Рішення № 95540024, 16.03.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2021
Номер справи
420/106/21
Номер документу
95540024
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/106/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Форвард-Транс Групп» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 221011 від 05.10.2020, винесену Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області про стягнення штрафу в розмірі 17 000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в грудні 2020 р. позивачем отримано від Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки відомості про застосування до Товариства штрафу згідно з постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області № 221011 від 05.10.2020 за перевезення вантажу з порушенням нормативних вагових обмежень навантаження без відповідного дозволу. В той же час, в серпні 2020 р. ТОВ «Форвард-Транс Групп» передало транспортний засіб - самоскид MAN TGX 18/440 р/н НОМЕР_1 за актом прийманням-передачі орендатору ПП «Кайман-К». Зазначене також підтверджується накладної на перевезення товару від 06.08.2020, на яку наявне посилання в акті перевірки від 06.08.2020, в якій перевізником вказано ПП «Кайман-К». Таким чином, на час складання акту перевірки ТОВ «Форвард-Транс Групп» не мало статусу автомобільного перевізника, а тому не може бути суб`єктом відповідальності за абз 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Ухвалою судді від 25.01.21 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відзиви на адміністративний позов від відповідачів до суду не надійшли, у зв`язку із чим справу розглянуто за наявними матеріалами відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що 06.08.20 о 17:20 год. на автомобільній дорозі Одеса-Рені 60 км + 540 м. старшими державними інспекторами Фуннєвим Б.І та Килимним В. складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт № 240727 від 06.08.20.

На підставі вищезазначеного акту перевірки начальником Управління Укртрансбезпеки в Одеській області 05.10.20 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 221011, якою до ТОВ «Форвард-Транс Групп» застосовано штраф у розмірі 17000 грн згідно з ч. 1 абз 15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», про яку позивачу стало відомо в грудні 2020 р. та, не погодившись із якою, останній звернувся за судовим захистом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає зазначену постанову необґрунтованою, а позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.

Зі змісту акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт № 240727 від 06.08.20 вбачається, що перевірку проведено відносно водія ОСОБА_1 (посвідчення водія НОМЕР_2 ), який керував т/з марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 .

Під час перевірки виявлено порушення, а саме перевезення вантажу згідно накладною без номера від 06.08.2020 (пісок) з перевантаженням встановлених п. 22.5 ПДВ - вагових норм на 13,86%, за що передбачена відповідальність згідно з ч. 1 абз 15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Згідно з ч. 11 ст. 6 Закону N 2344-III державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Відповідно до ст. 48 Закону N 2344-II: автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.

Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону N 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок № 879).

Відповідно до п. 30 Порядку N 879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В.

Згідно з п. 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Порядок здійснення контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 N 1567 (далі - Порядок №1567).

Згідно з п. 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

З огляду на матеріали справи, самоскид MAN TGX 18/440 р/н НОМЕР_1 належить ТОВ «Форвард-Транс Групп», яким 29.07.20 укладено договір оренди транспортних засобів № 2907/20 із ТОВ «Кайман-К» (Орендар), відповідно до якого транспортний засіб переданий в оренду до 18:00 години 01.09.20.

Відповідно до п. 3.1 договору транспортний засіб передається орендарю в користування протягом двох робочих днів після набрання чинності цим договором.

Згідно з п. 3.2 договору передача транспортного засобу в експлуатацію оформлюється актом прийому-передачі.

В матеріалах справи наявна копія акту прийому-передачі (додаток до договору оренди № 2907/20 від 29.07.20) транспортного засобу від 01.08.2020, відповідно до якого ТОВ «Форвард-Транс Групп» передало, а ПП «Кайман-К» прийняло самоскид MAN TGX 18/440 р/н НОМЕР_1 .

Крім того, в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт № 240727 від 06.08.20 наявне посилання на накладну на перевезення товару від 06.08.2020, проте з наявної в матеріалах справи копії зазначеної накладної, вбачається, що безпосереднім перевізником 06.08.2020 за цим ТЗ було саме ПП «Кайман-К», так як останнє зазначено в графі накладної на перевезення «кому відпущено».

Вирішуючи спір, суд враховує, що абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону N 2344-III визначено, що суб`єктом відповідальності за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - є автомобільний перевізник.

В розумінні вимог статті 1 Закону N 2344-III - автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Статтею 799 ЦК України передбачено, що договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі, а якщо цей договір укладено за участю фізичної особи, то він підлягає нотаріальному посвідченню.

Таким чином, ТОВ «Форвард-Транс Групп» не суб`єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема за перевищення встановлених законодавством вагових норм без відповідного дозволу, оскільки ТОВ «Форвард-Транс Групп» не є перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт».

Однак, за обставин справи, співробітниками Укртрансбезпеки акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 240727 від 06.08.20 складено відносно саме ТОВ «Форвард-Транс Групп», не зважаючи на те, що до перевірки була надана накладна, з якої вбачається безпосередній перевізник, якому в оренду передано транспортний засіб - самоскид MAN TGX 18/440 р/н НОМЕР_1 .

Відповідно до п. 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Згідно з п. 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Відповідно до п. 27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

При цьому позивач зазначає, що про вищезазначений розгляд справи ТОВ «Форвард-Транс Групп» не повідомлялося, а тому позивач був позбавлений можливості надавати пояснення, заперечення, заявляти клопотання тощо в процесі такого розгляду, у зв`язку із чим суд дійшов висновку про недотримання суб`єктом владних повноважень права особи на участь у процесі прийняття рішення, що безумовно призвело до порушення прав та інтересів позивача, а також до прийняття протиправної постанови № 221011 від 05.10.2020.

На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява N 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява N 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер`їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Лелас проти Хорватії", п. 74).

Суд зазначає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний приймати рішення, а дії - вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх, дотримуючись встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Принцип рівності сторін у процесі є одним з елементів більш широкого поняття справедливого судового розгляду, яке також включає фундаментальний принцип змагальності процесу (Ruiz-Mateos v. Spain, рішення від 23 червня 1993 р., серія A, N 262, с. 25, § 63).

За обставин справи, відповідачем не наведено обґрунтованих доводів проти адміністративного позову, які б доводили правомірність оскаржуваної постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу.

При цьому відповідачем не надано до суду відзиву, що в силу ч.4 ст.159 КАС України кваліфіковано судом як визнання позову.

На підставі встановлених фактів суд приходить до висновку про те, що при винесенні спірної постанови відповідач діяв у непередбачений Конституцією та законами України спосіб, необґрунтовано та без урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, порушенням права особи на участь у процесі прийняття рішення тощо, у зв`язку із чим постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000 грн до ТОВ «Форвард-Транс Групп» № 221011 від 05.10.2020 підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 139, 205, 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Форвард-Транс Групп» (67601, Одеська область, м. Біляївка, вул. Костіна, 5/1; ЄДРПОУ 43061983) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4), Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (54056, м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61), Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14; ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 221011 від 05.10.2020.

Стягнути з бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Форвард-Транс Групп» судові витрати у розмірі 2102 грн. (дві тисячі сто дві гривні).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк

.