
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 року Чернігів Справа № 620/6083/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської областіпро визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення коштівУ С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області (надалі також - Новгород-Сіверська міська рада), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить: визнати бездіяльність Новгород-Сіверської міської ради в порушенні виплати грошей за пільги за жовтень 2020 року навмисною; стягнути з Новгород-Сіверської міської ради гроші за пільги за жовтень 2020 року в сумі 2314,68 грн на користь позивача; зобов`язати Новгород-Сіверську міську раду в подальшому нараховувати гроші за пільги на банківську картку; стягнути з Новгород-Сіверської міської ради на користь позивача моральну шкоду у сумі 1392,29 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що до 01.10.2020 він отримував грошові кошти за пільги у вигляді готівки, що перераховувалися на картку Ощадбанку. Неперерахування готівкових коштів на його картковий рахунок у сумі 2314,68 грн вважає протиправним, оскільки заборгованість за газ з боку газопостачальної компанії є надуманою і не відповідає показникам лічильника. Також зазначає, що при сплаті за комунальні послуги коштами зі своєї пенсії за жовтень 2020 року зазнав моральних страждань.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Начальника управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
У строк, встановлений судом, позивачем усунуто недоліки позовної заяви, допущенні при її поданні.
Ухвалою суду від 21.12.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Новгород-Сіверська міська рада у відзиві зазначила, що з позовними вимогами не погоджується та у їх задоволенні просила відмовити повністю, оскільки позивач із заявою про призначення пільг по оплаті за житлово-комунальні послуги до Новгород-Сіверської міської ради ніколи не звертався і відповідно рада ніяких пільг не надавала та не виплачувала. Крім того, призначення, нарахування та виплата пільг на оплату житлово- комунальних послуг, перевірка розрахунків за спожиті комунальні послуги, так само реєстрація карток «Ощадбанку» не відноситься до компетенції Новгород-Сіверської міської ради.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що боргу за газ він не має, а навпаки має переплату за серпень і вересень 2020 року.
Ухвалою суду від 17.02.2021 Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області залучено до участі у справі № 620/6083/20 в якості другого відповідача.
Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області (надалі також - відповідач, Управління соцзахисту) у відзиві зазначило, що з позовними вимогами не погоджується та у їх задоволенні просить відмовити повністю, оскільки за інформацією, наданою до Управління соцзахисту ТОВ «Чернігівгаз Збут», яке надає послуги з газопостачання, за особовим рахунком ОСОБА_1 існувала заборгованість у розмірі 422 грн 56 коп. Враховуючи зазначене, в силу вимог пункту 7 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373, виплата пільг з жовтня 2020 року почала здійснюватися у грошовій безготівковій формі. Так, позивачу було нараховано пільги на оплату житлово-комунальних послуг: за жовтень 2020 року в розмірі 2314,68 грн (2298,59 грн + 16,09 грн (0,7 відсотка комісійної винагороди AT «Ощадбанк»)), за листопад - 5157,74 грн, за грудень - 5157,74 грн. Також зазначає, що звіряти інформацію щодо заборгованості, надану ТОВ «Чернігівгаз Збут», а також перевірка показників лічильника до повноважень Управління соцзахисту не належить. Тому, вважає, що його дії повністю відповідають вимогам законодавства та є правомірними.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соцзахисту як особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, яка користується передбаченими чинним законодавством пільгами на оплату житлово-комунальних послуг за зареєстрованим місцем проживання (а.с. 5).
Листом від 30.09.2020 № 14703-Сп-0920 ТОВ «Чернігівгаз збут» повідомило відповідача про те, що ОСОБА_1 має прострочену понад три місяці заборгованість з оплати послуг за постачання природного газу у сумі 422,56 грн (а.с. 68-69).
Згідно копій Повідомлення про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг від 26.02.2021 (а.с. 70) та Довідки про розмір отриманої пільги в грошовій формі від 22.02.2021 (а.с. 71) позивачу за жовтень місяць нараховано пільгу за житлово-комунальні послуги в грошовій формі у розмірі 2298,59 грн. Форма виплати - безготівкова.
Згідно роздруківки із сайту «Ощадбанк» нарахована позивачу пільга за жовтень 2020 року складає 2314,68 грн, списано з облікового запису в загальному розмірі 1534,97 грн (а.с. 72).
Листом від 23.11.2020 № 03-49/2509 Новгород-Сіверська міська рада у відповідь на звернення позивача на Урядову гарячу лінію від 08.11.2020 повідомило його про те, що за інформацією, наданою до Управління соцзахисту ТОВ «Чернігівгаз Збут», яке надає послуги з газопостачання, за особовим рахунком позивача існувала заборгованість у розмірі 422 грн 56 коп. Враховуючи зазначене, виплата йому пільг з жовтня 2020 року почала здійснюватися у грошовій безготівковій формі. З урахуванням зазначеного, а також встановлених державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування, позивачу було нараховано пільги на оплату житлово-комунальних послуг у жовтні 2020 року в розмірі 2314,68 грн, у тому числі 0,7 відсотка комісійної винагороди AT «Ощадбанк» (а.с. 26-27).
Згідно копій квитанцій ТОВ «Чернігівгаз збут» за особовим рахунком ОСОБА_1 за спожитий природний газ заборгованість складає: на 01.08.2020 - 325,29 грн; на 01.09.2020 - 348,55 грн; на 01.10.2020 - 443,59 грн (а.с. 20, 22-23).
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг врегульовано положеннями Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 (надалі також - Порядок № 373, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин).
Дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги, зокрема, згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пункт 3 Порядку № 373).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 373 головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, зокрема, є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Згідно із абз. 2 пункту 4 Порядку № 373 право на отримання пільг, встановлених законами України, з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї визначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 389.
У пункті 6 Порядку № 373 визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування; на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості. Сума пільги у грошовій безготівковій формі збільшується на розмір комісійної винагороди АТ «Ощадбанк», що становить 0,7 відсотка такої суми.
Виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об`єкти АТ «Укрпошта» (пункт 14 Порядку № 373).
В пункті 9 Порядку закріплено, що АТ «Ощадбанк» веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика (далі - облікові записи пільговиків). АТ «Ощадбанк» здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ «Ощадбанк» (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
За рахунком для виплати пільг здійснюються такі операції: на рахунку для виплати пільг обліковуються суми коштів, які перераховані Мінсоцполітики з наданням АТ «Ощадбанк» реєстрів нарахованих пільг, що підлягають зарахуванню на цей рахунок та відображенню в автоматизованих системах банку в розрізі облікових записів пільговиків (далі - реєстр нарахованих пільг); з рахунка для виплати пільг кошти у розрізі пільговиків перераховуються управителям, об`єднанням та виконавцям комунальних послуг, інформація про яких міститься в Реєстрі, згідно з поданими ними реєстрами про суми нарахованих платежів за послуги; за підсумками опалювального сезону суми невикористаних коштів перераховуються з рахунка для виплати пільг на рахунки пільговиків в АТ «Ощадбанк». У разі відсутності відкритого рахунка в АТ «Ощадбанк» рахунок відкривається за заявою пільговика до АТ «Ощадбанк». Відкриття рахунка здійснюється в порядку, визначеному АТ «Ощадбанк»; на кінець календарного/бюджетного року залишки коштів, що обліковуються на рахунку для виплати пільг за обліковими записами пільговиків, не повертаються до державного бюджету.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 373 за заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов`язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.
Управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг надають до 1 жовтня та 1 травня структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію про суму простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, щодо пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі.
У разі отримання від управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, виплата пільги з наступного опалювального (неопалювального) сезону здійснюється у грошовій безготівковій формі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соцзахисту як особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи та користується передбаченими чинним законодавством пільгами на оплату житлово-комунальних послуг.
Листом від 30.09.2020 № 14703-Сп-0920 ТОВ «Чернігівгаз збут» повідомило Управління соцзахисту про те, що ОСОБА_1 має прострочену понад три місяці заборгованість з оплати послуг за постачання природного газу у сумі 422,56 грн. Вказане також підтверджується копіями квитанцій ТОВ «Чернігівгаз збут» за особовим рахунком ОСОБА_1 за спожитий природний газ за серпень-жовтень 2020 року.
Суд звертає увагу, що предметом розгляду даної справи є не питання правомірності нарахування ТОВ «Чернігівгаз збут» коштів за послуги за постачання природного газу, а оцінка правомірності прийнятого відповідачем рішення щодо виплати пільги позивачу у грошовій безготівковій формі.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи зазначені вище правові норми та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що рішення про виплату пільги позивачу у грошовій безготівковій формі Управлінням соцзахисту прийнято: відповідно до абз. 6 пункту 7 Порядку № 373, тобто на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Оскільки позовна вимога щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виплати пільги за жовтень 2020 року у грошовій готівковій формі є основною та задоволенню не підлягає, позовні вимоги щодо: стягнення з відповідача грошових коштів у готівковій формі, що підлягають виплаті як пільга, за жовтень 2020 року в сумі 2314,68 грн; зобов`язання відповідача в подальшому нараховувати пільгу у грошовій готівковій формі шляхом перерахування на банківську картку позивача; стягнення з відповідача на користь позивача моральну шкоду у сумі 1392,29 грн, які є похідними позовними вимогами, також задоволенню не підлягають.
Крім того, щодо позовної вимоги про стягнення моральної шкоди, суд додатково вважає за необхідне зазначити таке.
Згідно зі статтею 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Пунктом 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 № 4 визначено, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Згідно пункту 5 вказаної Постанови відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Особа (фізична чи юридична) звільняється від відповідальності по відшкодуванню моральної шкоди, якщо доведе, що остання заподіяна не з її вини.
Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у принижені честі, гідності, престижу або ділової репутації моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуального), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушення стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
За правилами пункту 9 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 4 розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховується здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Статтею 23 Цивільного кодексу України передбачено, що моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
У даній справі позивач не вказав на характер страждань, які він зазнав, крім того, суд не вбачає дії відповідача, які б свідчили про будь-які приниження з боку органу місцевого самоврядування або його посадових осіб, яких зазнав позивач.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області, Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Новгород-Сіверська міська рада Чернігівської області, вул. Губернська, 2, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, код ЄДРПОУ 04061978.
Відповідач: Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області, вул. Губернська, 2, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, код ЄДРПОУ 39561232.
Дата складення повного рішення суду - 15.03.2021.
Суддя Ю. О. Скалозуб