
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 р. Справа№200/337/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 87548, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Зелінського, буд. 27А, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
11 січня 2021 року ОСОБА_1 (далі-позивач), через свого представника адвоката - Махортову Е.О., яка діє на підставі ордеру №3908 від 09.10.2020, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі-відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо призначення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення пенсії, за 2014-2016 роки, замість періоду 2016, 2017 та 2018 роки, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення позивачу пенсії по інвалідності;
- зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення пенсії, за 2016, 2017 та 2018 роки, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення пенсії з дня призначення позивачу пенсії по інвалідності.
- зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при визначенні розміру пенсії по інвалідності 3 групи, як ветерану війни-інваліду війни позивачу застосовано показник середньої заробітної плати в Україні за 2016, 2015, 2014 роки (з індексацією), який використовувався для обчислення пенсій, що призначені в 2017 році. Всупереч положенням ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV відповідачем прийнято рішення про призначення позивачу пенсії по інвалідності 3 групи, як ветерану війни-інваліду війни з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016, 2015, 2014 роки, а не за 2018, 2017, 2016, роки, які саме передують року звернення за призначенням пенсії по інвалідності 3 групи.
Зазначає, що на час звернення позивача про здійснення перерахунку призначеної пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати за 2018, 2017, 2016 роки відповідач відмовив та мотивує це тим, що частиною третьою ст. 45 Закону 1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться в пенсійній справі на час переведення з одного виду пенсії на інший, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 15 січня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач надав відзив на позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відповідно до частини 3 ст. 45 Закону України №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Вказує, що позивач в період з 12.10.2001 перебував на обліку в Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іншіх осіб». 06.02.2020 звернувся із заявою про перехід пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності. Враховуючи те, що06.02.2020 позивача переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іншіх осіб», то для розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) До того ж, на думку відповідача, позивачем пропущено строки для звернення до адміністративного суду, а тому просить у задоволенні позову відмовити.
В подальшому позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву.
А щодо строків звернення до суду із згаданим позовом зазначає, що з огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься у рішенні від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013 і у рішенні від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» колегія суддів дійшла до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
З 2001 року позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
06.02.2020 позивач звернувся до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", і йому було призначено пенсію у розмірі 9 794,56 грн.
Пенсія розрахована на підставі поданих документів при загальному страховому стажі 28 років 00 місяців 22 дні із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки, у розмірі 3 764, 4 грн.х1,17=4 404, 35 грн.
07.07.2020 позивач звернувся з заявою до відповідача про здійснення перерахунку його пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-2018 роки ((4 482, 35 + 6 273, 45 грн.+7 810, 88)/3 у розмірі 6 188, 89 грн. (арк. справи 110-111).
Листом від 30.07.2020 за №290-621/X-04/8-0580/20 позивачу надано відповідь, згідно з якою повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Згідно з ч. 1 ст. 5, ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, між сторонами існує спір, які положення Закону № 1058-IV підлягають застосуванню при обрахунку пенсії: як середня заробітна плата - загальне положення ч. 2 ст. 40 (середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), в даному випадку за 2017-2019 роки, що передували зверненню позивача) або положення ч. 3 ст. 45 (показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії), в даному випадку за 2014-2016 р., застосованого відповідачем, враховуючи проведення осучаснення пенсії згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. № 2148-VIII.
З вказаного приводу суд зазначає наступне.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV.
Водночас, позивачу було первісно призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-IV позивач звернувся вперше.
Згідно з наявними у справі матеріалами, зокрема, роздруківками матеріалів пенсійної справи "ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсій", після призначення пенсії за вислугою років позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Верховний Суд України у постанові від 9 червня 2015 року (справа № 21-550а14) та Верховний Суд у постанові від 14 лютого 2018 року (справа № К/9901/1071/17), від 13 листопада 2018 року (справа №359/4777/17) висловили свою позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За таких обставин позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Стосовно доводів відповідача про порушення позивачем строків звернення до суду, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вказувалось судом вище, позивач звертався до відповідача за досудовим вирішенням спору, у десятиденний строк, як передбачено Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідь позивачеві не була надана, а тому з огляду на положення абзацу 2 частини 4 статті 122 КАС України позивачем не пропущений строк звернення до суду. Рішення керівника територіального органу Пенсійного фонду України про продовження строку проведення додаткової перевірки за заявою позивача суду також не надано. Також позивач, після отримання відмови у перерахунку пенсії звернувся у шестимісячний строк, визначений для звернення до суду статтею 122 КАС України.
Стосовно встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання до суду в установлений судом термін з дня набрання рішенням суду законної сили звіт про виконання судового рішення, слід зазначити наступне.
Частиною першою статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу викладених норм вбачається, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком.
З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини даної справи, враховуючи особливості покладення обов`язків згідно цього рішення, суд вважає, що зазначена вимога позивача є передчасною, а у випадку невиконання рішення відповідачем в подальшому по цій справі, позивач не позбавлений права на звернення до суду для контролю за виконанням рішення в порядку статті 287 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач на підставі пункту 13 статті 5 Закону України “Про судовий збір” звільнений від сплати судового збору, а тому відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 87548, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Зелінського, буд. 27А, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо призначення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення пенсії, за 2014-2016 роки, замість періоду 2016, 2017 та 2018 роки, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення позивачу пенсії по інвалідності.
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення пенсії, за 2016, 2017 та 2018 роки, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення пенсії з дня призначення позивачу пенсії по інвалідності.
Рішення прийнято в порядку письмового провадження 15 березня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.В. Зінченко