Рішення № 95504043, 15.03.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2021
Номер справи
320/3998/20
Номер документу
95504043
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2021 року № 320/3998/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЗП "НАФТОГАЗ-НАФТОПРОДУКТ" до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЗП "НАФТОГАЗ-НАФТОПРОДУКТ" з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби України від 11 листопада 2019 року за № 0205435005, від 02.12.2019 року за № 0221995005.

Позивач вважає, що відповідач протиправно використав документи, які не належать Позивачу. Разом з цим, в оскаржуваних рішеннях, в порушення приписів розділу VII Інструкції 449, нарахував пеню з розрахунку 10 відсотків, а не 0,1% відповідно до приписів Інструкції та прийняв не одне рішення про стягнення штрафів незалежно від періодів, кількості випадків сплати за вказані періоди, а декілька, зокрема рішення ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ від 11 листопада 2019 року за № 0205435005 та від 02.12.2019 року за № 0221995005.

Ухвалою суду від 18.05.2020 в даній адміністративній справі відкрито загальне позовне провадження.

Заперечуючи проти позову в письмовому відзиві, відповідач просив суд відмовити у його задоволенні та зазначив, що станом на 01.06.2020 року по ТОВ ВНП «Нафтогаз - Нафтопродукт» код за (ЄДРПОУ 37036163) в ІКП по єдиному соціальному внеску рахується заборгованість в сумі 82803,59 грн., з них 69190,07 грн. недоїмка та 13613,52 грн. пеня.

Таким чином, ГУ ДПС у Київській області мала всі законодавчо визначені повноваження та підстави для винесення відносно позивача рішень від 11.11.2019 №0205435005 та від 02.12.2019 №0221995005 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску, а тому підстави для їх скасування у судовому порядку відсутні.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Спірні відносини регулюються Законом України №2464-VI від 08.07.2010 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями, далі - Закон №2464).

Відповідно з п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з п.6 ч.1 ст.1 Закону № 2464, недоїмка, - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Виходячи з приписів ч.1 ст.4 Закону №2464, платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.6 Закону №2464, Платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність та сплачувати до органу доході платника єдиного внеску у строки, порядку та за органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Приписами п.1 ч.1 ст.7 Закону №2464 встановлено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами .

Згідно з абз.1 ч.8 ст.9 Закону №2464, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше наступного місяця, крім гірничих підприємств, які з нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа місяця.

Положеннями ч.10 ст.9 Закону №2464 встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається:

- у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

- у разі сплати єдиного внеску готівкою - день: прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Згідно з ч.12 ст.9 Закону №2464, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.13 Закону №2464, органи доходів і зборів мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Також, згідно з п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи виконують такі функції: і

- здійснюють адміністрування податків, зборів платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків;

- контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів;

- забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням;

- забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів.

Адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове страхування розпочато органами фіскальної служби з прийняттям Закону України від 04.07.2013 року №406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи».

Відповідно до наявної інформації АІС "Податковий блок» в ІКП по платежу 71010000 по ТОВ ВНП «Нафтогаз - Нафтопродукт» код за (ЄДРПОУ 37036163) станом на 01.10.2019 р. рахувалася заборгованість в сумі 263863,79 грн., з них недоїмка 153051,91 грн. та пеня 11084,85 грн.

20.10.2019 року платником самостійно задекларовано єдиного соціального внеску по звіту №9244948759 від 21.10.2019 р. на суму 10832,38 грн., фактично сплачено у жовтні 2019 року 26834,68 грн.

Заборгованість станом на 01.11.2019 року складала 247831,79 грн., з них недоїмка на суму 137019,94 грн. та пеня 110811,85 грн.

20.11.2019 року платником самостійно задекларовано єдиного соціального внеску на суму 22044,00 грн., фактично сплачено у листопаді 2019 року 22799,36 грн.

Заборгованість станом на 01.12.2019 року склала 247076,43грн., з них недоїмка на суму 136264,58 грн. та пеня 110811,85 грн.

Платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини другої статті 6 Закону №2464).

Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Єдиний внесок сплачується платником безготівкових коштів з його банківського рахунка (частини 5 та 7 статті 9 Закону №2464).

В результаті сплати єдиного внеску на невідповідний рахунок, виникає недоїмка.

Відповідно до частини 3 статті 25 Закону №2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосування штрафів.

Відповідно до п.2 ч. 11 ст.25 Закону №2464, при сплаті поточних платежів ТОВ ВНП «Нафтогаз - Нафтопродукт» код за (ЄДРПОУ 37036163) щомісячно нараховувався штраф у розмірі 20 % своєчасно несплачених сум також одночасно на суму недоїмки нараховувалася пеня з розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожен день прострочення платежу (ч.10 ст.25 Закону №2464).

Враховуючи вимоги чинного законодавства, платнику ТОВ ВНП «Нафтогаз - Нафтопродукт» код за (ЄДРПОУ 37036163) було застосовано штраф та пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 38744,02 грн., з них 6875,27 грн. штраф та 31868,75 грн. пеня (рішення від 11.11.2019 №0205435005), та на суму 16670,99 грн., них 3057,47 грн. штраф та 13613,52 грн. пеня (рішення від 02.12.2019 №0221995005), які були оскаржені в адміністративному порядку до ДФС України.

08.01.2020 р. та 12.02.20520 р. ДПС України винесло Рішення про результати розгляду скарги ТОВ ВНП «Нафтогаз - Нафтопродукт» код за (ЄДРПОУ 37036163) №727/6/99-00- 08-06-01 та №5410/6/99-00-08-06-01-06, згідно яких рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) від 11.11.2019 №0205435005 та рішення від 02.12.2019 №0221995005 винесені згідно вимог чинного законодавства та скарги ТОВ ВНП «Нафтогаз -Нафтопродукт» код за (ЄДРПОУ 37036163) залишені без задоволення

Виходячи з вищевикладеного, позивачу винесено рішення від 11.11.2019 №0205435005 та від 02.12.2019 №0221995005 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску, згідно вимог чинного законодавства.

Станом на 01.06.2020 року по ТОВ ВНП «Нафтогаз - Нафтопродукт» код за (ЄДРПОУ 37036163) в ІКП по єдиному соціальному внеску рахується заборгованість в сумі 82803,59 грн., з них 69190,07 грн. недоїмка та 13613,52 грн. пеня.

Відповідно до п.10 ст. 25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а відповідно до п. 2 ч.11 цієї ж статті - за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Таким чином, ГУ ДПС у Київській області мала всі законодавчо визначені повноваження та підстави для винесення відносно позивача рішень від 11.11.2019 №0205435005 та від 02.12.2019 №0221995005 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску. Всі дії відповідача здійснені в межах чинного і законодавства, у порядку та у спосіб, ним передбачений.

Відповідно до частин першої-другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, оцінивши у сукупності докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.