
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
16 березня 2021 року Справа № 903/645/20 Суддя Господарського суду Волинської області Гарбар І.О., вивчивши заяву Головного управління ДПС у Волинській області про надання інформації по справі №903/645/20 за заявою Публічного акціонерного товариства “Новоушицький консервний завод” до Товариства з обмеженою відповідальністю “Вог Трейдинг” про банкрутство,
ВСТАНОВИВ:
04.09.2020 Публічне акціонерне товариство “Новоушицький консервний завод” звернулося до Господарського суду Волинської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Вог Трейдинг”.
Ухвалою суду від 06.10.2020 відкрито провадження у справі про банкрутство боржника Товариства з обмеженою відповідальністю “Вог Трейдинг”. Розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю “Вог Трейдинг” призначено арбітражного керуючого Динника Володимира В`ячеславовича.
У відповідності до положень Кодексу України з процедур банкрутства 06.10.2020 на офіційному веб-порталі судової влади України здійснено оприлюднення оголошення (повідомлення) про відкриття Господарським судом Волинської області провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Вог Трейдинг”.
Ухвалою суду від 12.10.2020 відсторонено арбітражного керуючого Динника В.В. від виконання повноважень розпорядника майна ТзОВ “Вог Трейдинг”. Розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю “Вог Трейдинг” призначено арбітражного керуючого Григор`єва Валерія Васильовича.
12.10.2020 на офіційному веб-порталі судової влади України здійснено оприлюднення додаткове оголошення (повідомлення) про відкриття Господарським судом Волинської області провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Вог Трейдинг”.
Ухвалами суду від 17.11.2020 розглянуті всі вимоги кредиторів.
Ухвалою суду від 17.11.2020 розгляд справи в підсумковому засіданні призначено на 22.12.2020 о 10:30 год. Зобов`язано розпорядника майна Григор`єва В.В. письмово повідомити кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів, уповноважену особу працівників боржника та уповноважену особу засновників (учасників) боржника про місце і час проведення зборів кредиторів, організувати та провести збори кредиторів ТОВ «Вог Трейдинг», на зборах кредиторів обрати комітет кредиторів. Обраному комітету кредиторів вирішити питання щодо відкриття процедури санації чи ліквідації боржника. Протокольне рішення зборів кредиторів про утворення та склад комітету кредиторів подати суду до 18.12.2020.
11.02.2021 кредитор Головне управління ДПС у Волинській області направило на адресу суду заяву про надання інформації, а саме просить суд зобов`язати ліквідатора тзОВ “ВОГ ТРЕЙДИНГ” надати первинні документи для проведення позапланової документальної перевірки (т.8, а.с.13-14).
В обґрунтування клопотання заявник зазначає, що відповідно до рішення суду від 06.10.2020у справі №903/645/20 ТОВ "Вог Трейдинг" (код ЄДРПОУ 38390515) змінено стан платника на 4 “порушено провадження у справі про банкрутство”. Згідно з п.п. 78.1.7, п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI прийнято рішення про призначення перевірки. Позапланова документальна перевірка не розпочата у зв`язку із відсутністю посадових осіб за юридичною адресою ТОВ "Вог Трейдинг".
У зв`язку з тим, що відповідно до п.п. 78.1.7, п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI проведення перевірки у зв`язку з ліквідацією платника це обов`язок контролюючого органу, а не його право, з метою уникнення втрат платежів до бюджету, ГУ ДПС у Волинській області просить суд зобов`язати ліквідатора ТОВ "Вог Трейдинг" надати первинні документи для проведення позапланової документальної перевірки.
У зв`язку з надходженням на адресу суду апеляційних скарг від Приватного акціонерного товариства “Концерн Стирол” справа №903/645/20 направлена до Північно-західного апеляційного господарського суду.
У разі якщо заява чи скарга або зустрічна позовна заява надійшла до місцевого господарського суду під час перебування матеріалів справи у суді вищої інстанції, то місцевий господарський суд виносить ухвалу про відкладення вирішення питання про прийняття відповідної заяви (скарги) до повернення матеріалів із суду вищої інстанції.
Ухвалою суду від 16.02.2021 відкладено вирішення питання про прийняття заяви Головного управління ДПС у Волинській області про надання інформації по справі №903/645/20 за заявою Публічного акціонерного товариства “Новоушицький консервний завод” до Товариства з обмеженою відповідальністю “Вог Трейдинг” про банкрутство до повернення справи до Господарського суду Волинської області.
10.03.2021 справа №903/645/20 повернута до Господарського суду Волинської області.
Дослідивши заяву Головного управління ДПС у Волинській області та матеріали справи суд приймає заяву до розгляду.
За результатами розгляду відповідної заяви, судом враховано наступне.
Статтею 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно до ст.ст. 59, 60 Кодексу України з процедур банкрутства з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:
господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, крім укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу у процедурі ліквідації тощо;
строк виконання всіх грошових зобов`язань банкрута вважається таким, що настав;
у банкрута не виникає жодних додаткових зобов`язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;
припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;
відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом;
скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв`язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.
Протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов`язані передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов`язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до закону. Ліквідатор має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов`язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, господарський суд здійснює офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України.
У постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.
Ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Кодексом.
У ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора та здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
У ліквідаційній процедурі господарський суд також розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.
Відповідно до ст.ст. 1, 60 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор - арбітражний керуючий, призначений господарським судом для здійснення ліквідаційної процедури. У постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України. Ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства, ліквідатор з дня свого призначення, поруч з іншими, здійснює, зокрема, наступні повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; заявляє у установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов`язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов`язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства та надає державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Частиною 5 статті 41 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у справах про банкрутство склад учасників справи визначається Законом про банкрутство.
Судом наголошується на тому, що в силу особливостей справи про банкрутство (ст. 41 ГПК України), коло осіб, які мають право подавати заяви і клопотання процесуального характеру у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необгрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника.
Сторони у справі про банкрутство - конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), забезпечені кредитори, боржник (банкрут).
Учасники у справі про банкрутство - сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов`язків яких існує спір.
Відтак, законодавство про банкрутство розмежовує коло осіб, які є учасниками та сторонами у справі про банкрутство.
Відповідно до норм ст.ст. 45, 46, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, у справі про банкрутство, особа, яка має до боржника кредиторські вимоги, набуває саме процесуального статусу кредитора - сторони та учасника провадження у справі про банкрутство після звернення із заявою з кредиторськими вимогами у справі про банкрутство.
Правовий аналіз положень законодавчого акту про банкрутство свідчить, що поняття сторони спору за участю боржника, який розглядається судом в межах провадження у справі про банкрутство не є тотожним поняттю учасника (сторони) у справі про банкрутство, оскільки обмежується колом учасників, яких стосуються спірні правовідносини (аналогічна правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 05.03.2020 у справі № 14/325"б").
Як вбачається з матеріалів справи, Головне управління ДПС у Волинській області (код ЄДРПОУ 44106679) є кредитором у даній справі.
Разом з тим, як слідує із заяви кредитора, останній просить суд зобов`язати ліквідатора ТОВ "Вог Трейдинг" надати первинні документи для проведення позапланової документальної перевірки.
Як слідує з матеріалів справи, розпорядник майна Григор`єв В.В. подав 14.12.2020 клопотання про винесення постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, а також долучив звіт за результатами проведення фінансово-господарської діяльності неплатоспроможного підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства ТОВ «Вог Трейдинг» станом на 01.1.02020.
Однак, ліквідаційна процедура не розпочата та ліквідатора не призначено.
Разом з тим, матеріалах справи не міститься лист податкового органу, який адресований арбітражному керуючому, з проханням про надання документів для проведення позапланової перевірки боржника з питань дотримання вимог податкового законодавства.
Матеріали справи свідчать, що після встановлення відсутності посадових осіб боржника за юридичною адресою, податковим органом не було здійснено будь-яких інших заходів щодо вручення під розписку саме розпоряднику будь яких листів про призначення перевірки.
Отже, вказане вище свідчить про те, що фактично податковий орган мав можливість своєчасно звернутися до розпорядника з приводу надання документів фінансово-господарської діяльності підприємства - боржника для проведення перевірки боржника, але вказаною можливістю не скористався.
Будь-яких додаткових доказів, які б свідчили про вжиття податковим органом інших заходів з приводу організації позапланової податкової перевірки боржника - суду не надано.
Крім того, до компетенції суду не входить зобов`язання розпорядника, ліквідатора надавати податковим органам документи щодо діяльності підприємства, що ліквідується.
Суд не знаходить підстав для задоволення даного клопотання, як з наведених вище обставини, а також у зв`язку із тим, що вказане клопотання не містить взагалі будь-якого нормативного обґрунтування, не вказані строки або ж період проведення перевірки боржника, про яку вказано в тексті клопотання.
При цьому також зазначається, що проведення процедури банкрутства суб`єкта підприємницької діяльності згідно з приписами законодавства про банкрутство не залежить від факту можливості або неможливості провести перевірку банкрута податковим органом. Взаємовідносини між податковим органом як органом державного контролю та платником податків урегульовані спеціальними нормами Податкового кодексу України, які не залежать від норм КУзПБ, якщо інше прямо не зазначено у самому кодексі. А ні норми КУзПБ, а ні норми Податкового кодексу України не містять положень про те, що підприємство - банкрут не може бути ліквідоване за рішенням суду чи ліквідаційна процедура має бути продовжена у зв`язку з неможливістю проведення перевірки банкрута податковим органом.
Обставини, пов`язані з виконанням податковим органом своїх повноважень, не можуть бути підставами для зупинення процесу ліквідації господарюючого суб`єкта, а також бути перешкодою для завершення провадження у справі про банкрутство за наявності передбачених законодавством про банкрутство підстав для того.
При дослідженні матеріалів справи, суд встановив відсутність підтверджень звернення податкового органу до розпорядника майна та ліквідатора (оскільки такого ще не призначено).
Разом з тим, оскільки ліквідаційна процедура не розпочата та ліквідатора не призначено, то податковий орган звернувся з вимогою до ліквідатора передчасно.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст. 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні клопотання податкового органу щодо надання інформації, а саме зобов`язання ліквідатора надати первинні документи для проведення позапланової документальної перевірки слід відмовити.
Керуючись ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
УХВАЛИВ:
в задоволені клопотання Головного управління ДПС у Волинській області від 10.02.2021 №1168/5/03-20-07-04-05 відмовити.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до ч.2 ст. 235 ГПК України.
Ухвали суду можуть бути оскаржені до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. 255-256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Ухвала підписана 16.03.2021.
Суддя І. О. Гарбар