Рішення № 95505583, 15.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2021
Номер справи
520/18664/2020
Номер документу
95505583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2021 р. № 520/18664/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Військової частини А3283 (військове містечко - 30, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50046, код ЄДРПОУ 07880837) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про відшкодування збитків, нанесених державі,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Військова частина А3283, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

1. Стягнути з ОСОБА_1 на користь військової частини А3283 суму у розмірі 19057 (дев`ятнадцять тисяч п`ятдесят сім) грн. 31 коп.

2. Всі витрати, пов`язані з розглядом справи, покласти на ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має заборгованість перед позивачем за вартість виданих відповідачу предметів речового майна, строки носіння яких не закінчилися, в розмірі 19057,31 грн.

У зв`язку з перебуванням судді на навчанні, рішення виготовлено в перший робочий день.

Ухвалою суду від 13.01.2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, однак вказане відправлення повернулось на адресу суду з відміткою Укрпошти "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України встановлено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Від відповідача, ОСОБА_1 , відзив на адміністративний позов не надходив, отже, своїм правом на подання відзиву по адміністративній справі відповідач не скористався.

Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що відповідно до наказу командира військової частини - польова пошта В3675 (по стройовій частині) №195 від 12 червня 2016 року солдат ОСОБА_1 з 12 червня 2016 року був зарахований до списків особового складу частини та приступив до виконання обов`язків за посадою навідника танкового взводу танкової роти танкового батальйону.

Згідно із наказом командира військової частини А3283 (по стройовій частині) №186 від 04 червня 2020 року відповідача було звільнено у запас відповідно до підп. «ж» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем).

07.08.2020 року начальником речової служби частини, старшим лейтенантом Олехновичем В.В. було надано командиру Військової частини А3283 рапорт за вих.№7684, відповідно до якого відповідачу стало відомо про необхідність відшкодування в судовому порядку збитків, завданих старшим солдатом ОСОБА_1 , на суму 24063 грн. 89 коп.

Також судом встановлено, що відповідно до картки №2754/144/231 обліку майна особистого користування від 22 лютого 2019 року відповідача складає на 01 січня 2019 року: шарф - труба з., панама літ., кашкет польовий, шапка - зимова, шапка феска, куртка «Велік.», штани «Велік.», рукавиці «Вел.», шапка «Велік.», шарф - труба л., штани літні, куртка флісова, рукавички трикотажні, рукавички зимові, костюм польовий п/в, куртка утеплена польова, штани утеплені польові, сорочка бойова, фуфайка з корот. рук., труси, білизна натільна, білизна тепла, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, напівчоботи утеплені «А», напівчеревики (туфлі) «Б», ремінь до штанів, казанок, фляга з чохлом, рюкзак військ., костюм від води, костюм ДДС, спальний мішок, чоботи гумові, каремат, бронежилет та шолом кевл.

Відповідно до довідки №57 про вартість речового майна, за неповне використання якого утримується кошти при звільненні старшого солдата ОСОБА_1 на підставі наказу командира військової частини А3283 від 04 червня 2020 року №186 від 04 червня 2020 року відповідач отримував наступне речове майно: кепі бойове (3 шт.) із встановленим терміном носіння -12 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 2 м. на суму 188 гривень 24 копійки; панама літня (1 шт.) із встановленим терміном носіння - 24 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 12 м. на суму 53 гривні 25 копійок; шапка - феска (1 шт.) із встановленим терміном носіння - 60 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 10 м. на суму 8 гривень 30 копійок; шапка зимова (1 шт.) із встановленим терміном носіння - 36 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 34 м. на суму 69 гривень 36 копійок; костюм літній (1 к.-т.) із встановленим терміном носіння - 12м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 6 м. на суму 514 гривень 98 копійок; штани до костюма літнього польового (1 шт.) із встановленим терміном носіння - 24 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 12 м. на суму 223 гривні 17 копійок; куртка костюму утеплювач (1 шт.) із встановленим терміном носіння - 24 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 22 м. на суму 769 гривень 34 копійки; куртка ВВЗ (1 шт.) із встановленим терміном носіння - 36 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до, дати виключення зі списків частини становила 10 м. на суму 523 гривні 88 копійок; штани ВВЗ (1 шт.) із встановленим терміном носіння -36 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 10 м. на суму 255 гривень 67 копійок; рукавички зимові (2 пар.) із встановленим терміном носіння - 24 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 19 м. на суму 670 гривень 91 копійка; шарф труба літній (1 шт.) із встановленим терміном носіння - 36 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 12 м. на суму 7 гривень 27 копійок; шарф труба зимовий (1 шт.) із встановленим терміном носіння - 36 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 7 м. на суму 8 гривень 97 копійок; фуфайка з коротким рукавом (2 шт.) із встановленим терміном носіння -12 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 2 м. на суму 26 гривень 06 копійок; труси (1 шт.) із встановленим терміном носіння - 6 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 3 м. на суму 29 гривень 49 копійок; білизна натільна (4 к.-т.) із встановленим терміном носіння - 12 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 2 м. на суму 431 гривня 06 копійок; білизна зимова (1 к.-т.) із встановленим терміном носіння - 12 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 2 м. на суму 108 гривень 92 копійки; шкарпетки літні (трекінгові) (5 пар) із встановленим терміном носіння - 2 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 2 м. на суму 207 гривень 30 копійок; шкарпетки зимові (трекінгові) (3 пар.) із встановленим терміном носіння - 12 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 2 м. на суму 30 гривень 48 копійок; черевики з в/б тип А (1 пар.) із встановленим терміном носіння - 36 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 40 м. на суму 443 гривні 33 копійки; черевики з в/б тип Б (1 пар.) із встановленим терміном носіння - 36 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 34 м. на суму 1507 гривень 33 копійки; куртка В-нія (2) на суму 3186 гривень 40 копійок; штани В-нія (2) на суму 2672 гривні 62 копійки; рукавички В-нія (2) на суму 701 гривня 82 копійки; шапка В-нія (1) на суму 366 гривень 39 копійок; окуляри - маска (1) із встановленим терміном носіння - 60 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 59 м. на суму 1274 гривні 40 копійок; сорочка поло (1) із встановленим терміном носіння -12м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 12 м. на суму 375 гривень 00 копійок; сумка трансп. (1) із встановленим терміном носіння - 60 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 58 м. на суму 864 гривні 20 копійок; казанок (2) із встановленим терміном носіння - 72 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила зда на суму 34 гривні 45 копійок; фляга алюм. (2) із встановленим терміном носіння - 60 м. на суму 15 гривень 30 копійок; чохол до фляги (2) із встановленим терміном носіння - 60 м. на суму 7 гривень 90 копійок; рюкзак Польш. (1) із встановленим терміном носіння - 60 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила на суму 174 гривні 63 копійки; костюм в/води (1 шт.) із встановленим терміном носіння - 36 м. на суму 599 гривень 04 копійки; костюм чор. тан. (1) із встановленим терміном носіння - 24 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини. становила 22 м. на суму 572 гривні 00 копійок; спальний мішок (1) із встановленим терміном носіння - 60 м. на суму 472 гривні 47 копійок; чоботи гумові (2) із встановленим терміном носіння - 36 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила зда на суму 124 гривні 98 копійок; каремат (1) із встановленим терміном носіння - 60 м. на суму 30 гривень 50 копійок; бронежилет (2) із встановленим терміном носіння - 60 м. на суму 5350 гривень; шолом кевл. (2) із встановленим терміном носіння - 60 м. на суму 2085 гривень; чохол до шол. (2) із встановленим терміном носіння - 36 м. на суму 39 гривень 96 копійок; бахіли утеп. (1) із встановленим терміном носіння - 60 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 44 на суму 723 гривні 80 копійок; рюкзак бойов. (1) із встановленим терміном носіння - 60 м., проте кількість місяців з дати настання права на отримання до дати виключення зі списків частини становила 50 на суму 1207 гривень 90 копійок, - на загальну суму 24063 гривні 89 копійок, з чим Відповідач погодився 04 червня 2020 року.

Загальна сума необхідного утримання складала 24063 гривні 89 копійок, з яких було стягнуто - 5006 гривень 58 копійок, отже, залишок до стягнення складає 19057 гривень 31 копійка, що підтверджується витягом з книги обліку грошових стягнень та нарахувань військової частини А3283 за 2020 рік старшого солдата ОСОБА_1 .

Суд зазначає, що 03.12.2020 року позивачем на адресу відповідача було надіслано лист № 5081, відповідно до якого позивач просив відповідача сплатити суму у розмірі 24063 грн. 89 коп., про що одразу повідомити військову частину А3283, однак вказана сума відповідачем сплачена не була, доказів зворотного суду надано не було.

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей врегульовані Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон № 2011).

Згідно пункту 1 частини першої статті 3 Закону №2011 дія цього Закону поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов`язок за межами України, та членів їх сімей.

Абзацами 1-2 частини першої статті 9-1 Закону № 2011 передбачено, що продовольче забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України; речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства оборони України №232 від 29 квітня 2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 травня 2016 року за № 768/28898, затверджено Інструкцію про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період (надалі Інструкція № 232).

Відповідно до п. 4 розділу III Інструкції №232 від 29.04.2016 року встановлено, що у разі звільнення з військової служби осіб рядового складу, які проходили військову службу за контрактом у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, вартість виданих їм предметів речового майна, строки носіння яких не закінчилися, утримується з урахуванням зносу та проводяться взаєморозрахунки в разі неотримання військовослужбовцем речового майна, право на отримання якого наступило за час проходження служби.

Так згідно із статтею 11 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил» необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки: берегти державне майно.

Також відповідно до пункту 3.1.7 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України №300 від 16.07.1997 року, у військових частинах, крім посадових осіб, вказаних у статтях 3.1.3-3.1.6 цього Положення, військовим господарством відають інші посадові особи військової частини в межах своїх функціональних обов`язків. Згідно із пунктом 3.1.9 Положення про військове господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України №300 від 16.07.1997 року, усі посадові особи військової частини (з`єднання), які відають військовим господарством, повинні знати вимоги чинного законодавства України, наказів, положень, настанов, інструкцій та інших керівних документів щодо організації та ведення військового господарства та неухильно керуватись ними у своїй діяльності.

Відповідно до ч. 1 та 4 статті 3 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана невиконанням чи неналежним виконанням особою обов`язків військової служби або службових обов`язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність. Переведення особи до іншого місця служби чи її звільнення з посади або служби не може бути підставою для звільнення її від матеріальної відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до ч. 1 статті 12 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» у разі, якщо рішення про притягнення до матеріальної відповідальності особи не прийнято до її звільнення зі служби, відшкодування завданої шкоди здійснюється в судовому порядку в разі відмови особи від її добровільного відшкодування або в іншому встановленому законом порядку.

Разом з тим, ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам юридичної особи, а також шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Статтею 1 Закону України «Про правовий режим майна в Збройних силах України» передбачено, що військове майно є державним майном, тому заподіяння шкоди окремим військовим частинам, зокрема військовій частині А3283, це шкода яка заподіяна безпосередньо державі.

Відтак, суд дійшов висновку про наявність у відповідача заборгованості перед позивачем з відшкодування вартості виданих відповідачу предметів речового майна, строк носіння яких не закінчився, в розмірі 19057,31 грн.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Військової частини А3283 (військове містечко - 30, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50046, код ЄДРПОУ 07880837) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про відшкодування збитків, нанесених державі - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь військової частини А3283 суму у розмірі 19057 (дев`ятнадцять тисяч п`ятдесят сім) грн. 31 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.