Рішення № 95506154, 15.03.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2021
Номер справи
580/535/21
Номер документу
95506154
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2021 року справа № 580/535/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

08.02.2021 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) подала у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності щодо встановлення з 01.01.2018 неправильного розміру пенсії і не включення до перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 до 31.12.2018 щомісячно без підвищення 50%, з 01.01.2019 до 31.12.2019 щомісячно без підвищення 75% на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 у розмірі 5502,00грн. (посадовий оклад – 2910,00грн., оклад за спеціальним званням – 1020,00грн, надбавка за вислугу років – 1572,00грн), яким обчислено пенсію в сумі 3081,12грн., та не здійснення на її основі з 01.01.2018 підвищень на 100%, що становить 6162,24грн. і виплати перерахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2018 у зниженому розмірі;

зобов`язання відповідача провести з 01.01.2018 до 31.12.2018, з 01.01.2019 до 04.03.2019 та з 05.03.2019 до 31.12.2019 перерахунок та виплату позивачу раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням її збільшення в розмірі 100% суми підвищення пенсії згідно з положеннями постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ст.ст. 43, 63 Закону України №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції станом до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з дати виникнення права на перерахунок з урахуванням раніше виплачених сум.

Додатково просила стягнути з відповідача на її користь судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00грн.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Після перерахунку з 01.01.2018 пенсії відповідач виплатив її у зниженому розмірі, що не відповідає вимогам закону.

Ухвалою суду від 15.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Згідно з даними розписки та рекомендованого повідомлення вказану ухвалу позивач та відповідач отримали 19.02.2021.

09.03.2021 позивач надала до суду відповідь на відзив, в якій просила відзив відповідача відхилити та задовольнити адміністративний позов. В обгрунтування зазначила, що протягом 2018 року їй виплачено 50% розміру підвищення пенсії, а з 01.01.2019 – 75% підвищення пенсії у зменшеному розмірі, яка обчислена з пенсії, встановленої станом на 31.12.2017, а не з пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, що призвело до незаконного її зниження.

10.03.2021 відповідач подав до суду відзив на позов (вх.№7842/21), в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Стверджує, що порушень законодавства не допустив, оскільки нормативно-правові акти зобов`язують виплату пенсій проводити з 01.01.2018 у розмірах: з 01.01.2018 – 50%, з 01.01.2019 до 31.12.2019 – 75%, з 01.01.2020 – 100% суми підвищення пенсії. Тому перерахунок позивачу пенсії здійснено за чинною на час її перерахунку редакцією закону. З 01.01.2020 позивач отримує пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.01.2018. Додатково вказує на його дискреційні повноваження щодо прийняття рішення про перерахунок пенсії.

Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з огляду на таке.

Згідно з посвідченням від 21.01.2005 №007527 позивачу призначена пенсія за вислугу 31 років з 28.12.2004.

Відповідно до витягу з наказу Державної Прикордонної служби України від 20.12.2004 №485о/с позивача звільнено у запас за ст.63 п. «в» (за станом здоров`я). Вислуга років на 01.11.2004 становить у календарному обчисленні 16 років 05 місяців 14 днів, трудовий стаж – 14 років 06 місяців 09 днів, всього – 30 років 11 місяців 23 дні.

Згідно з довідкою Адміністрації Державної Прикордонної служби України від 21.03.2018 №11/7602 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, виданою позивачу за посадою відповідальний виконавець відділення комплектування штабу навчання Прикордонного Загону ДПСУ, посадовий оклад становить 2910,00грн., оклад за військовим званням (старший прапорщик) – 1020,00грн., надбавка за вислугу років (40%) – 1572,00грн, усього – 5502,00грн.

Суд з даних протоколу про призначення пенсії за вислугу років установив, що позивачу з 28.12.2005 призначено пенсію за вислугу 31 років, основний розмір якої становив 56% грошового забезпечення.

З 01.01.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 №103, застосувавши відсоткове значення 50% грошового забезпечення, враховуючи наступні складові: посадовий оклад – 2910,00грн., оклад за військове звання – 1020,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (40%) – 1572,00 грн. (усього – 5502,00грн.).

07.10.2020 позивач звернулася заявою до відповідача, в якій просила провести з 01.01.2018 до 04.03.2019, з 05.03.2019 до 03.09.2019 та з 04.09.2019 до 31.12.2019 перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням її збільшення в розмірі 100% суми підвищення пенсії.

Листом від 20.10.2020 №5813-6189/Т-03/8-2300/20 відповідач повідомив, що пенсію позивача у квітні 2018 року перераховано з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за посадою, яку позивач займала на дату звільнення зі служби, які визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови КМУ №704. Виплата пенсій відповідно до постанови КМУ від 14.08.2019 №804 здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, а виплата пенсій відповідно до постанови КМУ від 24.12.2019 №1088 здійснюється у 2020 році в розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Отже, законодавчих підстав для її перерахунку та виплати з 01.01.2018 до 31.12.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної на 01.03.2018 немає.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсії має бути здійснений без зміни встановленого при її призначенні відсоткового значення.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі – Постанова №704). Пунктом першим затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі – Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Суд врахував, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 Постанови №103 визнані протиправними та нечинними.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі – Постанова №804) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Зазначена постанова КМУ набрала чинності 04.09.2019. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2020 року, Постанову №804 визнано протиправною та нечинною.

Отже, виплата позивачу з 01.01.2018 до 31.12.2018 щомісячно 50% перерахованої пенсії, з 01.01.2019 до 31.12.2019 щомісячно 75% перерахованої пенсії не відповідає вимогам закону. Зазначена позивачем, як бездіяльність, виплата перерахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2018 у зниженому розмірі: з 01.01.2018 до 31.12.2018 щомісячно 50% перерахованої пенсії, з 01.01.2019 до ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячно 75% перерахованої пенсії, - за змістом є активною поведінкою відповідача, внаслідок якої позивачу недоплачено суми перерахованої пенсії. Тому суд дійшов висновку, що у цій справі протиправною (безпосередньо порушує права позивача) є бездіяльність відповідача саме щодо невиплати їй 100% підвищення до перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 до 31.12.2019.

Заявлений позивачем спосіб судового захисту не враховує факту отримання нею після перерахунку вказаних вище частин доплати до пенсії. Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача провести за вказаний період перерахунок та виплату позивачу пенсії з розрахунку 100% суми підвищення і виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою за відповідний період.

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням варто розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду – тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно практики Європейського суду з прав людини (рішення у справі Olsson проти Швеції від 24.03.1988, №10465/83) запорукою правильного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завданням адміністративного судочинства є гарантування дотримання прав особи та вимог законодавства, а не забезпечення ефективності державного управління, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень – ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Оскільки, розглядаючи звернення пенсіонера щодо перерахунку її пенсії, відповідач зобов`язаний виконати таке повноваження за наявності законних підстав, воно не є дискреційним.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позов задоволено частково, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення з позовом до адміністративного суду, підтверджені квитанцією від 15.01.2021 на суму 908,00грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань пропорційно - половину вказаної суми.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячно 100% підвищення до перерахованої пенсії з 01.01.2018 до 31.12.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) за період з 01.01.2018 до 31.12.2019 провести перерахунок та виплату з урахуванням раніше виплачених сум коштів пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням її збільшення в розмірі 100% суми підвищення пенсії згідно з положеннями постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ст.ст. 43, і 63 Закону України №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції станом до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в розмірі 454,00грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 15.03.2021.