
03.03.2021 Справа №607/3363/18
Справа №607/3363/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2021 року м.Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
- головуючої Черніцької І.М.
- при секретарі судового засідання Бойко І.І.
з участю:
представника відповідача -Решетухи А.В.,
представника третьої особи- Мірошникової І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради, третя особа без самостійних вимог - Тернопільський обласний центр з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради (далі КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго», третя особа без самостійних вимог - Тернопільський обласний центр з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування розміру щомісячної плати за послугу з централізованого опалення для населення у разі відсутності у квартирі та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії за розрахунковий період протягом опалювального сезону у разі застосування одноставкового тарифу по житловій квартирі АДРЕСА_1 за період з 19.12.2015 р. по дату постановлення судового рішення за цим позовом та зобов`язати відповідача здійснити такі дії: затвердити у відповідності до чинного законодавства у формі нормативно-правового акту у Головному управління юстиції у Тернопільській області порядок розрахунків у формулах, які вказані у п.п. 40-43 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, з його обґрунтуванням, припинивши до набуття чинності таким Порядком, такі максимально точні розрахунки за рахунок власного усвідомлення шкільної арифметики, припинивши незаконні дії в цьому напрямку; затвердити щомісячний одноставковий скорегований тариф, де одноставковий тариф на послугу з централізованого опалення для населення житлових будинків без будинкових та квартирних засобів обліку теплової енергії, гривень за 1 куб.м. за розрахунковий період протягом опалювального сезону в Національній комісії, що здійснює регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг, і тільки після його оприлюднення застосовувати його при розрахунках; затвердити у відповідності до чинного законодавства у формі нормативно-правового акту у Головному територіальному управлінні юстиції правові підстави для проведення КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради порядку розрахунку значення - середня фактична температура зовнішнього повітря розрахункового періоду для відповідного населеного пункту у і-му місяці, припинивши незаконні дії розрахунку цього штучного значення з точністю, яка перебільшує значення одної десятої після коми у цілому значення такої температури.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідач протиправно провадить в період опалювального сезону з 19.12.2015 р. по даний час розрахунок розміру щомісячної плати за послугу з централізованого опалення для населення у разі відсутності у квартирі та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії за розрахунковий період протягом опалювального сезону у разі застосування одноставкового тарифу з тільки одної йому відомої максимально точної арифметики. Вважає, що відповідач неправомірно розраховує середню фактичну температуру зовнішнього повітря розрахункового періоду для відповідного населеного пункту в і-му місяці, саме з точністю три знаки після коми, а не з точністю до десятих градуса. Посилаючись на наведене, просив задовольнити позов.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 березня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Відповідач відзив на позов та третя особа пояснень суду не подавали.
У судове засідання 03 березня 2021 року, після вирішення питання відводу головуючого судді, позивач не з`явився, хоча про час та місце його був повідомлений у встановленому законом порядку. Попередньо подав заяву про продовження слухання справи без його участі.
Позивач був присутній у попередніх судових засіданнях, позов підтримав та просив задовольнити.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача - ОСОБА_2 заперечила щодо задоволення позову, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.
Представник третьої особи - ОСОБА_3 пояснила, що Тернопільський обласний центр з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій надає відповідачу, згідно укладених договорів, дані про середню температуру повітря, з точністю до однієї десятої, тобто один знак після коми.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживає у квартирі за АДРЕСА_1 та є споживачем послуг з централізованого опалення.
КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради надає послуги з централізованого опалення за даною адресою, користувачем яких є позивач.
06 жовтня 2015 року, 05 жовтня 2016 року, 05 жовтня 2017 року та 13 березня 2018 року між КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради та Тернопільським обласним центром з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій укладено договори на одержання спеціалізованих інформаційних послуг у сфері гідрометеорології, згідно умов яких Тернопільський обласний центр з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій надає відповідачу інформаційні послуги, у тому числі середньодобову температуру повітря та середньомісячну температуру повітря.
На виконання умов даних договорів Тернопільський обласний центр з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій щомісяця надає відповідачу довідки про середньодобову і середньомісячну температуру повітря за оперативними даними АМСЦ Тернопіль (аеропорт).
Допитана в судовому засіданні в якості спеціаліста ОСОБА_4 , яка працює на посаді начальника відділу збуту КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» пояснила, що розрахунок розміру щомісячної плати за послугу з централізованого опалення для населення здійснюється у відповідності до встановлених тарифів та згідно з вимогами діючих нормативно-правових актів.
Суд, розглянувши справу, дослідивши та оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи із наступного.
В силу вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до вимог ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів
Згідно з вимогами ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 120 Конституції України встановлено, що організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади визначаються Конституцією і законами України.
Згідно з вимогами п.3 частини першої статті 1 Закону України « Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» тарифи на теплову енергію, постачання теплової енергії, тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, тарифи на послуги з постачання теплової енергії, на послуги з постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, послуги з централізованого водовідведення це тарифи на комунальні послуги.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за № 2189-VІІІ , який набрав чинності 01.05.2019 року, державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на таких принципах, зокрема: регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, визначених законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.
Аналогічні вимоги закріпленні у ст. 2 Законі України "Про житлово-комунальні послуги" за № 1875-ІV від 24.06.2004 року, що був чинний на час винникнення спірних правовідносин та подання позову.
Згідно із вимогами Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за № 1875-ІV, комунальні послуги (послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, водовідведення, вивезення побутових відходів тощо) є одним із видів житлово-комунальних послуг за функціональним призначенням.
Відповідно до вимог ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за № 1875-ІV від 24.06.2004 року, залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін). Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Згідно з вимогами п. 3 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за № 1875-ІV від 24.06.2004 року, державне регулювання цін/тарифів базується на такому основному принципі, як відповідність рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
В силу вимог ч. 1 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за № 1875-ІV, порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги визначений ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за № 1875-ІV, згідно з частиною 2 якої, виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за № 1875-ІV, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Відповідно до вимог ч. 7 статті 31 Закону за № 1875-ІV, центральні органи виконавчої влади несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їхніх повноважень.
В силу вимог ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за № 1875-ІV, аналогічні положення містяться у ст. 4 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги" за № 2189-VІІІ, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: 1) затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм; 2) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; 3) затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням.
Згідно з вимогами ч. 4 Закону України ЗУ «Про житлово-комунальні послуги" за № 2189-VІІІ, до повноважень Кабінету Міністрів України належать, у тому числі: затвердження правил надання (постачання) комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) та послуг з управління багатоквартирним будинком; затвердження типових договорів про надання (постачання) комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) та послуг з управління багатоквартирним будинком; затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування.
Згідно з вимогами п.2 ст.28 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до вимог ст.13 Закону України «Про теплопостачання» до основних повноваження органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать: регулювання діяльності суб`єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад; здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог; встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством; щоквартальне оприлюднення встановлених для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії (крім теплоелектроцентралей, теплоелектростанцій, атомних електростанцій та когенераційних установок).
Відповідно до Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою КМУ від 03.10.2007 р. №1198, споживач теплової енергії - це фізична особа, яка є власником будівлі та який використовує теплову енергію відповідно до договору.
Положеннями п.21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ за №630 від 21.07.2005 року (далі Правила) встановлено, що у разі відсутності у квартирі та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами споживання, а саме з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв.м (куб. метр) опалювальної площі квартири та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим.
Згідно з положеннями п.40 даних Правил, розмір щомісячної плати (П) за послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії за розрахунковий період протягом опалювального сезону у разі застосування одноставкового тарифу визначається виконавцем за формулою:
-добутком одноставкового тарифу (ТО) на послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) житлових будинків без будинкових та квартирних засобів обліку теплової енергії, гривень за 1 кв. метр (гривень за 1 куб. метр) за розрахунковий період протягом опалювального сезону (з податком на додану вартість) на опалювальну площу (об`єм) квартири (S), кв. метрів (куб. метрів) на коефіцієнт, що враховує відхилення в i-му місяці фактичної температури зовнішнього повітря та тривалості опалювального сезону від показників, врахованих під час розрахунку діючого тарифу (Кі) на тривалість опалювального періоду в i-му місяці, яка врахована у встановлених тарифах на послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії (ni) на календарну кількість діб в і-му місяці (nкi ) - П = ТО х S х Кi х (ni/nкi);
де ТО - одноставковий тариф на послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) житлових будинків без будинкових та квартирних засобів обліку теплової енергії, гривень за 1 кв. метр (гривень за 1 куб. метр) за розрахунковий період протягом опалювального сезону (з податком на додану вартість);
S - опалювана площа (об`єм) квартири (будинку садибного типу) споживача, який отримує послугу з централізованого опалення та не має будинкового або квартирного засобу обліку теплової енергії, кв. метрів (куб. метрів);
Кі - коефіцієнт, що враховує відхилення в i-му місяці фактичної температури зовнішнього повітря та тривалості опалювального сезону від показників, врахованих під час розрахунку діючого тарифу;
ni - тривалість опалювального періоду в i-му місяці, яка врахована у встановлених тарифах на послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії;
nкi - календарна кількість діб в і-му місяці.
Механізм розрахунку плати за послугу з централізованого опалення, який визначено пунктами 40-45 Правил передбачає врахування фактичної температури зовнішнього повітря та фактичної кількості діб надання послуги з централізованого опалення у відповідному місяці, що є розрахунковим.
Середня фактична температура зовнішнього повітря у розрахунковому періоді визначається як середньозважений показник на підставі офіційних даних Українського гідрометеорологічного центру ( або іншої організації, що має право на представлення мете реологічної інформації) щодо температури зовнішнього повітря в кожній з діб розрахункового періоду, протягом яких фактично надавалась послуга з централізованого опалення.
Для розрахунку вартості послуги з централізованого опалення за розрахунковий місяць до уваги приймається не середньозважений показник температури, а середня фактична температура зовнішнього повітря розрахункового періоду для відповідного населеного пункту, яка визначається як середньозважений показник на підставі офіційних даних Українського гідрометеорологічного центу (або іншої організації, яка має право на представлення метеорологічної інформації) щодо температури зовнішнього повітря в кожній з діб розрахункового періоду, протягом яких фактично надавалась послуга з централізованого опалення. Отже підприємство не визначає середньозважений показник.
Під час розгляду розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, органами місцевого самоврядування застосовується Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затверджений наказом Мінрегіону від 12.09.2018 р. за №239, зареєстрований у Міністерстві юстиції 18.10.2018 р., який набрав чинності з 01.05.2019 р.
До 01.05.2019 р. підприємства теплопостачання здійснювали розрахунок тарифів на зазначені послуги відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011 р. за № 869.
Згідно з Порядком формування тарифів встановлено, що формування тарифів підприємствами, що надають послуги з централізованого опалення, здійснюються на підставі річних планів надання послуг з централізованого опалення, економічно обґрунтованих планових витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків, кошторисів, податків, зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у плановому періоді.
Судом встановлено, що позивач проживає в квартирі АДРЕСА_1 . На вводах у даний багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 засоби обліку теплової енергії відсутні.
КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради надає позивачу послуги з централізованого опалення за даною адресою.
Між КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради та Тернопільським обласним центром з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій укладено договори, згідно умов яких Тернопільський обласний центр з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій щомісяця надає відповідачу довідки про середньодобову і середньомісячну температуру повітря за оперативними даними АМСЦ Тернопіль (аеропорт).
Розмір щомісячної плати за послугу з централізованого опалення квартири, позивачу визначається виконавцем відповідно до п.40 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, за формулою, в яку входить коефіцієнт (Кі), що враховує відхилення в і-му місяці фактичної температури зовнішнього повітря та тривалості опалювального сезону від показників, врахованих під час розрахунку діючого тарифу.
Судом встановлено, що нарахування плати за послуги з централізованого опалення позивачу проводились з дотриманням правил та порядку, передбачених п.п.40-46 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, що стверджується розрахунками, поданими відповідачем у судовому засіданні.
Гідрометеорологічна інформація для КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради» за період 01.01.2018 р.- 12.03.2018 надавалась на основі гарантійного листа від вищевказаного підприємства від 28.12.2017 р. за №3584/1.
Будь-яких доказів, які б спростовували подані відповідачем докази позивачем не надано та в судовому засіданні не здобуто.
Посилання позивача на те, що розрахунок середньої температури повітря за добу проводився з порушенням встановленого порядку, а саме три цифри після коми, а не з точністю до десятої, суд не приймає до уваги, як такі, що спростовуються матеріалами справи.
Так, з листа Тернопільського обласного центу гідрометеорології від 04.03.2019 за № 35.01/10/165 вбачається, що гідрометеорологічне обслуговування КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» здійснювалось і на даний час здійснюється по метеорологічній добі. Розрахунок середньої температури повітря за добу до жовтня 2015 р. для КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» дійсно відбувався з точністю до двох знаків після коми, що не є порушенням. Адже при визначенні середнього значення, чим більше знаків після коми залишається, тим точніше таке значення. При даних розрахунках використовувались фактичні температурні показники, які були виміряні з точністю до десятої (один знак після коми), а вже розрахунок середньодобового значення здійснювався з двома знаками після коми. У 2015 році в зв`язку з реорганізацією відділу гідрометзабезпечення у сектор метеорологічних прогнозів та сектор агрометеорології, збільшення обсягу робіт унеможливило виконання спецрозрахунків для даної організації. В подальшому КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» отримувало температурні показники, які Тернопільський ЦГМ використовує для внутрішньої роботи з одним знаком після коми (а.с.137, Т.3).
Відповідно до листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.02.2016 р. за № 7/10-1070, при визначенні підприємствами норми витрати теплової енергії в і-му місяці опалювального сезону на опалення 1 кв.м опалювальної площі ( 1 куб.метра об`єму) житлових будинків, фактичної розрахункової норми витрати теплової енергії на опалення 1 кв.м опалювальної площі житлових будинків та розрахунку коефіцієнта, що враховує відхилення фактичної температури зовнішнього повітря та тривалості опалювального сезону від врахованих під час розрахунку діючого тарифу в і-му місяці, необхідно дотримуватись правильності округлення знаків після коми, оскільки це безпосередньо впливатиме на кінцеве значення показників, у т.ч. розміру плати (а.с.227, Т.3).
Чинним законодавством у сфері житлово-комунального господарства не визначено обмежень чи вимог щодо кількості знаків, які зазначаються після коми у розрахунках тарифів на послуги, про що зазначено у листі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23.03.2018 р. за №8/10-465-18 (а.с.14, Т.2).
Як вбачається із листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.02.2018 р. за №8/10-286-18 (а.с.20, Т.2), на думку Мінрегіону необхідною кількістю знаків після коми під час розрахунку тарифів, а також під час розрахунку розміру плати за вимогами п.п. 40-48 Правил, має бути така кількість знаків, яка є достатньою для вірного визначення вартості теплової енергії та комунальних послуг. Також необхідно дотримуватись правильності округлення знаків після коми, оскільки це безпосередньо впливатиме на кінцеве значення показників, у тому числі розміру оплати.
Що стосується вимог позивача про зобов`язання затвердити у формі нормативно-правового акту порядок розрахунків у формулах, які вказані у п.п. 40-43 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, та щомісячний одноставковий скорегований тариф, де одноставковий тариф на послугу з централізованого опалення для населення у разі відсутності у квартирі та на вводах у багатоквартирний будинку засобів обліку теплової енергії, гривень за 1 куб.м. за розрахунковий період протягом опалювального сезоні в Національній комісії, що здійснює регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг, і тільки після його оприлюднення застосовувати його при розрахунках, а також затвердити у відповідності до чинного законодавства у формі нормативно-правового акту у Головному територіальному управлінні юстиції правові підстави для проведення КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерно» Тернопільської міської ради порядку розрахунку значення - середня фактична температура зовнішнього повітря розрахункового періоду для відповідного населеного пункту у і-му місяці, припинивши незаконні дії розрахунку цього штучного значення з точністю, яка перебільшує значення одної десятої після коми у цілому значення такої температури, суд вважає, що такі вимоги є безпідставними та не мають правового значення, оскільки порушують порядок їх визначення.
Всі проекти актів Кабінету Міністрів готуються на основі та на виконання Конституції України і Законів України, указів Президента України, постанов Верховної Ради, рішень Кабінету Міністрів. Розроблений проект акта Кабінету Міністрів погоджується з усіма заінтересованими органами. Після цього проект акту Кабінету Міністрів подається Міністерству юстиції для проведення правової експертизи. Таким чином, розгляд та прийняття відповідного акта Кабінету Міністрів є можливим лише після всіх узгоджувальних процедур та отримання відповідних матеріалів, яким підтверджується відповідність акту Конституції України та актам законодавства.
Відповідно до вимог статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно із статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, приймаючи до уваги те, що судом при розгляді даної справи встановлено відсутність порушеного права позивача, безпідставність та необґрунтованість позовних вимог, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
Безпідставними є посилання позивача на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.06.2020 року, яким визнано протиправним розпорядження міського голови Тернопільської міської ради від 25 жовтня 2019 року за №264 «Про початок опалюваного сезону в м.Тернополі», оскільки вказане розпорядження міського голови Тернопільської міської ради від 25 жовтня 2019 року за №264 не було підставою та змістом позовних вимог, предметом дослідження у даній цивільній справи, відтак не має правового значення для вирішення даного спору по суті.
Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Керуючись ст. ст. 3, 4, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 265, 268, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради, третя особа без самостійних вимог - Тернопільський обласний центр з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради, місцезнаходження: І. Франка,16 м.Тернопіль, код ЄДРПОУ -14034534.
Третя особа: Тернопільський обласний центр з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій, місцезнаходження: Новий Світ,17 м.Тернопіль, код ЄДРПОУ- 21134644.
Повне судове рішення складено 12 березня 2021 року.
Головуючий І.М. Черніцька