ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Львів
15.04.2010 р. № 2а-1999/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дак Т.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Шевченка, 9, р/р 34123999900014, Дрогобицьке УДК у Львівській області, ЄДРПОУ 25262988, ГУДК у Львівській області, МФО 825014)
до відповідача Приватного підприємця фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1)
про стягнення заборгованості перед бюджетом в сумі 9533,01 грн.,
За участю представника позивача Пастернак У.І., відповідача ОСОБА_2,-
в с т а н о в и в:
03.03.2010 року до Львівського окружного адміністративного суду надійшов вищевказаний позов.
Позивач зазначає, що відповідач - СПД ФО ОСОБА_2 (ідент.номер НОМЕР_1) узятий на облік у ДПІ у Дрогобицькому районі 19.04.2006р. за номером 9609 має несплачений податковий борг перед бюджетом у сумі 9 533,01 грн.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові та наданих документах, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач стверджував, що рішення позивача не оскаржував, не було бажання оскаржувати та не мав часу.
Суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах і в межах повноважень та способів, які передбачені Конституцією України та законами.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. №509-ХІІ (із змінами і доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: ... "подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна".
Відповідно до преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р.(далі Закон) (із змінами та доповненнями), цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними Цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно до ст.1 п. 1.1 Закону платники податків юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи немають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до п. 1. 12 ст. 1, контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до п.п.3.1.1 п. 3.1 ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р. (із змінами і доповненнями), активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
У відповідності до вимог підп.3.1.1 п.3.1 ст.3 даного Закону, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до п.п. 9.1.3 п. 9.1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 р. №1251-XII, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону, податковий борг - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
СПД ФО ОСОБА_2 (ідент.номер НОМЕР_1), узятий на облік у ДПІ у Дрогобицькому районі 19.04.2006р. за номером 9609, має податковий борг у сумі 9 533,01 грн., який виник у звязку з наступним.
ДПІ у Дрогобицькому районі отримано лист від ДПА у Львівській області від 03.07.2008р. №14078/7/22-222/245, яким ДПА направляє для розгляду і використання у роботі копії отриманих від Податкової Палати в Познані Міністерства Фінансів Республіки Польща документів стосовно взаємовідносин приватного підприємця ОСОБА_2 (інд. код НОМЕР_1) з фірмою “Adma” (Польща).
Згідно додатку №3 до листа Управління обміну інформацією з питань податків Податкової Палати в Познані Міністерства фінансів Республіки Польща від 25.02.2008р. №BWIP-9139-0523-16/RS/2007/08/1454, підприємець купував у польської фірми Krzysztof Walczyszewski “ADMA” запасні частини/кузови автомобілів. На 26.04.2007р. вартість придбаного товару становила 17350 PLN. Згідно цього листа польський платник податків стверджує, що на час перевірки (станом на 26.04.2007р.) ОСОБА_2 має заборгованість по зазначених угодах у сумі 1200 PLN, а саме: по фактурах
-№ FA/11/02/2007 від 19.02.2007 р. на суму 600 PLN (ВМД №1158 від 23.02.07),
-№ FA/12/02/2007 від 19.02.2007 р. на суму 600 PLN.(ВМД №1159 від 23.02.07).
Позаплановою перевіркою з питань дотримання ОСОБА_2 вимог ст. 7 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93р. ”№15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” за період з 20.10.2006 по 27.04.2007року на підставі документів (копії узагальненого переліку інвойсів по торгівельних операціях, направлені до ДПІ у Дрогобицькому районі листом ДПА у Львівській області від 03.07.2008р. №14078/7/22-222/245), які отримані від Податкової Палати в Познані Міністерства Фінансів Республіки Польща встановлено, що підприємцем ОСОБА_2 проводилися розрахунки у готівковій формі з фірмою “Adma” (Польща) згідно наступних фактур:
Фактура № FA/1/03/2007 від 05.03.2007 р. на суму 600 PLN заплачено готівкою 600 PLN 05.03.07p. (ВМД №1602 від 07.03.07),
Фактура № FA/3/03/2007 від 06.03.2007 р. на суму 600 PLN заплачено готівкою 600 PLN 06.03.07p. (ВМД №1704 від 13.03.07),
Фактура № FA/14/03/2007 від 14.03.2007 р. на суму 600 PLN заплачено готівкою 600 PLN 14.03.07p. (ВМД №1878 від 16.03.07),
Фактура № FA/22/03/2007 від 26.03.2007 р. на суму 500 PLN заплачено готівкою 500 PLN 26.03.07p. (ВМД №2298 від 29.03.07),
Фактура № FA/1/04/2007 від 02.04.2007 р. на суму 600 PLN заплачено готівкою 600 PLN 02.04.07p. (ВМД №2467 від 04.04.07),
Фактура № FA/4/04/2007 від 02.04.2007 р. на суму 500 PLN заплачено готівкою 500 PLN 02.04.07p. (ВМД №2482 від 04.04.07),
Фактура № FA/9/04/2007 від 12.04.2007 р. на суму 600 PLN заплачено готівкою 600 PLN 12.04.07p. (ВМД №2733 від 17.04.07),
Фактура № FA/15/04/2007 від 16.04.2007 р. на суму 600 PLN заплачено готівкою 600 PLN 16.04.07p. (ВМД №2824 від 20.04.07),
Фактура № FA/22/04/2007 від 25.04.2007 р. на суму 600 PLN заплачено готівкою 600 PLN 25.04.07p. (ВМД №3077 від 27.04.07),
чим порушено ст. 7 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93р. ”№15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю”, а саме: розрахунки між резидентом та нерезидентом у межах торгівельного обороту здійснювалися без участі уповноваженого банку.
Враховуючи викладене на підставі ст. 16 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93р. ”№15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” за порушення резидентами порядку розрахунків, установленого ст..7 цього Декрету, застосувується штраф у розмірі еквівалентному сумі валютних цінностей, що використовувалися при розрахунках, перерахованій у валюту України за обмінним курсом НБУ на день здійснення таких розрахунків.
На підставі направлення від 31.07.2008 р. № 535/22-0, виданого ДПІ у Дрогобицькому районі, Летнянчин О.Д. - головним державним податковим ревізором-інспектором І рангу відділу контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД на підставі п.1 ст.11-1 та ч.13 ст.11-1 Закону України від 04.12.1990 р. №509-XII ”Про державну податкову службу в Україні “(зі змінами та доповненнями) , відповідно до наказу ДПІ у Дрогобицькому районі від 31.07.2008 р. № 455 та письмово згодою СПД ФО ОСОБА_2 проведена позапланова виїзна перевірка з питань дотримання ОСОБА_2 (інд. код НОМЕР_1) вимог ст. 7 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93р. ”№15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” за період з 20.10.2006р. по 27.04.2007р. За наслідками перевірки складено акт від 06.08.2008 № 575/22-008/НОМЕР_1 (надісланий СПД ФО рекомендованим листом з повідомленнями про вручення 07.08.2008 р., вручено 08.08.2008р.) та винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С»№ 0000192305 від 15.08.2008р. за розрахунки готівкою в іноземній валюті в сумі 9063,00 грн.( надіслано СПД ФО рекомендованим листом з повідомленнями про вручення 18.08.2008 р., вручено 19.08.2008 р.)
По податку з доходів фізичних осіб заборгованість виникла згідно поданої декларації за 2008 рік в сумі 469,78 грн.:
- №3186 від 01.02.2009р.
- податкове повідомлення форма «Ф»№0000761700/0 від 24.02.2009р.- 469,78 грн.
По надходженню від сплати збору за забруднення навколишнього середовища заборгованість виникла згідно нарахування пені за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань 0,23 грн.
З дотриманням вимог ст.6 ЗУ №2181 ДПІ у Дрогобицькому районі вжито наступні заходи з погашення податкового боргу:
- складено та надіслано податкові вимоги №1/385 від 25.02.2008 року на суму 32,38 грн. (в тому числі за основним платежем 31,88 грн, за штрафними санкціями 0,00 грн. та пенею 0,50 грн.) та №2/1699 від 26.09.2008 року на суму 9 063,23 грн. (в тому числі за основним платежем 0,00 грн., за штрафними санкціями 9 063,00 грн., за пенею 0,23 грн.) (копії в матеріалах справи), однак заходи щодо повного погашення податкового боргу СПД ФО ОСОБА_2 не здійснювалися. Зазначені дії відповідача суперечать вимогам ст. 67 Конституції України, згідно якої кожен повинен сплачувати податки у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідачем суду доказів у підтвердження факту вжиття заходів щодо погашення заборгованості перед бюджетом станом на день розгляду справи не представлено.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Оскільки відповідач доказів в спростування заявлених позовних вимог не надав, суд вважає позов підставним та таким, що підлягає до задоволення.
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємця фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) на користь державного бюджету 9533,01 грн. податкового боргу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 19.04.2010 року.
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош