Рішення № 95503842, 15.03.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2021
Номер справи
300/3334/20
Номер документу
95503842
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" березня 2021 р. справа № 300/3334/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Дутчак Тарас Гнатович, до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування протокольного рішення комісії від 15.07.2020 за №6, висновку щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію", а також наказу від 28.07.2020 за №245 о/с "По особовому складу", та зобов`язання призначити і виплатити одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію" на підставі заяви від 17.06.2020 і доданих до неї документів, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Дутчак Тарас Гнатович (надалі по тексту також - представник позивача), звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, Головне управління Нацполіції в області) про визнання протиправними та скасування протокольного рішення комісії від 15.07.2020 за №6, висновку щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію", а також наказу від 28.07.2020 за №245 о/с "По особовому складу", та зобов`язання призначити і виплатити одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію" на підставі заяви від 17.06.2020 і доданих до неї документів.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 період з 1995 року проходив службу на різних посадах в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 в Національній поліції України. В період проходження служби на посаді заступника начальника відділу поліції Коломийського відділу поліції Головного управління Національній поліції в Івано-Франківській області, 22.01.2016 при виконанні службових обов`язків, позивачем отримано травму, яка пов`язана із виконанням службових обов`язків. Така обставина засвідчується актом розслідування нещасного випадку від 09.03.2016 форми Н-5*, Висновком за результатами проведення службового розслідування від 09.03.2016 та актом про нещасний випадок від 09.03.2016 за №18 форми Н-1*. Військово-лікарською комісією Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" (надалі по тексту також - ДУ "ТМО МВС України по Івано-Франківській області") 20.09.2019 здійснено медичний огляд ОСОБА_1 , за результатами якого складно свідоцтво про хворобу від 20.09.2019 за №285, із змісту якого слідує, що травма колінного суглоба, яка трапилась 22.01.2016 із позивачем, пов`язана саме з проходженням служби в поліції та з виконанням ним службових обов`язків, у зв`язку із чим останнього визнано непридатним до служби в поліції. Наказом Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 23.09.2019 за №291 о/с, ОСОБА_1 з 30.09.2019 звільнено зі служби в поліції за підпунктом 2 пункту 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу), у званні підполковника поліції, начальника сектору правового забезпечення Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області. Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 17.06.2020 серії 12 ААБ за №842882 отриману у 2016 році травму пов`язано з виконанням службових обов`язків та з 06.03.2020 позивачу встановлено третю групу інвалідності. З урахуванням вказаного, ОСОБА_1 17.06.2020 звернувся до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі чи втрати працездатності та просив виплатити вказану допомогу, у зв`язку з отриманням останнім травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків. Проте 28.08.2020 ОСОБА_1 зараховано одноразову грошову допомогу в сумі 146 404,30 гривень, що на переконання позивача суттєво відрізняється від розмірів визначених у підпункті "в" пункту 3 частини 1 статті 99 Закону України "Про національну поліцію". Як з`ясовано позивачем, відповідачем прийнято рішення згідно протоколу комісії Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області №6 від 15.07.2020 про надання одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію", яка передбачає виплату такої допомоги поліцейському, внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним служби в поліції. Цього ж дня, 15.07.2020, відповідачем складено висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги на підставі саме пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію" та видано відповідний наказ "По особовому складу" від 28.07.2020 за №245 о/с про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у відповідності до протокольного рішення від 15.07.2020 за №6. Позивач вважає протиправне призначення відповідачем виплату йому одноразової грошової допомоги на підставі вказаної правової норми та стверджує, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, йому повинна бути призначена Головним управлінням Нацполіції в області на підставі пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію", оскільки травма отримана позивачем саме під час виконання службових обов`язків і пов`язана із виконанням повноважень та основних завдань поліції. З наведених підстав просив задовольнити позовні вимоги, визнати протиправними та скасувати протокольне рішення комісії від 15.07.2020 за №6, висновок щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію", а також наказ від 28.07.2020 за №245 о/с "По особовому складу", та зобов`язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області призначити і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію" на підставі заяви від 17.06.2020 і доданих до неї документів.

За наслідками виконання позивачем ухвали про залишення позовної заяви без руху від 23.11.2020 (а.с.54-58), Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 30.11.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін за наявними матеріалами (а.с.64-65).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов в суд 16.12.2020 з відповідними письмовими доказами (а.с.74-81, 82-110). У відзиві представник Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області зазначив про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 з огляду на наступні обставини. Як зазначив відповідач, Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області із дотриманням Закону України "Про національну поліцію" і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги, у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, правильно та законно визначено підпункт 4 пункту 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" із визначенням суми допомоги до виплати позивачу в розмірі 147 140,00 гривень. За доводами відповідача, 22.01.2016 у спортивному залі ФОСК "Прикарпаття", що знаходиться в м. Коломия, після проведення спеціальних вправ відпрацювання прийомів рукопашного бою, із особовим складом було проведено заняття з ігрових видів спорту, а саме гру у міні-футбол. Під час гри у боротьбі за м`яч із гравцями протилежної команди, ОСОБА_1 наносивши удар правою ногою по м`ячу спотикнувся до підлоги і внаслідок боротьби та поштовху суперника впав на дерев`яну підлогу, підвернувши при падінні праве коліно. Саме зазначена подія призвела до втрати працездатності позивача, однак така не пов`язана із виконанням позивачем основних завдань та повноважень поліції, які чітко визначені статтями 2 і 23 Закону України "Про Національну поліцію" та не містять положень, якими проведення навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час, участі у спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах віднесено до повноважень чи завдань поліції. Відтак, отримана позивачем травма виникла внаслідок нещасного випадку, непов`язаного із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що є основою кваліфікації для визначення розміру одноразової грошової допомоги згідно підпункту 3 пункту 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію". В сукупності вказаного просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник позивача, в свою чергу, 28.12.2020 подав в суд, через канцелярію, відповідь на відзив, а позивач надав пояснення на виконання вимог ухвали суду від 30.11.2020 із долученням відповідних доказів, в яких зазначили додаткові обґрунтування щодо позовних вимог (а.с.113-121, 122-125, 126-162). За доводами позивача та його представника, на час отримання ОСОБА_1 травми (22.01.2016) діяло "Положення з організації професійної підготовки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України", затверджене наказом МВС України від 13.04.2012 за №318 (надалі по тексту також - Положення №318), яке втратило чинність на підставі наказу МВС України за №50 від 26.01.2016. Із приписів пункту 1.4. Положення №318 вбачається, що основними завданнями професійної підготовки є, поряд з іншими, підготовка кваліфікованих фахівців правоохоронної діяльності, здатних на належному рівні забезпечувати охорону громадського порядку, проводити заходи по боротьбі зі злочинністю та захисту законних прав, свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією України; навчання працівників ОВС прийомам та способам забезпечення професійної та особистої безпеки при виконанні службових обов`язків, у тому числі в екстремальних умовах. Водночас пунктом 6.2. Положення №318 встановлено, що до системи службової підготовки входять: школа підвищення оперативної майстерності; функціональна підготовка; тактико-спеціальна підготовка; психологічна підготовка; вогнева підготовка; фізична підготовка; загальногірофільна підготовка. Згідно пункту 6.3. відповідного Положення закріплено час організації та проведення службової підготовки, зокрема, що службова підготовка в органах та підрозділах внутрішніх справ організовується та проводиться в робочий час щотижня керівниками департаментів, головних управлінь, самостійних управлінь та відділів апарату МВС України, ГУМВС, УМВС та ВНЗ МВС України, начальниками міських, районних, лінійних органів і підрозділів внутрішніх справ. Позивач перебуваючи на посаді заступника начальника відділу поліції Коломийського ВП ГУ НП в Івано-Франківській області отримав травму в наслідок події, яка мала місце 22.01.2016, і саме тоді, коли у відповідності до наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 26.11.2015 №12 "Про організацію службової підготовки у структурних та підпорядкованих підрозділах ГУ НП в 2015-2016 навчальному році" проводились заняття по фізичній підготовці. Вказані заняття проводились у ФОСК "Прикарпаття" на підставі укладеного договору між останнім та Коломийським MB УМВС від 01.09.2015 за №1, про надання приміщення спортивного комплексу для проведення занять в системі службової підготовки в спортивному комплексі "Прикарпаття", що в місті Коломия. Дані обставини підтверджуються Актом про нещасний випадок (в тому числі поранення) від 09.03.2016 за №18 форми Н-1*, Актом розслідування нещасного випадку, що стався 22.01.2016 о 17:30 від 09.03.2016 за формою Н-5* та Висновком службового розслідування нещасного випадку. У зв`язку із чим, на підставі доручення Коломийського ВП ГУ НП в Івано-Франківській області за №4 від 29.01.2016 проведено відповідне службове розслідування. Відповідно до абзаців 12 пункту 3.9. Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України №1343 від 27.12.2002, Комісія з розслідування визнає, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків", якщо він трапився в період проходження служби, серед іншого, під час: проведення навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах. Згідно аргументів позивача, вище наведеними документами, а також рішенням військово-лікарської комісії, встановлено причинний зв`язок травми отриманої під час виконання службових обов`язків, пов`язаних з виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліцій, що є належним документом про причини та обставини поранення, травми, контузії та захворювання. Враховуючи вказане доводи відповідача є безпідставними.

Відповідач 12.01.2021 подав суду, через канцелярію, заперечення на відповідь на відзив (а.с.163-166), в якому вказав, що проведення занять в системі службової підготовки спрямоване на набуття працівниками необхідних знань, умінь та навичок для успішного виконання своїх посадових обов`язків, їх вдосконаленням та підвищення професійної майстерності, а також для забезпечення належного стану фізичного здоров`я працівників та рівня їх фізичної підготовки, однак не є безпосереднім виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції. Позивач отримав травму саме під час занять з фізичної підготовки. Відтак, згідно матеріалів висновку службового розслідування нещасного випадку, затвердженого 09.03.2016 нещасний випадок (травма) з ОСОБА_1 трапилася під час проведення навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях. І хоча травма, яка мала місце в період проходження служби під час проведення навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах і визнана як "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків" і призвела до втрати працездатності позивача, однак не є такою, яка отримана при виконанні ним основних завдань та повноважень поліції, які чітко визначені статтями 2 та 23 "Про Національну поліцію". Таким чином, Головне управління Нацполіції в області немає правових підстав для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги на підставі пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Ухвалою від 19.02.2021 Івано-Франківським окружним адміністративним судом повторно витребувано у Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області відповідні докази, необхідні для повного та всебічного з`ясування обставин справи (а.с.168-171).

На виконання вимог ухвали суду від 19.02.2021, відповідачем подано суду витребувані докази, які вважав за можливим подати (а.с.180-187).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_1 з 1995 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 30.09.2019 - у Головному управлінні Національної поліції в Івано-Франківській області, що засвідчується поясненнями позивача, зазначеними в адміністративному позові, та не заперечується відповідачем (а.с.2).

Згідно витягу із наказу від 23.09.2019 за №291 о/с "По особовому складу" підполковника поліції ОСОБА_1 (0103780), начальника сектору правового забезпечення Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, звільнено зі служби в поліції з 03.09.2019 відповідно до підпункту 2 (через хворобу) пункту 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с.39).

17.06.2020, позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, в якій просив провести виплату вказаної допомоги, у зв`язку з отриманням останнім травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків (встановлено третю групу інвалідності), і на підтвердження чого долучив відповідні документи (а.с.45).

Як з`ясовано судом ОСОБА_1 з 06.03.2020 встановлено третю групу інвалідності, у зв`язку із травмою, пов`язаною з виконанням службових обов`язків (ступінь втрати професійної працездатності 30%), що засвідчується випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією і довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 17.06.2020 серії 12 ААБ за №842882, а також довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 17.06.2020 серії АГ №0011981, копії яких містяться в матеріалах справи (а.с.40-41, 42-43, 44).

Так, в матеріалах справи наявна копія висновку від 09.03.2016, затвердженого начальником Коломийського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, складеного за результатами проведення службового розслідування нещасного випадку, що стався 22.01.2016 із заступником начальника відділу поліції Коломийського ВП ГУНП підполковником поліції ОСОБА_1 , на заняттях в системі службової підготовки під час проведення заняття по фізичній підготовці (а.с.92-94).

Відповідно до вказаного висновку службового розслідування нещасний випадок (травма коліна), який мав місце із заступником начальника відділу поліції Коломийського ВП ГУНП підполковником поліції ОСОБА_1 , вважати таким, як "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків" (проведення навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час, участі у спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах) (а.с.92-94).

Окрім іншого, в матеріалах справи міститься копія акту про нещасний випадок (у тому числі поранення) за №1 форми Н-1*, затвердженого начальником Коломийського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області 09.03.2016, згідно висновку якого нещасний випадок, який трапився з ОСОБА_1 22.01.2016. є таким, що стався в період проходження служби при виконанні службових обов`язків (а.с.95-97).

Відповідно до висновку, зазначеного в акті розслідування нещасного випадку, що мав місце 22.01.2016 о 17:30 форми Н-5* від 09.03.2016, нещасний випадок, який трапився із заступником начальника відділу поліції Коломийського ВП ГУНП підполковником поліції ОСОБА_1 , вважати таким, як нещасний випадок стався в період проходження служби при виконанні службових обов`язків (а.с.98-100).

Згідно довідки провідного спеціаліста з державного нагляду за охороною праці ВКБ ПБ та ДНОП УЛМТЗ Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області від 17.06.2020 за №385/108/31/04/2020, висновок комісії з розслідування про те, що нещасний випадок, який стався 22.01.2016 о 17:30 год. з ОСОБА_1 в період проходження служби при виконанні службових обов`язків, відповідає обставинам події (а.с.104).

Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області розглянуло заяву позивача про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі чи втрати працездатності від 17.06.2020 та підтвердила законність виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги на підставі підпункту 4 пункту 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", що засвідчується Протоколом засідання комісії Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області з розгляду питань, пов`язаних з виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського від 15.07.2020 за №6 та висновком про призначення одноразової грошової допомоги від 15.07.2020 (а.с.83-85, 88).

Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 28.07.2020 за №245 о/с на підставі вищезазначеного рішення комісії призначено виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу (а.с.105).

Позивач, вважаючи протиправним прийняття відповідачем рішення згідно протоколу комісії Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області №6 від 15.07.2020 про надання одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію", яка передбачає виплату такої допомоги поліцейському, внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, висновку щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію", а також наказу від 28.07.2020 за №245 о/с "По особовому складу", звернувся до суду за захистом своїх порушених прав при звільненні зі служби в поліції, ставлячи вимогу про зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити таку допомогу на підставі пункту 3 частини 1 статті 97 коментованого Закону, оскільки нещасний випадок із позивачем стався саме під час виконання службових обов`язків і пов`язаний із виконанням повноважень та основних завдань міліції.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" за №580-VIII від 02.07.2015 (надалі по тексту також - Закон №580-VIII).

Так, відповідно до частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (надалі по тексту також - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

- визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті (пункт 3 частини 1 статті 97 Закону №580-VIII);

- визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті (пункт 4 частини 1 статті 97 Закону №580-VIII).

Згідно частини 2 статті 97 Закону №580-VIII порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

За змістом частини 1 статті 99 Закону №580-VIII розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату:

- визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності III групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

- визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97-101 Закону №580-VIII, прийнято Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 за №4 (надалі по тексту також - Порядок №4).

Пунктом 4 Розділу І Порядку №4 передбачено випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського.

За змістом підпункту 2 пункту 4 Розділу 1 Порядку №4 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті), інвалідності, чи втрати працездатності поліцейського під час виконання службових обов`язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов`язаний із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

В той же час, згідно підпункту 4 пункту 4 Розділу 1 Порядку №4 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті), інвалідності, чи втрати працездатності поліцейського пов`язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.

Виходячи з аналізу наведених правових норм Закону України "Про Національну поліцію" та Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 за №4, слід відмітити, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського призначається особам, які мають на це право в залежності від різних випадків, за яких особа втратила працездатність чи встановлено інвалідність, і розмір вказаної соціальної виплати залежить саме від таких обставин.

При цьому, суд зазначає, що положення пункту 3 частини 1 статті 97 Закону №580-VIII застосовується виключно за обов`язкової одночасної наявності, що найменше, трьох умов (причина інвалідності, час настання інвалідності та причина звільнення):

- інвалідність повинна наступити внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції;

- інвалідність повинна наступити не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення особи з поліції;

- причиною звільнення такої особи з поліції повинна бути зумовлена пораненням (контузії, травми або каліцтва), отриманим під час виконання нею службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції.

Такий правовий висновок сформований Верховним Судом у постановах, зокрема, від 14 листопада 2018 року у справі №823/1225/18 (№К/9901/60978/18), від 20 лютого 2019 року у справі №812/484/18 (№К/9901/64744/18), від 19 вересня 2018 року у справі №373/1188/16-а (№К/9901/23186/18), від 20 вересня 2018 року у справі №296/9456/16-а (№К/9901/34440/18) і від 14 листопада 2018 року у справі №822/2525/17 (№К/9901/3698/17).

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Згідно із підпунктом 2 пункту 1 Розділу ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.

Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України "Про Національну поліцію", особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону (пункт 2 Розділу ІІ Порядку №4).

Суд вказує на те, що у розгляді даної справи відсутній спір з приводу правових причини звільнення ОСОБА_1 зі служби, а також періоду встановлення позивачу інвалідності, що є одними з обов`язкових умов для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Разом з тим, відповідач при призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, а також обґрунтовуючи заперечення щодо позову, дійшов висновку, що останній має право на отримання даної соціальної виплати відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію" та у розмірі, визначеному у пункту 4 частини 1 статті 99 коментованого Закону - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

З приводу таких доводів відповідача та встановлених обставин суд відзначає слідуюче.

Відповідач в обґрунтування своєї правової позиції щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 частини 1 статті 99 коментованого Закону України "Про національну поліцію" вказує на те, що нещасний випадок, який стався із позивачем 22.01.2016 та призвів до втрати працездатності останнього не пов`язаний із виконанням позивачем основних завдань та повноважень поліції, визначених статтями 2 і 23 Закону України "Про Національну поліцію", оскільки проведення занять в системі службової підготовки спрямоване зокрема для забезпечення належного стану фізичного здоров`я працівників та рівня їх фізичної підготовки, однак не є безпосереднім виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції. А відтак, отримана позивачем травма виникла внаслідок нещасного випадку, який не пов`язаний із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, що є основою кваліфікації для визначення розміру одноразової грошової допомоги згідно підпункту 3 пункту 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Так, відповідно до пункту 4 розділу І Порядку №4, поліцейський вважається таким, що виконує службові обов`язки, якщо він забезпечує виконання основних завдань та повноважень, визначених Законом України "Про Національну поліцію", у тому числі під час участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Основні завдання та повноваження поліції визначено статями 2 та 23 Закону України "Про Національну поліцію" у редакції, чинній на момент отримання позивачем травми.

Так, завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Поліція відповідно до покладених на неї завдань:

1) здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень;

2) виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення;

3) вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення;

4) вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;

5) здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події;

6) здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності;

7) розшукує осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від виконання кримінального покарання, пропали безвісти, та інших осіб у випадках, визначених законом;

8) у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання;

9) доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення;

10) вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах, інших публічних місцях;

11) регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі;

12) здійснює супроводження транспортних засобів у випадках, визначених законом;

13) видає відповідно до закону дозволи на рух окремих категорій транспортних засобів; у випадках, визначених законом, видає та погоджує дозвільні документи у сфері безпеки дорожнього руху;

14) вживає всіх можливих заходів для надання невідкладної, зокрема домедичної і медичної, допомоги особам, які постраждали внаслідок кримінальних чи адміністративних правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в ситуації, небезпечній для їхнього життя чи здоров`я;

15) вживає заходів для визначення осіб, які не здатні через стан здоров`я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе; встановлює особу за невпізнаним трупом;

16) забезпечує безпеку взятих під захист осіб на підставах та в порядку, визначених законом;

17) у межах своєї компетенції, визначеної законом, здійснює контроль за дотриманням вимог законів та інших нормативно-правових актів щодо опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, вживає заходів щодо запобігання дитячій бездоглядності, правопорушенням серед дітей, а також соціального патронажу щодо дітей, які відбували покарання у виді позбавлення волі;

18) вживає заходів для запобігання та припинення насильства в сім`ї;

19) здійснює охорону об`єктів права державної власності у випадках та порядку, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також бере участь у здійсненні державної охорони;

20) здійснює на договірних засадах охорону фізичних осіб та об`єктів права приватної і комунальної власності;

21) здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ;

22) здійснює у визначеному законом порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин;

23) здійснює контроль у межах своєї компетенції, визначеної законом, за дотриманням вимог режиму радіаційної безпеки у спеціально визначеній зоні радіоактивного забруднення;

24) сприяє забезпеченню відповідно до закону правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх оголошення на всій території України або в окремій місцевості;

25) виконує в межах компетенції запити органів правопорядку (правоохоронних органів) інших держав або міжнародних організацій поліції відповідно до закону та міжнародних договорів України.

Зі змісту наведених правових положень вбачається, що єдиною підставою для виплати особі одноразової грошової допомоги на підставі пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" є встановлення факту отримання особою травми, що призвела до інвалідності саме під час виконання нею службових обов`язків, пов`язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, конкретний та вичерпний перелік яких встановлено статями 2 та 23 Закону України "Про Національну поліцію".

Як слідує з матеріалів справи, зокрема, із акту про нещасний випадок (в тому числі поранення) від 09.03.2016 за №18, форми Н-1*, Акту розслідування нещасного випадку, що стався 22.01.2016 о 17:30 від 09.03.2016 за формою Н-5* та Висновку службового розслідування нещасного випадку: "…22.01.2016 на заняттях по фізичній підготовці був присутній заступник начальника відділу поліції підполковник поліції ОСОБА_1 .. Після проведення спеціальних вправ відпрацювання прийомів рукопашного бою, особовим складом було проведено заняття з ігрових видів спорту, а саме гру у міні-футбол. Перебуваючи на ігровому майданчику в якості гравця, ОСОБА_1 отримав м`яча від колег по команді в боротьбі за м`яч з футболістами команди суперника наносив удар правою ногою по м`ячу спотикнувся правою ногою до підлоги. Внаслідок боротьби та поштовху суперника впав на дерев`яну підлогу, підвернувши при падінні праве коліно…" (а.с.92-94, 95-97, 98-100).

Додатково, вказані докази підтверджують ту обставину, що нещасний випадок, який стався 22.01.2016 із позивачем саме в період коли у відповідності до наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 26.11.2015 за №15 "Про організацію службової підготовки у структурних та підпорядкованих підрозділах ГУ НП в 2015-2016 навчальному році" проводились заняття по фізкультурі.

Такі заняття, як слідує із змісту коментованих Актів і Висновку, проводились у ФОСК "Прикарпаття" на підставі договору №1 від 01.09.2015, укладеного між ФОСК "Прикарпаття" та Коломийським МВ УМВС, про надання приміщення спортивного комплексу для проведення занять в системі службової підготовки в спортивному комплексі "Прикарпаття", що в місті Коломия.

Коментований договір та інші матеріали, використані посадовими особами Коломийського МВ УМВС України в Івано-Франківській області при складанні акта розслідування нещасного випадку від 09.03.2016 форми Н-5*, Висновку за результатами проведення службового розслідування від 09.03.2016 та акту про нещасний випадок від 09.03.2016 за №18 форми Н-1*, двічі витребовувалися судом у відповідача ухвалами від 30.11.2020 і від 19.02.2021, втім не були надані останнім з посиланням на обставину припинення діяльності Коломийським МВ УМВС України в Івано-Франківській області.

Водночас згідно пояснень відповідача від 15.02.2021, надати інші витребувані матеріали щодо організації службової підготовки в Коломийському відділі поліції у 2015-2016 навчальному році не представляється можливим у зв`язку із їх знищенням в 2019 році згідно встановленого прядку (а.с.112, 180).

В контексті вказаного суд критично розцінює коментовану процесуальну поведінку представника відповідача О. Микитин, посада якої за назвою повністю відповідає посаді, із якої 23.09.2019 був звільнений позивач ( ОСОБА_1 ) - начальник сектору правового забезпечення Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області.

Неможливість подання відповідних матеріалів, в тому числі усіх матеріалів, які були використанні при проведенні службового розслідування за обставиною, що мало місце 22.01.2016, представником відповідача обґрунтовується листом за підписом начальника Коломийського відділення поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області за №23370/108/56-2020 від 16.12.2020 (а.с.112).

Втім даний лист не містить жодної інформації та посилання на відповідні відомчі нормативно-правові акти МВС України, згідно яких мало місце знищення конкретних документів за відповідною номенклатурою у зв`язку із завершенням термінів їх зберігання.

Як слідує із положень підпункту 3.1.2 пункту 3.1. Інструкції з діловодства в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 23.08.2012 за №747 (надалі по тексту також - Інструкція №747) визначають строки зберігання справ і документів за їх змістом і видом та поділяються на постійне і тривале (понад 10 років) зберігання, а також тимчасове (до 10 років включно) зберігання.

При цьому, підпункт 3.4.1. пункту 3.4 і пункт 3.5 визначають порядок відбору справ загального провадження для передачі на зберігання до архівного підрозділу, установлення для справ, що мають термін зберігання з позначкою "ЕК", визначеного терміну, а також відбір справ для знищення, Примірне положення про які та організація роботи яких затверджені наказом МВС України від 25.05.2006 за №530.

Знищення документів і справ здійснюється відповідно до рішення експертної комісії за актом форми 6, 7 (додатки 21, 22 Інструкції №747). Знищення документів до затвердження акта забороняється.

В органах та підрозділах внутрішніх справ складаються номенклатури справ структурних підрозділів і зведена номенклатура справ органу або підрозділу відповідно до вимог Інструкції з організації архівної роботи в органах внутрішніх справ, внутрішніх військах, навчальних закладах, науково-дослідних установах та організаціях системи МВС України, затвердженої наказом МВС України від 25.05.2006 за №530 та погодженої з Державним комітетом архівів України.

Переліком документів, що утворюються в процесі діяльності органів внутрішніх справ, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій системи МВС України, із зазначенням строків зберігання документів, та Переліком документів, що утворюються в процесі діяльності внутрішніх військ МВС України, із зазначенням строків зберігання документів, затверджені наказом МВС України від 04.06.2002 за №519

Суд констатує, що ні Коломийського відділення поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області, ні представник Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області (відповідача), у своїх листах і поясненнях не послалися на жодні норми Інструкції №747, Інструкції №530 і Переліку №519, згідно яких суд міг би перевірити правомірність віднесення відповідної документації до визначеного терміну зберігання, не передачі до архіву та передачі таких документів на знищення тощо.

Більше того, відповідач не представив відповідний акт знищення матеріалів, використаних при складанні акта розслідування нещасного випадку від 09.03.2016 форми Н-5*, Висновку за результатами проведення службового розслідування від 09.03.2016 та акту про нещасний випадок від 09.03.2016 за №18 форми Н-1*, в тому числі:

- договір № 1 від 01.09.2015, укладений між ФОСК "Прикарпаття" та Коломийським МВ УМВС (Коломийським відділі поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області), про надання приміщення спортивного комплексу для проведення занять в системі службової підготовки в спортивному комплексі "Прикарпаття";

- документи (накази, розпорядження), прийняті/затверджені уповноваженою на те посадовою особою, що засвідчують організацію Коломийським відділом поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області "проведення навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час та/або участь у спортивних змаганнях", із відвідуванням ФОСК "Прикарпаття" (за адресою: вул. Довбуша, 147а, м. Коломия), в тому числі в день (22.01.2016 - п`ятниця), яку позивач вважає днем отримання травми.

- документи (накази, розпорядження), прийняті/затверджені уповноваженою на те посадовою особою, які засвідчують визначення (встановлення) конкретного часу в межах робочого дня на виконання/проведення "навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час та/або участь у спортивних змаганнях", із відвідуванням ФОСК "Прикарпаття" (за адресою: вул. Довбуша, 147а, м. Коломия).

- документи (накази, розпорядження), прийняті/затверджені уповноваженою на те посадовою особою, які засвідчують облік робочого часу, відпрацьованого позивачем в січні 2016 року, в тому числі за 22 січня 2016 року;

- документи (накази, розпорядження), прийняті/затверджені уповноваженою на те посадовою особою, які засвідчують встановлення у Коломийському відділі поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області режиму і графіку робочого часу (тривалості робочого дня, тижня і місяця) в січні 2016 року та зокрема в п`ятницю 21 січня 2016 року (останнього робочого дня перед вихідним днем) (а.с.168-171).

Зважаючи на пряму підпорядкованість посадових осіб Коломийського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області відповідачу, суд розцінює процесуальну поведінку останнього, як таку, що не сприяла встановленню фактичних обставин у справі.

В той же час представником відповідача на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів від 19.02.2021 надано наказ від 26.11.2015 за №12 "Про організацію службової підготовки у структурних та підпорядкованих підрозділах ГУ НП у 2015-2016 навчальному році". Пункту 1.5 коментованого наказу визначено заняття з фізичної підготовки проводити з особовим складом підрозділів поліції у службовий час за місцем служби двічі на тиждень, з розрахунку 192 години на рік протягом календарного року за таким графіком: апарат ГУ НП: вівторок, п`ятниця - з 16:00 до 18:00, у зимовий період - у спорткомплексі Тренінгового центру ГУ НП; у літній період - у спорткомплексі Тренінгового центру ГУ НП та на спортивному майданчику Івано-Франківського коледжу фізичного виховання; УОТЗ, УОС, ВШР, рота поліції громадської безпеки спеціального призначення, батальйон патрульної служби поліції особливого призначення "Івано-Франківськ", відділи та відділення поліції - за окремо затвердженими графіками. (а.с.181-184).

Виходячи із змісту наказу відповідача від 26.11.2015 за №12, останній виданий відповідно до наказу МВС України від 13.04.2012 за №318 "Про затвердження Положення з організації професійної підготовки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України" (надалі по тексту також - Положення №318).

Так, відповідно до пунктів 6.1. - 6.4. Розділу VI службова підготовка охоплює систему заходів, спрямованих на закріплення та оновлення в плановому порядку необхідних знань, умінь та навичок працівників з метою успішного виконання оперативно-службових завдань.

До системи службової підготовки входять: школа підвищення оперативної майстерності (надалі по тексту також - ШПОМ); функціональна підготовка; тактико-спеціальна підготовка; психологічна підготовка; вогнева підготовка; фізична підготовка; загальнопрофільна підготовка.

Службова підготовка в органах та підрозділах внутрішніх справ організовується та проводиться в робочий час щотижня керівниками департаментів, головних управлінь, самостійних управлінь та відділів апарату МВС України, ГУМВС, УМВС та ВНЗ МВС України, начальниками міських, районних, лінійних органів і підрозділів внутрішніх справ.

Навчальний рік у системі службової підготовки розпочинається 1 вересня та закінчується 15 травня наступного за поточним року. Заняття з тактико-спеціальної, вогневої і фізичної підготовки проводяться впродовж усього календарного року.

Виходячи із коментованих приписів Положення №318 службова підготовка в органах та підрозділах внутрішніх справ організовується та проводиться саме в робочий час щотижня, в тому числі для відділів та відділень поліції - за окремо затвердженими графіками.

Відповідачем не надано будь-якого доказу, який стосується відповідного графіку організації та проведення у Коломийському МВ УМВС України службової підготовки у період 2015-2016 навчального року, незважаючи не неодноразове затребування судом таких документів, про що зазначено вище по тексту судового рішення.

Суд не бере до уваги поданий відповідачем наказ від 03.08.2016 за №137 "Про затвердження внутрішнього розпорядку дня поліцейських, державних службовців та працівників апарату ГУ НП в області та підпорядкованих підрозділів", оскільки останній не стосується спірного періоду, так як нещасний випадок стався із позивачем 22.01.2016, а внутрішній розпорядок дня поліцейських затверджений 03.08.2016, тобто після отримання позивачем травми (а.с.185-186).

Отож виходячи із матеріалів справи всі наявні докази свідчать, що травма, отримана ОСОБА_1 22.01.2016 саме під час проведення занять із фізичної підготовки.

При цьому, чи мало місце укладення між ФОСК "Прикарпаття" та Коломийським МВ УМВС договору №1 від 01.09.2015, та чи сталася спірна подія (травма) саме у встановлений час (17:30 год. в останній робочий день тижня "п`ятницю" перед вихідним днем) для проведення відповідних навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять, то судом не здобуто таких доказів, так як останні не представлені відповідачем.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про те, що оскільки проведення спортивних занять, зокрема, гри у міні-футбол, під час якої позивача травмовано, не передбачено вищенаведеними статтями Законів, та безпосередньо не пов`язано із забезпеченням охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, правових підстав для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги на підставі пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" немає.

Перевіряючи зміст висновків і резолютивної частини акта про нещасний випадок (у тому числі поранення) за №1 форми Н-1* та акта розслідування нещасного випадку (у тому силі поранення) форми Н-5*, затверджених 09.03.2016 начальником Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області, суд виходить із наступних мотивів.

З метою надання необхідної методичної допомоги керівникам органів та підрозділів системи МВС України, врегулювання питань щодо порядку розслідування нещасних випадків, поранень, професійних захворювань, які трапляються із особами рядового та начальницького складу, курсантами та слухачами, військовослужбовцями та іншими категоріями працюючих в системі МВС України, наказом Міністерства внутрішніх справ України №1346 від 27.12.2002 затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України (надалі по тексту також - Порядок №1346).

Відповідно до абзацу 13 пункту 3.9. Порядку №1346 Комісія з розслідування визнає, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків", якщо він трапився в період проходження служби, серед іншого, під час: проведення навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах.

Абзацом 2 пункту 3.11 Порядку №1346 визначено, що Комісія з розслідування визнає, що "нещасний випадок трапився в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків", якщо нещасний випадок (у тому числі поранення) стався за обставин, які не підпадають під дію пунктів 3.9, 3.10 цього розділу і не пов`язані з виконанням службових обов`язків.

За приписами розділу 6 "Висновок комісії" Акта розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався, за формою Н-5*, затвердженою додатком №4 Порядку №1346, у акті зазначається один з таких висновків про нещасний випадок (у тому числі поранення), а саме:

- нещасний випадок (у тому числі поранення) стався в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків;

- нещасний випадок (у тому числі поранення) стався в період проходження служби при виконанні службових обов`язків.

Як свідчить зміст розділу 6 акта розслідування нещасного випадку (у тому силі поранення) форми Н-5*, що стався 22.01.2016 о 17:30 із ОСОБА_1 визначення висновку за його формулюванням відповідає Порядку №1346.

Згідно акту про нещасний випадок (у тому числі поранення) за №1 форми Н-1*, затверджений начальником Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області 09.03.2016, нещасний випадок, який мав місце з ОСОБА_1 22.01.2017 близько 17 год. 30 хв. є таким, що стався "в період проходження служби під час виконання службових обов`язків" (а.с.95-97).

Відповідно до висновку, зазначеного в акті розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) від 09.03.2016 форми Н-5*, нещасний випадок, що трапився 22.01.2016, в ході якого був травмований ОСОБА_1 , слід вважати таким, який стався "в період проходження служби при виконанні службових обов`язків" (а.с.98-100).

Поряд з іншим, в матеріалах справи міститься довідка провідного спеціаліста з державного нагляду за охороною праці ВКБ ПБ та ДНОП УЛМТЗ Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області від 17.06.2020 за №385/108/31/04/2020, за змістом якої висновок комісії з розслідування про те, що нещасний випадок, який стався 22.01.2016 з ОСОБА_1 "в період проходження служби при виконанні службових обов`язків", - відповідає обставинам події (а.с.104).

Разом з цим, суд зазначає, що положення Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 застосовуються з метою надання необхідної методичної допомоги керівникам органів та підрозділів системи МВС України, врегулювання питань щодо порядку розслідування нещасних випадків, поранень, професійних захворювань, які трапляються із особами рядового та начальницького складу, курсантами та слухачами, військовослужбовцями та іншими категоріями працюючих в системі МВС України.

Натомість, спеціальним нормативно-правовим актом, затвердженим наказом МВС України, який врегульовує питання виплати одноразової грошової допомоги поліцейським є Порядок №4, а тому, застосування положень Порядку №1346 під час вирішення питання наявності підстав для призначення позивачу грошової допомоги є помилковим.

Підсумовуючи все вищезазначене, на переконання суду, дії відповідача щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 147 140,00 гривень на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", є обґрунтованими, вчиненими на підставі та у межах наданих повноважень, а також, з дотриманням принципу пропорційності, справедливої рівноваги і балансу між завданою позивачу шкодою та розміром соціальної виплати, гарантованої державою, з огляду на отриману позивачем травму під час гри у міні-футбол, що не пов`язано з виконанням службових обов`язків, спрямованих на здійснення завдань та повноважень поліції чи міліції.

Твердження та висновки представника позивача у позові щодо протиправності дій та рішень Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області не доводять, натомість, позовні вимоги ОСОБА_1 суд вважає безпідставними та, як наслідок, такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час, в адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з`ясування всіх обставин у справі (пункт 4 частини 3 статті 2, частини 2, 4 статті 9, частина 3 статті 77, частина 6 статті 94 КАС України).

Суд вжив всіх заходів на з`ясування обставин, які мають значення для даної справи, в тому числі витребував додаткові пояснення і докази з власної ініціативи (пункт 5 ухвали суду від 30.11.2020, ухвала суду про витребування доказів від 19.02.2021).

Представлені відповідачем докази у своїй сукупності дають підстав вважати, що оскаржувані рішення про виплату одноразової грошової допомоги є правомірними, прийнятими обґрунтовано, з дотриманням норм чинного законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

В сукупності вказаного вище, суд робить висновок про не обґрунтованість адміністративного позову, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд зазначає, що позивач за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру сплачено судовий збір в розмірі 1 681,60 гривень, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься квитанція від 24.11.2020 за №0.0.1918733762.1 (а.с.63).

Враховуючи висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень.

Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 40108798), вул. Академіка Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;

представник позивача - адвокат Дутчак Тарас Гнатович (Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ІФ 001284 від 20.04.2018, Ордер серії ІФ №095628 від 16.11.2020), вул. Слобідська, 9, с. Одаї, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77470.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.