
Єдиний унікальний номер судової справи: 225/1361/21
Номер провадження: 2-о/225/100/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повний текст)
10 березня 2021 року м. Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Довженко О.В.,
за участю секретаря судового засідання Петрової С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Торецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
В березні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що заявник у справі є матір`ю ОСОБА_2 , яка знаходиться у шлюбі з ОСОБА_3 . Шлюб зареєстрований 14.04.2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Калінінського районного управління юстиції у м. Донецьку за актовим записом №79.
04 травня 2020 року на тимчасово окупованій території України в м. Донецьк Донецької області від вказаного шлюбу у подружжя народилась донька, яку батьки іменували ОСОБА_5 .
На підтвердження факту народження батьки дитини отримали медичне свідоцтво про народження № 704 від 04.05.2020 року, видане Донецьким Республіканським центром охорони материнства та дитинства, зразку, що використовується на тимчасово окупованій території України.
З метою оформлення державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження встановленого в Україні зразку, заявник звернулась до Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) з відповідною заявою.
Проте, в задоволенні зазначеної вище заяви заявникові було відмовлено листом №20.16-51-30 від 02.03.2021 року, оскільки представлені документи не відповідають формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, а отже, факт народження дитини - не підтверджують. При цьому, заявнику було роз`яснено право на звернення до суду з заявою про встановлення факту народження.
Отже, вичерпавши всі можливості для здійснення реєстрації народження дитини, заявник змушена була звернутись до суду з заявою про встановлення факту народження.
Заявник до судового засідання не з`явився, надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, просив задовольнити заявлені вимоги.
Представник заінтересованої особи Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), в судове засідання також не з`явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення заявлених вимог не заперечує.
Неявка учасників судового провадження розгляду заяви не перешкоджає.
Дослідивши матеріали справи та представлені суду докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
На підтвердження родинних зв`язків матері дитини - ОСОБА_2 , та заявника, згідно вимог абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України, суду надано наступні докази: свідоцтво про народження ОСОБА_2 (заявника) серії НОМЕР_1 , що видане відділом ЗАГС Дзержинського виконкому Донецької області, актовий запис № 409 (а.с.14).
Відповідно до паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Дзержинським МВ ГУМВС України в Донецькій області 12 червня 2012 року, ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , є уродженкою м.Дзержинська Донецької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (належним чином засвідчена копія наявна в матеріалах справи).
Також, згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , ОСОБА_2 знаходиться у шлюбі з ОСОБА_3 . Шлюб зареєстрований 14.04.2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Калінінського районного управління юстиції у м. Донецьку, за актовим записом № 79 (а.с.15).
Факт народження ОСОБА_2 дитини жіночої статі підтверджений медичним свідоцтвом про народження № 704 від 04.05.2020 року, яке видане Донецьким Республіканським центром охорони материнства та дитинства (а.с.16).
Додатково факт народження підтверджений обмінною картою заявниці, протоколами ультразвукових досліджень та фотографіями з зображенням заявниці під час вагітності та разом з новонародженою дитиною.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для задоволення заяви про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, суд виходив з наступного:
згідно зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», територія м. Донецька Донецькій області, де народилась ОСОБА_5 , на даний час є тимчасово окупованою територією України.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів від 7 листопада 2014 року № 1085 зі змінами та доповненнями, м.Донецьк Донецької області віднесено до населеного пункту, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження через окупацію території незаконними збройними формуваннями, тому всі видані даними органами документи є недійсними та не створюють юридичних наслідків. Даний факт перешкоджає здійсненню заявником державної реєстрації народження дитини та отриманню свідоцтва про народження встановленого в Україні зразку.
У зв`язку з неможливістю виконання повноважень відділами державної реєстрації актів цивільного стану Донецької та Луганської областей в районі проведення антитерористичної операції, їх повноваження здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за межами цих територій. При цьому, суд враховує, що бланки суворої звітності, в тому числі документи про державну реєстрацію актів цивільного стану, які були видані на цих територіях після 01.12.2014 року, не є документами територіальних органів Міністерства юстиції України.
В той же час, кожен громадянин України, який переселився з району проведення антитерористичної операції, має право звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану на його вибір для вирішення питань, що входять до їх компетенції.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Крім цього, відповідно до ч. 1ст. 144 СК України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Положеннями ч. 1 ст. 7 ЗаконуУкраїни"Про громадянство України" передбачено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Згідно ч.ч. 2, 3, 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним та таким, що не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.
Враховуючи наведене, з огляду на наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку щодо доведеності факту народження дитини - ОСОБА_5 , в м. Донецьк Донецькій області ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При цьому, ч. 3 ст. 317 ЦПК України передбачено, що в рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік батьком дитини.
Враховуючи наведене, з огляду на наявність в матеріалах справи доказів знаходження заявника в шлюбі з ОСОБА_3 (свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_3 від 14.04.2012 року, що видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Калінінського районного управління юстиції у м. Донецьку за актовим записом № 79), батьком дитини слід записати громадянина України ОСОБА_3 .
Отже, з метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, зважаючи на існування у заявника об`єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту народження дитини, а також, з огляду на те, що чинним законодавством України іншого порядку встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України не встановлено, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.12,81,89,259,263,315,317 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Торецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (місцезнаходження: Донецька область, місто Торецьк, вулиця Дружби, 24, код ЄДРПОУ 26552240) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити повністю.
Встановити факт, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, уродженка м. Торецька (м.Дзержинська) Донецької області, РНОКПП НОМЕР_4 , перебуваючи в зареєстрованому шлюбі у м. Донецьку Донецької області, Україна, народила дитину жіночої статі - ОСОБА_5 .
Записати матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, уродженку м. Торецька (м.Дзержинська) Донецької області.
Записати батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м. Хрестівка (м.Кіровське) Донецької області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_5 .
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Донецького апеляційного суду з урахуванням вимог п. 15.5 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення виготовлений 15.03.2021 року.
Суддя О.В. Довженко