
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 року м. Київ № 640/13100/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Національної поліції України (надалі - Відповідач), у якому просить суд визнати протиправними дії заступника начальника Департаменту документального забезпечення - начальника управління Національної поліції України Старчука Юрія Олександровича, як посадової особи суб`єкта владних повноважень; зобов`язати Відповідача розглянути заяву Позивача від 02.01.2020 №15/18-002 «про незаконний збір та розголошення службової інформації та притягнення до відповідальності винних осіб за статтею 172-8 КУпАП» та прийняти по ній рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.06.2020 справу прийнято до провадження, постановлено здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного (письмового) провадження без виклику сторін.
В обґрунтування позовних вимог Позивачем зазначено, що ним направлено звернення до Служби безпеки України від 02.01.2020 №15/18-002, яке направлено за належністю для розгляду Національною поліцією України. В свою чергу Національною поліцією України скеровано дане звернення до Міністерства закордонних справи України для розгляду. Позивачем зазначено, що Відповідачем протиправно скеровано звернення Позивача до Міністерства закордонних справ України та таке звернення мало бути розглянуто по суті саме Відповідачем.
Відповідачем подано відзив на позов, у якому зазначено, що відповідно до законодавства України розгляд скарг на дії посадових осіб дипломатичної служби належить до компетенції Міністра закордонних справи України та Державного секретаря МЗС, у зв`язку із чим звернення Позивача скеровано до відповідного міністерства за належністю.
Позивачем подано відповідь на відзив, у якій зазначено, що подане Позивачем звернення є заявою про вчинення адміністративного правопорушення, а не скаргою, як зазначено Відповідачем, а тому саме Відповідач уповноважений на розгляд такої заяви.
Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив, у якому зазначено, що подане Позивачем звернення не є заявою про вчинення адміністративного правопорушення, а має ознаки звернення громадян, яке підлягає розгляду у порядку Закону України «Про звернення громадян».
Позивачем подано відповідь на заперечення, у якому зазначено, що Службою безпеки України скеровано заяву Позивача на розгляд Відповідачу як заяву про адміністративне правопорушення, а тому останнім така заява мала бути розглянута по суті.
Відповідачем заявлено клопотання про залучення співвідповідачем у справі заступника начальника Департаменту документального забезпечення - начальника управління Національної поліції України Старчука Юрія Олександровича. Вирішуючи дане клопотання судом встановлено про відсутність підстав для його задоволення, оскільки при вчиненні оскаржуваних дій вказана особа діяла від імені Національної поліції України, яка є відповідачем у справі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
ОСОБА_1 звернувся до Служби безпеки України із заявою «про незаконний збір та розголошення службової інформації та притягнення до відповідальності винних осіб за статтею 172-8 КУпАП», у якій просив:
1. Встановити особу з числа працівників Посольства України в Канаді, яка отримала відомості про факт віднесення Служби безпеки України до терористичних організацій. В порушення власної посадової інструкції використовувала їх за невідомим напрямом або проявила бездіяльність від моменту їх отримання і до даного часу. В разі відношення вказаної особи до органів Служби безпеки України призначити дисциплінарне провадження з метою встановлення відповідності вжитих заходів Законам України та відомчим інструкціям.
2. Встановити осіб/особу, яка незаконно отримала від ОСОБА_2 службову інформацію та відомості, що стали відомі йому у зв`язку з виконанням службових повноважень та яких/яку ОСОБА_2 називає «офіцером безпеки».
3. В разі встановлення порушення Закону, зокрема розголошення інформації, скласти стосовно т.зв «офіцера безпеки» Посольства України в Торонто протокол про адміністративне правопорушення за статтею 172-8 КУпАП (що віднесено законодавством до компетенції Служби безпеки України) та передати протокол на розгляд до уповноваженого органу.
Листом Служби безпеки України від 13.01.2020 №14/1-К-25/к-26/14-185 щодо розгляду звернень повідомлено Позивача, що його звернення щодо вчинення адміністративного правопорушення на підставі статті 7 Закону України «Про звернення громадян» з метою організації та належної перевірки інформації та вжиття відповідних заходів реагування скеровано за належністю до Національної поліції України, посадові особи якої уповноважені на складання протоколів про правопорушення, передбачені статтями 172-4 - 172-9 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Листом Служби безпеки України від 13.01.2020 №14/1-К-25/К-26/14-186 звернення ОСОБА_1 щодо можливого, на думку автора, вчинення представниками дипломатичних установ України адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-8 КУпАП скеровано до Національної поліції України.
Департаментом документального забезпечення Національної поліції України листом від 20.01.2020 №К-1296 звернення ОСОБА_1 на підставі частини 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» направлено для розгляду до Міністерства закордонних справ України.
Міністерством закордонних справ України, за результатом розгляду звернення ОСОБА_1 листом від 19.02.2020 №71/ВАП/19-091-224 повідомлено, що у міністерстві відсутня інформація щодо незаконного розголошення або використання в інший спосіб посадовими особами закордонних дипломатичних установ України в Канаді у своїх інтересах чи в інтересах іншої фізичної або юридичної особи інформації, яка стала йому відома у зв`язку з виконанням службових або інших визначених законом повноважень.
Крім того, даним листом Міністерством закордонних справ України повідомлено, що відповідно до статей 38, 255 КУпАП, міністерство не має повноважень для розгляду цього питання.
Вважаючи протиправними дії посадової особи Відповідача щодо скерування звернення від 02.01.2020 №15/18-002 для розгляду Міністерством закордонних справ України, Позивачем подано позов до суду.
Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружним адміністративним судом міста Києва зроблено висновок, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Зі змісту звернення ОСОБА_1 від 02.01.2020 №15/18-002 слідує, що, на думку заявника, працівником Посольства України в Канаді порушено посадову інструкцію та порушено права заявника, зокрема, здійснено збирання, оброблення та використання персональних даних ОСОБА_1 без дозволу останнього та з порушенням Закону України «Про захист персональних даних».
У зверненні Позивач просив встановити особу, якою порушено права Позивача та, в разі встановлення порушення, зокрема розголошення інформації, скласти протокол про адміністративне правопорушення за статтею 172-8 КУпАП.
Відповідно до статті 172-8 КУпАП незаконне розголошення або використання в інший спосіб особою у своїх інтересах інформації, яка стала їй відома у зв`язку з виконанням службових або інших визначених законом повноважень, тягне за собою накладення штрафу від ста до ста п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Незаконне розголошення або використання в інший спосіб особою у своїх інтересах чи в інтересах іншої фізичної або юридичної особи інформації про викривача, його близьких осіб чи інформації, що може ідентифікувати особу викривача, його близьких осіб, яка стала їй (їм) відома у зв`язку з виконанням службових або інших визначених законом повноважень, - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.
Згідно із статтею 254 КУпАП вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Статтею 255 КУпАП визначено коло осіб, які мають право складати протоколів про адміністративні правопорушення. Так, у разі виявлення правопорушення, передбаченого статтею 172-8 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення складається уповноваженою посадовою особою органу внутрішніх справ (Національної поліції).
Тобто, відповідно до наведених положень законодавства України, Національна поліція України уповноважена на складання протоколів про адміністративні правопорушення у разі виявлення вчинення правопорушення, передбаченого статтею 172-8 КУпАП.
Разом з тим, Відповідачем зазначено про те, що у випадку вчинення дипломатичними установами України правопорушення, передбаченого статтею 172-8 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення складається Національною поліцією на підставі відповідної заяви та копій матеріалів справи, які надходять від Міністерства закордонних справ України, оскільки до повноважень останнього належить перевірка діяльності дипломатичних установ.
Відповідно до частини 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Відповідачем зазначено, що у зв`язку із відсутністю повноважень на здійснення перевірки діяльності посадових осіб Посольства України і Канаді, звернення Позивача скеровано до Міністерства закордонних справ України для розгляду.
Досліджуючи питання правомірності скерування звернення ОСОБА_1 від 02.01.2020 №15/18-002 на розгляд до Міністерства закордонних справ України, судом встановлено наступне.
Частиною 1 статті 8 Закону України «Про національну поліцію України» встановлено, що поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про дипломатичну службу» дипломатична служба - це державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності посадових осіб дипломатичної служби, пов`язаній з реалізацією зовнішньої політики України, захистом національних інтересів України у сфері міжнародних відносин, а також прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном.
Згідно із частиною 2 статті 5 Закону України «Про дипломатичну службу» Міністерство закордонних справ України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері зовнішніх зносин і координує діяльність державних органів у сфері зовнішніх зносин.
Міністерство закордонних справ України здійснює свої повноваження безпосередньо та через інші органи дипломатичної служби.
Міністерство закордонних справ України здійснює керівництво іншими органами дипломатичної служби.
Статус, завдання та функції Міністерства закордонних справ України визначаються цим та іншими законами України, а також Положенням про Міністерство закордонних справ України, яке затверджується в установленому законом порядку.
Частиною 4 статті 5 Закону України «Про дипломатичну службу» встановлено, що закордонні дипломатичні установи України є постійно діючими органами дипломатичної служби, основними завданнями яких є представництво України в державах перебування або при міжнародних організаціях та підтримання з ними офіційних відносин, відстоювання національних інтересів України, виконання консульських функцій, у тому числі захист прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном.
Закордонними дипломатичними установами України є:
1) Посольство України;
2) Посольство України з резиденцією Надзвичайного і Повноважного Посла України в Києві;
3) Постійне представництво України при міжнародній організації;
4) Представництво України при міжнародній організації;
5) Місія України при міжнародній організації;
6) консульська установа України (Генеральне консульство України, Консульство України, Віце-консульство України та Консульське агентство України).
Згідно із частиною 6 статті 5 Закону України «Про дипломатичну службу» Міністр закордонних справ України очолює Міністерство закордонних справ України, здійснює керівництво діяльністю органів дипломатичної служби, затверджує структуру органів дипломатичної служби, а також виконує інші функції, визначені цим Законом, іншими актами законодавства України.
У відповідності до підпункту 5 пункту 11 Положення про Міністерство закордонних справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №281 (надалі - Положення №281) Міністр організовує та контролює в межах повноважень, передбачених законом, виконання МЗС, представництвами МЗС на території України, закордонними дипломатичними установами України Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України.
Згідно із частиною 7 статті 10 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» Державний секретар Міністерства закордонних справ України є дипломатичним службовцем.
Державний секретар Міністерства закордонних справ України здійснює повноваження керівника державної служби стосовно посадових осіб дипломатичної служби, затверджує штатні розписи та кошториси органів дипломатичної служби.
Державний секретар Міністерства закордонних справ України здійснює повноваження, визначені частиною четвертою цієї статті, крім таких повноважень, які здійснює Міністр закордонних справ України відповідно до закону порушення в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності першого заступника, заступників Міністра закордонних справ, Державного секретаря Міністерства закордонних справ України, Надзвичайних і Повноважних Послів України, Надзвичайних і Повноважних Послів України з резиденцією в Києві, Постійних представників України при міжнародних організаціях, Представників України при міжнародних організаціях, Глав Місій України при міжнародних організаціях.
Відповідно до підпунктів 7, 8 пункту 11-2 Положення №281 до повноважень Державного секретаря МЗС належить призначення на посади та звільнення з посад у порядку, передбаченому законодавством про державну службу та працю, працівників дипломатичної служби, крім тих, що призначаються на посади та звільняються з посад Президентом України та Міністром, укладання та розривання з ними відповідних контрактів, прийняття рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності, присвоєння державним службовцям рангів державних службовців; приймання на роботу та звільнення з роботи в порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників апарату МЗС, представництв МЗС на території України та закордонних дипломатичних установ України, прийняття рішень щодо їх заохочення, притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Статтею 77 Закону України «Про державну службу» встановлено, що рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб`єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб`єкта призначення.
У рішенні, яке оформляється наказом (розпорядженням), зазначаються найменування державного органу, дата його прийняття, відомості про державного службовця, стислий виклад обставин справи, вид дисциплінарного проступку і його юридична кваліфікація, вид застосованого дисциплінарного стягнення.
Якщо під час розгляду дисциплінарної справи у діях державного службовця не виявлено дисциплінарного проступку, суб`єкт призначення приймає рішення про закриття дисциплінарного провадження стосовно державного службовця, яке оформляється наказом (розпорядженням).
У разі виявлення за результатами розгляду ознак кримінального чи адміністративного правопорушення суб`єкт призначення зобов`язаний протягом трьох календарних днів передати відповідну заяву та копію матеріалів справи до відповідного правоохоронного органу.
З аналізу наведених норм слідує, що перевірка дотримання вимог законодавства та зокрема посадових інструкцій належить до повноважень Міністерства закордонних справ України та його посадових осіб.
Враховуючи те, що у зверненні ОСОБА_1 зазначено про ймовірне порушення посадовими особами Посольства України в Канаді посадової інструкції та Закону України «Про захист персональних даних», суд дійшов висновку, що Відповідачем правомірно направлено звернення від 02.01.2020 №15/18-002 до Міністерства закордонних справ України для розгляду за належність, посилаючись на частину 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян».
Щодо посилання Позивача на те, що відповідно до частини 4 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються, суд зазначає, що прохальна частина звернення від 02.01.2020 №15/18-002 містить прохання встановлення обставин щодо дій/бездіяльності посадових осіб Посольства України в Канаді, а не Міністерства закордонних справ України, а тому положення вказаної норми у даному випадку Відповідачем не порушено.
Стосовно посилання Позивача на відсутність повноважень у заступника начальника Департаменту документального забезпечення - начальника управління Національної поліції України Старчука Ю.О. на підписання листа від 20.01.2020 №К-1296 про направлення звернення ОСОБА_1 до Міністерства закордонних справ України, судом встановлено наступне.
Відповідачем надано до матеріалів справи копію наказу від 21.08.2019 №831 про затвердження посадових інструкцій державних службовців центрального органу управління поліції, які займають посади державної служби категорії «Б», яким затверджено посадову інструкцію заступника начальника Департаменту документального забезпечення - начальника управління організаційно-облікової роботи, розгляду звернень громадян та доступу до публічної інформації.
Відповідно до пунктів 2.4, 2.11 вказаної посадової інструкції заступник начальника Департаменту за дорученням керівництва НПУ, начальника Департаменту представляє ДДЗ у відповідних державних і громадських організаціях з питань, які стосуються організації діловодства, роботи зі зверненнями громадян та їх особистого прийому, розгляду звернень і запитів народних депутатів України, запитів на інформацію, адвокатських запитів та з інших питань, які віднесені до компетенції Департаменту; підписує і візує документи в межах своєї компетенції.
Таким чином, судом встановлено, що підписанні листа від 20.01.2020 №К-1296 про направлення звернення ОСОБА_1 до Міністерства закордонних справ України заступник начальника Департаменту документального забезпечення - начальника управління Національної поліції України Старчука Ю.О. діяв у відповідності до наданих повноважень.
Решту доводів Позивача суд відхиляє, оскільки вони не спростовують правомірності дій Національної поліції України при розгляді звернення ОСОБА_1 від 02.01.2020 №15/18-002 та скеруванні такого звернення за належністю.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Національна поліція України (код ЄДРПОУ 40108578, адреса: 01601, м. Київ, вулю Богомольця, 10).
Суддя Н.М. Клименчук