
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 року Справа №480/6395/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп`яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1476 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини А1476 (далі - відповідач). Просить визнати протиправною бездіяльність військової частини А1476 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 24.06.2016 по 24.06.2019 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 24.06.2016 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 24.06.2019 - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078; зобов`язати військову частину А1476 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 24.06.2016 по 24.06.2019 включно в сумі 130890,96 грн. із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 24.06.2016 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 24.06.2019 - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу у військовій частині А1476 з 24.06.2016 по 24.06.2019. У період проходження військової служби, нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалось не в повному обсязі, а саме у період з 24.06.2016 по 24.06.2019 не в повному обсязі нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення. Позивач стверджує, що базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення є січень 2008 року. Позивач навів розрахунок суми невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 24.06.2016 по 24.06.2019, яка складає 130 890 грн. 96 коп.
Відповідачем було надано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог ОСОБА_1 заперечує та зазначає, що виплата індексації грошового забезпечення проводиться відповідно до положень Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 та не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди. Виплата індексації залежить від обсягу фінансування на відповідний рік. За наявною в військовій частині А 1476 інформацією та отриманими від старших штабів розпоряджень вбачається, що відповідно до розпорядження Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 10.02.2016 №248/3/9/108 та наданих роз`яснень у зв`язку з внесеними змінами до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, індексацію грошового забезпечення не нараховували до окремого роз`яснення Міністерства соціальної політики України. Також відповідач зазначає, що позивач, протягом проходження служби, займав декілька посад, а тому відповідно до Порядку № 1078 для переведених працівників не передбачено збереження індексації - різниці, яку вони отримували на попередній роботі (посаді). Тому стверджує, що вимоги позивача безпідставні та необґрунтовані. Також, звертає увагу суду на те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з позовом. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Представник позивача подав відповідь на відзив, в якому заперечує проти доводів відповідача та просить задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 24.06.2016 по 24.06.2019 проходив військову службу у військовій частина А1476.
Наказом № 93-РС командира військової частини 27 реактивної артилерійської бригади (по особовому складу) від 20.06.2019 ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас.
Наказом командира військової частини А 1476 (по стройовій частині) від 25.06.2019 № 140 старшого солдата ОСОБА_1 , старшого механіка - водія 4 обслуги реактивного артилерійського взводу 2 реактивної артилерійської батареї 1 реактивного артилерійського дивізіону військової частини А 1476, звільненого з військової служби в запас наказом № 93-РС командира військової частини 27 реактивної артилерійської бригади (по особовому складу) від 20.06.2019, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" з 25.06.2019виключено зі списків особового складу частини, а з усіх видів забезпечення - з 24.06.2019. Направлено позивача на військовий облік до Сумського РВК Сумської області. (а.с.32).
08.07.2020 позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення з 04.06.2016 по 28.02.2018; провести перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення (враховуючи фіксовану суму індексації за березень 2018 року за період з 01.03.2018 по 25.06.2019.
У відповіді військової частини А 1476 від 31.08.2020 № 181 зазначено, що за період з 01.03.2018 по 25.06.2019 виплата індексації була проведено до відповідно діючого законодавства, а тому підстави для проведення перерахунку відсутні, а механізм нарахування індексації за попередні роки відсутній (а.с.16).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до абзацу 2 ч. 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Так, Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Ч.ч.1,5 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Приписами ч. 2 ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII у Законі України "Про індексацію грошових доходів населення" у статті 5, зокрема у частині шостій слова "бюджету Пенсійного фонду України" та "інших" виключено.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Твердження відповідача, що відсутність відповідних коштів, спрямованих на реалізацію права позивача та фактичної виплати йому індексації грошового забезпечення обумовлена тим, що фінансовий ресурс направлявся на здійснення заходів щодо укріплення обороноздатності держави, протидії російській загрозі та проявам тероризму, не обмежує проведення передбачених чинним законодавством України виплат.
Також посилання відповідача на відсутність коштів для виплати індексації, суд вважає безпідставними, оскільки індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
Таким чином суд зазначає, що вказані відповідачем обставини не позбавляють його обов`язку провести індексацію грошового забезпечення позивача у встановленому законом порядку.
Згідно п. 1-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Позивач просить визначити йому базовий місяць для нарахування індексації січень 2008 за період з 24.06.2018 по 28.02.2018 та березень 2018 за період з 01.03.2018 по 24.06.2019, оскільки пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.07.2007, яка набрала чинності 01.01.2008, затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців (тарифних ставок), тобто січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців. А 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою було затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців.
Суд погоджується з даним обґрунтуванням позивача, що підставою для встановлення “базового” місяця індексації є підвищення посадових окладів особи.
Тобто, точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. Цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. Проте, коли настане право на індексації грошового забезпечення, а також яким буде коефіцієнт поточної індексації, залежить від розміру приросту індексу споживчих цін.
В матеріалах справи наявна картка особового рахунку військовослужбовця ОСОБА_1 , з якої вбачається, що посадовий оклад позивача у квітні 2018 року змінився з 600,00 грн. на 3000,00 грн.
З квітня 2018 року по день звільнення включно посадовий оклад позивача не змінювався, що підтверджується наявними у матеріалах справи картками особового рахунку військовослужбовця ОСОБА_1 (а.с.25-28).
У березні 2018 р. відбулось збільшення грошового забезпечення військовослужбовців у зв`язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою було затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців.
Згідно з ч. 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте відповідачем не надано суду доказів того, що у бюджеті відповідного рівня, з якого фінансується відповідач, відсутні кошти на індексацію грошового забезпечення. Крім того, відповідачем не надано доказів того, що ним протягом 2016-2018 років надсилались до відповідного органу потреби на виділення додаткових коштів для виплати військовослужбовцям індексації грошового забезпечення.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати в повному обсязі індексації грошового забезпечення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині стягнення з Військової частини А1476 на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 24.06.2016 по 24.06.2020 включно з урахуванням січня 2008 та березня 2018 як базових місяців в сумі 130890,96 грн. з урахуванням відрахувань суд зазначає, що дана позовна вимога не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Питання щодо визначення суми виплат не належить до компетенції суду, а тому останній лише констатує право позивача на отримання суми встановленої індексації за минулий час.
Суд не наділений повноваженнями перебирати на себе функцію здійснення розрахунку та нарахування коштів замість органу, на який покладено такі повноваження.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 06.02.2018 у справі №681/423/15-а.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту прав, свобод та інтересів позивача, в даному випадку, є зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення.
Відтак, враховуючи зазначене, позовні вимоги в частині стягнення з Військової частини А0563 на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 24.06.2016 по 24.06.2020 включно з урахуванням січня 2008 та березня 2018 як базових місяців в сумі 130890,96 грн. з урахуванням відрахувань задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А1476 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А1476 щодо не виплати ОСОБА_1 в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 24.06.2016 по 24.06.2019.
Зобов`язати Військову частину А1476 (40021, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 165, код ЄДРПОУ 24983349) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 24.06.2016 по 24.06.2019 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 24.06.2016 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 24.06.2019 - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. .
У задоволенні інших вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко