Рішення № 95538812, 16.03.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2021
Номер справи
300/3480/20
Номер документу
95538812
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" березня 2021 р. справа № 300/3480/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Івано-Франківської регіональної організації Політичної партії «Опозиційна платформа-За життя» до Івано-Франківської обласної територіальної виборчої комісії Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківська регіональна організація Політичної партії «Опозиційна платформа – за життя» звернулася з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної територіальної виборчої комісії Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною щодо прийняття рішення за заявою від 19.11.2020 року про повернення грошової застави та зобов`язання розглянути по суті вказану заяву від 19.11.2020 року шляхом прийняття постанови.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення вимог виборчого законодавства, Івано-Франківською обласною територіальною виборчою комісією Івано-Франківської області, після прийняття постанови про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Івано-Франківської обласної ради не перераховано позивачу суму внесеної грошової застави, згідно поданої заяви від 19.11.2020 року. Таку бездіяльність відповідача, відповідно до вимог частини 4 статті 225 Виборчого кодексу України, позивач вважає протиправною та просить зобов`язати розглянути по суті вказану заяву від 19.11.2020 року шляхом прийняття постанови.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 року дана позовна заява була залишена без руху, а позивачу наданий десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

У строк установлений судом позивачем усунуто недоліки позовної заяви, а тому ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Поштове відправлення із ухвалою суду, направлене відповідачу за адресою місцезнаходження, зазначеною в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулося до суду без вручення. В такому випадку у відповідності до частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення, яке не вручене адресату з незалежних від суду причин, вважається, що останнє вручене належним чином. Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.

Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши і оцінивши докази, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 27.09.2020 року Івано-Франківською обласною територіальною виборчою комісією Івано-Франківської області прийнято постанову №47, якою відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати Івано-Франківської обласної ради, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Івано-Франківської регіональної організації Політичної партії «Опозиційна платформа-За життя», згідно заяви від 24.09.2020 року.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.10.2020 року у справі №300/2597/20, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.10.2020 року, в задоволенні адміністративного позову Івано-Франківської регіональної організації Політичної партії «Опозиційна платформа за життя» до Івано-Франківської обласної територіальної виборчої комісії Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування постанови від 27.09.2020 року за №47, зобов`язання до вчинення дій відмовлено.

Також судом встановлено, що під час подання 24.09.2020 року заяви про реєстрацію кандидатів у депутати позивачем було надано, зокрема, документ про внесення грошової застави – квитанцію від 24.09.2020 року №0.0.1848481594.1, згідно якої позивачем сплачено 231 594 грн.

11.10.2020 року Івано-Франківська регіональна організація Політичної партії «Опозиційна платформа-За життя» звернулася до відповідача із заявою про повернення внесеної грошової застави в розмірі 231 594 грн., на зазначений нею рахунок. Проте жодного рішення чи відповіді на вказану заяву позивачем не отримано.

19.11.2020 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою, яка зареєстрована за вх.№179, у якій просив розглянути подану заяву від 11.10.2020 року про повернення внесеної застави та прийняти відповідне рішення, однак відповіді на таку заяву позивачем також не отримано.

Не погодившись з такою бездіяльністю виборчої комісії, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд керується положеннями Виборчого кодексу України від 19.12.2019 № 396-IX.

Так, порядок сплати та повернення грошової застави визначений в статті 225 Виборчого кодексу України.

Відповідно до частини 2 та 3 статті 225 Виборчого кодексу України, організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, кандидати на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, яка висувається кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати та на посаду міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо.

Центральна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день після початку виборчого процесу на підставі відомостей Державного реєстру виборців станом на день початку виборчого процесу відповідних місцевих виборів визначає розмір грошової застави для кожного єдиного сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного виборчого округу, невідкладно оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та інформує про це відповідні територіальні виборчі комісії.

Реквізити рахунку для внесення грошової застави не пізніш як на другий день після початку виборчого процесу розміщуються відповідною територіальною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності) та/або на стенді офіційних матеріалів такої комісії, а також передаються до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному веб-сайті (частина 3 статті 225 Виборчого кодексу України).

Як встановлено судом, грошову заставу в розмірі 231 594 грн., позивачем сплачено згідно квитанції від 24.09.2020 року №0.0.1848481594.1, яка наявна в матеріалах адміністративної справи.

Відповідно до частини 4 статті 225 Виборчого кодексу України, у разі прийняття сільською, селищною, районною у місті, міською, районною, обласною територіальною виборчою комісією та виборчою комісією Автономної Республіки Крим рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати та/або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутих організацією партії або шляхом самовисування, внесена грошова застава у п`ятиденний строк після прийняття такого рішення перераховується на рахунок організації партії або на рахунок, вказаний у заяві, поданій до відповідної виборчої комісії особою, висунутою шляхом самовисування.

Згідно з частиною 7 статті 225 Виборчого кодексу України, порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування.

Так, процедура повернення грошової застави регламентована Постановою ЦВК від 21.08.2020 №193 «Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах» та наказом Міністерства фінансів України від 21.08.2020 року за №517 «Про затвердження порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах».

Згідно з пунктом 7 Постанови ЦВК від 21.08.2020 №193, у разі прийняття сільською, селищною, районною в місті, міською, районною, обласною виборчою комісією та виборчою комісією Автономної Республіки Крим рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати та/або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутих місцевою організацією політичної партії, внесена грошова застава у п`ятиденний строк після прийняття такого рішення перераховується на рахунок місцевої організації політичної партії, зазначений у заяві місцевої організації політичної партії, поданій до відповідної територіальної виборчої комісії.

З огляду на вищевказані положення частини 4 статті 225 Виборчого кодексу України та пункту 7 Постанови ЦВК від 21.08.2020 №193, у разі прийняття обласною територіальною виборчою комісією рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати, внесена грошова застава у п`ятиденний строк після прийняття такого рішення перераховується на рахунок організації партії або на рахунок, вказаний у заяві, поданій до відповідної виборчої комісії.

Як встановлено судом, 19.11.2020 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою, яка зареєстрована за вх.№179, у якій просив розглянути подану заяву від 11.10.2020 року про повернення внесеної застави та прийняти відповідне рішення, однак відповіді на таку заяву позивачем не отримано.

Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність Івано-Франківської обласної територіальної виборчої комісії Івано-Франківської області щодо прийняття постанови за результатами розгляду заяви позивача від 19.11.2020 року вх. №179 про повернення внесеної грошової застави є протиправною, а тому слід зобов`язати Івано-Франківську обласну територіальну виборчу комісію Івано-Франківської області розглянути заяву Івано-Франківської регіональної організації Політичної партії «Опозиційна платформа-За життя» від 19.11.2020 року за вх. №179 шляхом прийняття відповідного рішення.

З огляду на викладене позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської обласної територіальної виборчої комісії Івано-Франківської області підлягає стягненню сплачений, згідно квитанції №1-1667К від 08.12.2020, судовий збір в розмірі 2 102 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної територіальної виборчої комісії Івано-Франківської області щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви Івано-Франківської регіональної організації Політичної партії «Опозиційна платформа-За життя» від 19.11.2020 року вх. №179 про повернення внесеної грошової застави.

Зобов`язати Івано-Франківську обласну територіальну виборчу комісію Івано-Франківської області розглянути заяву Івано-Франківської регіональної організації Політичної партії «Опозиційна платформа-За життя» від 19.11.2020 року за вх. №179 шляхом прийняття відповідного рішення за результатами її розгляду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської обласної територіальної виборчої комісії Івано-Франківської області на користь Івано-Франківської регіональної організації Політичної партії «Опозиційна платформа-За життя» сплачений судовий збір в розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: Івано-Франківська регіональна організація Політичної партії «Опозиційна платформа-За життя», код ЄДРПОУ 41978263, вул. Довженка, 26, м.Івано-Франківськ, 76000;

відповідач: Івано-Франківська обласна територіальна виборча комісія Івано-Франківської області, адреса: вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76000, код ЄДРПОУ 43758470.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.