Рішення № 95506306, 10.03.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2021
Номер справи
620/1063/21
Номер документу
95506306
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/1063/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представника позивача Городничої Т.В.,

представника відповідача Качанка О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "Промінь Агро М" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Фермерське господарство "Промінь Агро М" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України, та просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.12.2020 № 2267680/37864876;

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 28.12.2020 №2267679/37864876;

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 05.01.2021 №2293887/37864876;

4. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну ФГ «Промінь Агро М» (код ЄДРПОУ 37864876) від 07.12.2020 № 68 (зареєстрована в ЄРПН за № 9341459759), датою фактичного її подання;

5. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну ФГ «Промінь Агро М» (код ЄДРПОУ 37864876) від 08.12.2020 № 69 (зареєстрована в ЄРПН за № 9341493216), датою фактичного її подання;

6. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну ФГ «Промінь Агро М» (код ЄДРПОУ 37864876) від 10.12.2020 року № 65 (зареєстрована в ЄРПН за № 9337222151), датою фактичного її подання.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що зупинення реєстрації податкових накладних та відмова в їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладених є протиправною оскільки грунтується на припущеннях відповідача і є повністю не обгрунтованою.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Представник Державної податкової служби України в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Суд вважає за можливе розглянути справу без його участі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

17 грудня 2020 Позивач направив на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну від 10.12.2020 № 65.

Квитанцією Відповідача 1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку; коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстр податкових накладних від 17.12.2020 № 9337222151, реєстрацію податкової накладної зупинено.

Згідно зі змістом квитанції, відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 10.12.2020 № 65 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1201, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишки обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п. Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та/або копи документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкове: накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

30.12.2020 Позивач направив Відповідачу 1 пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній від 10.12.2020 № 65, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Відповідача 1 з питань зупинення реєстрації податкове: накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування і Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.01.2021 № 2293887/37864876, Позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 10.12.2020 року № 65.

22 грудня 2020 року Позивач направив на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну від 07.12.2020 року № 68 та податкову накладну від 08.12.2020 № 69.

Квитанціями ГУ ДПС у Чернігівській області (далі - Відповідач 1) про реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.12.2020 № 9341459759 та № 9341493216, реєстрацію податкових накладних зупинено.

Рішеннями комісії Відповідача 1 з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.12.2020 № 2267680/37864876, Позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 07.12.2020 року № 68, та від 08.12.2020 року № 69.

Не погодившись з такими рішеннями, Позивач оскаржив їх до суду. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

У свою чергу, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимоги Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами: відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Наведені норми дають підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов`язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації.

Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою.

Отже, згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, серед іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).

Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі Порядок № 1165).

Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Згідно пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до змісту пунктів 10, 11 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі Порядок № 520).

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі Порядок № 520), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).

Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Речове словосполучення «може включати» вказує, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним та різним.

Саме тому форма рішення про відмову в реєстрації податкових накладних передбачає, що «документи, які не надано» необхідно підкреслити. Отже контролюючий орган визначити конкретно яких документів не надано.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9).

Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, зокрема, в разі: та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; Пункт 5 передбачає можливий перелік. Конкретизація такого переліку має міститися в рішенні податкового органу індивідуально в кожному випадку.

Відповідно до п. 12 вказаного Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що міститься в додатку 1 до Порядок № 1165, передбачає наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії контролюючого органу повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законними.

Згідно рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, воно прийнято в зв`язку із ненаданням платником податку копій документів.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено наступне.

Для проведення своєї господарської діяльності, 17.11.2020 Позивачем було укладено з ТОВ «БАЗА МТЗ АПК» договір поставки зерна № 17-11-20/21 (далі - Договір поставки).

Позивач виставив ТОВ «БАЗА МТЗ АПК» рахунок-фактуру № 32 від 07.12.2020 на суму (разом з ПДВ) 367500 грн. за поставку 50 т пшениці та рахунок - фактуру № 33 від 08.12.2020 року на суму (разом з ПДВ) 129654 грн. за поставку 17.64 т пшениці, всього 67,64 т пшениці.

ТОВ «БАЗА МТЗ АПК» оплатило рахунки-фактури:

- № 32 від 07.12.2020 частково на суму 306250 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 6007 від 07.12.2020.

- № 33 від 08.12.2020 частково на суму 108045 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 6032 від 08.12.2020.

Оплата за товар здійснювалась частково, оскільки п.4.1 Договору поставки, сторонами було погоджено, що 20% вартості кожної окремої партії поставленого на умовах цього Договору товару, сплачується протягом ї банківського дня після реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

На умовах Договору поставки, 08.12.2020 Позивач поставив ТОВ «БАЗА МТЗ АПК» пшеницю в кількості 67,64 т, загальною вартістю 497 154 грн., що підтверджується видатковими накладними від 08.12.2020 № 33 та № 34, товарно-транспортними накладними від 08.12.2020 № ТНЦТД-16, № ТНЦТД-17 та довіреністю від 08.12.2020 № 284.

По факту оплати, Позивачем були виписані податкові накладні від 07.12.2020 № 68 та від 08.12.2020 № 69.

22 грудня 2020 року Позивач направив на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну від 07.12.2020 року № 68 та податкову накладну від 08.12.2020 № 69.

Квитанціями ГУ ДПС у Чернігівській області (далі - Відповідач 1) про реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.12.2020 № 9341459759 та № 9341493216, реєстрацію податкових накладних зупинено.

Згідно зі змістом квитанцій, відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 07.12.2020 № 68, від 08.12.2020 № 69 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

23.12.2020 Позивач направив Відповідачу 1 пояснення та копії документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних від 07.12.2020 № 68 та 08.12.2020 № 69, реєстрацію яких зупинено.

Рішеннями комісії Відповідача 1 з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.12.2020 року № 2267680/37864876, Позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних від 07.12.2020 року № 68 та від 08.12.2020 року № 69.

У рішеннях Відповідача 1, підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, зазначено наступне: «... неподання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація (зазначити до якої інформації): Недостатність трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності, ненадання пояснень та копій документів щодо придбання послуг з обробітку землі».

З поданих суду доказів вбачається, що Позивачем були надані Відповідачу 1 пояснення і копії документів, якими підтверджується реальність здійснення операцій по відмовленим податковим накладним.

По рішенням Відповідача 1 про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.12.2020 № 2267680/37864876 та від 28.12.2020 № 2267679/37864876, Позивачем було застосовано процедуру адміністративного оскарження, подано скарги до ДПС України (далі - Відповідач 2) від 11.01.2021.

Рішеннями комісії Відповідача 2 з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.01.2020 №2609/37864876/2 № 2572/37864876/2, скарги позивача були залишені без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без змін.

09 грудня 2020 між позивачем та ТОВ «Транзпостач» було укладено Договір поставки № 09122004 (далі - Договір).

За даним Договором, Позивач виставив ТОВ «Транзпостач» рахунок-фактуру № 34 від 09.12.2020 на суму 420000 грн. за поставку 25 т сої та рахунок - фактуру № 35 від 10.12.2020 на суму 159583 грн. за поставку 9,499 т сої, всього 34,499 т сої.

Відповідно до умов Договору, 10.12.2020 Позивач поставив ТОВ «Транзпостач» сою, в кількості 34,499 т, загальною вартістю 579 583 грн., що підтверджується видатковою накладною від 10.12.2020 № 35 та товарно-транспортною накладною від 10.12.2020 № ТНЦТД-18.

ТОВ «Транзпостач» оплатило поставлений позивачем частково, в розмірі 482986 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 10.12.2020 № 175 та від 14.12.2020 № 250.

По факту поставки, Позивач виписав податкову накладну від 10.12.2020 № 65.

17 грудня 2020 року Позивач направив на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну від 10.12.2020 № 65.

Квитанцією Відповідача 1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку; коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстр податкових накладних від 17.12.2020 № 9337222151, реєстрацію податкової накладної зупинено.

Згідно зі змістом квитанції, відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 10.12.2020 № 65 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1201, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишки обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п. Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та/або копи документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкове: накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

30.12.2020 Позивач направив Відповідачу 1 пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній від 10.12.2020 № 65, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Відповідача 1 з питань зупинення реєстрації податкове: накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування і Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.01.2021 № 2293887/37864876, Позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 10.12.2020 року № 65.

Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної від 10.12.2020 № 65 стало: «... ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтверджених, інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація (зазначити до якої інформації): Недостатність трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності, ненадання пояснень та копії документів щодо придбання послуг з обробітку землі».

Як вбачається з поданих суду доказів, Позивачем були надані Відповідачу 1 пояснення та первинні бухгалтерські документи щодо поставки і документи щодо його діяльності в т.ч. звіти про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року, звіти про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 листопада 2020 року, звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01 грудня 2019 року, звіт про нарахування єдиного внеску за листопад 2020 року, повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік. Окрім того були подані пояснення, щодо перевищення кількості проданої сої до фактично вирощеної, договір купівлі надлишкової сої у третьої особи, докази проплати її вартості. Також було подано дані щодо кількості найманих працівників.

З цього суд робить висновок, що підстави для відмови у реєстрації податкових накладених у Відповідача 1 були відсутні, а рішення Комісії ГУ ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в частині відмови в реєстрації поданих позивачем податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню.

Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.

При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В даному випадку, зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну подану позивачем датою її подання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Тобто, фіскальному органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним.

А отже, «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну ФГ «Промінь Агро М» від 07.12.2020 № 68, податкову накладну ФГ «Промінь Агро М» від 08.12.2020 № 69, податкову накладну ФГ «Промінь Агро М» від 10.12.2020 № 65, датою їх фактичного подання.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Фермерського господарства "Промінь Агро М" підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 13620,00 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Фермерського господарства "Промінь Агро М" (вул.Сіверська, 35, с.Авдіївка, Сосницький район, Чернігівська область,16110) до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул.Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000), Державної податкової служби України (Львівська площа, б.8, м. Київ 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.12.2020 № 2267680/37864876.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 28.12.2020 №2267679/37864876.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 05.01.2021 №2293887/37864876.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну ФГ «Промінь Агро М» (код ЄДРПОУ 37864876) від 07.12.2020 № 68 (зареєстрована в ЄРПН за № 9341459759), датою фактичного її подання.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну ФГ «Промінь Агро М» (код ЄДРПОУ 37864876) від 08.12.2020 № 69 (зареєстрована в ЄРПН за № 9341493216), датою фактичного її подання.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну ФГ «Промінь Агро М» (код ЄДРПОУ 37864876) від 10.12.2020 № 65 (зареєстрована в ЄРПН за № 9337222151), датою фактичного її подання.

Стягнути з Державної податкової служби України на користь Фермерського господарства "Промінь Агро М" судовий збір в розмірі 13620,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 15 березня 2021 року.

Суддя С.Л. Клопот