
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 р. № 520/19367/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-консалтингова компанія "Проконсул" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Харківській області щодо не скасування державної реєстрації земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:04:046:0008;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області в особі державного кадастрового реєстратора скасувати державну реєстрацію земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:04:046:0008 та закрити поземельну книгу на вказану земельну ділянку.
В обґрунтування позову позивач зазначив про протиправність запису про державну реєстрацію земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:04:046:0008, яка порушує права позивача.
Суддя Спірідонов М.О. перебував на навчанні, у зв`язку з чим рішення виготовлено в перший робочий день.
Ухвалою суду від 06 січня 2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що на момент звернення позивача до суду відповідачем не допускалась протиправна бездіяльність у відношенні позивача щодо не скасування державної реєстрації земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:04:046:0008, оскільки відповідь на запит ОСОБА_1 надано позивачу тільки 05 січня 2021 року, тоді як до суду звернувся 31 грудня 2020 року. Разом з тим, відповідач зазначив, що позивачем не надано жодних доказів того, що останній повідомляв Головне управління або Державного кадастрового реєстратора щодо вірної, на думку позивача площі земельної ділянки у розмірі 0,0502 та надавав копію ухвали Фрунзенського районного суду м. Харкова від 10.09.1992 по справі №2-165/192. У зв`язку із чим, просив у позові відмовити.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Постановою Апеляційного суду Харківської області від 23 травня 2018 року по справі №645/5869/17-ц рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 21 лютого 2018 року скасовано і ухвалено нове рішення. Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, зокрема, виділено в натурі 3/8 частини житлового будинку з надвірними будівлями, що розташований а саме: приміщення 2-2, площею 8,9 кв.м, приміщення -21, площею 10,4 кв.м, частину приміщення І площею 6,4 кв.м у житловому будинку літ. "Б-1"; льох літ. "К", частину огорожі № 1, 2; хвіртку № 3, сарай літ. "Н", що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . Припинено право спільної часткової власності ОСОБА_1 на 3/8 частини житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з виділенням його частки майна в натурі, та визнати за ним право власності на виділене майно, як на окрему інвентарну одиницю.
Як зазначив позивач у позові маючи на меті здійснити приватизацію земельної ділянки на якій розташоване належне йому нерухоме майно, ОСОБА_1 звернувся до ТОВ "Інвестиційно-консалтингової компанії "Проконсул" та замовив виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Після виготовлення вказаної вище документації, як зазначив позивач, він звернувся до державного кадастрового реєстратора відділу у місті Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області для проведення державної реєстрації земельної ділянки.
25 березня 2019 року позивач отримав витяг з Державного земельного кадастру за №НВ-6308665582019 відповідно до якого державна реєстрація земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 проведена та їй присвоєно кадастровий номер 6310138500:04:046:0008.
Згідно із вказаним витягом площа земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 складала 0.0467 га.
29 грудня 2020 року позивач звернувся із запитом про доступ до публічної інформації, у якому просив надати інформацію чи був скасований кадастровий номер 6310138500:04:046:0008 на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 .
Листом від 05 січня 2021 року №ПІ-601/0-2/0/63-21 відповідач повідомив позивача, що у відділі у м. Харкові інформація щодо скасування реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6310138500:04:046:0008, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 не обліковується.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини першої статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно з частинами 1-5 статті 79 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року №3613-VI, Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Згідно частини 5 статті 5 Закону України "Про державний земельний кадастр" внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України №3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частиною 4 статті 9 вказаного Закону України №3613-VI передбачено, що Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення) (частини шість та вісім статті 9 Закону № 3613-VI).
Згідно з частинами 1 та 2 статті 24 Закону №3613-VI, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до частини 10 статті 24 Закону України №3613-VI державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 №1051 затвердженого Порядок ведення Державного земельного кадастру, відповідно до пункту 111 Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:
1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;
2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.
Суд зазначає, що матеріалами справи не встановлено звернення позивача до відповідача із заявою щодо реєстрації земельної ділянки загальною площею 502 кв.м., що виділена позивачу на підставі ухвали Фрунзенського районного суду м. Харкова від 10 вересня 1992 року.
Разом з тим, позивачем не надано до суду доказів, то що відповідачу відомо про існування ухвали Фрунзенського районного суду м. Харкова від 10 вересня 1992 року, якою виділено ОСОБА_2 земельну ділянку площею 502 кв.м.
Пунктом 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру №1051, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
1) поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання;
2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру;
3) ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.
З огляду на вищевказані норми права, суд зазначає, що підставою, що в подальшому слугує обставиною для скасування державної реєстрації земельних ділянок є звернення позивача з заявою щодо реєстрації земельної ділянки з відповідними документами, що підтверджують право заявника на неї.
Частиною 2 ст. 39 Закону України "Про державний земельний кадастр" рішення, дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені: до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин на території дії повноважень відповідного Державного кадастрового реєстратора, та до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Таким чином, суд доходить висновку, що на момент звернення позивача до суду відповідачем недопущено протиправної бездіяльності у відношенні позивача.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-консалтингова компанія "Проконсул" (вул. Римарська, буд. 18, м. Харків, 61000, код ЄДРПОУ 30987087) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.