекторі Ойл" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Приватне підприємство "Фекторі Ойл" із позовом, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Житомирській області №184 та №185 від 16.10.2020 року про відмову у видачі ліцензії на право зберігання та право роздрібної торгівлі пальним Приватному підприємству "Фекторі Ойл";
- зобов`язати Головне управління ДПС у Житомирській області видати Приватному підприємству "Фекторі Ойл" ліцензії на право зберігання пального та право роздрібної торгівлі пальним відповідно до поданих заяв від 25.09.2020 року за вхідними №Л/13381 та №Л/13382 відповідно.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що при зверненні до відповідача із заявою щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним надав всі необхідні документи, передбачені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", а тому вважає рішення відповідача про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 17.12.2020 року.
17.12.2020 року у судове засідання з`явився представник позивача, відповідач не з`явився, однак надіслав клопотання у якому просив відкласти розгляд справи на іншу дату.
У судовому засіданні оголошено перерву до 22.12.2020 року.
22.12.2020 року представник відповідача надіслав до суду клопотання про відкладення розгляду справи.
У зв`язку з поданим клопотанням відповідач, розгляд справи відкладено на 26.01.2021 року.
Відповідач, скориставшись своїм правом, надіслав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Свою позицію мотивував тим, що при розгляді заяви щодо видачі ліцензії на право зберігання та роздрібної торгівлі пальним від 28.09.2020 року №Л/13381 та Л/13382 та доданих до них копій документів встановлено їх невідповідність вимогам Закону №481/95-ВР, у зв`язку з чим було прийнято рішення від 16.10.2020 №184,185 про відмову у видачі ліцензії на право зберігання та право роздрібної торгівлі пальним. Вважає, що відповідач діяв на підставі та у межах наданих повноважень.
26.01.2021 року заслухавши думку представників учасників справи, закрив підготовче засідання та перейшов до розгляду справи по суті.
Представник позивача просив позовні вимоги задовольнити, з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог з мотивів їх необгрунтованості та безпідставності.
Протокольною ухвалою від 26.01.2021 року суд, без виходу до нарадчої кімнати, перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
У вересні 2020 року Приватне підприємство "Фекторі Ойл" звернулося із заявами до Головного управління ДПС у Житомирській області щодо видачі ліцензій на право зберігання та роздрібної торгівлі пальним.
Рішенням Головного управління ДПС у Житомирській області від 16 жовтня 2020 року №184 та №185 Приватному підприємству "Фекторі Ойл" відмовлено у видачі ліцензії на право зберігання та роздрібної торгівлі пальним.
Підставою для відмови у видачі ліцензій слугувало порушення заявником статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", а саме ненадання дозволу на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки за адресою місця зберігання та роздрібної торгівлі пальним: майдан Бердичівський, 3, с. Зарічани, Житомирський район, Житомирська область.
Листами від 16.10.2020 Головне управління ДПС у Житомирській області повідомило позивача про прийняття вищезазначених рішень.
Позивач, не погоджуючись із вказаними рішеннями відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема пальним, забезпечення його високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України визначено Законом України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон №481/95-ВР).
Законом України від 23.11.2018 №2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" внесено зміни до Закону України №481/95-ВР, зокрема, запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Зміни до Закону №481/95-ВР набули чинності з 01.07.2019.
Так, відповідно до ст. 15 Закону №481/95-ВР, в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Відповідно до ч. 40 ст. 15 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
Як передбачено ч. 41 ст. 15 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" у разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.
Згідно з ч. 45 ст. 15 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа, або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла.
Відповідно до ч. 46 ст. 15 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Матеріалами справи підтверджується, що ПП "Фекторі Ойл" звернулося до відповідача із заявами щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним до яких було приєднано наступний пакет документів:
- Дозвіл №247.20.18 дозволяється виконання роботи підвищеної небезпеки 20.05.2020 р.;
- Свідоцтво про право власності серія НОМЕР_1 від 23.07.2007 р.;
- Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯТ №780797 від 08.06.2007 р.;
- Акт державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об`єкта до експлуатації від 30.12.1997 р.;
- Договір передачі в користування об`єкта нерухомості з 10.09.2020 р.;
- Акт-прийому передачі предметів згідно договору №3 від 10.09.2020 р.;
- Додаткова угода №1 до договору передачі в користування об`єкту №3 від 10.09.2020 р.;
- Виписка з єдиного державного реєстру 04.10.2019 р.;
- Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці №269-20 від 28.05.2020 р.;
- Звіт за результатами експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки №35589427.01-0458.20;
- Висновки експертизи №35589427.01-0458.20.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці" постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - Порядок № 1107) .
Положеннями пункту 6 Порядку № 1107 встановлено, що дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
Разом з тим, нормами статті 21 Порядку № 1107 закріплено, що виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 7, здійснюються роботодавцем, виробником або постачальником на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.
Відповідно до пунктів 4, 6 Додатку 7 до Порядку № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. № 207, чинної на момент виникнення спірних правовідносин) технологічне устатковання та його елементи магістральних газопроводів, нафтопроводів, продуктопроводів (нафтопродуктопроводів, аміакопроводів, етиленопроводів), систем газопостачання природного та зрідженого газу суб`єктам господарювання та до населених пунктів, систем промислового та міжпромислового збору нафти і газу, об`єктів нафтогазовидобувної промисловості, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт. та обладнання та захисні системи, призначені для експлуатації (застосування) у потенційно вибухонебезпечному середовищі відносяться до Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.
На підставі викладених правових норм, суд дійшов висновку про те, що виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатація машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки здійснюється на підставі дозволу або декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці в залежності від віднесення певного виду робіт підвищеної небезпеки та машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки до відповідного Переліку, який наведено в додатках 2,3, 6,7 Порядку № 1107.
Судом з`ясовано, що декларація ПП «Фекторі Ойл» щодо відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці, була зареєстрована 28.05.2020 року у журналі обліку декларацій в Управлінні Держпраці Житомирської області за №269-20 (лист Управління Держпраці у Житомирській області № 5039 від 02.11.2020 року), яка була приєднана підприємством до заяви щодо видачі ліцензій на право зберігання та право роздрібної торгівлі пальним.
Згідно із пунктом 21 Порядку № 1107 Декларація за формою згідно з додатком 8 подається роботодавцем, виробником або постачальником не пізніше ніж за п`ять робочих днів до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Декларація подається роботодавцем, виробником або постачальником, уповноваженою ним особою або надсилається поштою до територіального органу Держпраці або адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці.
Територіальний орган Держпраці здійснює реєстрацію декларацій на безоплатній основі протягом п`яти робочих днів з дня їх отримання.
Тобто, на момент звернення позивача до відповідача із заявою щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці, подана ДП "Пропан", була чинною та відповідно підтверджувала право підприємства експлуатувати машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки.
Окрім того, листом Управління Держпраці у Житомирській області від 02.11.2020 року № 5039 підтверджено чинність вказаної декларації та зазначено, що ПП «Фекторі Ойл» на підставі даної декларації може експлуатувати машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки наведені у ній.
Таким чином, позивачем на виконання вимог ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" при зверненні із заявою до Головного управління ДПС у Житомирській області щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним було надано всі необхідні, визначені законодавством копії документів, з огляду на що, суд приходить до висновку, що відмова Головного управління ДПС у Житомирській області у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є безпідставною та необґрунтованою, оскільки позивачем дотримано всіх встановлених законодавством вимог для отримання такої ліцензії.
Аналізуючи наведене, суд зазначає що рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 16.10.2020 №184, №185 про відмову у видачі ліцензій на право зберігання та право роздрібної торгівлі пальним ПП «Фекторі Ойл» не відповідає критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому суд вважає, що їх слід визнати протиправними та скасувати.
Відповідно до положень частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частиною третьою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Щодо вимоги зобов`язати Головне управління ДПС у Житомирській області видати Приватному підприємству "Фекторі Ойл" ліцензії на право зберігання пального та право роздрібної торгівлі пальним відповідно до поданих заяв від 25.09.2020 року №Л/1338, №Л/13382 то суд зазначає, що вимога видати ліцензію є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом адміністративна процедура, в тому числі щодо розгляду відповідних заяв позивача та поданих копій документів, визначених Законом. Зобов`язання відповідача видати ліцензію на право зберігання пального та право роздрібної торгівлі пальним за вказаною адресою без необхідних дій суб`єкта владних повноважень в межах адміністративної процедури не гарантує забезпечення прав позивача у передбачений законом спосіб.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав ПП "Фекторі Ойл"" є саме зобов`язання Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області повторно розглянути заяви від 25.09.2020 року №Л/13381, №Л/13382 щодо ліцензії на право зберігання пального та право роздрібної торгівлі пальним за адресою: майдан Бердичівський, 3, с. Зарічани, Житомирський район, Житомирська область, разом із поданими документами та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Частиною 1, 2 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольни частково.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 КАС України).
Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір необхідно відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов Приватного підприємства "Фекторі Ойл" (майд. Бердичівський, 3, с. Зарічани, Житомирський р-н., Житомирська обл., 12440, ЄДРПОУ: 43270588) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, буд.7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 43142501) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 16.10.2020 року №184, №185 про відмову у видачі ліцензії на право зберігання та право роздрібної торгівлі пальним Приватному підприємству "Фекторі Ойл".
Зобов`язати Головне управління ДПС у Житомирській області повторно розглянути заяви Приватного підприємства "Фекторі Ойл" від 25.09.2020 року №Л/13381, №Л/13382 щодо ліцензії на право зберігання пального та право роздрібної торгівлі, разом із поданими документами та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області на користь Дочірнього підприємства "Пропан" 2102,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 17 березня 2021 року.
Суддя Р.М.Шимонович