
Справа №430/405/21
Провадження №3/430/194/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2021 року смт. Станиця Луганська
Суддя Станично-Луганського районного суду Луганської області Дьоміна О.П., за участю секретаря судового засідання Курганової Л.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріал, який надійшов з управління оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Головного управління ДФС у Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Луганська, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , взятої на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , складений за ст. 204-3 ч. 1 КУпАП. Так ОСОБА_1 04.03.2021 року о 09 год. 30 хв., перетинаючи КПВВ «Станиця Луганська», прямуючи з м. Луганськ Луганської області до м. Сєвєродонецьк Луганської області у пішому порядку, у особистих речах здійснювала переміщення грошових коштів у розмірі 4 000 (чотири тисячі) доларів США, в еквіваленті іноземної валюти 111 392 (сто одинадцять тисяч триста дев`яносто дві) тисячі грн., чим порушила вимоги п. 2 Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14.07.2020 року за №52 «Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2020 року за №666/34949, тобто вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-3 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що дійсно 04.03.2021 року приблизно о 09 год. 30 хв. вона рухалась через КПВВ «Станиця Луганська» з м. Луганськ до м. Севєродонецьк. При перетині КПВВ при собі в ручній поклажі вона мала готівкові кошти у сумі 4 000 (чотири тисячі) доларів США. Зазначені грошові кошти, які вона заробила у Республіці Польщі, належать їй особисто на праві власності, вона перевозила їх для власного користування. З Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14.07.2020 року №52, не ознайомлена, у зв`язку з чим не знала, що через лінію розмежування з непідконтрольної території на територію України заборонено переносити готівку у сумі більше ніж 50 000 грн. та валюту в еквіваленті.Під час огляду її речей вказані грошові кошти було вилучено співробітниками правоохоронних органів та було складено стосовно неї адміністративний матеріал. ОСОБА_1 додала, що перетинала КПВВ не одна, а з немовлям, тому, на її думку грошові кошти, які вона переміщувала необхідно ділити на двох.
Крім того, згідно пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, наявних в матеріалах справи, ОСОБА_1 теж підтвердила факт переміщення нею зазначених в протоколі готівкових коштів, посилалась на те, що їй не було відомо про існування Наказу за №52 від 14.07.2019 року, зазначила, що виявлені у неї гроші є її власністю, вона їх особисто заробила у Республіці Польщі.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:
Статтею 7 КУАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частина 2 ст. 251 КУпАП наголошує, що обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно дост. 252 КпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 1 ст. 204-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції. Так, диспозиція цієї статті має бланкетний характер, а тому для встановлення складу адміністративного правопорушення потрібно звернутись до нормативного акту, який регулює такий порядок переміщення товарів.
Спеціальним нормативним актом, який регулює зазначений вище порядок і на який є посилання в протоколі про адміністративне правопорушення є Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за №52 від 14.07.2020 року «Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.07.2020 року за №666/34949
Так пунктом 2 цього нормативного акту встановлено, що фізична особа може переміщувати готівкові кошти з:
- тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях на контрольовані Україною території у сумі, що не перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, без підтверджувальних документів про їх походження, а також у сумі, що перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, за умови погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення за №69, складеного 04.03.2021 року стосовно ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.204-3 КУпАП, 04.03.2021 року о 09 год. 30 хв. ОСОБА_1 , перетинаючи КПВВ «Станиця Луганська», прямуючи з м. Луганськ Луганської області до м. Сєвєродонецьк Луганської області у пішому порядку, у особистих речах здійснювала переміщення грошових коштів у розмірі 4 000 (чотири тисячі) доларів США, в еквіваленті іноземної валюти 111 392 (сто одинадцять тисяч триста дев`яносто дві) тисячі грн., чим порушила вимоги п. 2 Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14.07.2020 року за №52 «Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2020 року за №666/34949.
Вказані кошти були вилучені, перераховані посадовими особами відділу УОЗ зон проведення антитерористичної операції ГУ ДФС у Луганській області за участю двох понятих: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та у присутності самої ОСОБА_1 і передані на відповідальне зберігання до ГУ ДФС в Луганській області згідно квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення за №69 від 04.03.2021 року, що підтверджується доданими до протоколу про адміністративне правопорушення документами, а саме: протоколом вилучення від 04.03.2021 року та квитанцією про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення за №69 від 04.03.2021 року, рапортом працівника ГУДФС в Луганській області тощо.
Зміст протоколу про адміністративне правопорушення за №69 від 04.03.2021 року та долученого до нього протоколу вилучення грошових коштів вказують на отримання їх копій ОСОБА_1 , в яких роз`яснюються її процесуальні права, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.
Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення за №69 від 04.03.2021 року та оформлення матеріалів справи ОСОБА_1 надала пояснення щодо обставин вчиненого нею правопорушення та походження вилучених у неї готівкових коштів у сумі 4 000 (чотири тисячі) доларів США, які вона отримала під час праці у Республіці Польщі. При цьому ОСОБА_1 зазначила про свою необізнаність з положеннями Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за №52 від 14.07.2020 «Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей», та заборону переносити готівкові кошти у сумі, що перевищують 50 000 грн. без погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства.
Аналогічні пояснення ОСОБА_1 надала і в судовому засідання під час розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно неї 16.03.2021 року, додавши лише те, що переміщувала грошові кошти разом з немовлям.
Отже, на переконання суду, наведені обставини свідчать про відсутність у ОСОБА_1 мети погоджувати переміщення вилучених у неї готівкових коштів у сумі 4 000 (чотири тисячі) доларів США через КПВВ із представниками координаційного центру, а тому факт відсутності у ОСОБА_1 такого погодження на час перетинання нею КПВВ 04.03.2021 року є доведеним. Необізнаність ОСОБА_1 про існування певних заборон, встановлених Наказом за №52 від 14.07.2020 року не може слугувати підставою, для порушення вимог діючого законодавства.
Досліджені під час судового розгляду справи та перевірені вищенаведені письмові докази є належними та допустимими у розумінні ст. 251 КУпАП і свідчать про порушення ОСОБА_1 встановленого порядку переміщення готівкових коштів з тимчасово окупованих територій у Луганській області на контрольовані Україною території.
Суд не приймає до уваги посилання особи, що притягається до адміністративної відповідальності на те, що вказані кошти є її приватною власністю, оскільки жодних належних та допустимих доказів зазначеного ОСОБА_1 суду не надано. Як і не погоджується суд з думкою ОСОБА_1 про те, що оскільки вона перетинала КПВВ «Станиця Луганська» разом зі своєю малолітньою дитиною, то і переміщувані нею готівкові кошти потрібно поділити на дві особи тому, що це посилання ОСОБА_1 жодним чином не позбавляє її обов`язку при переміщенні готівкових коштів з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях на контрольовані Україною території у сумі, що перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, мати при собі підтверджувальні документи про їх походження та обов`язково погодити переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства, чого в даному випадку зроблено не було. Пункт2 Наказу за №52 від 14.07.2020 року вимагає, в цьому випадку дотримання умови погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру.
У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року ЄСПЛ звертає увагу, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Таким чином, дотримуючись принципу неупередженості та об`єктивності, відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд, давши належну оцінку наявним у справі доказам у їх сукупності, дійшов обґрунтованих висновків про доведеність вини ОСОБА_1 «поза будь-яким розумним сумнівом» у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При вирішенні питання про накладення стягнення за допущене адміністративне правопорушення, враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , обставину, що пом`якшує відповідальність – вчинення правопорушення жінкою, яка має дитину віком до одного року (згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 13.08.2020 року матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 записана ОСОБА_1 ) та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відсутність у справі відомостей про притягнення ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності за таке саме правопорушення, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 204-3 КУпАП, з конфіскацією товару – готівкових коштів.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 40-1, 204-3 ч. 1, 268, 279, 280, 283, 284, 287 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП і накласти адміністративне стягнення в межах санкції цієї статті у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 170 (сто сімдесят) грн. 00 коп., який необхідно сплатити на рахунок UA198999980313090106000012477, отримувач - ГУК у Луг.обл./СТГ с. Ст.-Луг./21081100, код отримувача (за ЕДРПОУ) - 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету – Адміністративні штрафи та інші санкції, наявність відомчої ознаки – «00» Без деталізації за відомчою ознакою, з конфіскацією переміщуваного товару - готівкових коштів у загальній сумі 4 000 (чотири тисячі) доларів США, з них: еквівалентна сума (3 700 доларів США) - 102 698,68 грн. знаходиться на зберіганні у АТ «Укрексімбанк», згідно квитанції за №255831 від 05.03.2021 року; 300 доларів США, згідно рапорту ст. о/у ОВС 1-го відділу УОЗ зон проведення антитерористичної операції ГУ ДФС у Луганській області Рудницького Д. перебувають на зберіганні у ГУ ДФС у Луганській області.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в дохід держави в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп., який необхідно сплатити на рахунок UA308999980313181206000012477, населений пункт /територіальна громада/ Станично-Луганська сільська ТГ, отримувач – ГУК у Луг.обл./СТГ с. Ст.-Луг./22030101, код отримувача (за ЕДРПОУ) - 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету – судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), наявність відомчої ознаки «00» Станично-Луганський районний суд.
Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду через Станично-Луганський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.П. Дьоміна