Ухвала суду № 95566419, 11.03.2021, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
11.03.2021
Номер справи
914/3168/20
Номер документу
95566419
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

11.03.2021 Справа №914/3168/20

Суддя Господарського суду Львівської області Король М.Р. за участі секретаря судового засідання Чорної І.Б. у справі

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут»

до відповідача: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЛЬВІВГАЗ»

про: зобов`язання вчинити дії,

Представники

позивача: Стернюк В.А.

відповідача: не з`явився,

ВСТАНОВИВ:

07.12.2020р. на розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут» до Акціонерного Товариства «Оператор газорозподільної системи «ЛЬВІВГАЗ» про зобов`язання вчинити дії.

14.12.2020р. Господарський суд Львівської області постановив ухвалу у цій справі, відповідно до якої, ухвалив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначити на 04.01.2021р.; явку представників сторін у підготовче засідання визнати обов`язковою; викликати представників сторін у підготовче засідання.

У підготовче засідання 04.01.2021р. з`явився представник позивача. Відповідач участь повноважного представника у вищевказаному підготовчому засіданні не забезпечив, при цьому, 04.01.2021р. на електронну адресу суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи та заява, які зареєстровано відділом автоматизованого документообігу та обробки інформації за вх.№16/21 та вх.№34/21 відповідно.

Протокольною ухвалою від 04.01.2021р. підготовче засідання відкладено на 27.01.2021р.

Крім того, ухвалою від 12.01.2021р. Господарський суд Львівської області, в порядку ст.ст. 120-121 ГПК України, викликав відповідача у цій справі та повідомив про дату, час та місце проведення підготовчого засідання.

11.01.2021р. відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, який зареєстровано відділом автоматизованого документообігу та обробки інформації за вх.№432/21.

26.01.2021р. на електронну адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив та заява про зміну предмета позову, яку зареєстровано відділом автоматизованого документообігу та обробки інформації за вх.№1867/19 та вх.№291/21 відповідно.

27.01.2021р. позивачем подано до суду клопотання про витребування доказів, яке зареєстровано відділом автоматизованого документообігу та обробки інформації за вх.№1879/21.

У підготовче засідання 27.01.2021р. з`явилися представники сторін.

Протокольною ухвалою від 27.01.2021р. прийнято заяву про зміну предмета позову, задоволено клопотання відповідача про поновлення строку для подання відзиву та відкладено підготовче засідання на 03.02.2021р.

01.02.2021р. на електронну адресу суду від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив, яке зареєстровано відділом автоматизованого документообігу та обробки інформації за вх.№2262/21.

02.02.2021р. на електронну адресу суду від позивача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи, яке зареєстровано відділом автоматизованого документообігу та обробки інформації за вх.№2442/21.

03.02.2021р. в судовому засіданні розглянуто клопотання позивача про витребування доказів (вх.№1879/21р. від 27.01.2021р.) та задоволено останнє, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 24.02.2021р.

24.02.2021р. позивачем подано до суду клопотання про долучення доказів до матеріалів справи, яке зареєстровано відділом автоматизованого документообігу та обробки інформації за вх.№4340/21.

Протокольною ухвалою від 24.02.2021р. відкладено підготовче засідання на 10.03.2021р.

09.03.2021р. на електронну адресу суду від позивача надійшло клопотання про призначення експертизи, яке зареєстровано відділом автоматизованого документообігу та обробки інформації за вх.№985/21.

Зазначене клопотання обгрунтовано тим, що позивач не погоджується з достовірністю інформації, яку надає відповідач з приводу споживання природного газу населенням Львівської області, відтак вважає, що в даній справі необхідно визначити, який саме обсяг природного газу нараховано споживачам шляхом встановлення розбіжностей між нарахованим та фактично спожитим природним газом.

Позивач вважає, що такі розбіжності пов`язані, зокрема з тим, що Відповідач застосовує Методику приведення об`єму природного газу до стандартних умов, затверджену наказом Міністерства палива та енергетики від 26.02.2004р. №116, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 19.03.2004р. за №346/8945.

На думку позивача, ПАТ «Львівгаз» не враховано те, що споживачами відповідні розрахунки з помноженням спожитого обсягу газу на коефіцієнт приведення до стандартних умов не здійснюються, і, при цьому, самою Методикою не передбачено, що витрати газу від неприведення обсягу газу до стандартних умов переносяться на споживачів. Відтак, вважає, що ТОВ «Львівгаз збут» не може виставити до оплати споживачам обсяги природного газу, приведені до стандартних умов.

Представник відповідача проти призначення у справі судової експертизи не заперечив.

В судовому засіданні, яке відбулося 10.03.2021р., за участю повноважних представників сторін у справі, оголошено перерву до 11.03.2021р.

11.03.2021р. на електронну адресу суду від відповідача надійшло клопотання про проведення судового засідання, яке призначено на 11.03.2021р., без участі його представника, яке зареєстровано відділом автоматизованого документообігу та обробки інформації за вх.№5771/21.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Згідно ч.ч.3-5 ст.99 ГПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Відповідно до ч.1 ст.100 ГПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Позивачем у поданому клопотанні про призначення експертизи зазначається, що підставами для призначення судово-економічної експертизи є розбіжність між об`ємом фактично спожитого природного газу споживачами та об`ємом, визначеним ПАТ «Львівгаз» на підставі глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ, у зв`язку з чим і виник даний господарський спір, а також уникнення отримання від ПАТ «Львівгаз» в подальшому некоректної інформації, враховуючи обсяг інформації, що підлягає перевірці та той факт, що у ТОВ «Львівгаз збут» виник сумнів щодо можливості отримання від ПАТ «Львівгаз» за наслідками перевірки точної інформації, для встановлення дійсного фактичного об`єму споживання побутовими споживачами природного газу.

З підстав наведеного, позивач підсумовує, що підтвердження застосування відповідачем встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 №203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» розмірів норм споживання природного газу населенням, а також встановлення розбіжності між обсягом спожитого газу, приведеного до стандартних умов та обсягом газу, визначеним за робочими умовами лічильників, на який фактично було виставлено квитанції населенню, матиме істотне значення для встановлення обставин справи та вирішення її по суті і просить суд призначити судову експертизу у справі, на вирішення експертам поставити наступні питання:

- Чи підтверджується документально об`єм розподіленого відповідачем природного газу побутовим споживачам позивача, в яких встановлено індивідуальні лічильники, за період з 01.11.2018 по 31.07.2020 та в яких обсягах помісячно?;

- Чи підтверджується документально визначення відповідачем обсягів розподіленого природного газу в період з 01.11.2018р. по 31.07.2020р. з врахуванням Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004р. №116? Якщо так, то в яких обсягах помісячно та чи правильно здійснено визначення таких обсягів у відповідності до вказаної Методики при обліку природного газу розподіленого побутовим споживачам, в яких встановлені індивідуальні лічильники?;

- Чи підтверджується документально застосування відповідачем норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996р. №619 «Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014р. №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування»? Якщо так, то в яких обсягах за період з 01.11.2018р. по 31.07.2020 р. помісячно?;

Необхідність призначення експертизи судом зумовлена потребою з`ясування обставин, що мають значення для справи, для яких необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши доводи та матеріали поданих заяв, суд дійшов висновків про необхідність призначення судової експертизи, проведення якої слід доручити кваліфікованим фахівцям Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (03057, м.Київ, вул.Смоленська, буд.6). Попередню оплату вартості судової експертизи покласти на позивача. На вирішення експерту поставити наступні питання:

- Чи підтверджується документально об`єм розподіленого відповідачем природного газу побутовим споживачам позивача, в яких встановлено індивідуальні лічильники, за період з 01.11.2018 по 31.07.2020 та в яких обсягах помісячно?;

- Чи підтверджується документально визначення відповідачем обсягів розподіленого природного газу в період з 01.11.2018р. по 31.07.2020р. з врахуванням Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004р. №116? Якщо так, то в яких обсягах помісячно та чи правильно здійснено визначення таких обсягів у відповідності до вказаної Методики при обліку природного газу розподіленого побутовим споживачам, в яких встановлені індивідуальні лічильники?;

-Чи підтверджується документально застосування відповідачем норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996р. №619 «Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014р. №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування»? Якщо так, то в яких обсягах за період з 01.11.2018р. по 31.07.2020 р. помісячно?;

Згідно п.2 ч.1 ст.228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Також, беручи до уваги необхідність надіслання матеріалів справи до експертної установи, провадження у справі підлягає зупиненню.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 228, 234, 235 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Клопотання позивача про призначення судової експертизи задовольнити.

2.Призначити у справі №914/3168/20 судову експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 03057, м. Київ, вулиця Смоленська, будинок 6; ідентифікаційний код: 02883096).

3.Для вирішення експерту поставити наступні запитання:

- Чи підтверджується документально об`єм розподіленого відповідачем природного газу побутовим споживачам позивача, в яких встановлено індивідуальні лічильники, за період з 01.11.2018 по 31.07.2020 та в яких обсягах помісячно?;

- Чи підтверджується документально визначення відповідачем обсягів розподіленого природного газу в період з 01.11.2018р. по 31.07.2020р. з врахуванням Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004р. №116? Якщо так, то в яких обсягах помісячно та чи правильно здійснено визначення таких обсягів у відповідності довказаної Методики при обліку природного газу розподіленого побутовим споживачам, в яких встановлені індивідуальні лічильники?;

-Чи підтверджується документально застосування відповідачем норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996р. №619 «Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014р. №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування»? Якщо так, то в яких обсягах за період з 01.11.2018р. по 31.07.2020 р. помісячно?;

4. Витрати на проведення експертизи до вирішення спору по суті покласти на позивача– Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут».

5. Зобов`язати сторін створити експерту необхідні умови для проведення експертизи, а також надавати на його вимогу усі необхідні документи.

6. Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст.384, 385 КК України, відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку або за відмову без поважних причин від покладених на нього обов`язків.

7. Зобов`язати експерта після закінчення проведення судової експертизи надіслати Господарському суду Львівської області висновок за результатами дослідження та матеріали справи №914/3168/20.

8. На час проведення судової експертизи провадження у справі зупинити.

9. Про поновлення провадження у справі сторони будуть повідомлені ухвалою суду після отримання висновку експерта.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строк, передбачені ст.235 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку в порядку та строки, визначені ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.

Повний текст ухвали складено та підписано 16.03.2021р.

Суддя М.Р. Король