
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 р. № 400/1521/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання протиправним та скасування рішення від 04.03.2020 р. № 2/4-03.04-р; зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами (з урахуванням ухвали суду 15.02.2021р.по справі №400/1521/20 про об`єднання в одне провадження справ № 400/1521/20 та № 400/5525/20):
визнати протиправним та скасування рішення відповідача №2/4-03.04-р від 04.03.2020 року щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі Постанови КМУ від 30.08.2017р. № 657 "Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівникам прокуратури";
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити ОСОБА_1 із 02.03.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, без обмежень її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат;
визнати протиправним та скасувати рішення відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії за результатами розгляду заяви позивач від 03.11.2020р. в частині застосування 60% при розрахунку суми пенсії від заробітку та застосування обмеження пенсії максимальним розміром;
зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за заявою позивача від 03.11.2020р. відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001р. № 2663-111, чинній на момент призначення пенсії , в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмежень її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що з 2002 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати. В позовній заяві позивач посилається на Конституцію України, Закони України "Про прокуратуру", "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", від 11.12.2019 № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів" та зазначає, що з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 у нього виникло право на перерахунок та виплату пенсії згідно з довідкою прокуратури Миколаївської області від 10.02.2020 відповідно до вимог статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, чинній на час призначення пенсії) та статтю 86 Закону України "Про прокуратуру", з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Миколаївської області від 10.02.2020. Згідно довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, за посадою прокуратура області, з якої позивача було звільнено , розмір заробітної плати становить 65708,54 грн. 10.02.2020 прокуратурою Миколаївської області видано відповідну довідку, яку позивач надав відповідачу. Але, відповідачем всупереч вимог законодавства ухвалено рішення №2/4/003.04-р від 04.03.2020 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим працівникам прокуратури. Зазначену відмову позивач вважає протиправною та просить її скасувати.
Відповідач позов не визнав, надіслав відзиви на позвоні заяви, у яких просив в позові відмовити. Свою позицію аргументував тим, що відповідно до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" умови та порядок перерахунку призначеної пенсії працівника прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідної постанови, що регулює порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не приймалося. Що стосується рішення Конституційного Суду України, то відповідно до ст.91 Закону, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше для його ухвалення. Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові актине мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Отже, оскільки ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" в первинній редакції підлягає застосуванню з 13.12.2019, а будь-яких нормативно-правових актів щодо підвищення заробітної плати 27.02.2019 на підставі постанови №657 немає.
Ухвалою від 14.04.2020р. суд відкрив провадження у справі №400/1521/20 за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст.263 КАС України.
Ухвалою від 26.05.2020р. суд зупинив провадження у справі № 400/1521/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.
Ухвалою від 04.12.2020р. суд відкрив провадження в адміністративній справі № 400/5525/20 та призначив її до розгляду в порядку ст.263 КАС України.
Ухвалою від 04.12.2020р. суд зупинив провадження у справі № 400/5525/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.
08.02.2021р. на адресу суду надійшла заява від позивача про об`єднання в одне провадження справ № 400/1521/20 та № 400/5525/20.
Ухвалою від 03.02.2021 року провадження у справі № 400/1521/20 поновлено.
Ухвалою від 15.02.2021 року провадження у справі № 400/5525/20 поновлено.
Ухвалою від 15.02.2021р. суд об`єднав в одне провадження справи № 400/1521/20 та № 400/5525/20 та присвоїв об`єднаним справам № 400/1521/20.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 29.03.2005 року отримує пенсію за вислугу років, відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90 % від розміру місячного заробітку.
10.02.2020 позивач отримав в прокуратурі Миколаївській області довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій №18-48 вих-20, відповідно до якої заробітна плата позивача для обрахунку пенсії дорівнює 65708,54 гривень.
02.03.2020 ОСОБА_1 надав зазначену довідку разом з заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
04.03.2020 Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №2/4/03.04-р відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим працівникам прокуратури відповідно до заяви від 02.03.2020.
Зазначене Рішення відповідача вмотивоване тим, що у зв`язку з прийняттям рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, з 13.12.2019 відновлено дію редакції ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру", яка надає право на перерахунок призначених пенсій, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників. Починаючи з 13.12.2019 жодних рішень щодо підвищення заробітної плати працюючим працівникам прокуратури не приймалося.
Крім того, 03.11.2020р. позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років без обмеження її максимально го розміру з урахуванням довідки прокуратури Миколаївської області від 10.02.2020р.
Проте, не отримавши відповіді від відповідача на заяву від 03.11.2020р. позивач 27.11.2020р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою про надання відповіді на його заяву від 03.11.2020р., однак такої відповіді як зазначив позивач в позові по справі № 400/5525/20, він не отримав.
Також позивач зазначив позовній заяві, що на дзвінок «Гарячої лінії» відповідача позивачу стало відомо про перерахунок його пенсії за результатами поданої заяви від 03.11.2020р., де розмір пенсії склав 38774,40 однак до виплати підлягає максимальний розмір пенсії 17690,00грн.
З таким перерахунком позивач не згоден, тому звернувся до суду з відповідним позовом.
Відповідачем до відзиву на позовну заяву в межах справи № 400/5525/20 надано довідку № 21-395 вих-20 від 08.10.2020р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) що враховуються для перерахунку пенсій ОСОБА_1 за відповідною посадою Прокурора області, яка прирівнюється до посади Керівника обласної прокуратури, видану Миколаївською обласною прокуратурою та копію рішення 948010147955 про перерахунок пенсії позивача від 04.11.2020р.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративна справа є типовою згідно із зразковою справою № 560/2120/20, оскільки є справою, в якій позивачем є особа, якій призначено пенсію відповідно до Закону №1789-ХІІ, відповідачем є територіальний орган Пенсійного фонду України, предмет спору - вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ та статті 86 Закону України Про прокуратуру №1697-VII, та позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019.
Тому суд, при вирішенні даної справи керується висновками Верховного Суду, викладеними у справі № 560/2120/20.
На час призначення позивачу пенсії (2002 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ):
прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);
обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 ухвалено новий Закон України Про прокуратуру №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ).
Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII Прикінцеві положення Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України Про прокуратуру №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року Про прокуратуру № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:
жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України Про прокуратуру;
законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:
визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України Про прокуратуру, за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.
У цій справі пенсійний орган відмовив позивачу у задоволенні заяви про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Тобто, фактично пенсійний орган погоджується з наявністю у заявника права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-(ІІ)/2019 (після 13 грудня 2019 року) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13 грудня 2019 року норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивача не переглядався внаслідок існування описаних вище законодавчих обмежень.
Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.
Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на Уряд.
Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України Про Прокуратуру та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Проте рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Реалізація права позивача на перерахунок пенсії забезпечено саме рішенням Конституційного Суду від 13 грудня 2019 року.
Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, що діє з 13 грудня 2019 року), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, Верховним Судом визнано хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року.
Крім того, звернуто увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
З урахуванням наведених висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки прокуратури Миколаївської області від 26.02.2020 № 18-73 вих-20.
Щодо дати, з якої пенсійний орган зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, Верховний Суд в постанові від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20 звернув увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697 до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом №76-VIII цю первинну редакцію з 01 січня 2015 року змінено на речення Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, тобто ці зміни були внесені в текст статті 86 Закону №1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).
Тому, частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01 січня 2015 року - 12 грудня 2019 року) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України Про прокуратуру.
Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:
перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13 грудня 2019 року, а відтак суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13 грудня 2019 року, внаслідок чого позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов`язання останнього вчинити дії по перерахунку пенсії є обґрунтованими.
Щодо аргументу відповідача, викладеного у Рішенні від 04.03.2020р. та у відзивах, що після 13.12.2019 жодних підвищень заробітної плати працівникам прокуратури не проводилося, а тому у позивача немає підстав для перерахунку, то суд вважає наголосити наступне.
Відповідно до діючої редакції ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" встановлено залежність розміру пенсії за вислуги років прокурорам, від розміру заробітної плати працюючих на відповідних посадах прокурорах.
Ця залежність пряма, і не пов`язується з прийняттям будь-яких окремих рішень після набрання чинності діючої редакції ч.20 ст.86 Закону. Оскільки, розмір пенсії позивача не враховував підвищення заробітної плати працюючих на відповідних посадах прокурорів в період 2015-2019 років, з моменту відновлення дії ч.20 ст.86 Закону у редакції від 14.10.2014, у позивача виникло право на приведення розміру його пенсії, з урахуванням розміру заробітних плат працюючих прокурорів на теперішній час.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області № 2/4/03.04-р від 04.03.2020р., є протиправним та підлягає скасуванню. Позов в цій частині підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасувати рішення відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії за результатами розгляду заяви позивач від 03.11.2020р. в частині застосування 60% при розрахунку суми пенсії від заробітку та застосування обмеження пенсії максимальним розміром суд зазначає таке.
Головне управління пенсійного фонду України в Миколаївській області як суб`єкт владних повноважень приймає відповідні управлінські рішення, що відповідають вимогам пенсійного законодавства.
Розглянувши заяву позивача від 03.11.2020р. про проведення перерахунку пенсії позивача, відповідач провів відповідний перерахунок пенсії на підставі довідки Миколаївської обласної прокуратури від 08.10.2020р., про що надав доказ до справи - копію перерахунку від 04.11.2020р.
Проте суд зауважує, що надана до справи відповідачем роздруківка з електронної бази даних (пенсійної справи позивача) про перерахунок пенсії ОСОБА_1 не є "рішенням" суб`єкта владних повноважень, що порушує права та інтереси позивача.
Щодо поновлення порушених прав позивача, то під час розгляду питання здійснення
перерахунку у ГУ ПФУ відсутні дискреційні повноваження, оскільки він у цьому випадку не діє на власний розсуд. За наявності підстав для перерахунку пенсії, відповідач зобов`язаний здійснити її перерахунок, а у разі відсутності таких підстав, зобов`язаний відмовити у її перерахунку.
Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Таким чином, позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки №21-395 вих-20 від 08.10.2020 підлягають задоволенню.
Щодо питання розміру пенсії позивача, а саме 90% суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру, суд зазначає наступне.
Спір між позивачем та Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області виник з підстави відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд зазначає, що при розгляді даної справи, судом враховуються висновки Верховного Суду викладені в постанові від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні вимог позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90% суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру, слід відмовити.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, суд для належного захисту порушених прав позивача вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 04.03.2020р. № 2/4/03.04-р та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити ОСОБА_1 з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Миколаївської області від № 21-395 вих-20 від 08.10.2020р., що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Таким чином, позов належить задовольнити частково.
Судові витрати по справі відшкодовуються відповідно до вимог ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №2/4/03.04-р від 04.03.2020 про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Миколаївської області від № 21-395 вих-20 від 08.10.2020р., що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80грн. сплачений квитанцією від 07.04.2020р. та судовий збір в розмірі 840,80грн. сплачений квитанцією від 30.11.2020р. за № 29683152.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов