Рішення № 95565821, 25.02.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
25.02.2021
Номер справи
910/11734/20
Номер документу
95565821
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25.02.2021Справа № 910/11734/20

Суддя Господарського суду міста Києва Стасюк С.В., за участю секретаря судового засідання Цубери Ю.Ю., розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом Офісу великих платників податків ДПС

до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білої І.В.

третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві

про зобов`язання вчинити дії

Представники сторін:

від позивача: Лимонов А.І. (самопредставництво);

від відповідача: Музика Л.В. (дов. № 27-535 від 13.01.2020);

від третьої особи: не з`явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Офіс великих платників ДПС (надалі за текстом також - позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білої Ірини Олександрівни (надалі за текстом також - відповідач), в якому просить:

-визнати протиправними дії уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білої Ірини Олександрівни щодо не прийняття кредиторських вимог у розмірі 365 913 138,72 грн. та не включення останніх до реєстру акцептованих вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра";

-зобов`язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білу Ірину Олександрівну прийняти кредиторські вимоги у розмірі 365 913 138,72 грн. та внести їх до реєстру акцептованих вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра".

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.08.2019 відкрито провадження у справі № 910/11734/20, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві та призначено підготовче засідання на 24.09.2020.

24.09.2020 відкладено розгляд справи на 15.10.2020.

15.10.2020 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено розгляд справи на 19.11.2020.

05.11.2020 від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач зменшив розмір заявлених кредиторських вимог до 86 218 830,99 грн.

18.11.2020 до Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позов та клопотання про витребування доказів. У поданому відзиві відповідач просиа відмовити у задоволенні позовних вимог.

19.11.2020 розгляд справи № 910/11734/20 не відбувся.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.11.2020, розгляд справи призначено на 08.12.2020.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.12.2020, розгляд справи призначено на 22.12.2020.

У судовому засіданні 22.12.2020 представник позивача заперечив проти клопотання про витребування доказів та не заперечив проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав клопотання про витребування доказів та не заперечив проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Дослідивши матеріали справи та клопотання відповідача про витребування доказів, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні.

Під час підготовчого засідання 22.12.2020 судом проведено відповідні дії, які передбачені частиною 2 статті 182 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.12.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 28.01.2021.

28.01.2021 засідання по справі відкладено на 25.02.2021.

Представник позивача в судовому засіданні 25.02.2021 заявлені позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача, у судовому засіданні 25.02.2021 проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав наведених у відзиві на позов.

В судовому засіданні 25.02.2021 на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлюються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Цим Законом також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

За змістом статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Для цього Фонд гарантування вкладів фізичних осіб наділено відповідними функціями передбаченими частиною 2 статті 4 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", серед яких, зокрема, акумулювання коштів, отриманих із джерел, визначених статтею 19 цього Закону здійснення регулювання участі банків у системі гарантування вкладів фізичних осіб, здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження всіх або частини активів і зобов`язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення продаж перехідного банку.

На підставі частини 5 статті 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час тимчасової адміністрації Фонд має повне і виняткове право управляти банком відповідно до цього Закону, нормативно-правових актів Фонду та вживати дії, передбачені планом врегулювання.

Частиною 1 статті 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.

Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду у разі делегування їй повноважень має право зокрема, вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління й органів контролю банку, укладати від імені банку будь-які договори (вчиняти правочини необхідні для забезпечення операційної діяльності банку, здійснення ним банківських та інших господарських операцій, з урахуванням вимог, встановлених цим Законом.

За приписами статті 54 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", рішення, що приймаються відповідно до цього Закону Національним банком України, Фондом працівниками Фонду, що виконують функції, передбачені цим Законом, у тому числі у процесі здійснення тимчасової адміністрації, ліквідації банку, виконання плану врегулювання, можуть бути оскаржені до суду.

Таким чином, за змістом наведених правових норм на Фонд, який є юридичною особою публічного права, покладено функції державного управління у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків. Зі свого боку, уповноважена особа Фонду виконує від його імені делеговані Фондом повноваження щодо забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

Спір у справі виник в зв`язку з тим, що правовідносини між сторонами обумовлені наявністю кредиторських вимог (майнових вимог юридичної особи до суб`єкта господарювання - банку, що ліквідується), які задовольняються у порядку черговості, визначеної статтею 52 Закону України "Про систем гарантування вкладів фізичних осіб", за рахунок коштів, одержаних унаслідок ліквідації та продажу майна банку, проте, уповноваженою особою фонду не було акцептовано кредиторські вимоги позивача.

У зв`язку з не акцептуванням уповноваженою особою фонду всіх кредиторських вимог позивача, останній звернувся до суду, з наступними позовними вимогами (з урахванням уточнення позовних вимог):

- визнати протиправними дії уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білої Ірини Олександрівни щодо не прийняття кредиторських вимог у розмірі 86 218 830,99 грн. та внесееня їх до акцептованого реєстру кредиторських вимог Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра";

- зобов`язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білу Ірину Олександрівну прийняти кредиторські вимоги у розмірі 86 218 830,99 грн. та внести їх до реєстру акцептованих вимог Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра".

Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Надра" (надалі за текстом також - ПАТ "КБ "НАДРА") є платником податків і зборів згідно з Податковим кодексом України та перебуває на податковому обліку в Офісі великих платників податків Державної податкової служби.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 05.02.2015 № 83 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 05.02.2015 № 26 "Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Надра", згідно з яким з 06.02.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Надра".

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Надра" призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Стрюкову Ірину Олександрівну.

Тимчасову адміністрацію в Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Надра" запроваджено строком на три місяці з 06.02.2015 по 05.05.2015 включно.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 23.04.2015 №85 "Про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "НАДРА" продовжено здійснення тимчасової адміністрації по 05.06.2015 включно та продовжено повноваження уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "НАДРА" Стрюкової Ірини Олександрівни по 05.06.2015 (включно).

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 04.06.2015 №356 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 05.06.2015 №113, "Про початок процедури ліквідації ПАТ "КБ "НАДРА" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "КБ "НАДРА" та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Стрюкову Ірину Олександрівну строком на 1 рік з 05.06.2015 до 04.06.2016 включно.

В газеті "Голос України" від 12.06.2015 № 103 (6107) опубліковано оголошення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА".

На підставі пункту 2 частини 5 статті 12, частини 1 статті 35, частини 5 статті 44, частини 3 статті 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення від 28.04.2016 №616 про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ "КБ "НАДРА" строком на два роки до 04.06.2018 включно.

Водночас, відповідно до зазначеного рішення продовжено повноваження ліквідатора ПАТ "КБ "НАДРА", визначені вказаним вище Законом, зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52-1, 53 цього Закону, в тому числі з підписання всіх договорів, пов`язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності Стрюкової Ірини Олександрівни строком на два роки до 04.06.2018 включно.

03.11.2016 виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення № 2342 про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ "КБ "НАДРА" строком на два роки до 03.06.2020 включно із продовженням повноваження ліквідатора ПАТ "КБ "НАДРА", провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу організації процедур ліквідації неплатоспроможних банків департаменту управління активами Стрюкової Ірини Олександрівни строком на два роки до 03.06.2020 включно.

Судом встановлено також, що виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №1179 від 22.06.2020 "Про деякі питання здійснення ліквідації ПАТ "КБ "НАДРА". Відповідно до зазначеного рішення строк управління майном (активами) ПАТ "КБ "НАДРА" та задоволення вимог його кредиторів продовжено на час існування обставин, що унеможливлюють здійснення продажу майна (активів) банку та задоволення вимог кредиторів.

Також цим рішенням продовжено визначені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" повноваження ліквідатора ПАТ "КБ "НАДРА", делеговані провідному професіоналу з питань ліквідації банків відділу організації процедур ліквідації банків департаменту ліквідації банків Білій Ірині Володимирівні, на час існування обставин, що унеможливлюють здійснення продажу майна (активів) банку та задоволення вимог кредиторів.

Згідно рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 28.09.2020 № 1764 "Про деякі питання ліквідації ПАТ "КБ "НАДРА", відкликані повноваження ліквідатора ПАТ "КБ "НАДРА", делеговані Білій Ірині Володимирівні рішенням виконавчої дирекції Фонду від 22.06.2020 № 1179 "Про деякі питання здійснення ліквідації ПАТ "КБ "НАДРА" та встановлено, що визначені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" повноваження під час здійснення ліквідації ПАТ "КБ "НАДРА" до моменту внесення запису про державну реєстрацію припинення ПАТ "КБ "НАДРА" до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань здійснювати Фондом безпосередньо.

Як стверджує позивач і про що не заперечує відповідач, відповідно до вимог пункту 5 статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", листом від 15.06.2015 № 14921/10/28-10-23-26 позивач надіслав заяву до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" про кредиторські вимоги на суму 104 945 972,00 грн.

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Стрюковою І.О., листом від 26.03.2016 № 26-5-3813, було повідомлено Офіс великих платників податків про включення кредиторських вимог до реєстру акцептованих вимог кредиторів у загальній сумі 104 945 972,00 грн. та віднесено їх до 7 черги погашення.

Листом від 24.06.2019 № 31699/10/28-10-17-02-23 позивачем було заявлено збільшення кредиторських вимог.

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Стрюковою І.О., листом від 27.08.2019 № 26-9553 було повідомлено позивача про погодження збільшення кредиторських вимог до реєстру акцептованих вимог кредиторів у загальній сумі 86 004 878,13 грн.

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Білою І.В., листом від 15.07.2020 № 02-4199, було повідомлено позивача про погодження збільшення кредиторських вимог до реєстру акцептованих вимог кредиторів у загальній сумі 226 874 748,29 грн.

Позивач стверджує, а відповідач не заперечує, що станом на 27.07.2020 у ПАТ "КБ "НАДРА" обліковувалася заборгованість на загальну суму 365 913 138,72 грн, що складається з:

-простроченої заборгованості за субкредитними угодами, укладеними з Міністерством фінансів України у рамках спільних проектів із Світовим банком у сумі 92 943 803,97 грн.;

-простроченої заборгованості з податку на додану вартість у сумі 268 974 844,86 грн.;

-простроченої заборгованості з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості по Шевченківському району м. Києва у сумі 3 615 419,38 грн.;

-простроченої заборгованості з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості по Шевченківському району м. Києва у сумі 23 316,39 грн.;

-простроченої заборгованості із земельного податку з юридичних осіб за земельні ділянки, які знаходяться в Голосіївському районі м. Києва у сумі 979,33 грн.;

-простроченої заборгованості з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення у сумі 502,47 грн.

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Білою І.В., листом від 26.08.2020 № 02-4474 повідомлено Офіс великих платників податків Державної податкової служби про включення кредиторських вимог до реєстру акцептованих вимог кредиторів у загальній сумі 279 694 307,73 грн. та віднесено їх до 7 черги погашення, у зв`язку з чим, залишається не визначена сума кредиторських вимог у сумі 86 218 830,00 грн.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податку розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до підпунктів 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк.

Як вбачається з матеріалів справи, сума кредиторських вимог, щодо визнання якої позивач звертався до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА", виникла після спливу 30-денного терміну, передбаченого частиною 5 статті 45 Закону України "Про систему гарантуванні вкладів фізичних осіб" під час проведення ліквідації та є сумою поточних кредиторських вимог.

Згідно з частиною 1 статті 36 Закону України "Про систему гарантуванні вкладів фізичних осіб" з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення. Відповідно до пункту 1 частини 5 вказаного Закону під час тимчасової адміністрації не здійснюється, зокрема задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.

Частиною 3 статті 46 Закону України "Про систему гарантуванні вкладів фізичних осіб" визначено, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов`язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Вимоги за зобов`язаннями банку із сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред`являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 48, статті 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", повноваження щодо складання реєстру акцептованих вимог кредиторів та внесення змін до нього Фонд здійснює безпосередньо або шляхом делегування повноважень уповноваженій особі. Згідно з частиною 5 статті 45 цього Закону у разі призначення уповноваженої особи Фонду, якій делеговано Фондом повноваження щодо складення реєстру акцептованих вимог кредиторів, кредитори заявляють про свої вимоги до банку такій уповноваженій особі Фонду.

Окрім цього, відповідно до підпункту 11 пункту 1, розділу VII Положення про порядок складання і ведення реєстру акцептованих вимог кредиторів та задоволення вимог кредиторів банків, що ліквідуються, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 21.08.2017 № 3711 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.09.2017 за № 1104/30972) підставами для внесення до затвердженого реєстру акцептованих вимог кредиторів змін, які підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду, є, серед іншого, пред`явлення кредиторських вимог контролюючими органами за зобов`язаннями банку із сплати податків і зборів, що виникли під час проведення ліквідації банку.

Згідно з частиною 4 статті 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" будь-які спори щодо акцептування вимог кредиторів підлягають вирішенню у судовому порядку. Судове провадження щодо таких вимог не припиняє перебіг ліквідаційної процедури.

Аналогічне положення закріплено у пункті 4.28 глави 4 Розділу 5 Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 №2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.09.2012 за № 1581/21893).

Згідно пункту 4.30 вказаного вище Положення від 05.07.2012 №2, у разі наявності рішення суду про задоволення вимог кредиторів, які не враховувалися в балансі банку на день початку процедури ліквідації банку/затвердження акцептованих вимог кредиторів, ці зобов`язання також включаються до проміжного ліквідаційного балансу.

Отже, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Біла Ірина Володимирівна протиправно не акцептувала кредиторські вимоги позивача у розмірі 86 218 830,99 грн., що виникла під час проведення процедури ліквідації банку, оскільки з наведених положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вбачається обов`язок банку сплачувати податки, які виникли під час ліквідаційної процедури банку в зв`язку з чим заперечення відповідача не приймаються судом до уваги та спростовуються матеріалами справи.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1-3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Аналогічна норма міститься у частині 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України.

За приписами статей 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, з`ясувавши повно і всебічно обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання протиправними дій уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білої І.В. та зобов`язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" прийняти кредиторські вимоги у розмірі 86 218 830,99 грн., та внести їх до акцептованого реєстру кредиторських вимог Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра".

Відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов Офісу великих платників податків ДПС до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білої Ірини Володимирівни за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

2.Визнати протиправними дії уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білої Ірини Володимирівни (04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 11Г, ідентифікаційний код юридичної особи: 43141471) щодо неприйняття кредиторських вимог у розмірі 86 218 830,99 грн. та внесення їх до акцептованого реєстру кредиторських вимог Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра".

3.Зобов`язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" (04053, місто Київ, вулиця Артема, будинок 15, ідентифікаційний код юридичної особи: 20025456) прийняти кредиторські вимоги у розмірі 86 218 830,99 грн. та внести їх до акцептованого реєстру кредиторських вимог Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра".

4.Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" (04053, місто Київ, вулиця Артема, будинок 15, ідентифікаційний код юридичної особи: 20025456) на користь Офісу великих платників податків ДПС (04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 11Г, ідентифікаційний код юридичної особи: 43141471) 4 204 (чотири тисячі двісті чотири) грн.. 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Господарський суд міста Києва протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст складено та підписано 12.03.2021

Суддя С. В. Стасюк