
Справа № 420/6486/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бетон нова інтернешнл» (код ЄДРПОУ 37320399; адреса: вул. Білоруська, 38-А, м. Київ, 04119) до Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717; адреса: вул. Гайдара, 21-А, м. Одеса, 65078), Одеської митниці Держмитслужби (адреса: вул. Гайдара, 21-А, м. Одеса, 65078) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
04 листопада 2019 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бетон нова інтернешнл» до Одеської митниці ДФС, у якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Одеської митниці ДФС №15-70-19-21 від 06.09.2019 року про відмову у наданні розстрочення сплати податку на додану вартість ТОВ «Бетон нова інтернешнл» (код ЄДРПОУ 37320399);
зобов`язати Одеську митницю ДФС надати розстрочення сплати податку на додану вартість ТОВ «Бетон нова інтернешнл» (код ЄДРПОУ 37320399).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до Одеської митниці ДФС із заявою про надання розстрочення сплати податку на додану вартість під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва. Проте, рішенням від 06.09.2019 року відмовлено у наданні розстрочення сплати податку на додану вартість ТОВ «Бетон нова інтернешнл».
Вважаючи рішення про відмову відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 року було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін, призначено підготовче засідання на 02.12.2019 року.
Підготовче засідання, призначене на 02.12.2019 року, було відкладено на 17.12.2019 року.
02.12.2019 року за вх.№45269/19 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що позивачем не надано документів до заяви про надання розстрочення сплати податку на додану вартість під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва, передбачених ст. 335 Митного кодексу України. Таким чином, заява надана без дотримання обов`язкових вимог, визначених Порядком № 85. Отже, за результатами розгляду заяви митним органом прийнято рішення про відмову у задоволенні заяви.
У зв`язку із неявкою позивача підготовче засідання, призначене 17.12.2019 року, було відкладено на 14.01.2020 року.
03.01.2020 року за вх.№289/20 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримав позицію викладену в позовній заяві.
У зв`язку із перебуванням головуючого судді Аракелян М.М. на лікарняному підготовче засідання призначено на 30.01.2020 року.
16.01.2020 року за вх.№1797/20 від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.01.2020 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів та призначено підготовче засідання на 13.02.2020 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 року залучено до участі у справі у якості другого відповідача Одеську митницю Держмитслужби, розпочато розгляд справи спочатку, призначено підготовче засідання на 02.03.2020 року.
Підготовче засідання, призначене на 02.03.2020 року, за клопотанням представника відповідача було відкладено на 23.03.2020 року.
12.03.2020 року за вх.№11407/20 від представника відповідача Одеської митниці Держмитслужби надійшов відзив на позовну заяву.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 року провадження у справі №420/6486/19 зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 року провадження у справі поновлено, призначено підготовче засідання на 03.08.2020 року.
03.08.2020 року сторони у підготовче засідання не з`явились, про дату, час та місце судового засідання сповіщені належним чином та завчасно.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.08.2020 року закрито підготовче провадження у справі №420/6486/19 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бетон нова інтернешнл» до Одеської митниці ДФС, Одеської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 12.08.2020р. о 09:20 год.
У судове засідання для розгляду справи по суті на 12.08.2020р. о 09:20 год. сторони не прибули, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно.
03.02.2020 року за вх.№ЕП/1084/20 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ч.1 ст.205 КАСУ неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч.9 ст.205 КАСУ якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бетон нова інтернешнл», згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, займається наступними видами діяльності: 23.61 Виготовлення виробів із бетону для будівництва (основний); 25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
21.08.2019 року позивач звернувся до Одеської митниці ДФС із заявою про надання розстрочення сплати податку на додану вартість у сумі 20450дол.США під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва на території України (а.с.14) на 24 місяці із сплатою кожного місяця 852,08дол.США.
Листом від 06.09.2019 року № 7975/10/15-70-19-21 «Щодо розгляду заяв про надання розстрочення сплати ПДВ» Одеська митниця ДФС повідомила, що відповідно до п.3 Порядку 85 для отримання розстрочення сплати податку платник податку подає до митниці, у зоні діяльності якої наявні виробничі потужності, заяву за формою згідно з додатком 1.
До заяви про надання розстрочення податку на додану вартість під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва на території України (далі - заява), крім документів, передбачених статтею 335 Митного кодексу України, також додаються такі документи:
бізнес-проект, бізнес-план або інший документ, у якому зазначено технологічний процес з економічними розрахунками та очікувані результати діяльності;
наявні висновки державних органів, експертних установ, організацій, державні стандарти і стандарти підприємства, технічні умови, технічна документація, документи, що підтверджують наявність виробничих потужностей, приміщень.
Підставами для відмови у прийнятті рішення є: невідповідність умовам, визначеним пунктом 7 цього Порядку; встановлення обставин, які не відображені у документах платника податку; недотримання обов`язкових вимог, визначених цим Порядком.
Таким чином, за результатами розгляду заяви ТОВ «Бетон нова інтернешнл», митницею прийнято рішення про відмову у прийнятті рішення у зв`язку з недотриманням ТОВ «Бетон нова інтернешнл» обов`язкових вимог, визначених порядком № 85 (а.с.15-16), а саме: встановлено, що Товариством направлено поштою лише заяву про надання розстрочення сплати ПДВ на 2-х аркушах.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 65 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, до 1 січня 2022 року, контролюючий орган за заявою платника податку надає розстрочення (рівними частинами) сплати податку на додану вартість на термін, зазначений у заяві платника податку, але не більше 24 календарних місяців, без нарахування процентів, пені та штрафів, визначених цим Кодексом, при ввезенні на митну територію України з поміщенням в митний режим імпорту обладнання та комплектуючих, що класифікується за такими товарними підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД.
Так, пп.17.1.5 п.17.1 ст.17 ПК України визначено, що платник податків має право: одержувати відстрочення, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 65 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України затвердити Порядок надання розстрочення сплати податку на додану вартість та застосування забезпечення виконання зобов`язань під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва на території України, затверженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 85 (далі – Порядок № 85).
Пунктом 1 Порядку №85 визначено, що цей Порядок визначає процедуру надання розстрочення сплати податку на додану вартість (далі - податок) та застосування забезпечення виконання зобов`язань під час ввезення на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту обладнання, що класифікується за товарними підкатегоріями згідно з УКТЗЕД, визначеними пунктом 65 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України, та ввозиться платником податку для власного виробництва на території України.
Згідно п.3 Порядку №85 для отримання розстрочення сплати податку платник податку подає до митниці, у зоні діяльності якої наявні виробничі потужності, заяву за формою згідно з додатком 1.
До заяви про надання розстрочення податку на додану вартість під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва на території України (далі - заява), крім документів, передбачених статтею 335 Митного кодексу України, також додаються такі документи:
бізнес-проект, бізнес-план або інший документ, у якому зазначено технологічний процес з економічними розрахунками та очікувані результати діяльності;
наявні висновки державних органів, експертних установ, організацій, державні стандарти і стандарти підприємства, технічні умови, технічна документація, документи, що підтверджують наявність виробничих потужностей, приміщень.
Частиною 1 ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості:
1) при перевезенні автомобільним транспортом:
а) документи на транспортний засіб, зокрема ті, що містять відомості про його державну реєстрацію (національну належність);
б) транспортні (перевізні) документи (міжнародні товаротранспортні накладні);
в) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності);
г) комерційні документи (за наявності) на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів;
ґ) відомості про кількість вантажних місць та вид упаковки;
д) найменування товарів;
е) вага брутто товарів (у кілограмах) або об`єм товарів (у метрах кубічних), крім великогабаритних вантажів;
2) при перевезенні водним транспортом:
а) генеральна декларація, що містить, зокрема, найменування та опис судна, відомості про його реєстрацію та національну належність, прізвище капітана, прізвище та адресу суднового агента;
б) декларація про вантаж, яка містить, зокрема, відомості про найменування портів відправки, портів заходу судна, завантаження та вивантаження товарів, першого порту відправки товарів, порту вивантаження товарів, що залишаються на борту, перелік коносаментів або інших документів, що підтверджують наявність та зміст договору морського (річкового) перевезення, кількість вантажних місць товару, опис та вид упаковки товарів, які підлягають вивантаженню у даному порту;
в) декларація про припаси (суднові припаси), яка містить, зокрема, відомості про найменування суднових припасів, що є в наявності на судні, та їх кількість;
г) декларація про особисті речі екіпажу судна;
ґ) суднова роль, що містить відомості про кількість і склад членів екіпажу під час прибуття і відправлення судна, зокрема, прізвища, імена, громадянство, звання або посаду, дату і місце народження, вид і номер документа, що посвідчує особу;
д) список пасажирів, що містить відомості про пасажирів під час прибуття і відправлення судна, зокрема, кількість пасажирів на судні, прізвища, імена, громадянство, дату і місце народження, порти посадки і висадки;
е) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності);
є) транспортні (перевізні) документи на товари (за наявності), які містять, зокрема, відомості про загальну кількість товарів, кількість вантажних місць, найменування товарів, вид упаковки;
ж) комерційні документи (за наявності) на товари та відомості про розміщення товарів на борту судна;
з) відомості про наявність (відсутність) на борту судна товарів, ввезення яких на митну територію України заборонено або обмежено, включаючи валютні цінності, наявні у членів екіпажу, лікарські засоби, до складу яких входять наркотичні, сильнодіючі засоби, психотропні та отруйні речовини;
и) відомості про наявність (відсутність) на борту судна небезпечних товарів, зброї, боєприпасів;
3) при перевезенні повітряним транспортом:
а) стандартний документ перевізника, передбачений укладеними відповідно до закону міжнародними договорами в галузі цивільної авіації (генеральна декларація);
б) документи, що містять відомості про товари, які перевозяться на борту (вантажні відомості, авіаційні вантажні накладні);
в) документ, що містить відомості про припаси (бортові припаси) та про кількість припасів (бортових припасів), завантажених на борт судна та вивантажених з нього;
г) транспортні (перевізні) документи;
ґ) комерційні документи (за наявності їх у перевізника) на товари, що перевозяться;
д) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності);
е) відомості про знаки національної належності та реєстраційні знаки судна, номер рейсу, маршрут польоту, пункт вильоту та пункт прибуття судна;
є) відомості про найменування підприємства (організації, установи), що експлуатує судно, та кількість членів екіпажу;
ж) список пасажирів із зазначенням їх кількості на судні, прізвищ та ініціалів, пунктів посадки та висадки; відомості щодо багажу пасажирів (пасажирська відомість);
з) найменування товарів, номери вантажних накладних, кількість місць за кожною накладною, пунктів завантаження та пунктів вивантаження товарів;
и) відомості про наявність (відсутність) на борту судна товарів, ввезення яких на митну територію України заборонено або обмежено, включаючи валютні цінності, наявні у членів екіпажу, лікарські засоби, до складу яких входять наркотичні, сильнодіючі засоби, психотропні та отруйні речовини;
і) відомості про наявність (відсутність) на борту судна небезпечних товарів, зброї, боєприпасів;
4) при перевезенні залізничним транспортом:
а) транспортні (перевізні) документи;
б) передатну відомість на залізничний рухомий склад;
в) документ, що засвідчує наявність припасів (за наявності припасів);
г) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності);
ґ) комерційні документи (за наявності їх у перевізника) на товари, що перевозяться;
5) при переміщенні трубопровідним транспортом та лініями електропередачі:
а) зовнішньоекономічний договір (контракт) або інші документи, що підтверджують право володіння, користування та/або розпорядження товарами;
б) акт прийому-передачі товарів або довідка, що підтверджує кількість товарів;
в) комерційні та супровідні документи (за наявності їх у власника трубопровідного транспорту, лінії електропередачі) на товари, що переміщуються через митний кордон України, а на момент митного оформлення - рахунок-фактуру;
г) найменування та адреса відправника товарів;
ґ) найменування та адреса отримувача товарів;
д) документи (дозволи, сертифікати), що підтверджують показники товару.
У частині 2 ст. 335 МК України зазначено, що незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України щодо пропуску товарів через митний кордон України, крім тих, що необхідні виключно для поміщення товарів у митний режим.
Згідно з ч.3 ст. 335 МК Ураїни разом з митною декларацією митному органу подаються рахунок або інший документ, який визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, декларація митної вартості. У встановленому цим Кодексом порядку в митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначаються відомості про:
1) документи, що підтверджують повноваження особи, яка подає митну декларацію;
2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або інші документи, що підтверджують право володіння, користування та/або розпорядження товарами;
3) транспортні (перевізні) документи;
4) комерційні документи, наявні у особи, яка подає декларацію;
5) у разі необхідності - документи, що підтверджують дотримання заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;
6) документи, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв`язку із застосуванням захисних, антидемпінгових та компенсаційних заходів (за наявності таких обмежень);
7) у випадках, передбачених цим Кодексом, - документи, що підтверджують країну походження товару;
8) у разі необхідності - документи, що підтверджують сплату та/або забезпечення сплати митних платежів;
9) у разі необхідності - документи, що підтверджують право на пільги із сплати митних платежів, на застосування повного чи часткового звільнення від сплати митних платежів відповідно до обраного митного режиму;
10) у разі необхідності - документи, що підтверджують зміну термінів сплати митних платежів;
11) у разі необхідності - документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів та обраний метод її визначення відповідно до статті 53 цього Кодексу.
Так, відповідно до п. 4 Порядку №85 рішення про надання розстрочення сплати податку на додану вартість під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва на території України (далі - рішення) приймається митницею за рекомендацією комісії, що утворюється за рішенням керівника такої митниці та до складу якої включаються:
керівник підрозділу митниці, який здійснює митне оформлення товарів, або особа, яка його заміщує;
керівник підрозділу митниці, який здійснює адміністрування митних платежів, або особа, яка його заміщує;
керівник підрозділу митниці, який здійснює заходи з протидії митним правопорушенням, або особа, яка його заміщує;
керівник підрозділу з питань забезпечення правової роботи митниці або особа, яка його заміщує;
керівник підрозділу митниці, який виконує функції з питань митного аудиту, або особа, яка його заміщує.
В пункті 7 Порядку № 85 зазначено, що рішення приймається за результатами розгляду комісією, зазначеною у пункті 4 цього Порядку, заяви та перевірки:
відповідності обладнання, зазначеного у заяві, визначеній платником податку товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД та передбачення такої товарної підкатегорії пунктом 65 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України;
підтвердження зазначеної у заяві вартості обладнання;
підтвердження того, що обладнання не походить з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаної державою-агресором стосовно України згідно із законодавством, або не ввозиться з території такої держави-окупанта (держави-агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом;
відповідність коду згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД), зазначеного у заяві, відповідному коду, зазначеному в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
відсутності у платника податку заборгованості із сплати платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи;
підтвердження наявності виробничих потужностей або приміщень чи умов для обліку і зберігання товарів, готової продукції.
Відповідно до п.8 Порядку №85 підставами для відмови у прийнятті рішення є:
невідповідність умовам, визначеним пунктом 7 цього Порядку;
встановлення обставин, які не відображені у документах платника податку;
недотримання обов`язкових вимог, визначених цим Порядком.
У разі відмови у прийнятті рішення митниця письмово повідомляє про це платнику податку із зазначенням підстав такої відмови.
Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, позивач засобами поштового зв`язку направив до Одеської митниці ДФС заяву про надання розстрочення сплати податку на додану вартість під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва на території України, яка зареєстрована за вх. № 7884/10-29 02.09.2019 року, оформлену відповідно до Додатку 1 Порядку №85 (а.с.117-119).
Однак, позивачем до вищевказаної заяви не надано документів передбачених п.3 Порядку№85, відповідно до ст. 335 Митного кодексу України, що підтверджується описом вкладення у цінний лист на ім`я Одеської митниці ДФС від 28.08.2019р. (а.с.119).
Вказана обставина не спростована позивачем, натомість, у відповіді на відзив він зауважує на наявність у Митниці права надати йому час на усунення недоліків поданої заяви, що не узгоджується із приписами вищенаведених положень Порядку №85.
Одеська митниця ДФС не отримала усіх необхідних документів, що вимагаються згідно п.3 Порядку №85, у тому числі тих, що вимагаються згідно ст.335 Митного кодексу України, отже її рішення від 06.09.2019р. про відмову у прийнятті рішення відповідає вимогам пунктів 7,8 Порядку, є законним та обґрунтованим та скасуванню не підлягає.
За відсутності документів у Митниці та з огляду того, що рішення про відмову у прийнятті рішення про надання розстрочення є чинним, вимога зобов`язати Одеську митницю Держмитслужби надати таке розстрочення не підлягає задоволенню як необґрунтована та безпідставна.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які наявні у справі щодо їх належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «Бетон нова інтернешнл».
У зв`язку із відмовою у позові понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються за рахунок відповідачів.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Бетон нова інтернешнл» до Одеської митниці ДФС, Одеської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.М. Аракелян