
УХВАЛА
м. Вінниця
15 березня 2021 р. Справа № 120/496/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Богоноса М.Б., розглянувши в письмовому провадженні у підготовчому провадженні за ініціативою суду питання про витребування додаткових доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Господарського суду Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
УСТАНОВИВ
У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Господарського суду Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою від 25.01.2021 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу в порядку загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 23.02.2021.
08.02.2021 та 17.02.2021 відповідачем та позивачем заявлено клопотання про розгляд цієї справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою від 23.02.2021 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі № 340/1916/20.
Ухвалою від 15.03.2021 поновлено провадження у справі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд доходить висновку про необхідність витребування з власної ініціативи додаткових доказів із таких мотивів.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII, функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності місцевих господарських судів здійснює Державна судова адміністрація України.
Статтею 149 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII передбачено, що суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.
Частиною 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України, передбачено, що головний розпорядник бюджетних коштів, зокрема отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством.
Проаналізувавши наведені норми Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Бюджетного кодексу України суд дійшов висновку, що відповідач як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня здійснює свої повноваження щодо розпорядження бюджетними коштами (у тому числі виплати суддівської винагороди) в межах асигнувань, які затверджені головним розпорядником (ДСА України) у його кошторисі на 2020 бюджетний рік.
У позовній заяві яка розглядається у цій справі позивач зіслався на те, що до неправомірної, на його думку, недоплати йому суддівської винагороди призвело безпідставне застосування відповідачем при визначенні її розміру норм Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік"» № 553-ІХ.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи
Відповідно до положень ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема на підставі письмових доказів.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
Відтак, з метою з`ясування участі ДСА України (через призму її компетенції щодо розпорядження бюджетними коштами, виділеними на фінансування судів) у застосуванні обмежень при виплаті позивачу суддівської винагороди, передбачених частинами першою, третьою статті 29 Закону № 294-ІХ (зі змінами, внесеними Законом № 553-ІХ) і забезпечення повного та всебічного встановлення обставин, які входять у предмет доказування в справі, суд вважає за необхідне витребувати у Господарського суду Вінницької області:
- затверджений головним розпорядником бюджетних коштів (ДСА України) кошторис Господарського суду Вінницької області на 2020 рік в частині обсягу видатків на виплату суддівської винагороди, станом на початок 2020 бюджетного року;
- інформацію про існування дефіциту затвердженого на 2020 рік кошторису суду, в частині обсягу видатків на виплату суддівської винагороди, виходячи із показників затвердженого кошторису та необхідними для виплати суддівської винагороди витратами;
- інформацію про те, чи вносилися до затвердженого головним розпорядником бюджетних коштів (ДСА України) кошторису суду на 2020 рік зміни з метою зменшення обсягу видатків на виплату суддівської винагороди суддям Господарського суду Вінницької області у зв`язку із набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік"» від 13 квітня 2020 року № 553-ІХ та зміст таких змін за їх наявності.
Керуючись ст. 72, 80, 243, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ
Витребувати у Господарського суду Вінницької області:
- затверджений головним розпорядником бюджетних коштів (ДСА України) кошторис Господарського суду Вінницької області на 2020 рік в частині обсягу видатків на виплату суддівської винагороди, станом на початок 2020 бюджетного року;
- інформацію про існування дефіциту затвердженого на 2020 рік кошторису суду, в частині обсягу видатків на виплату суддівської винагороди, виходячи із показників затвердженого кошторису та необхідними для виплати суддівської винагороди витратами.
- інформацію про те, чи вносилися до затвердженого головним розпорядником бюджетних коштів (ДСА України) кошторису суду на 2020 рік зміни з метою зменшення обсягу видатків на виплату суддівської винагороди суддям Господарського суду Вінницької області у зв`язку із набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік"» від 13 квітня 2020 року № 553-ІХ та зміст таких змін за їх наявності.
Встановити строк для виконання ухвали суду тривалістю 5 днів з моменту отримання її копії.
Копію ухвали надіслати для виконання Господарському суду Вінницької області, а ОСОБА_1 - для відома.
Ухвала суду першої інстанції оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
Суддя Богоніс Михайло Богданович