
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/219
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 року м. Київ № 640/9/20
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" до Головного управління ДПС м.Києві провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішеньСуддя О.В.Головань
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 28.10.2019 р. №00000534304, від 11.10.2019 року №00000444304, №00000434304, №00000404304, №00000394304, №00000464304, №00000454304, №00000424304, № 00000414304.
В судовому засіданні 03.11.2020 р. учасники по справі висловили свої позиції щодо позовних вимог.
З врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020р. "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", наказу Окружного адміністративного суду міста Києва №34/з від 17.03.2020р., розпорядження заступника Голови суду від 19.08.2020 р. №4/з "Про посилення карантинних обмежень в Окружному адміністративному суді м. Києва" суд дійшов висновку про можливість завершити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" (04070, м. Київ, вул. Ігорівська, 11-Б, код 38855045) зареєстроване в якості юридичної особи 23.07.2013р., з 16.07.2018 р. перебуває у стані припинення; перебуває на обліку в якості платника податків у Головному управлінні ДПС у м. Києві (ДПІ у Подільському районі); 47.43 Роздрібна торгівля в спеціалізованих магазинах електронною апаратурою побутового призначення для приймання, запису, відтворення звуку й зображення (основний).
На підставі ст. 76, п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за квітень 2019 р., про що складено акт від 17.09.2019 р. за №422/26-15-43-04-19/38855045.
Згідно з висновками акту перевірки встановлено порушення вимог п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21, у зв`язку з чим завищено суму від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, яка: підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р. 20.1.1) за квітень 2019 р. на суму ПДВ у розмірі 1 812 886 грн.
До вказаних висновків контролюючий орган дійшов з огляду на наступне.
Товариством подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2019 р. від 03.09.2019 р. №9198066092 з додатками із задекларованою сумою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (рядок 20.2.1) в розмірі 1 812 886 грн.
При заповненні таблиці 1 додатка 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" від 03.09.2019 р. №9198066092 підприємством не було задекларовано суму від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, розрахованої у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20 - рядок 20.1 декларації звітного (податкового) періоду) та фактично сплаченого у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальником товарів/послуг або до Державного бюджету України (значення рядка "Усього" графи 7 таблиці 2).
Крім того, товариством допущено помилку в декларуванні показників в таблиці 2 Додатку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)", включено суму ПДВ, яка включена в "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" за квітень 2019 р. на вказану суму.
Проте, вказані періоди відсутні в додатку 2 до декларації з ПДВ за березень 2019р. "Довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ДЗ)", якого не було подано до декларації з ПДВ за березень 2019 р.
Перевіркою встановлено порушення термінів подання податкової декларації, передбачених пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України.
За наслідками перевірки контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 11.10.2019 р. -
№00000434304, згідно з яким за порушення п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України товариству зменшено суму відшкодування податком на додану вартість у розмірі 1 812 886 грн. за квітень 2019 р. та нараховано штрафні санкції в розмірі 453 222 грн.;
№00000444304, згідно з яким за порушення пп.49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України на товариство накладено штраф у розмірі 1020 грн.
На підставі ст. 76, п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за травень 2019 р., про що складено акт від 17.09.2019 р. за №423/26-15-43-04-19/38855045.
Згідно з висновками акту перевірки встановлено порушення вимог п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21, у зв`язку з чим завищено суму від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, яка: підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р. 20.1.1) за травень 2019 р. на суму ПДВ у розмірі 1 812 886 грн.
До вказаних висновків контролюючий орган дійшов з огляду на наступне.
Товариством подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2019 р. від 03.09.2019 р. №9198066316 з додатками із задекларованою сумою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (рядок 20.2.1) в розмірі 1 812 886 грн.
При заповненні таблиці 1 додатка 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" від 03.09.2019 р. №9198066305 підприємством не було задекларовано суму від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, розрахованої у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20 - рядок 20.1 декларації звітного (податкового) періоду) та фактично сплаченого у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальником товарів/послуг або до Державного бюджету України (значення рядка "Усього" графи 7 таблиці 2).
Крім того, товариством допущено помилку в декларуванні показників в таблиці 2 Додатку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)", включено суму ПДВ, яка включена в "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" за квітень 2019 р. на вказану суму.
Проте, вказані періоди відсутні в додатку 2 до декларації з ПДВ за квітень 2019 р. "Довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ДЗ)", якого не було подано до декларації з ПДВ за квітень 2019 р.
Перевіркою встановлено порушення термінів подання податкової декларації, передбачених пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України.
За наслідками перевірки контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 11.10.2019 р. -
№00000394304, згідно з яким за порушення п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України товариству зменшено суму відшкодування податком на додану вартість у розмірі 1 812 886 грн. за травень 2019 р. та нараховано штрафні санкції в розмірі 906 443 грн.;
№00000404364, згідно з яким за порушення пп.49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України на товариство накладено штраф у розмірі 1020 грн.
На підставі ст. 76, п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за червень 2019 р., про що складено акт від 17.09.2019 р. за №424/26-15-43-04-19/38855045.
Згідно з висновками акту перевірки встановлено порушення вимог п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21, у зв`язку з чим завищено суму від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, яка: підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р. 20.1.1) за червень 2019 р. на суму ПДВ у розмірі 1 812 886 грн.
До вказаних висновків контролюючий орган дійшов з огляду на наступне.
Товариством подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2019 р. від 03.09.2019 р. №9198067065 з додатками із задекларованою сумою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (рядок 20.2.1) в розмірі 1 812 886 грн.
При заповненні таблиці 1 додатка 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" від 03.09.2019 р. №9198067042 підприємством не було задекларовано суму відємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, розрахованої у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20 - рядок 20.1 декларації звітного (податкового) періоду) та фактично сплаченого у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальником товарів/послуг або до Державного бюджету України (значення рядка "Усього" графи 7 таблиці 2).
Крім того, товариством допущено помилку в декларуванні показників в таблиці 2 Додатку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)", включено суму ПДВ, яка включена в "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" за червень 2019 р. на вказану суму.
Проте, вказані періоди відсутні в додатку 2 до декларації з ПДВ за травень 2019 р. "Довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ДЗ)", якого не було подано до декларації з ПДВ за травень 2019 р.
Перевіркою встановлено порушення термінів подання податкової декларації, передбачених пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України.
За наслідками перевірки контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 11.10.2019 р. -
№00000454304, згідно з яким за порушення п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України товариству зменшено суму відшкодування податком на додану вартість у розмірі 1 812 886 грн. за червень 2019 р. та нараховано штрафні санкції в розмірі 906 443 грн.;
№00000464303, згідно з яким за порушення пп.49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України на товариство накладено штраф у розмірі 1020 грн.
На підставі ст. 76, п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за липень 2019 р., про що складено акт від 17.09.2019 р. за №425/26-15-43-04-19/38855045.
Згідно з висновками акту перевірки встановлено порушення вимог п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21, у зв`язку з чим завищено суму від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, яка: підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р. 20.1.1) за липень 2019 р. на суму ПДВ у розмірі 1 812 886 грн.
До вказаних висновків контролюючий орган дійшов з огляду на наступне.
Товариством подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2019 р. від 03.09.2019 р. №9198067383 з додатками із задекларованою сумою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (рядок 20.2.1) в розмірі 1 812 886 грн.
При заповненні таблиці 1 додатка 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" від 03.09.2019 р. №9198067383 підприємством не було задекларовано суму від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, розрахованої у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20 - рядок 20.1 декларації звітного (податкового) періоду) та фактично сплаченого у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальником товарів/послуг або до Державного бюджету України (значення рядка "Усього" графи 7 таблиці 2).
Крім того, товариством допущено помилку в декларуванні показників в таблиці 2 Додатку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)", включено суму ПДВ, яка включена в "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" за липень 2019 р. на вказану суму.
Проте, вказані періоди відсутні в додатку 2 до декларації з ПДВ за червень 2019 р. "Довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ДЗ)", якого не було подано до декларації з ПДВ за червень2019 р.
Перевіркою встановлено порушення термінів подання податкової декларації, передбачених пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України.
За наслідками перевірки контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 11.10.2019 р. -
№00000414304, згідно з яким за порушення п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України товариству зменшено суму відшкодування податком на додану вартість у розмірі 1 812 886 грн. за липень 2019 р. та нараховано штрафні санкції в розмірі 906 443 грн.;
№00000424004, згідно з яким за порушення пп.49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України на товариство накладено штраф у розмірі 1020 грн.
На підставі ст. 76, п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за серпень 2019 р., про що складено акт від 24.09.2019 р. за №429/26-15-43-04-19/38855045.
Згідно з висновками акту перевірки встановлено порушення вимог п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21, у зв`язку з чим завищено суму від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, яка: підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р. 20.1.1) за серпень 2019 р. на суму ПДВ у розмірі 1 812 886 грн.
До вказаних висновків контролюючий орган дійшов з огляду на наступне.
Товариством подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2019 р. від 19.09.2019 р. №9215654573 з додатками із задекларованою сумою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (рядок 20.2.1) в розмірі 1 812 886 грн.
При заповненні таблиці 1 додатка 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" від 03.09.2019 р. №9198067383 підприємством не було задекларовано суму відємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, розрахованої у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20 - рядок 20.1 декларації звітного (податкового) періоду) та фактично сплаченого у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальником товарів/послуг або до Державного бюджету України (значення рядка "Усього" графи 7 таблиці 2).
Крім того, товариством допущено помилку в декларуванні показників в таблиці 2 Додатку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)", включено суму ПДВ, яка включена в "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" за серпень 2019 р. на вказану суму.
Проте, вказані періоди відсутні в додатку 2 до декларації з ПДВ за липень 2019 р. "Довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ДЗ)", якого не було подано до декларації з ПДВ за липень 2019 р.
За наслідками перевірки контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 28.10.2019 р. -
№00000534304, згідно з яким за порушення п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України товариству зменшено суму відшкодування податком на додану вартість у розмірі 1 812 886 грн. за серпень 2019 р. та нараховано штрафні санкції в розмірі 906 443 грн.
За наслідками адміністративного оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень рішеннями ДПС України від 10.12.2019 р. та від 28.12.2019 р. скарги залишені без задоволення, оскаржувані рішення - без змін.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" - вважає вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та просить їх скасувати з таких підстав.
Позивач зазначає, що ним не було отримано акти камеральних перевірок, тоді як вони були отримані товариством лише 10.12.2019 р. у відповідь на адвокатський запит, що позбавило товариство можливості надати свої заперечення на висновки актів.
Оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 11.10.2019 р. отримано позивачем 18.10.2019 р. і оскаржені в адміністративному порядку.
Щодо висновків актів перевірки та оскаржуваних податкових повідомлень-рішень по суті суд зазначає наступне.
Позивачем було подано до контролюючого органу податкові декларації з податку на додану вартість за квітень-серпень 2019 р., в яких у рядках 16 "від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду" та п. 16.1 "значення попереднього звітного (податкового) періоду" задекларовано від`ємне значення у сумі 1 812 886 грн.; в рядку 20.2.1 "сума від`ємного значення, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку" відображено суму 1 812 886 грн.
В додатку 3 (розрахунок суми бюджетного відшкодування) вказано, що від`ємне значення у розмірі 1 812 886 грн. виникло за рахунок від`ємного значення за результатами діяльності 2018 р. (квітень 2018 р. на суму 410 553 грн., червень 2018 р. - 386 849, 4 грн., липень 2018 р. - 472 485, 96 грн., серпень 2018 р. - 413 492, 56 грн., вересень 2018 р. - 129 505, 56 грн., як фактично сплачена сума у попередніх податкових періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України.
Таким чином, вказана сума сформована в результаті формування показників податкових зобов`язань у минулих звітних (податкових) періодах, відображалася у відповідних податкових деклараціях з податку на додану вартість у 2018 р. та 2019 р., до яких у контролюючого органу не було претензій.
Також позивач зазначає, що у даному випадку у випадку відмови у відшкодуванні заявленої суми бюджетного відшкодування, мали виноситися податкові повідомлення-рішення за формою "В3", а не "В1", як це було помилково зроблено відповідачем.
Складання податкових повідомлень-рішень за формою "В1" позбавило позивача на врахування невідшкодованої суми ПДВ в наступних податкових періодах.
Відповідач - Головне управління ДПС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки актів перевірки.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
У силу пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до п. 76.1, 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Згідно з п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
В даному випадку камеральні перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за квітень-серпень 2019 р., про що складено акти від 17.09.2019 р. за №422/26-15-43-04-19/38855045, №423/26-15-43-04-19/38855045, №424/26-15-43-04-19/38855045, №425/26-15-43-04-19/38855045, від 24.09.2019 р. №429/26-15-43-04-19/38855045, проведено на підставі ст. 76, п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, по факту подання позивачем податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень-серпень 2019 р. від 03.09.2019 р., протягом 30 календарних днів з дня подання декларацій.
Тобто, контрольні заходи здійснення з передбачених законодавством підстав.
Згідно з п. 42.1, 42.2 ст. 42 Податкового кодексу України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з матеріалами справи та поясненнями позивача акти перевірок від 17.09.2019 р. ним не отримувалися по факту їх винесення, що унеможливило подання заперечень на акти.
Зокрема, відповідачем на підтвердження факту направлення актів надано суперечливі докази - згідно з листом АТ "Укрпошта" від 26.12.2019 р. №33-1-19812 вони вручені під підпис, проте, згідно з копій конвертів поштова кореспонденція не вручена; за ідентифікаторами поштових відправлень інформація щодо відправлень відсутня.
За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про отримання позивачем актів перевірки від 17.09.2019 р., що свідчить про позбавлення позивача права на надання заперечень до актів і їх належний розгляд.
Проте, вказана обставина в даному випадку не може бути самостійною підставою для визнання оскаржуваних податкових повідомлень-рішень протиправними, оскільки позивач скористався правом на адміністративне та судове оскарження рішень, тому питання відповідності висновків актів перевірки по суті буде надано судом під час розгляду справи.
Щодо висновків актів перевірки та оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 11.10.2019р. №00000434304, №00000394304, №00000454304, №00000414304 та від 28.10.2019р. №00000534304 суд зазначає наступне.
Згідно з п. 200.1, 200.4, 200.7, 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з`ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
В даному випадку за наслідками камеральної перевірки відповідачі дійшов висновку про те, що позивачем завищено суми від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, яка: підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р. 20.1.1) за квітень-серпень 2019 р. на суму ПДВ у розмірі 1 812 886 грн., винесено податкові повідомлення-рішення за формою "В1" та визначено позивачу суми завищення бюджетного відшкодування, що відповідає сумі задекларованої суми для отримання бюджетного відшкодування згідно з поданими деклараціями.
Суд погоджується з позивачем, який посилається на ту обставину, що визначення позивачу суми завищення бюджетного відшкодування, що відповідає сумі задекларованої суми для отримання бюджетного відшкодування згідно з поданими деклараціями, є фактично відмовою у отриманні бюджетного відшкодування, що передбачає винесення податкового повідомлення-рішення за формою "В3 згідно з Порядком надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 р. № 1204, а також відсутність підстав для застосування штрафних санкцій в порядку ст. 123 Податкового кодексу України.
Вказане свідчить про порушення відповідачем положень п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 11.10.2019р. №00000434304, №00000394304, №00000454304, №00000414304 та від 28.10.2019р. №00000534304.
Крім того, щодо вказаних податкових повідомлень-рішень суд зазначає наступне.
Сума завищеного бюджетного відшкодування з ПДВ у вказаних рішеннях однакова - 1 812 886 грн., оскільки вона була однакова у податковій звітності з ПДВ за березень-серпень 2019 р.
Зміст вказаної податкової звітності, зокрема, додатків 3 до податкової декларації з ПДВ "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" підтверджує пояснення позивача про те, що фактично у податковій звітності з ПДВ за вказаний період відображалася одна й та сама сума заявленого бюджетного відшкодування, що виникло у 2018 р.
Тобто, мова йде про одну й ту саму суму у розмірі 1 812 886 грн., а не шість таких сум, і відповідач при вивченні податкової звітності не міг цього не розуміти.
Згідно зі змістом актів перевірки міститься посилання на порушення п. 5 р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21, згідно з яким платники податку, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).
Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється в межах суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням від`ємного значення поточного звітного (податкового) періоду, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість.
Також зроблено висновок про допущення помилки в декларуванні показників в таблиці 2 Додатку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)", - включено суму ПДВ, яка включена в "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" за червень 2019 р. на вказану суму. Проте, вказані періоди відсутні в додатку 2 до декларації з ПДВ за травень 2019 р. "Довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ДЗ)", якого не було подано до декларації з ПДВ за травень 2019 р.
Тобто, відповідач фактично дійшов висновку про допущення позивачем помилок в заповненні декларації з ПДВ, що може бути підставою для притягнення позивача до відповідальності саме за ці порушення, проте не може бути підставою для визначення позивачу зменшеної суми відшкодування податком на додану вартість у розмірі 1 812 886 грн. в п`ятикратному розмірі з накладенням відповідних штрафних санкцій.
Вказане також додатково є підставою для висновку про те, що фактично відповідач дійшов висновку про відсутність підстав для отримання позивачем заявленого бюджетного відшкодування за його недоведенням, що є підставою для відмови у бюджетному відшкодуванні, проте не є підставою для визначення позивачу зменшеної суми відшкодування податком на додану вартість у розмірі 1 812 886 грн. в шестикратному розмірі з накладенням відповідних штрафних санкцій.
З врахуванням викладеного оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 11.10.2019р. №00000434304, №00000394304, №00000454304, №00000414304 та від 28.10.2019р. №00000534304 є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо податкових повідомлень-рішень від 11.10.2019 р. №00000444304, №00000404364, №00000464303, №00000424004 суд зазначає наступне.
Вказані рішення винесено за порушення термінів подання податкових декларацій за березень-липень 2019 р., передбачених пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України.
Згідно зі змістом актів перевірок та матеріалів справи вказані декларації подані позивачем 03.09.2019 р.
Згідно з пп.49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Позивач при оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень не спростовано факт подання податкових декларацій з ПДВ за вказаний період з порушенням встановленого терміну.
Зокрема, остання податкова декларація з ПДВ за липень 2019 р. мала бути подана по 20 серпня включно.
Згідно з п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
В даному випадку згідно з податковим повідомленням-рішенням від 11.10.2019 р. №00000444304 застосовано штраф як за перше порушення 170 грн., про що свідчить сума штрафу, визначена прописом, проте, в графі "сума штрафних (фінансових) санкцій" визначено 1020 грн.
З огляду на положення п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України за первісне порушення накладається штраф у розмірі 170 грн., що і є вірною сумою штрафу.
Всі інші податкові повідомлення-рішення містять суму штрафу 1020 грн. як за повторне порушення, що відповідає вимогам п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України.
Таким чином, за підтвердження факту порушення строків подання податкових декларацій суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
На підставі вищевикладеного, ст. ст.ст. 241-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 11.10.2019р. №00000434304, №00000394304, №00000454304, №00000414304 та від 28.10.2019р. №00000534304.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19, код 43141267) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гібсон Інновейшнз Україна" (04070, м. Київ, вул. Ігорівська, 11-Б, код 38855045) 19 200 грн. судового збору.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 15.03.2021 р.