
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
15 березня 2021 р. № 520/18765/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Панченко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м-н Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов.2, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за пенсійною справою №2001024325;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо складання розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою №2001024325, складеного 15 жовтня 2020 року, яким була скасована доплата до пенсії з 01 січня 2018 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року із врахуванням висновків Другого апеляційного адміністративного суду, викладених в постанові від 10.04.2019 року по справі №820/4655/18 та здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року по 09 квітня 2019 року та з 01 листопада 2020 року однією сумою, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 01.11.2020 року відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в результаті якого фактично скасовано доплату до попереднього розміру пенсії у сумі 1634,83 грн, встановленою постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 року по справі №820/4655/18. Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують соціальні права позивача, останній звернувся до суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 року відкрито спрощене провадження у справі за правилами ст.257-262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, на виконання ухвали суду надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 року по справі №820/4655/18 управлінням пенсійного фонду добровільно здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27.12.2017 року. З 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії на виконання постанови КМУ №103 з урахуванням довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, наданою Харківським обласним військовим комісаріатом від 23.12.2018 з грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704. При проведенні перерахунку для визначення суми підвищення пеенсії було застосовано розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду, що призвело до переплати пенсії за період з 01.01.2018 по 31.10.2020 у розмірі 56584,22 грн. Без згоди пенсіонера утримання пенсії не проводилось. З 01.11.2020 пенсійну справу приведено у відповідність до законодавства.
У відповідь на відзив позивач зазначив, що не погоджується з доводами, викладеними відповідачем, вважає їх такими, що не відповідають дійсним обставинам справи та містять суперечливі відомості, у зв`язку з чим просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач – ОСОБА_1 , з 27.12.2017 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (далі - закон №2262-ХІІ) та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
З 01.01.2018 відповідач на підставі ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 та довідки Харківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №ФХ-124863 від 21.03.2018 року, здійснив перерахунок пенсії позивача, виходячи з таких складових як: посадовий оклад, оклад за військовим званням (майор), надбавка за вислугу років (50%).
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду 10.07.2018 у справі №820/4655/18 позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 25.05.2018 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 25.05.2018 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 року по справі №820/4655/18, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10 липня 2018 року скасувано в частині, якою ОСОБА_1 відмовлено у задоволені вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягає у невключені до грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 такого виду грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода, та відмовлено у задоволенні вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 27 грудня 2017 року включити до грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 такий вид грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода, відповідно до довідки, виданої 09 січня 2018 року №10/11 військовою частиною А0501, і провести виплати перерахованих сум пенсії, з прийняттям нового судового рішення про задоволення цих вимог ОСОБА_1 .
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягає у невключені до грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 такого виду грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 27 грудня 2017 року включити до грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 такий вид грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода, відповідно до довідки, виданої 09 січня 2018 року №10/11 військовою частиною А0501, і провести виплати перерахованих сум пенсії.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10 липня 2018 року в частині, якою судом відмовлено в задоволенні вимог ОСОБА_1 , - залишено без змін.
На виконання вказаного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області 23.05.2019 року позивачу проведений перерахунок розміру пенсії з 27.12.2017 року. Основний розмір пенсії на підставі протоколу перерахунку склав 8669,83 грн. Підсумок пенсіїразом з доплатою учасника бойових дій склав 9072,83 грн.
Відповідно до розрахунку на доплату пенсію ОСОБА_1 від 23.05.2019 року, з грудня 2017 по 09 квітня 2019 нараховано доплату в розмірі 25537,28 грн. та внесено до Реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
23.05.2019 року протоколом перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, з 01.01.2018 року позивачу здійснений перерахований розмір пенсії який склав 9072,83 грн., з яких 7035,00 грн. – основний розмір пенсії, та доплата до попереднього розміру пенсії 1634,83 грн. на підставі п.4 ПКМУ №103 від 21.02.2018 року, яка виплачувалась позивачу щомісячно до жовтня 2020 року.
В листопаді позивач отримав пенсію в розмірі 7503,00 грн, у зв`язку з чим звернувся з письмовим запитом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про надання роз`яснень щодо зменшення пенсії та поновлення виплат у попередньому розмірі.
Відповідач листом від 17.12.2020 року №2000-0203-8/106598 повідомив ОСОБА_1 , що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року по справі №520/1014/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії. За перевіркою пенсійної справи заявника виявлено розрахункові помилки, та з 01.11.2020 року пенсійну справу приведено у відповідність.
З наданих до листа ручного розрахунку ПКМУ №649 від 22.08.2018 на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №2001024325 за дорученням №Д2001023425/10 від 15.10.2020 року встановлено, що в результаті здійсненого перерахунку пенсії позивача за період з січень 2018 – жовтень 2020 року, сума доплати за рішенням суду становить -55584,22 грн. (не утримується без згоди пенсіонера).
Не погоджуючись з такими діями відповідача та здійсненим розрахунком доплати до пенсії, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон №2262-ХІІ.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою №704 встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
Стаття 51 Закону №2262-ХІІ визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 1 постанови №103 ухвалено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.
Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок № 45.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
З системного аналізу викладеного вбачається, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку №45.
Як вказано вище, відповідачем вчинено дії, передбачені Порядком №45, та проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 розмір пенсії з надбавками склав 9072,83 грн.
Після цього, 23.05.2019р. відповідачем здійснений перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 у справі №820/4655/18 та розмір пенсії з надбавками позивача склав 9072,83 грн.
Того ж дня, 23.05.2019 р. позивачу знову здійснений перерахунок пенсії з 01.01.2018 з посиланням на Постанову № 103 та розмір пенсії склав 7035,00 грн. з яких 1634,83 грн. доплата до попереднього розміру пенсії.
В 15.10.2020 року пенсія позивача повторно була перерахована з 01.01.2018 та її розмір склав 7438,00 грн. При цьому перерахунку сформовані розрахунки на утримання пенсії з 01.01.2018 по 09.04.2019 в сумі 25012,90 грн. та за період з 10.04.2019 по 31.10.2020 року в сумі 30571,32 грн.
Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано нечинними пункти 1, 2 постанови № 103.
Отже, з 05.03.2019, вказані норми не діяли та не підлягали застосуванню суб`єктами владних повноважень, зокрема й Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Крім того, відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, внаслідок перерахунку у жовтні 2020 року розмір пенсії позивача суттєво зменшився з 01.01.2018р., що суперечить приписам Закону №2262-ХІІ та Порядку №45.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у перерахунку та у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, яке відбулось у жовтні 2020 року.
Отже, порушене право підлягає відновленню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року із врахуванням висновків постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 року по справі №820/4655/18 та здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року по 09 квітня 2020 року та з 01 листопада 2020 року, з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У своїх висновках Європейський суд з прав людини неодноразово нагадував, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення пункту 1 дозволяє позбавлення власності лише "на умовах, передбачених законом", а пункт 2 визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію "законів" (рішення у справах "Амюр проти Франції", "Колишній король Греції та інші проти Греції" та "Малама проти Греції"). "Майном" може бути як "існуюче майно", так і активи, включаючи вимоги, стосовно яких особа може стверджувати, що вона має принаймні "легітимні сподівання" на реалізацію майнового права (пункт 83 рішення від 12.07.2001 у справі Ганс-Адам ІІ проти Німеччини"). "Легітимні сподівання" за своїм характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія й повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті, такому як судовий вердикт (рішення у справі "Копецький проти Словаччини").
У даному випадку легітимні сподівання позивача на отримання пенсійних виплат передбачені чинними нормами Законів України, тобто вони є конкретними. Таким чином, на них поширюється режим «існуючого майна».
Європейський суд з прав людини у рішенні від 26 червня 2014 року у справі «Суханов та Ільченко проти України» зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (пункт 35).
За змістом судової практики Європейського суду з прав людини захист законних сподівань (очікувань) є одним з аспектів правової визначеності.
Принцип законного очікування спрямований на те, щоб у випадках, коли особа переконана, що досягне певного результату, якщо буде діяти відповідно до норм правової системи, забезпечити захист цих очікувань.
У зв`язку з чим позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню, шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою.
Щодо позовної вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо складання розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою №2001024325, складеного 15 жовтня 2020 року, яким була скасована доплата до пенсії з 01 січня 2018 року, суд доходить висновку, що вказана вимога не підлягає задоволенню, оскільки, не приведе до відновлення порушених прав позивача та поглинається задоволенням позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року із врахуванням висновків постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 року по справі №820/4655/18 та здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року по 09 квітня 2020 року та з 01 листопада 2020 року, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають, оскільки, позивач звільнений від його сплати на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» як учасник бойових дій.
Керуючись ст.ст. 246, 257, 258, 262, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, яке відбулось в 15 жовтня 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року із врахуванням висновків постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 року по справі №820/4655/18 та здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року по 09 квітня 2020 року та з 01 листопада 2020 року, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко