Рішення № 95504430, 12.03.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2021
Номер справи
380/11642/20
Номер документу
95504430
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/11642/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 березня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу № 380/11642/20 за позовом ОСОБА_1 до Млинської сільської ради, старости сіл Млиниська та Смогів Бережанської Світлани Степанівни, Жидачівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Млинської сільської ради, сільського голови села Млиниська Жидачівського району Бережанської Світлани Степанівни та просить:

1. Визнати бездіяльність сільського голови села Млиниська Жидачівського району Бережанської Світлани Степанівни, яка полягає у не розгляді у встановлені строки звернення від 12.10.2020, неповідомленні про місце, час і дату розгляду для участі в розгляді заяви, ненадання за наслідками перевірки звернення відповідної відповіді тощо;

2. Зобов`язати сільського голову села Млиниська Жидачівського району Бережанську Світлану Степанівну розглянути звернення позивача від 12.10.2020;

3. Стягнути з відповідача судові витрати;

4. В порядку ст.249 КАС України постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, а також для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що 12.10.2020 вона звернулась до сільського голови з заявою щодо проведення перевірки відповідності демонтажу сусідом ОСОБА_3 огорожі ( межових знаків), що була встановлена між суміжними земельними ділянками, та захоплення останнім частини її земельної ділянки вимогам земельного законодавства, державних будівельних норм, стандартів та правил. Просила залучити її до проведення інспекційного відвідування та розгляду даного звернення. Протягом встановленого законом терміну відповідач не здійснив розгляд її звернення, чим порушив її права. Відповідач зобов`язана винести дане питання на засідання виконавчого комітету та вирішити питання утворення комісії для проведення розгляду її звернення.

Ухвалою суду від 14 грудня 2020 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 23 грудня 2020 відкрито спрощене позовну провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 02 лютого 2021 залучено до участі у справі співвідповідача- Жидачівську міську раду.

Ухвалою суду від 11 лютого 2021 замінено первісного відповідача сільського голову села Млиниська Жидачівського району Бережанську Світлану Степанівну та старосту сіл Млиниська та Смогів Бережанської Світлани Степанівни .

Відповідач Жидачівська міська рада надала суду відзив на позов, у якому зазначила, що відповідачем 23.10.2020 надано відповідь на її заяву. Крім того повідомлено, що на аналогічні звернення позивача неодноразово проводились комісійні виїзди на місце межового спору, проводились обміри суміжних земельних ділянок. Просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач подала відповідь на відзив, у якій зазначила, що жодної відповіді на свою заяву вона не отримала, відзив підписано особою без надання доказів наявності повноваження на представництво відповідача, відповідачем не надано доказів скерування її відповіді на її звернення. Просить позов задоволити.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Позивач 16.10.2020 скерувала на адресу сільського голови села Млиниська Жидачівського району Бережанської Світлани Степанівни заяву від 12.10.2020 щодо проведення перевірки відповідності господарської споруди вимогам земельного законодавства, державних будівельних норм, стандартів і правил, у якій просить:

1. Провести інспекційну комісійну перевірку ( з виїздом на місце) відповідності демонтажу ОСОБА_3 огорожі (межових знаків), що була встановлена між нашими суміжними земельними ділянками, та захоплення частини моєї земельної ділянки вимогам земельного законодавства, державних будівельних норм, стандартів та правил.

2. В порядку ст.18 Закону України «Про звернення громадян» залучити мене до проведення інспекційного відвідування та розгляду даного звернення.

3. За наслідками проведення перевірки відповідності дій ОСОБА_3 чинному законодавству скласти відповідний акт перевірки.

4. За наявності достатніх підстав скласти протокол про адміністративне правопорушення та постанову про накладення адміністративного стягнення для притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності.

5. Відновити мої порушенні права шляхом припису ОСОБА_3 щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері земельного законодавства, містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, допущених при демонтажі паркану.

6. Утворити комісію з питань визначення збитків, заподіяних мені протиправними діями ОСОБА_3 та самовільним захопленням останнім частини моєї земельної ділянки.

7. Про наслідки розгляду та прийняте рішення повідомити письмово у встановлений ст.20 Закону термін.

Позивач не отримавши відповіді на свою заяву звернулася до суду за захистом свої прав.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення визначає Закону України «Про звернення громадян» (далі Закон).

Відповідно до ст. 1 Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ст. 3 Закону заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Відповідно до ст. 4 Закону до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов`язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Згідно з ст.5 Закону звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

Згідно з ст.15 Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Відповідно до ст.19 Закону органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень;письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;

вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев`ятого частини першої цієї статті.

Згідно з ст.20 Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів. На обгрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.

Як встановлено судом, позивач звернулась із позовом 09.12.2020 року, у якому зазначила, що жодної відповіді на своє звернення не отримувала.

Відповідач надав суду копію відповіді №182 від 23.10.2020 року на заяву позивача, однак не надано доказів скерування такої позивачу.

Суд зазначає, що відповідач зобов`язаний письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення, що не доведено відповідачем. Крім того, відповідач зобов`язаний на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу, що також не виконано відповідачем всупереч законодавству.

Виходячи з вищенаведеного, суд задовольняє позовну вимогу щодо визнання протиправною бездіяльності сільського голови села Млиниська Жидачівського району Бережанської Світлани Степанівни, яка полягає у не розгляді у встановлені строки звернення від 12.10.2020, неповідомленні про місце, час і дату розгляду для участі в розгляді заяви, ненадання за наслідками перевірки звернення відповідної відповіді.

Так як, позовна вимога про зобов`язання відповідача розглянути звернення позивача від 12.10.2020 є похідною, тому вона підлягає до задоволення.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати у формі судового збору в розмірі 840,80 грн. слід стягнути на користь позивача.

Щодо питання про постановлення окремої ухвали суд зазначає наступне.

Відповідно ч.1 ст.249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Зміст ст.249 КАС України свідчить про те, що окрема ухвала є формою реагування суду на виявлені порушення вимог законодавства та інструментом для їх усунення шляхом повідомлення відповідних осіб, до компетенції та/або обов`язку яких відноситься усунення виявлених порушень.

Аналізуючи вказані приписи чинного процесуального законодавства щодо порядку та підстав винесення судом окремої ухвали, суд приходить до висновку, що винесення окремої ухвали є правом суду, а тому суд відмовляє у задоволенні даного клопотання.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 ( 81700 с.Смогів, Жидачівського р-ну, Львівської обл., РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Млинської сільської ради ( с.Млиниська, Жидачівського р-ну, Львівської обл.), старости сіл Млиниська та Смогів Бережанської Світлани Степанівни ( с.Млиниська, Жидачівського р-ну, Львівської обл.), Жидачівської міської ради ( 81772, м.Жидачів, Львівської області, вул. Шашкевича,2, код ЄДРПОУ 04056167) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - задоволити повністю.

Визнати бездіяльність сільського голови села Млиниська Жидачівського району Бережанської Світлани Степанівни, яка полягає у не розгляді у встановлені строки звернення від 12.10.2020, неповідомленні про місце, час і дату розгляду для участі в розгляді заяви, ненадання за наслідками перевірки звернення відповідної відповіді - протиправною.

Зобов`язати старосту сіл Млиниська та Смогів Бережанську Світлану Степанівну розглянути звернення ОСОБА_1 від 12.10.2020 відповідно до норм Закону України «Про звернення громадян».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Жидачівської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 840,80 ( вісімсот сорок грн.80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 12.03.2021 року.

Суддя Кухар Н.А.