Рішення № 95543462, 16.03.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.03.2021
Номер справи
640/21198/20
Номер документу
95543462
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2021 року м. Київ № 640/21198/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовомАкціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Імпел», від імені та в інтересах якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Українські фонди» доНаціональної комісії з цінних паперів та фондового ринку провизнання протиправним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Імпел», від імені та в інтересах якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Українські фонди» (далі по тексту - позивач, AT ЗНВКІФ «ІМПЕЛ» від імені та в інтересах якого діє ТОВ «КУА та АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - відповідач, Комісія), в якому просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 11 серпня 2020 року №436;

2) визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у незаконній нереєстрації випуску акцій, що необхідні для здійснення спільного інвестування, та проспекту емісії Акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Імпел», у тому числі нереєстрації у встановлений законом строк;

3) зобов`язати відповідача зареєструвати випуск акцій, що необхідний для здійснення спільного інвестування, та проспект емісії Акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Імпел» на підставі документів, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Українські фонди» до відповідача 07 травня 2020 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що правомірно звернувся до відповідача з метою реєстрації випуску акцій, що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспекту їх емісії, оскільки це необхідно для виконання прямої норми закону та потрібно українській державі в контексті залучення інвестицій. Однак, на думку позивача, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, не забезпечивши здійснення реєстрації у встановлений нормативно-правовим актом строк, на жодні правопорушення з боку позивача відповідач у спірному рішенні не вказує. Крім того. позивач наголошує, що відповідно до акту від 20.03.2020 №9 перевірки відповідачем Компанії з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Українські фонди» жодних порушень в діяльності компанії не встановлено. Отже, як зазначає позивач, твердження відповідача в спірному рішенні про порушення з боку Компанії з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Українські фонди» є необґрунтованими.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 вересня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання.

Вказаною ухвалою суду відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали для надання відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, або заяву про визнання позову.

09 жовтня 2020 року через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва від представника Комісії надійшов відзив на адміністративний позов в якому відповідач заперечує проти задоволення позову, зазначає, що ліцензія ТОВ «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Українські фонди» на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів є анульованою. Крім того, станом на 31.07.2020 у ТОВ «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Українські фонди» частка інших активів в портфелі НПФ становить 66,59% при допустимому максимальному обмеженні інших активів не більше 5 %. Комісія вбачає можливість реєстрації випуску акцій АТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ІМПЕЛ», що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспекту емісії цих акцій, у разі заміни компанії з управління активами. Таким чином, на думку відповідача, Комісія, відмовляючи у реєстрації випуску акцій та приймаючи оскаржуване рішення №436, діяла виключно до вимог чинного законодавства, а саме відповідно до Закону України «Про інститути спільного інвестування» та Положення про порядок реєстрації проспекту емісії та випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 жовтня 2020 року у задоволенні заяви Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про розгляд адміністративної справи №640/21198/20 за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

У С Т А Н О В И В:

07 травня 2020 року Акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Імпел» звернулось в особі керуючої компанії Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Українські фонди»» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Відповідач), з заявою про реєстрацію випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду, що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспекту емісії цих акцій приватного розміщення.

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку 11 серпня 2020 року за №436 прийнято рішення про відмову у реєстрації випуску акцій Акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Імпел», що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспекту емісії цих акцій на підставі вимог підпункту 1) пункту 1 розділу V Положення про порядок реєстрації проспекту емісії та випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20.06.2013 № 1104, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 липня 2013 р. за № 1187/23719 (далі - Положення № 1104), а саме порушення компанією з управління активами вимог законодавства України про цінні папери.

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96-вр (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов`язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; пруденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Статтею 2 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що метою державного регулювання ринку цінних паперів є дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 №3480-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), учасники фондового ринку - емітенти, інвестори, саморегулівні організації та професійні учасники фондового ринку. Професійні учасники фондового ринку - юридичні особи, утворені в організаційно-правовій формі акціонерних товариств або товариств з обмеженою відповідальністю, які на підставі ліцензії, виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, провадять на фондовому ринку професійну діяльність, види якої визначені законами України. Згідно з п. 10. ч. 1 ст. 4 Закону діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку (діяльність фондової біржі) є професійною діяльністю на ринку цінних паперів, що підлягає ліцензуванню.

Нормативним актом, який спрямований на забезпечення процесу залучення та ефективного розміщення фінансових ресурсів інвесторів і визначає правові та організаційні основи створення, діяльності, припинення суб`єктів спільного інвестування, особливості управління активами зазначених суб`єктів, встановлює вимоги до складу, структури та зберігання таких активів, особливості емісії, обігу, обліку та викупу цінних паперів інститутів спільного інвестування (ІСІ), а також порядок розкриття інформації про їх діяльність є Закон України від 05.07.2012 за №5080-VI «Про інститути спільного інвестування» із змінами та доповненнями (далі - Закон №5080).

Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону №5080 визначено, що активи ІСІ - це сформована за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, корпоративних прав, майнових прав і вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія).

Єдиний державний реєстр інститутів спільного інвестування (далі - Реєстр) - це сукупність записів про інститути спільного інвестування, які містять інформацію, визначену нормативно-правовими актами Комісії (пункт 6 частини першої статті 1 Закону №5080).

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 1 Закону № 5080 кошти спільного інвестування - це кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та у випадках, передбачених цим Законом, інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо). Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Реєстру.

Пунктом 10 частини першої статті 1 цього Закону встановлюється, що інститут спільного інвестування - це корпоративний або пайовий фонд.

Згідно із визначенням, наведеним у частині першій статті 8 Закону №5080, корпоративний фонд - юридична особа, яка утворюється у формі акціонерного товариства і провадить виключно діяльність із спільного інвестування.

Відповідно до частин першої і другої статті 14 Закону №5080 управління активами корпоративного фонду на підставі відповідного договору здійснює компанія з управління активами. Зберігання активів корпоративного фонду здійснює на підставі відповідного договору зберігач активів корпоративного фонду. Договір між корпоративним фондом і компанією з управління активами про управління активами корпоративного фонду та договір між корпоративним фондом і зберігачем активів корпоративного фонду укладаються на строки, визначені сторонами договорів. Дію таких договорів може бути продовжено за рішенням загальних зборів учасників корпоративного фонду.

Згідно ч. 6 ст. 63 Закону України «Про інститути спільного інвестування», у відносинах з третіми особами компанія з управління активами корпоративного фонду повинна діяти від імені та в інтересах такого фонду на підставі договору про управління активами.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу III Положення про особливості здійснення діяльності з управління активами інституційних інвесторів, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.08.2013 р. № 1414, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 серпня 2013 р. за № 1486/24018 (далі - Положення № 1414), компанія з управління активами, яка здійснює управління активами інститутів спільного інвестування, виконує, зокрема, таку функцію: представляє інтереси інститутів спільного інвестування у відносинах з органами державної влади, юридичними та фізичними особами (резидентами і нерезидентами), міжнародними та громадськими організаціями.

Згідно ч. 1 ст. 54 Закону України «Про інститути спільного інвестування», протягом одного року з дня внесення відомостей про корпоративний фонд до Реєстру компанія з управління активами реєструє в Комісії випуск акцій, що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспект їх емісії.

Крім того, згідно ч. 1 ст. 53 Закону України «Про інститути спільного інвестування перелік документів, які необхідно подати для реєстрації проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування або змін до цього проспекту, та вимоги щодо оформлення таких документів встановлюються нормативно-правовими актами Комісії.

Вичерпний перелік документів та вимоги до них встановлені пунктами 2, 3 розділу Положення № 1104.

Крім того, пунктом 4 розділу III Положення №1104 визначено, що у разі відповідності поданих документів законодавству Комісія реєструє випуск акцій корпоративного фонду, що здійснюється з метою спільного інвестування, проспект емісії цих акцій та видає свідоцтво про реєстрацію випуску акцій корпоративного фонду з метою здійснення спільного інвестування з урахуванням попередньої емісії акцій.

Згідно підпунктів 1-4 пункту 1 розділу V Положення про порядок реєстрації проспекту емісії та випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду підставою для відмови у реєстрації є:

1) порушення корпоративним фондом або компанією з управління активами вимог законодавства України про цінні папери, в тому числі наявність у поданих документах інформації, що свідчить про невідповідність умов емісії та/або обігу акцій вимогам законодавства про цінні папери;

2) невідповідність поданих документів та інформації, що міститься в них, вимогам нормативно-правових актів Комісії;

3) наявність у проспекті емісії акцій корпоративного фонду і документах, які надаються до Комісії відповідно до цього Положення, недостовірної інформації;

4) наявність у поданих документах взаємовиключної інформації.

Відповідно до вимог пункту 3 статті 53 Закону України «Про інститути спільного інвестування», підставою для відмови у реєстрації проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування або змін до нього є:

1) порушення емітентом цінних паперів інституту спільного інвестування або компанією з управління активами вимог законодавства про цінні папери, в тому числі наявність у поданих документах інформації, що свідчить про невідповідність умов емісії та/або обігу цінних паперів інституту спільного інвестування вимогам законодавства про цінні папери;

2) невідповідність поданих документів та інформації, що міститься в них, вимогам нормативно-правових актів Комісії;

3) наявність у проспекті емісії цінних паперів інституту спільного інвестування і документах, які подаються для його реєстрації, недостовірної інформації;

4) наявність у поданих документах взаємовиключної інформації.

Відповідно до вимог пункту 5 статті 53 Закону України «Про інститути спільного інвестування» у разі якщо заявником повністю враховані зауваження Комісії та не внесено жодних інших змін до тексту документів, Комісія не має права відмовити у реєстрації проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування або змін до нього.

Судом встановлено, що на виконання вимог Закону України «Про інститути спільного інвестування» та нормативно-правових актів, що регулюють діяльність інститутів спільного інвестування, ТОВ «КУА та АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» надало до Комісії пакет документів на реєстрацію випуску акцій AT ЗНВКІФ «ІМПЕЛ», що здійснюється з метою спільного інвестування на суму 500 000 000 грн., та проспекту емісії цих акцій (вх. № 22/1754-АП від 07.05.2020 p.).

ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» здійснює управління Фондом на підставі договору про управління активами.

ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» (код ЄДРПОУ 34690716; місцезнаходження: 03051, м. Київ, вул. Ушинського, буд. 40), провадить свою діяльність на підставі ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами) серії АГ№580049 від 23.12.2011, строк дії ліцензій з 23.12.2011 необмежений.

У відношенні ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 03.04.2018 №120-ца-уп-КУА, відповідно до якої за повторне порушення Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), затверджених рішенням Комісії 23.07.2013 №1281, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.09.2013 за №1576/24108 (далі - Ліцензійні умови), а саме:

порушення вимог пункту 1 глави 1 розділу II Ліцензійних умов в частині порушення пункту 14 частини першої статті 49 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» (далі - Закон «Про НПЗ»), абзацу дванадцятого пункту 3.1 розділу III Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), щодо складу та структури активів недержавних пенсійних фондів, якими вони управляють, затвердженого рішенням Комісії від 26.04.2012 № 582, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.05.2012 за №787/21100 (із змінами), а саме: за інформацією про управління активами ВНПФ «Український пенсійний фонд» (код за ЄДРПОУ 35532454) (далі - НПФ), наданою на виконання вимог Положення про порядок складання та розкриття інформації компаніями з управління активами та особами, що здійснюють управління активами недержавних пенсійних фондів, та подання відповідних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 02.10.2012 № 1343, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.10.2012 за № 1764/22076 (із змінами) (далі - Положення 1343), встановлено, що відсоток інших активів, в результаті додаткового інвестування, станом на 31.01.2018 становить більше ніж 5 відсотків загальної вартості активів НПФ, а саме: 49,53 відсотки.

До ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» застосовано санкцію у вигляді анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами, а саме: діяльність з управління активами інституційних інвесторів - серії №: АГ 580049.

27.04.2018 ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» оскаржило дану позицію Комісії до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України.

Розпорядженням Державної регуляторної служби України від 22.06.2018 №58 визначено, що розгляд скарги ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» буде здійснюватися після надання Комісією копії рішення суду у справі щодо оскарження постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 03.04.2018 № 120-ЦА-УП-КУА, яке набрало законної сили.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.11.2019 зупинено провадження у справі № 826/6120/18 за позовом ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» про визнання протиправною та скасування постанови Комісії від 03.04.2018 № 120-ЦА-УП-КУА до розгляду Верховним Судом справи № 826/15985/18.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.10.2018 р. відкрито провадження в адміністративній справі №826/15985/18 за позовом ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» про визнання протиправним та нечинним Ліцензійних умов.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.02.2019 в задоволенні позову ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» відмовлено повністю.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2019 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.02.2019 залишено без змін.

Позивачем було подано касаційну скаргу до Верховного суду України на рішення судів першої та апеляційної інстанцій.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.09.2019 відкрито касаційне провадження за скаргою ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ».

Станом на даний час Касаційним адміністративним судом не здійснено розгляд касаційної скарги ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» по справі №826/15985/18.

25.09.2020 Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України прийнято розпорядження №146, яким скаргу ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» щодо постанови Комісії від 03.04.2018 № 120-ЦА-УП-КУА залишено без розгляду.

Таким чином, ліцензія ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів є анульованою.

Так, у разі наявності підстав для відмови у реєстрації випуску акцій, що здійснюється з метою спільного інвестування та проспекту емісії цих акцій, передбачених підпунктами 1-4 пункту 1 розділу V Положення про порядок реєстрації проспекту емісії та випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 червня 2013 року № 1104, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16 липня 2013 року за № 1187/23719 (зі змінами) (далі - Положення), Комісія відмовляє у реєстрації проспекту емісії та випуску акцій, що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспекту емісії цих акцій.

На підставі вимог підпункту 1) пункту 1 розділу V Положення, зокрема у зв`язку з порушенням Компанією вимог законодавства про цінні папери та на виконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 02.04.2019 року № 196, на засідання Комісії від 28.07.2020 року було винесено рішення «Щодо відмови у реєстрації випуску акцій AT ЗНВКІФ «ІМПЕЛ», що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспекту емісії цих акцій».

Однак, розгляд вищевказаного питання було перенесено, у зв`язку з необхідністю отримання адміністративних даних по ВНПФ «Український пенсійний фонд» станом на останню звітну дату (станом на 31.07.2020 року), з метою з`ясування актуальної інформації щодо складу та структури активів ВНПФ «Український пенсійний фонд».

За інформацією, наданою ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» на виконання вимог Положення 1343, станом на 31.07.2020 структура активів НПФ наступна:

частка акцій в активах НПФ - 4,34%; частка грошових коштів в активах НПФ - 19,27%; частка об`єктів нерухомості в активах НПФ - 9,8%; частка інших активів в активах НПФ - 66,59%.

Пунктом 14 частини першої статті 49 Закону «Про НПЗ» та абзацом дванадцятим пункту 3.1 розділу III Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), щодо складу та структури активів недержавних пенсійних фондів, якими вони управляють, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.04.2012 № 582, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 травня 2012 року за № 787/21100 (із змінами) визначено, що особа, що здійснює управління активами пенсійного фонду, під час провадження нею такої діяльності не має права придбавати або додатково інвестувати в інші активи, що можуть бути оцінені за ринковою вартістю та не заборонені законодавством України, але не зазначені у цій статті, включаючи акції, набуті внаслідок перетворення юридичної особи, корпоративні права якої перебували в активах пенсійного фонду, в акціонерне товариство, більше як 5 відсотків загальної вартості пенсійних активів.

Отже, станом на 31.07.2020 ТОВ «КУА АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ» не усунула вищезазначене порушення, яке є триваючим, та частка інших активів в портфелі НПФ становить 66,59% при допустимому максимальному обмеженні інших активів не більше 5%.

Про ситуацію, що склалася, відповідачем листом № 11/04/12532 від 06.08.2020 р. було повідомлено Кабінет Міністрів України (далі - КМУ), Торгово - промислову палату України (далі - ТІ 111), Верховну Раду України (далі - ВРУ) та Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (далі - Міністерство).

Рішенням Комісії від 11.08.2020 року, на підставі вимог підпункту 1) пункту 1 розділу V Положення, зокрема у зв`язку з порушенням Компанією вимог законодавства про цінні папери було прийнято рішення № 436 «Щодо відмови у реєстрації випуску акцій Акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ІМПЕЛ», що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспекту емісії цих акцій», про що було повідомлено КМУ, ТПП, ВРУ та Міністерство (лист вих. №11/04/12959 від 13.08.2020р.).

Таким чином, Комісія, відмовляючи у реєстрації випуску акцій Акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ІМПЕЛ» та приймаючи оскаржуване рішення №436, діяла виключно до вимог чинного законодавства, а саме відповідно до Закону України «Про інститути спільного інвестування» та Положення про порядок реєстрації проспекту емісії та випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду.

Крім того, суд не погоджується з твердженням позивача щодо бездіяльності Комісії стосовно розгляду пакету документів, які було подано позивачем для реєстрації випуску акцій, оскільки з матеріалів справи вбачається, що Комісією було вчинено конкретні дії, а саме здійснено розгляд пакету документів, які було подано до Комісії та за наслідком розгляду прийняте відповідне рішення.

Щодо перевірки на яку посилається позивач, в підтвердження якої як доказ додає Акт, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог ліцензійних умов у сфері провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) №9 від 20.03.2020 (далі - Акт), суд зазначає, що перевірка ТОВ «КУА та АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ», здійснена Комісією і за наслідком якої складено Акт, не включала питань, які стосувалися діяльності фондів. Предметом даної перевірки була ліцензійна діяльність ТОВ «КУА та АПФ «УКРАЇНСЬКІ ФОНДИ», про що і зазначено у назві та у V розділі Акту №9 від 20.03.2020, а тому дане твердження позивача є необгрунтованим.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Аналіз матеріалів справи підтверджує, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв згідно приписів частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, правомірно, а саме: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, суд приходить до переконання про доведеність відповідачем правомірності прийнятого рішення та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Беручи до уваги положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та враховуючи відмову позивачу у задоволенні позовних вимог, відшкодування судового збору останньому не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 250, 255, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Імпел», від імені та в інтересах якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Українські фонди» - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Є.В. Аблов

Позивач: Акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Імпел», від імені та в інтересах якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Українські фонди» (03151, м. Київ, вул. Ушинського, 40)

Відповідач: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8)