
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 р. № 520/19449/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14099344) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 11.04.1996 року Нов.-Волинським MBB УМВС України в Житомирській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) у здійсненні з 01.04.2019 року перерахунку та виплати їй пенсії на підставі довідки "Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виданої фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної прикордонної служби України 26.06.2020 року за вих. № 11/31;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14099344) здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 11.04.1996 року Нов.-Волинським МРВ УМВС України в Житомирській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) однієї сумою пенсії у розмірі 50 % відповідних сум грошового забезпечення у відповідності до вимог частин 1, 2 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки "Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виданої фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної прикордонної служби України 26.06.2020 року за вих. № 11/31, за посадою, відповідною (аналогічною) її останній штатній посаді інспектора прикордонної служби 3 категорії - оператора групи забезпечення функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи "Гарт- 2" центру управління службою штабу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, яке становить 9841 (дев`ять тисяч вісімсот сорок одна) грн. 20 коп., до якої включені: посадовий оклад у розмірі 2820 грн., оклад за військовим званням старший сержант у розмірі 810 грн., надбавка за вислугу років у розмірі 45 % з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням у розмірі 1633,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби у розмірі 20 % посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років у розмірі 1052,70 грн. та премія у розмірі 125 % посадового окладу у розмірі 3525,00 грн., з урахуванням раніше проведених виплат та з нарахуванням і виплатою компенсації втрат частини доходу;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 11.04.1996 року Нов.-Волинським МРВ УМВС України в Житомирській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) судові витрати: судовий збір за подання позовної заяви з вимогами немайнового характеру у розмірі 840 грн. (вісімсот сорок) грн. 80 коп. та витрати, пов`язані з розглядом справи, тобто витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10510 (десять тисяч п`ятсот десять) грн.;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення Харківського окружного адміністративного суду шляхом зобов`язання відповідача - Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, як суб`єкта владних повноважень, подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням суду законної сили звіту про виконання судового рішення за даною позовною заявою.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з грудня 2010 року їй призначена пенсія за віком як колишньому військовослужбовцю Луганського прикордонного загону. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10 липня 2020 року по справі №520/4477/2020, зокрема, зобов`язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року за останньою займаною нею посадою інспектора ПС 3 категорії - оператора групи забезпечення функціювання інформаційної телекомунікаційної системи Гарт-2 центру управління служби штабу Державної прикордонної служби України військової частини 9938. 26 червня 2020 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України складно та направлено до Пенсійного фонду довідку №11/31 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . У зв`язку із чим, позивач 15.07.2020, 18.07.2020 та 22.07.2020 зверталась на Веб-портал Пенсійного фонду України із заявами до відповідача про здійснення їй перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки прикордонної служби. Проте листом від 15.09.2020 за вих. №2000-0203-8/66829 Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії посилаючись на неприйняття Урядом, після визнання нечииними пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України №103, рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії. Позивач вважаючи бездіяльність відповідача протиправною звернувся до суду за захистом своїх прав.
У зв`язку з перебуванням судді на навчанні, рішення суду виготовлено в перший робочий день судді Спірідонова М.О..
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05 січня 2021 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що з01.01.2018 пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII. Адміністрацією Державної прикордонної служби України надана до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідка для перерахунку пенсії позивача, яка містить складові: посадовий оклад - 2820,00 грн., оклад за військовим званням - 810,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 1633,50 грн., всього 5263,50 грн. Інших складових довідка не містить. Відповідач при перерахунку пенсії жодним чином не порушило права позивача на пенсійне забезпечення щодо визначення та обчислення розміру пенсії., тобто управління керувалось лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані уповноваженим органом та не могло визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки. Просив у позові відмовити.
Позивач надав до суду відповідь на відзив на позов, вякій підтримав вимоги та доводи заявленого позову.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходила військову службу в Державній прикордонній службі України, остання посада перед звільненням інспектор ПС 3 категорії оператора групи забезпечення функціювання інформаційної телекомунікаційної системи Гарт-2 центру управління служби штабу Державної прикордонної служби України військової частини 9938.
З грудня 2010 року позивачу призначена пенсія за віком як колишньому військовослужбовцю Луганського прикордонного загону, що підтверджується пенсійним посвідченням серія НОМЕР_3 видане 14.04.2011.
На момент призначення пенсії позивачу вона складалася з основних та додаткових видів грошового забезпечення, що підтверджено грошовим атестатом №92 та додатку до грошового атестату від 09.12.2010 року.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Посилаючись на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, у лютому 2020 року позивач звернувся до державного органу, з якого був звільнений з військової служби - Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з зазначенням надбавок, доплат, підвищень та премії станом на 05.03.2019 року за посадою, яка є відповідною (аналогічною) останній його штатній посаді перед звільненням з військової служби, для перерахунку пенсії (а.с. 20-21).
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10 липня 2020 року по справі №520/4477/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної Служби України (вул. Володимирська, буд. 26, м. Київ, 01034, код ЄДРПОУ 00034039) щодо не підготовки та не надання до Головного Управління Пенсійного фонду України у Харківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за останньою займаною нею посадою інспектора ПС 3 категорії - оператора групи забезпечення функціювання інформаційної телекомунікаційної системи "Гарт-2" центру управління служби штабу Державної прикордонної служби України військової частини 9938 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії. Зобов`язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26, м. Київ, 01034, код ЄДРПОУ 00034039) скласти та подати до Головного Управління Пенсійного фонду України у Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року за останньою займаною нею посадою інспектора ПС 3 категорії - оператора групи забезпечення функціювання інформаційної телекомунікаційної системи "Гарт-2" центру управління служби штабу Державної прикордонної служби України військової частини 9938 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії. У задоволенні решти позовних вимог відмовити. Стягнуто з Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26, м. Київ, 01034, код ЄДРПОУ 00034039) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у сумі 840,80 (вісімсот сорок гривень 80 коп.) гривень. Стягнуто з Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26, м. Київ, 01034, код ЄДРПОУ 00034039) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) суму витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 6306,00 грн. (шість тисяч триста шість гривень 00 копійок).
Частиною 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначеного 6е42обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Після набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 у липні 2020 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України надіслана на адресу позивача та відповідача довідку №11/31 від 26.06.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з зазначенням надбавок, доплат, підвищень та премії станом на 05.03.2019 року за посадою, яка є відповідною (аналогічною) останній штатній посаді позивача перед звільненням з військової служби, для перерахунку пенсії.
У довідці від 26.06.2020 року №11/31, відповідно до постанови КМУ №704, вказані наступні складові для проведення перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії позивача: посадовий оклад - 2820,00 грн.; оклад за військовим званням (старший сержант) - 810,00 грн.; надбавка за вислугу років (НВР), від (ПО+ОВЗ) 45% - 1633,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби, від (ПО+ОВЗ+НВР) 20% - 1052,70 грн.; премія від (ПО) 125% - 3525,00 грн. Всього 9841,20 грн.
Отримавши від Адміністрації Держприкордонслужби лист про надання відповідачу оновленої довідки про грошове забезпечення №11/31 від 26.06.2020 року, позивач звернувся до відповідача через Веб - порталі Пенсійного фонду з заявами від 15.07.2020, від 18.07.2020 та від 22.07.2020 про здійснення їй перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки прикордонної служби.
Проте листом від 15.09.2020 за вих. №2000-0203-8/66829 Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії посилаючись на неприйняття Урядом, після визнання нечииними пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України №103, рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії.ою від 16.07.2020 року про перерахунок йому пенсії на підставі та з урахуванням довідки про грошове забезпечення №11/21 від 26.06.2020 року (а.с. 24).
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон №2262-ХІІ.
Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За частинами 1, 2, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 1 статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-VI "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд).
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд установив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року "Гайгузус проти Австрії", у якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Вищезазначена правова позиція висловлена Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у рішенні від 17.12.2019 року та Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 року у справі №160/8324/19, яку суд враховує при розгляді даної справи.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірність відмови позивачу в перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, а позивач довів правомірність своїх вимог.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Щодо позовних вимог про нарахування і виплату компенсації втрат частини доходу, суд зазначає наступне:
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", встановлено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
У відповідності до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
З аналізу викладеного вбачається, що нарахування та виплата суми пенсії ставить первинною подією щодо компенсації втрати частини пенсії, яка нараховується та виплачується, відповідно, після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії. Таким чином, суд дійшов висновку про передчасність даної вимоги та з цих підстав в цій частині позов не підлягає задоволенню.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Стосовно позовної вимоги про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення Харківського окружного адміністративного суду шляхом зобов`язання відповідача - Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, як суб`єкта владних повноважень, подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням суду законної сили звіту про виконання судового рішення за даною позовною заявою, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов`язковості судових рішень та відсутності об`єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Щодо відшкодування позивачу понесених ним витрат на правничу допомогу у розмірі 10510 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно зі статтею 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Приписами статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з частиною 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Частинами 3-5 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Аналіз наведених правових норм свідчить, що документально підтверджені судові витрати підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень. При цьому, склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, відноситься до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату обґрунтованого гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.
Так, ОСОБА_1 уклала з адвокатом Статівка О.Є. договір про надання правової допомоги №04/12-20-1 (адвокатських послуг). Предметом вказаного договору є: "надання Клієнту правову допомогу по представництву інтересів та захисту прав Клієнта в усіх органах державної та виконавчої влади, державних, громадських, господарських та інших установах, організаціях і підприємствах, незалежно від форм власності та підпорядкування,… ".
Відповідно до п. 1.2 вказаного договору правова допомога полягає в:
зборі та правовому аналізі інформації, документів та матеріалів, шо стосуються Справи;
наданні усних та письмових консультацій та роз`яснень щодо правових питань, шо стосуються Справи;
складанні необхідних для Справи процесуальних документів, позовних заяв, відзивів на позов, апеляційних та касаційних скарг, відзивів на вказані скарги, скарг, адвокатських запитів, претензій та заяв тошо (перелік не вичерпний);
представництві інтересів Клієнта в органах та перед особами, зазначеними в п/п. 1.1. Договору.
виконанні окремих доручень Клієнта, що стосується Справи;
одержанні від органів та осіб, зазначених в п/п. 1.1. Договору, інформації та копій документів, у тому числі матеріалів, які стосуються Справи, а також користуванні всіма іншими правами, наданими законодавством України Адвокату як представнику Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", "Про банки і банківську діяльність", "Про інформацію", "Про захист прав споживачів", Кодексом України про адміністративні правопорушення, Цивільним кодексом України, Цивільним процесуальним кодексом України, Кримінальним процесуальним кодексом України, іншими Законами та цим Договором.
Сторони договору, у четвертому розділі, погодили що за надання правової допомоги Клієнт сплачує Адвокату гонорар в розмірі 10510,00 грн.
З підписаного сторонами Акту прийому-передачі виконаних робіт від 29 грудня 2020 року вбачається, що адвокатом на виконання умов договору №04/12-20-1 виконані наступні роботи:
- надання позивачу ОСОБА_1 консультації, обговорення проблемних питань захисту законних прав та інтересів, укладання договору про надання правової допомоги (адвокатських послуг) - 1 год. (1051 грн.);
- визначення законів та інші нормативно-правових актів, які підлягали застосуванню до спірних правовідносин та судової практики (Конституція України, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанова постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", постанова постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", постанова Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", рішення Конституційного Суду України у справах №8-рп/2005 від 11.10.2005 року, №6-рп/1997 від 25.11.1997 року, №9-рп/1997 від 25.12.1997 та №19-рп/2011 від 14.12.2011, Закон України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини", рішення Європейського Суду у справах "Федоренко проти України" від 01.06.2006 року, "Стреч проти Сполученого Королівства" від 24.04.2003 року, "Рисовський проти України" від 20.11.2011 року, "Суомінен проти Фінляндії" від 01.07.2003 року, "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 року, "Гірвісаарі проти Фінляндії" від 27.09.2010 року, та "Бєлоусов проти України" від 07.11.2013 року, Кодекс адміністративного судочинства України, рішення Окружного адміністративного судочинства України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18 та постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі №826/3858/18) - 2 год. (2102 грн.);
- підготовка та складання позовної заяви - 6 год. (6306 грн.);
- продовження складання акту прийому - передачі наданої правової допомоги, копіювання додатків до позовної заяви, комплектування матеріалів позовної заяви, подання позовної заяви з додатками до суду - 1 год. (1051 грн.).
Загальна тривалість зазначена -10 годин, вартість послуг складає 10510,00 грн.
На підтвердження оплати вказаних послуг до матеріалів справи надано копію квитанції Серії 11-СВК № 040094.
З огляду на зазначені в акті прийому-передачі виконаних робіт від 29 грудня 2020 року послуги надані позивачу адвокатом, суд зазначає настпуне.
Надання позивачу консультації, обговорення проблемних питань захисту законних прав та інтересів, укладання договору про надання правової допомоги (адвокатських послуг) та визначення законів та інші нормативно-правових актів, які підлягали застосуванню до спірних правовідносин та судової практики є послугами, які надавались до початку судового процесу, є такими, що не потребують спеціальних професійних навичок, а отже не відносяться до професійної правничої допомоги.
При цьому, слід зауважити, що обговорення проблемних питань захисту законних прав, вивчення судової практики, матеріалів по справі та судових рішень, включає в себе процес складання позову.
Суд надавши детальний аналіз наданим адвокатом послуг з консультації, обговорення проблемних питань захисту законних прав та інтересів, укладання договору про надання правової допомоги (адвокатських послуг) та визначення законів та інші нормативно-правових актів, які підлягали застосуванню до спірних правовідносин та судової практики, та вивчення документів, поданих на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу, з метою уникнення присудження за недоцільні, дублюючі одна одну, послуги, які не мали впливу на хід розгляду справи та не потребували спеціальних професійних навиків, доходить висновку, що понесені витрати за вищевказані послуги відшкодуванню не підлягають.
Щодо підготовки та складання позовної заяви, на яку адвокатом позивача було витрачено 6 год., суд зазначає, що складність даної справи та виконані адвокатом роботи по складанню позовної заяви є неспівмірними із заявленою сумою та часом витраченим на це, оскільки зазначена справа є справою незначної складності.
Щодо послуги з продовження складання акту прийому - передачі наданої правової допомоги, копіювання додатків до позовної заяви, комплектування матеріалів позовної заяви, подання позовної заяви з додатками до суду, суд зазначає, що дана послуга є складовою частиною підготовки позовної заяви, а тому кошти понесені позивачем на правничу допомогу щодо даної послуги відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що адвокату для складання позовної заяви незначної складності достатньо витрати 3 години, а тому відшкодуванню понесених позивачем витрат підлягають 3 години роботи адвоката, що в грошовому еквіваленті, виходячи із ставки 1 години роботи адвоката - 1051,00 грн., становить 3153,00 грн.
При вирішенні питання щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрат на професійну правничу допомогу судом, на виконання приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, враховано правові висновки, викладені Верховним Судом в постанові від 26 червня 2019 року (справа №200/14113/18-а), Великої Палати Верховного Суду від 4 червня 2019 року ( справа № 9901/350/18).
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14,243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) у здійсненні з 01.04.2019 року перерахунку та виплати їй пенсії на підставі довідки "Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виданої фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної прикордонної служби України 26.06.2020 року за вих. № 11/31.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) однієї сумою пенсії у розмірі 50 % відповідних сум грошового забезпечення у відповідності до вимог частин 1, 2 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки "Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виданої фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної прикордонної служби України 26.06.2020 року за вих. № 11/31, за посадою, відповідною (аналогічною) її останній штатній посаді інспектора прикордонної служби 3 категорії - оператора групи забезпечення функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи "Гарт- 2" центру управління службою штабу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, яке становить 9841 (дев`ять тисяч вісімсот сорок одна) грн. 20 коп., до якої включені: посадовий оклад у розмірі 2820 грн., оклад за військовим званням старший сержант у розмірі 810 грн., надбавка за вислугу років у розмірі 45 % з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням у розмірі 1633,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби у розмірі 20 % посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років у розмірі 1052,70 грн. та премія у розмірі 125 % посадового окладу у розмірі 3525,00 грн., з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 11.04.1996 року Нов.-Волинським МРВ УМВС України в Житомирській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 840 грн. (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 11.04.1996 року Нов.-Волинським МРВ УМВС України в Житомирській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) понесені витрати на правничу допомогу у розмірі 3153,00 (три тисячі сто п`ятдесят три гривні 00 коп.) грн.)
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.