Рішення № 95504681, 15.03.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2021
Номер справи
420/6962/19
Номер документу
95504681
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6962/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України (вул.Антона Цедіка,16, м.Київ, 03057) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАРУНА ПЛЮС” (пров. Лиманський, 1, смт.Сергіївка, м.Білгород-Дністровський, Одеська область, 67780) про зобов`язання припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4673 від 09.07.2015 року, наданий Товариству з обмеженою відповідальністю “ВАРУНА ПЛЮС” (код ЄДРПОУ 38058146), -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАРУНА ПЛЮС”, у якому позивач просить:

припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4673 від 09.07.2015 року, наданий Товариству з обмеженою відповідальністю «ВАРУНА ПЛЮС» (Код ЄДРПОУ 38058146).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ТОВ «ВАРУНА ПЛЮС» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 467 від 09.07.2015 року з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка питних підземних вод, затвердження запасів ДКЗ України, строком на 5 (п`ять) років до 09.07.2020 року. Проте, у зв`язку з порушенням ст. 24 Кодексу України про надра, на підставі ст. 26 Кодексу, позивач звернувся до Одеський окружний адміністративний суд позовом до Товариство з обмеженою відповідальністю «ВАРУНА ПЛЮС» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу н користування надрами № 4673 від 09.07.2015 року.

Ухвалою суду від 16 грудня 2019 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

У встановлений ухвалою суду від 16 грудня 2019 року, строк відповідач відзив на позовну заяву не подав, станом на дату розгляду справи про причини неподання відзиву у встановлений судом строк суд не повідомив, заяву про продовження встановленого судом процесуального строку для подання відзиву, в порядку ч. 2 ст. 121 КАС України, не подав.

Ухвалою суду від 21.05.2020 року було зупинено провадження по справі.

Ухвалою суду від 04.03.2021 року поновлено розгляд справи за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАРУНА ПЛЮС” про зобов`язання припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4673 від 09.07.2015 року, наданий Товариству з обмеженою відповідальністю “ВАРУНА ПЛЮС” (код ЄДРПОУ 38058146). Призначено адміністративну справу до розгляду по суті в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без виклику учасників судочинства на « 15» березня 2021 року.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом у справі встановлені такі факти та обставини.

Державною службою геології та надр України надано ТОВ «ВАРУНА ПЛЮС» спеціальний дозвіл на користування надрами № 467 від 09.07.2015 року з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка питних підземних вод, затвердження запасів ДКЗ України, строком на 5 (п`ять) років до 09.07.2020 року.

Наказом Державної служби геології та надр України № 69 від 22 лютого 2018 року «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у березні 2018 року», Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, в тому числі і ТОВ «ВАРУНА ПЛЮС».

За результатами перевірки було складено Акт перевірки № 05/4673-0 від 28.03.2018 року, яким було встановлено наступні порушення:

Не виконується Угода про умови користування надрами від 09.07.2015 щодо:

- дотримання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм

пов`язаних з користуванням надрами;

- дотримання вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою, а саме:

- План робіт на 2017 рік відсутній.

- План робіт на 2018 рік відсутній.

На підставі зазначеного Акту перевірки складено припис від 28.03.2018 року №52-14/01, щодо усунення порушень, зазначених в Акті в строк до 30.04.2018 року.

Доказів усунення зазначених в приписі вимог відповідач не надав.

Оскільки надрокористувач порушив умови надрокористування встановлені дозволом, угодою та діючим законодавством та так й не надав документи підтверджуючи про усунення порушень надрокористування. керуючись пп.1 та пп.4 п.22 Порядку № 615, Наказом Держгеонадра №216 від 27.06.2018 року, зупинено дію спеціального дозволу №4673, а надрокористувачу надано строк на усунення порушень. Про вказане відповідача повідомлено листом №12831/02/14-18 від 06.07.2018 року.

Держгеонадра листом №16966/01/14-19 від 19.08.2019 року запропонувало відповідачу надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальними дозволами.

Враховуючи те, що відповідь про згоду/не згоду припинення дії спецдозволу отримано не було, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.

Відповідно до положень статей 13,14,15 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Надра надаються у постійне або тимчасове користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку.

Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право:

1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції;

2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу;

3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини;

4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами;

5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Користувачі надр зобов`язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід (у разі його необхідності) або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції. Будь-яка діяльність, пов`язана з користуванням надрами в межах гірничого відводу, може здійснюватися тільки за згодою користувача надр (інвестора), якому він наданий. Така згода або відмова в її наданні має бути надана протягом двадцяти календарних днів після отримання відповідного письмового запиту. У разі ненадання жодної відповіді протягом зазначеного часу така згода вважається наданою.

Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (Положення №1174).

Відповідно до пунктів 9,10 Положення №1164 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Відповідно до підпункту 12 пункту 4 Положення №1164 Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Процедура видачі спеціального дозволу на користування ділянкою, надр передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.2011 №615 (Порядок №615).

Суд звертає увагу на те, що Державною службою геології та надр України надано ТОВ «ВАРУНА ПЛЮС» спеціальний дозвіл на користування надрами № 467 від 09.07.2015 року з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка питних підземних вод, затвердження запасів ДКЗ України, строком на 5 (п`ять) років.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком №615.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України, спеціальним дозволом та Угодою, тощо.

Відповідно до пункту 10 Порядку №615 невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають:

- вимоги до ефективності робіт;

- сучасні технології видобування та переробки корисних копалин;

- порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій;

- види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр;

- підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням надр.

З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого визначається Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 №1294 (Порядок №1294) а також Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Пунктом 5 Порядку №1294 визначено, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів, тобто користувачів надр, визначених статтею 13 Кодексу України про надра, яким відповідно до статті 16 надано спеціальні дозволи на користування надрами.

Наказом Державної служби геології та надр України № 69 від 22 лютого 2018 року «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у березні 2018 року», Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, в тому числі і ТОВ «ВАРУНА ПЛЮС».

За результатами перевірки було складено Акт перевірки № 05/4673-0 від 28.03.2018 року, яким було встановлено наступні порушення:

Не виконується Угода про умови користування надрами від 09.07.2015 щодо:

- дотримання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм

пов`язаних з користуванням надрами;

- дотримання вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою, а саме:

- План робіт на 2017 рік відсутній.

- План робіт на 2018 рік відсутній.

На підставі зазначеного Акту перевірки складено припис від 28.03.2018 року №52-14/01, щодо усунення порушень, зазначених в Акті в строк до 30.04.2018 року.

Доказів усунення зазначених в приписі вимог відповідач не надав.

гідно наданих пояснень позивача у справі, встановлено, що по спливу часу, жодної відповіді від відповідача не надходило.

При цьому, з боку відповідача під час розгляду даної справи також не надано будь-яких пояснень чи заперечень зазначеним обставинам.

Суд звертає увагу на те, що Держгеонадрами України вжито усіх необхідних заходів для повідомлення відповідача щодо усунення ним вказаних порушень, однак, на момент подання адміністративного позову та розгляду справи до Держгеонадр від відповідача ніяких листів чи інформації про усунення порушень не надходило.

На підстав вище зазначеного суд доходить висновку, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, а відтак, наявні підстави для анулювання дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку №615.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувача - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

У зв`язку із зазначеним вище, суд зазначає, що надрокористувач наділений не правом, а обов`язком вчасно усунути виявлені порушення. Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, при тому, що Держгеонадра України надали значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.

Позивач вжив усіх можливих заходів, що сприяли усуненню відповідачем виявлених порушень.

Суд звертає увагу на приписи пункту 22 Порядку №615, яким передбачено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення; проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; наявності заборгованості з плати за користування надрами; порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; не виконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Крім того, положеннями ст. 26 Кодексу України про надра також передбачено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Верховним Судом у постанові від 03.05.2018 у справі №812/1074/17, у постанові від 18.10.2018 у справі №812/1735/17 вже висловлювалась правова позиція з приводу застосування положень частини першої статті 26 Кодексу України про надра.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем доведено наявність правових підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4673 від 09.07.2015 року, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не підлягають, оскільки згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77, 90, 139, 246, 255, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (вул.Антона Цедіка,16, м.Київ, 03057) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАРУНА ПЛЮС” (пров. Лиманський, 1, смт Сергіївка, м.Білгород-Дністровський, Одеська область, 67780) про зобов`язання припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4673 від 09.07.2015 року, наданий Товариству з обмеженою відповідальністю “ВАРУНА ПЛЮС” (код ЄДРПОУ 38058146), - задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4673 від 09.07.2015 року, наданий Товариству з обмеженою відповідальністю «ВАРУНА ПЛЮС» (Код ЄДРПОУ 38058146).

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко

.