
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12 березня 2021 року (о 16 год. 30 хв.)Справа № 280/89/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) до Державного підприємства «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби (№20)» (70002, Запорізька область, Вільнянський район, м. Вільнянськ, вул. Каштанова, буд. 1, код ЄДРПОУ 08680069) про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
05.01.2021 Головне управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби (№20)» (далі – відповідач або ДП «ПІДПРИЄМСТВО ДКВС УКРАЇНИ (№20)») про стягнення податкового боргу у розмірі 625 002,62 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України) та зазначає, що згідно облікової картки платника у відповідача наявна заборгованість у загальному розмірі 625 002,62 грн., яка виникла в результаті несплати узгоджених сум податкових зобов`язань, самостійно визначених у податкових деклараціях, нарахованих податковим органом за результатами перевірок та нарахованої контролюючим органом пені. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку повністю відповідачем не сплачений, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 625 002,62 грн.
Ухвалою судді від 11.01.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
26.02.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 11500), в якому зазначає, що позивач у своєму позові зазначає, що відповідачу нарахована пеня з 2018-2020 роки по фактам несвоєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань, однак, позовна заява крім самого твердження, що відповідачу нарахована пеня, не містить жодного її обґрунтування. Позивач не зазначає, з якого моменту розпочинається нарахування пені, за який період нараховується пеня, які облікові ставки діяли у спірному періоді. Щодо заборгованості по сплаті податку з власників наземних транспортних засобів, позивач тільки зазначає, що з цього податку нарахована пеня з 2018-2020 роки у розмірі 1475,41 грн., однак не зазначає підстав виникнення основного боргу та не зазначає розрахунок пені. Отже, загальна сума пені, нарахована на грошові зобов`язання як самостійно задекларованих відповідачем, так і нарахованих під час податкових перевірок необґрунтована та є надмірною. За таких обставин, вимога про стягнення пені є повністю необґрунтованою.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
У позовні заяві податковим органом зазначено, що у відповідача наявний борг у загальному розмірі 625 002,62 грн., у т.ч.:
з податку на додану вартість у розмірі 618 108,35 грн.;
з податок на прибуток підприємств і організацій що перебувають у державній власності у розмірі 2000,12 грн.;
з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (юр.особи) у розмірі 1475,41 грн.;
з екологічного податку у розмірі 1494,91 грн.;
з податку на доходи фізичних осіб , що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 1923,83 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість виник на підставі наступного.
20.08.2018 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9176014966 за липень 2018 року, в якій підприємство самостійно визначино суму податку на додану вартість у розмірі 15955,00 грн.
17.09.2018 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9199679153 за серпень 2018 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 3308,00 грн.
15.11.2018 відповідачем до контролюючого органу подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість №9253841839 за вересень 2018 року, в якому підприємство збільшило суму податку на додану вартість, до сплати у бюджет у розмірі 10780,00 грн. та нарахувало штрафні санкції у розмірі 323,00 грн.
14.11.2018 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9250465083 за жовтень 2018 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 3083,00 грн.
14.01.2019 відповідачем до контролюючого органу подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість №90000590810 за листопад 2018 року, в якому підприємство збільшило суму податку на додану вартість, до сплати у бюджет у розмірі 4529,00 грн. та нарахувало штрафні санкції у розмірі 136,00 грн.
18.01.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9307521089 за грудень 2018 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 4690,00 грн.
18.02.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9024830636 за січень 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість, у розмірі 7996,00 грн.
19.03.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9050283819 за лютий 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 16693,00 грн.
16.04.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9075144106 за березень 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 14547,00 грн.
16.05.2019 відповідачем до контролюючого органу подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість №9102122855 за січень 2018 року, в якому підприємство збільшило суму податку на додану вартість, до сплати у бюджет у розмірі 4609,00 грн. та нарахувало штрафні санкції у розмірі 138,00 грн.
31.05.2019 відповідачем до контролюючого органу подано подана податкова декларація з податку на додану вартість №9113607224 за квітень 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 9307,00 грн.
21.06.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9132610076 за травень 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 17185,00 грн.
24.07.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9160851951 за червень 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 51907,00 грн.
20.08.2019 відповідачем до контролюючого органу подано подана податкова декларація з податку на додану вартість №9187352227 за липень 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 9968,00 грн.
19.09.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9214975876 за серпень 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 4071,00 грн.
18.10.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9244087895 за вересень 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 12242,00 грн.
30.10.2019 відповідачем до контролюючого органу подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість №9254113811 за серпень 2019 року, в якому підприємство збільшило суму податку на додану вартість, до сплати у бюджет у розмірі 390,00 грн. та нарахувало штрафні санкції у розмірі 12,00 грн.
21.11.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9277995145 за жовтень 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 6013,00 грн.
20.12.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9307045401 за листопад 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 17505,00 грн.
27.01.2020 відповідачем до контролюючого органу подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість №9006382535 за грудень 2020 року, в якому підприємство збільшило суму податку на додану вартість, до сплати у бюджет у розмірі 144,00 грн. та нарахувало штрафні санкції у розмірі 4,00 грн.
20.01.2020 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9332242545 за грудень 2019 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 17031,00 грн.
20.02.2020 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9030291261 за січень 2020 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 13600,00 грн.
23.03.2020 відповідачем до контролюючого органу подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість №9060022268 за лютий 2020 року, в якому підприємство збільшило суму податку на додану вартість, до сплати у бюджет у розмірі 7918,00 грн. та нарахувало штрафні санкції у розмірі 238,00 грн.
20.03.2020 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9058897037 за лютий 2020 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 4975,00 грн.
21.04.2020 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9085227389 за березень 2020 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 21155,00 грн.
20.05.2020 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9111221665 за квітень 2020 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 24877,00 грн.
19.06.2020 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9140846591 за травень 2020 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 21655,00 грн.
21.07.2020 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість №9172727256 за червень 2020 року, в якій підприємство самостійно визначило суму податку на додану вартість у розмірі 19660,00 грн.
Окрім того, на підставі актів перевірки, складених за результатами проведених камеральних перевірок, податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення:
№0084015901 від 21.08.2018, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 8057,44 грн.
№ 0083985901 від 21.08.2018, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 5410,58 грн.
№ 0092465906 від 26.09.2018, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1280,17 грн.
№ 0109245906 від 23.11.2018, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 3264,3 грн.
№0127105906 від 17.12.2018, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1425,6 грн.
№0005935906 від 22.01.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 575,27 грн.
№0015935906 від 18.02.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 819,82 грн.
№0015965906 від 18.02.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 819,82 грн.
№0059515906 від 08.04.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1060 грн.
№0059485906 від 08.04.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 32,61 грн.
№0066125906 від 06.05.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 2499,35 грн.
№0066135906 від 06.05.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 328,16 грн.
№0073415906 від 13.05.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 2060,98 грн.
№0087605906 від 29.05.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 170 грн.
№0087615906 від 29.05.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 2487,16 грн.
№0097045906 від 13.06.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 553,46 грн.
№0099905906 від 01.07.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1020 грн.
№0099885906 від 01.07.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1597,28 грн.
№0099875906 від 01.07.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 178,3 грн.
№0119255906 від 10.07.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 310,93 грн.
№0125315906 від 24.07.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1020,00 грн.
№0125425906 від 24.07.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 808,09 грн.
№0125345906 від 24.07.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 320,00 грн.
№0126955906 від 06.08.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 9013,39 грн.
№0126965906 від 06.08.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 195 грн.
№0144705904 від 25.09.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 5940,57 грн.
№0145735904 від 07.10.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 4185,8 грн.
№0154125904 від 06.11.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 84,34 грн.
№0161295904 від 25.11.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1020,00 грн.
№0163845904 від 16.12.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 3080,71 грн.
№0166715904 від 28.12.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1000,00 грн.
№0000235904 від 10.01.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 7150,65 грн.
№0000955904 від 15.01.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 561,17 грн.
№0002985904 від 03.02.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1443,31 грн.
№0004515904 від 19.02.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 4159,32 грн
№0006405904 від 06.03.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1786,15 грн.
№0007705904 від 17.03.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1000 грн.
№0007455904 від 17.03.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 244,13 грн.
№0008135904 від 23.03.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1584 грн.
№0010345904 від 03.04.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 3201,86 грн.
№0011785904 від 29.04.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 3979,20 грн
№0012735904 від 18.05.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1315,3 грн.
№0014315904 від 03.06.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 810,16 грн.
№0017235904 від 23.07.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1020 грн.
№0017375904 від 23.07.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 144,75 грн.
Указані рішення направлені на адресу відповідача поштою та отримані уповноваженою особою відповідача. Указані рішення відповідачем ні у адміністративному, ні у судовому порядку оскаржені не були, а отже сума визначеного податкового зобов`язання є узгодженим, доказів протилежного відповідачем суду не надано.
Також, контролюючим органом зазначено, що протягом 2018-2020 років по фактам несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість відповідачу нарахована пеня у розмірі 182 445,25 грн.
Податковий борг з податку на прибуток підприємств виник на підставі наступного.
04.02.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на прибуток підприємства №9309524664 за 2018 рік, в якій підприємство самостійно визначило суму податку у розмірі 1056,94 грн.
02.03.2020 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на прибуток підприємства №9335184967 за 2019 річ, в якій підприємство самостійно визначило суму податку у розмірі 720,00 грн.
Також, контролюючим органом зазначено, що відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України відповідача нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань з податку на прибуток у розмірі 223,18 грн.
Податковий борг з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (юр.особи) виник на підставі наступного.
Так, контролюючим органом зазначено, що відповідно до ст.129 Податкового кодексу України відповідачу нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань за податком за 2018-2020 роки у розмірі 1475,41 грн.
Податковий борг з екологічного податку який справляється за викид в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення виник на підставі наступного.
24.10.2018 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з екологічного податку №923178051, в якій підприємство самостійно визначило суму податку у розмірі 60,31 грн.
04.02.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з екологічного податку №9309515968, в якій підприємство самостійно визначило суму податку у розмірі 130,12 грн.
15.04.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з екологічного податку №9074164528, в якій підприємство самостійно визначило суму податку у розмірі 133,31 грн.
25.11.2019 відповідачем до контролюючого органу подана податкова декларація з екологічного податку №9101893143, в якій підприємство самостійно визначило суму податку у розмірі 97,72 грн.
Окрім того, на підставі актів перевірки, складених за результатами проведених камеральних перевірок, податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення:
№0161315904 від 25.11.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1020,00 грн.
№0110245906 від 27.11.2018, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 26,94 грн.
№0110255906 від 27.11.2018, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 26,12 грн.
Також, контролюючим органом зазначено, що відповідачу відповідно до ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань за податком у розмірі 0,39 грн.
Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п виник на підставі наступного.
Окрім того, на підставі актів перевірки, складених за результатами проведених камеральних перевірок, податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення:
№0145225905 від 30.09.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 48,00 грн.
№0059725907 від 08.04.2019, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 510,00 грн.
№003185905 від 06.02.2020, яким до платника застосовано штрафні санкції у сумі 1020,00 грн.
Також, контролюючим органом зазначено, що відповідачу відповідно до ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань за податком у розмірі 345,83 грн.
Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме: на адресу відповідача надіслана податкова вимога від 13.04.2020 № 8882-59 на суму 1607995,55 грн., яка отримана уповноваженою особою відповідача 22.04.2020 (а.с.259).
У зв`язку з несплатою відповідачем податкової заборгованості у добровільному порядку ГУ ДПС у Запорізькій області звернулось із даним позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України, податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
За приписами п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Підпунктами 49.18.1, 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПК України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
За змістом п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (п. 56.11 ст. 56 ПК України).
За приписами п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ДП «ПІДПРИЄМСТВО ДКВС УКРАЇНИ (№20)» самостійно були визначені податкові зобов`язання у податкових деклараціях, проте самостійно визначені податкові зобов`язання відповідачем сплачені не були та набули статусу податкового боргу.
Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (пп.54.3.1, 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України).
При цьому, згідно з п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п.57.3 ст.57 ПК України).
Згідно із п. 58.3 ст. 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Із матеріалів справи вбачається, що податкові повідомлення-рішення, якими відповідачу визначено суму грошового зобов`язання, за результатами проведених камеральних перевірок надсилались на адресу відповідача поштою та отримані уповноваженою особою підприємства. Указані рішення відповідачем ні у адміністративному, ні у судовому порядку оскаржені не були, а отже сума визначеного податкового зобов`язання є узгодженим, доказів протилежного відповідачем суду не надано.
Відповідно до пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до пп. 129.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається:
129.1.1. при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
129.1.2. при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
129.1.3. при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.
Крім того, пп. 129.3 ст. 129 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені закінчується:
129.3.1. у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань;
129.3.2. у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов`язань відповідного бюджету перед таким платником податків;
129.3.3. у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);
129.3.4. при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
За приписами п.129.4 ст. 129 Податкового кодексу України, на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Так, позивач у своєму позові зазначає, що відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України відповідачу нарахована пеня:
- протягом 2018-2020 років по фактам несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість у розмірі 182 445,25 грн.;
- за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань з податку на прибуток у розмірі 223,18 грн.;
- за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (юр.особи) за 2018-2020 роки у розмірі 1475,41 грн.;
- за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань з екологічного податку який справляється за викид в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 0,39 грн.;
- за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п у розмірі 345,83 грн.
В свою чергу, контролюючим органом не надано суду розрахунок пені із зазначенням: на яку суму грошового зобов`язання (вид грошового зобов`язання, період його виникнення, граничний строк сплати) нарахована пеня; яка відсоткова облікова ставка НБУ використовувалась для нарахування пені; з якого моменту розпочинається нарахування пені; за який період нарахована пеня.
Разом з цим, позовна заява не містить жодного обґрунтування нарахованої відповідачу пені з податку на додану вартість у розмірі 182 445,25 грн., з податку на прибуток у розмірі 223,18 грн.; з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (юр.особи) у розмірі 1475,41 грн.; з екологічного податку який справляється за викид в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 0,39 грн.; з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п у розмірі 345,83 грн., а відтак зазначена сума пені є непідтвердженою.
Таким чином, суд погоджується з відповідачем, що сума пені є повністю не обґрунтованою та недоведеною.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. (п. 59.3 ст. 59 ПК України).
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).
Із матеріалів справи вбачається, що на адресу відповідача надіслана податкова вимога від 13.04.2020 № 8882-59 на суму 1607995,55 грн., яка отримана уповноваженою особою відповідача 22.04.2020 (а.с.259).
Згідно із п. 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
Враховуючи положення п. 58.3 ст. 58 ПК України, податкова вимога від 13.04.2020 № 8882-59 вважається врученою відповідачу належним чином.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Суму податкового боргу відповідачем погашено не було, у зв`язку із чим податкова вимога повторно не надсилалась.
За змістом пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Отже, виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов`язаний із несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання протягом установленого строку.
Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 – 95.4 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Однак, не зважаючи на положення частини 1 статті 77 КАС України, суб`єкт владних повноважень не обґрунтував розмір пені нарахованої відповідачу, зокрема: на яку суму грошового зобов`язання (вид грошового зобов`язання, період його виникнення, граничний строк сплати) нарахована пеня; яка відсоткова облікова ставка НБУ використовувалась для нарахування пені; з якого моменту розпочинається нарахування пені; за який період нарахована пеня, а відтак вимоги в частині стягнення з відповідача пені з податку на додану вартість у розмірі 182 445,25 грн., з податку на прибуток у розмірі 223,18 грн.; з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (юр.особи) у розмірі 1475,41 грн.; з екологічного податку який справляється за викид в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 0,39 грн.; з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п у розмірі 345,83 грн. задоволенню не підлягають.
Беручи до уваги вищезазначене, заявлені позивачем вимоги про стягнення податкового боргу у розмірі 625 002,62 грн. є частково доведеними та обґрунтованими, а відтак заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню в частині стягнення податкового боргу у загальному розмірі 440 512,56 грн., у т.ч.: з податку на додану вартість у розмірі 435 663,10 грн.; з податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 1 776,94 грн.; з екологічного податку у розмірі 1494,52 грн.; з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 1578,00 грн.
Оскільки, відповідно до приписів ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) до Державного підприємства «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби (№20)» (70002, Запорізька область, Вільнянський район, м. Вільнянськ, вул. Каштанова, буд. 1, код ЄДРПОУ 08680069) про стягнення податкового боргу, - задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби (№20)» податковий борг у загальному розмірі 440 512,56 грн. (чотириста сорок тисяч п`ятсот дванадцять гривень 56 копійок) у т.ч.:
з податку на додану вартість у розмірі 435 663,10 грн. (чотириста тридцять п`ять тисяч шістсот шістдесят три гривні 10 копійок);
з податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 1 776,94 грн. (одна тисяча сімсот сімдесят шість гривень 94 копійки);
з екологічного податку у розмірі 1494,52 грн. (одна тисяча чотириста дев`яносто чотири гривні 52 копійки);
з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 1578,00 грн. (одна тисяча п`ятсот сімдесят вісім гривень).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 12.03.2021.
Суддя Ю.В. Калашник