
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
01 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4490/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Попової Н.І.
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: Осики М.І.
представника відповідача: Смирнова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом представника позивача Осики Максима Ігоровича в інтересах ОСОБА_1 до Луганської обласної прокуратури про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку, -
ВСТАНОВИВ:
19 листопада 2020 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов представника позивача Осики Максима Ігоровича в інтересах ОСОБА_1 до Луганської обласної прокуратури про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 19 жовтня 2020 року, наказом керівника Луганської обласної прокуратури - Прибіги М.С. №1722-к, ОСОБА_1 , звільнено з посади начальника відділу документального забезпечення прокуратури Луганської області на підставі пункту 1 частини 1, частини 4 статті 87, статті 91 Закону України "Про державну службу".
Пунктом 1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу" визначено, що скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.
Поряд із цим, відповідно до оскаржуваного наказу, підставою для звільнення стала реорганізація органу. В даному випадку, з огляду на те, що "Прокуратура Луганської області "не була ліквідована як юридична особа, а "Луганська обласна прокуратура" не є новоствореним, у відповідності до чинного законодавства органом, ані реорганізація, ані ліквідація прокуратури Луганської області, де ОСОБА_1 був працевлаштований не відбувалася, оскільки вона не припинила виконувати свої функції, передбачені Конституцією України та не було їх делеговано іншому органу. З таких, обставин вважає, наказ № 1722-к від 19.10.2020 протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
На підставі вищевикладеного позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ № 1722-к від 19.10.2020 про звільнення ОСОБА_1 з посади начальника відділу документального забезпечення прокуратури Луганської області та органів прокуратури;
- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника відділу документального забезпечення прокуратури Луганської області або на рівнозначній посаді зарахувавши час вимушеного прогулу у загальний строк служби в органах прокуратури України;
- стягнути з Луганської обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, за період з 19.10.2020 по день фактичного поновлення на посаді, виходячи із середньоденного розміру заробітку.
14 грудня 2020 року від Луганської обласної прокуратури надійшов відзив на позовну заяву (а.с.31-37).
У відзиві відповідач зазначив, що згідно ч. 8 ст. 91 Закону України "Про державну службу" повноваження керівника державної служби в органах прокуратури здійснює керівник відповідного органу прокуратури.
Законом від 19.09.2019 № 113-ІХ (далі - Закон № 113), який оприлюднено в газеті "Голос України" 24.09.2019 № 182 та в ряді інших видань, запроваджено реформування системи органів прокуратури. Пунктом 3 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" встановлено, що до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження тимчасово здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури та місцеві прокуратури.
До початку роботи обласної прокуратури штатний розпис прокуратури Луганської області передбачав функціонування відділу документального забезпечення у складі 14 працівників (штатних посад), у тому числі начальник відділу (1), заступник начальника відділу (1), головний спеціаліст (1), провідний спеціаліст (1), архіваріус (1), спеціалістів (6), діловодів (3).
Згідно наказу Генерального прокурора від 03.09.2020 №410 "Про окремі питання забезпечення початку роботи обласних прокуратур" передбачено механізм здійснення відповідної реорганізації регіональних прокуратур, зокрема прокуратури Луганської області в Луганську обласну прокуратуру, водночас юридичну особу "Прокуратура Луганської області" перейменовано у "Луганська обласна прокуратура" без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 №414 днем початку роботи Луганської обласної прокуратури визначено 11 вересня 2020 року.
Відповідно до п. 12 наказу Генерального прокурора від 08.09.2020 №46ш "Про затвердження структури та штатної численності апаратів обласних прокуратур" затверджено структуру та штатну чисельність апарату Луганської обласної прокуратури.
Зазначена структура та штатна чисельність Луганської обласної прокуратури у свою чергу передбачає створення на правах самостійного структурного підрозділу відділу документального забезпечення у складі 13 працівників (штатних посад), у тому числі начальник відділу (1), заступник начальника відділу (1), архіваріус (1), головних спеціалістів (7), діловодів (3). Таким чином, в результаті реорганізації прокуратури Луганської області в структурі і штатній чисельності установи відбулись організаційні і структурні зміни, в тому числі скорочення штатної чисельності, як органу в цілому, так і відділу документального забезпечення (залишилось 13 осіб замість 14).
У зв`язку з утворенням Луганської обласної прокуратури та зміною структури і штатного розпису були затверджені нові посадові інструкції для всіх посад державних службовців, в тому числі для посади начальника відділу документального забезпечення (додається), в яких визначено необхідний освітньо-кваліфікаційний рівень для кандидатів, які претендують на їх зайняття. Зокрема, з врахуванням особливостей роботи прокуратури, як державного органу (необхідність роботи з значною кількістю юридичних документів), встановлені нові вимоги щодо спеціальності та кваліфікації до кандидата на посаду керівника вищевказаного структурного підрозділу, які у свою чергу передбачають наявність вищої юридичної освіти за освітньокваліфікаційним рівнем магістра або спеціаліста та кваліфікації окремих працівників, що у свою чергу свідчить про наявність підстав для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення згідно п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу". Таким чином, у даному випадку наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 саме у зв`язку з реорганізацією, оскільки мали місце зміни чисельності та штату працівників, зміни у їх складі за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професіями.
З метою дотримання вимог законодавства (ч. 3 ст. 87 Закону України "Про державну службу") працівників, які обіймали посади державних службовців, у тому числі ОСОБА_1 , 11.09.2020 попереджено у письмовій формі про наступне звільнення, у зв`язку з реорганізацією органу.
З метою збереження працевлаштування ОСОБА_1 йому було запропоновано переведення на посади державної служби, що відповідають наявному у нього рівню кваліфікації, освіти (має вищу освіту за спеціальністю "Комп`ютерні системи та мережі" та кваліфікацію інженера з комп`ютерних систем), стажу роботи, та, у разі згоди на переведення, подати відповідну заяву на ім`я керівника обласної прокуратури. Разом з тим ОСОБА_1 відмовився особисто поставити свій підпис про ознайомлення з переліком запропонованих посад (додається), про що 19.10.2020 складено відповідний акт.
Відповідач вважає, що Луганською обласною прокуратурою права позивача не порушено, а тому просив у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Луганської обласної прокуратури про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення з публічної служби, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу відмовити у повному обсязі.
18 грудня 2020 року представником позивача подано відповідь на відзив (а.с.77-81), якою вважає доводи наведені у відзиві на позовну заяву відповідачем необгрунтованими.
28 грудня 2020 року відповідачем подано заперечення (а.с.85-88).
Ухвалою суду від 23 листопада 2020 року за позовною заявою відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження (а.с.11-12).
Ухвалою суду від 05 січня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні (а.с. 96).
Під час судового засідання позивач та його представник підтримали позовні вимоги у повному обсязі та надали пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позові та відповіді на відзив.
Під час судового засідання представник відповідача заперечував проти позовних вимог та надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у відзиву та запереченнях.
Заслухавши доводи позивач, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надавши оцінку доказам в межах вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов висновку необгрунтованості позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено та підтверджено належними доказами наступні обставини справи.
Наказом Офісу Генерального прокурора від 08 вересня 2020 року № 414 визначено день початку роботи обласних прокуратур - 11 вересня 2020 року.
11 вересня 2020 року попереджено позивача про наступне вивільнення (а.с. 110).
Наказом Луганської обласної прокуратури від 19 жовтня 2020 року № 1722 к ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу документального забезпечення прокуратури Луганської області з 21 жовтня 2020 року у зв`язку з реорганізацією (а.с.44).
Звільнення позивача відбулося на підставі п.1 ч.1, ч. 4 ст. 87, ст. 91 Закону України "Про державну службу".
Позивач не погодившись з підставами для звільнення, а саме відсутність реорганізації органу прокуратури, в якому проходив державну службу, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні норми права.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи прокуратури України та їх посадові особи зобов`язані діяти в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України "Про державну службу" (далі - Закон № 889, у редакції чинної на день виникнення спірних правовідносин).
Відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Частиною 3 статті 5 Закону № 889 дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Статтею 83 Закону № 889 визначені підстави припинення державної служби:
1) у разі втрати права на державну службу або його обмеження (стаття 84 цього Закону);
2) у разі закінчення строку призначення на посаду державної служби (стаття 85 цього Закону);
3) за ініціативою державного службовця або за угодою сторін (стаття 86 цього Закону);
4) 4) за ініціативою суб`єкта призначення (статті 87, 87-1 цього Закону);
5) у разі настання обставин, що склалися незалежно від волі сторін (стаття 88 цього Закону);
6) у разі незгоди державного службовця на проходження державної служби у зв`язку із зміною її істотних умов (стаття 43 цього Закону);
7) у разі досягнення державним службовцем 65-річного віку, якщо інше не передбачено законом;
8) у разі застосування заборони, передбаченої Законом України "Про очищення влади";
9) з підстав, передбачених контрактом про проходження державної служби (у разі укладення) (стаття 88-1 цього Закону).
Такий перелік підстав припинення державної служби є вичерпним.
Пунктом 1 частини 1 статті 87 Закону № 889 визначено, що підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.
Суб`єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів. Суб`єкт призначення або керівник державної служби може пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності). При цьому не застосовуються положення законодавства про працю щодо обов`язку суб`єкта призначення отримання згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на звільнення (ч. 3 ст. 87 Закону № 889).
Аналіз зазначеної норми доводить про скорочені терміни попередження державного службовця про наступне вивільнення, та пропонування державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності).
Державний службовець, якого звільнено на підставі пункту 1 частини першої цієї статті, у разі створення в державному органі, з якого його звільнено, нової посади чи появи вакантної посади, що відповідає кваліфікації державного службовця, протягом шести місяців з дня звільнення за рішенням суб`єкта призначення може бути призначений на рівнозначну або нижчу посаду державної служби, якщо він був призначений на посаду в цьому органі за результатами конкурсу.
Згідно ч. 8 ст. 91 Закону № 889 повноваження керівника державної служби в органах прокуратури здійснює керівник відповідного органу прокуратури.
Таким чином, саме керівник органу прокуратури має повноваження керівника державної служби, до посадових обов`язків якої належить здійснення повноважень з питань державної служби та організації роботи інших працівників у цьому органі (ст. 2 Закону № 889).
Законом від 19.09.2019 № 113 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" (далі - Закон № 113), в ряді інших видань, запроваджено реформування системи органів прокуратури.
Пунктом 3 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону № 113 встановлено, що до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження тимчасово здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури та місцеві прокуратури.
Так, до ст. 7 Закону України "Про прокуратуру" (далі - Закон № 1697), яка визначає систему прокуратури України, внесені зміни Законом № 113, після яких систему прокуратури України складає:
- Офіс Генерального прокурора;
- обласні прокуратури;
- окружні прокуратури;
- Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
До внесення змін замість обласних прокуратур здійснювали функції регіональні прокуратури.
Таким чином, на законодавчому рівні відбулася зміна у системі прокуратури.
Статтею 10 Закону № 1697 визначено, що у системі прокуратури України діють обласні прокуратури, до яких належать прокуратури областей, прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Київська міська прокуратура.
Утворення, перелік, територіальна юрисдикція, реорганізація та ліквідація обласних прокуратур, визначення їхньої компетенції, структури і штатного розпису здійснюються Генеральним прокурором (ч. 4 ст. 10 Закону № 1697).
Станом на 10 вересня 2020 року структура та штатна чисельність апарату прокуратури Луганської області затверджена наказами Генерального прокурора України від 08.10.2012 № 144ш, від 14.04.2016 № 51ш, зі змінами внесеними наказами Генерального прокурора від 04.05.2020 № 15ш, та загальна чисельність працівників складала - 198 (а.с.46-49).
Структура прокуратури Луганського області:
- прокурор області - 1;
- перший заступник прокурора області - 1;
- заступник прокурора області - 3;
- відділ організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснює слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Краматорську, що поширює свою діяльність на Луганську область - 11;
- відділ ювенальної юстиції - 4;
- відділ нагляду за додержанням законів при виконання судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру - 4;
- відділ нагляду за додержанням законів Службою безпеки та Державною прикордонною службою - 5;
- відділ організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів - 3;
- прокурор з міжнародно-правових доручень - 1;
- управління нагляду у кримінальному провадженні - 46;
- відділ приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації - 4;
- управління представництва інтересів держави в суді - 16;
- управління нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту - 27;
- управління підтримання обвинувачення в суді - 10;
- відділ роботи з кадрами - 6;
- відділ організаційного та правового забезпечення - 5;
- відділ ведення ЄРДР та інформаційно-аналітичної роботи - 5;
- відділ інформаційних технологій - 5;
- прес-секретар (на правах головного спеціаліста) - 1;
- відділ документального забезпечення - 14, у якому працював позивач на посаді начальника відділу (посада державної служби);
- відділ фінансування та бухгалтерського обліку - 6;
- режимно-таємна частина (на правах відділу) - 4;
- відділ матеріально-технічного забезпечення та соціально-побутових потреб - 16.
Наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 № 46ш затверджено структуру та штатну чисельність апарату Луганської обласної прокуратури (а.с. 111-115, 116-118), яка складається з:
- керівник (посада прокурора) - 1;
- перший заступник керівника (посада прокурора) - 1;
- заступник керівника (посада прокурора) - 2;
- управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю - 42;
- відділ нагляду за додержаннями законів органами СБУ та Державної прикордонної служби - 3;
- відділ нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби - 4;
- відділ процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідування - 10;
- управління нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Луганській області та в умовах збройного конфлікту - 23;
- управління представництва інтересів держави в суді - 10;
- відділ організації і забезпечення підтримання публічних обвинувачення в суді - 10;
- відділ забезпечення діяльності у сфері запобігання та протидії корупції - 3;
- відділ захисту інтересів дітей та протидії насильству - 7;
- відділ нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, інших заходів примусового характеру у місцях несвободи, а також апробації - 4;
- відділ кадрової роботи та державної служби - 7;
- відділ організаційного та правового забезпечення - 8;
- прокурор з міжнародно-правового співробітництва - 1;
- відділ ведення ЄРДР та інформаційно-аналітичної роботи - 5;
- відділ інформаційних технологій - 5;
- відділ організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів - 3;
- режимно-секретна частина (на правах відділу) - 4;
- відділ документального забезпечення - 13,
- відділ матеріально-технічного забезпечення та соціально-побутових потреб - 18;
- відділ фінансування та бухгалтерського обліку - 7;
- головний спеціаліст з питань інформаційної політики - 1.
Загальна штатна чисельність складає - 192.
З огляду на структуру та штатну чисельність прокуратури Луганської області, затвердженої наказами Генерального прокурора України від 08.10.2012 № 144ш, від 14.04.2016 № 51ш, зі змінами внесеними наказами Генерального прокурора від 04.05.2020 № 15ш, та структуру та штатну чисельність апарату Луганської обласної прокуратури, що відбулася зміна у структурі та штатній чисельності обласної прокуратури.
Суд зазначає, що статтю 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Аналіз зазначеної норми вказує, що процес реорганізації повинен стосуватися підприємства, установи, організації як юридичної особи в цілому, а не їх структурних підрозділів.
З огляду на те, що в силу Закону № 113 змінено загалом структуру органів прокуратури, та на наказ Генерального прокурора про початок роботи обласних прокуратур, затвердження структури та штатної чисельності апарату Луганської обласної прокуратури, суд дійшов висновку про реорганізацію обласної прокуратури як юридичної особи в цілому.
З огляду на зазначене, доводи позивача та його представника щодо відсутності реорганізації, є неприйнятними судом.
Суд зазначає, що позивачу у день звільнення 19.10.2020 запропоновано вакантні посади, наявні в Луганській обласній прокуратурі, однак позивач відмовився, про що складено акт від 19.10.2020 (а.с. 65-66).
Оскільки під час розгляду справи знайшло підтвердження проведення реорганізації обласної прокуратури та наявність дотримання вимог чинного законодавства під час звільнення позивача з займаної посади, суд дійшов висновку про правомірність наказу Луганської обласної прокуратури від 19.10.2020 № 1722к та відсутність підстав для його скасування, та як наслідок поновлення позивача на посаді.
Оскільки вимога про поновлення ОСОБА_1 на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними від вимоги про скасування наказу від 19.10.2020 № 1722к, щодо якого суд дійшов висновку про відсутність підстав для його скасування, такі вимоги також не підлягають задоволенню.
З огляду на зазначене, позов ОСОБА_1 є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню у повному обсязі.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується в силу вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Луганський окружний адміністративний суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову представника позивача Осики Максима Ігоровича в інтересах ОСОБА_1 до Луганської обласної прокуратури про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 11 березня 2021 року.
Суддя О.В. Ірметова