Рішення № 95503395, 15.03.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2021
Номер справи
240/20996/20
Номер документу
95503395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2021 року м. Житомир справа № 240/20996/20

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, за участю третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області, про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо повернення помилково сплаченого нею при укладенні договору купівлі-продажу квартири від 25.09.2020 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 14773,50грн., яка оформлена листом від 27.10.2020;

- зобов`язати відповідача звернутись з поданням, передбаченим п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого нею при укладенні договору купівлі-продажу квартири від 25.09.2020 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 14773,50 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначила, що оскільки житло придбане нею вперше, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 14773,50 грн. сплачений помилково, у зв`язку з чим 21.10.2020 вона звернулась до відповідача із заявою про повернення помилково сплачених коштів. Вважає, що відповідач протиправно відмовив у задоволенні поданої заяви.

Ухвалою суду від 07.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 11.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у порядку письмового провадження.

У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що питання про звільнення від сплати збору повинне з`ясовуватись при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу, а не під час звернення до органів Пенсійного фонду.

Третьою особою заявлено клопотання про проведення процесуального правонаступництва, яке задоволено судом протокольною ухвалою. Проти заявлених позовних вимог заперечень не висловлено.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу квартири, посвідченого 25.09.2020 приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм О.С. за реєстровим №48964, ОСОБА_1 було придбано у власність квартиру АДРЕСА_1 вартістю 1120000,00 гривен.

Згідно п. 2.2 Договору ринкова вартість квартири становила 1477350,00 гривень.

Зазначений договір купівлі-продажу квартири зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за реєстровим №568200518101.

Під час укладення договору купівлі-продажу квартири відповідно до квитанції від 25.09.2020 №0.0.1849913134.1 позивачем сплачений збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% її вартості, що становить 14773,50 гривень.

Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про повернення коштів у сумі 14773,50 грн., помилково сплачених нею як збір на обов`язкове державне пенсійне страхування при придбанні квартири.

За наслідками розгляду вказаної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслало позивачу листа від 27.10.2020 №0600-0502-8/59809, в якому повідомило про відсутність підстав для задоволення її заяви, оскільки до компетенції органів Пенсійного фонду не належить питання підтвердження факту придбання особою житла вперше, а за наданими матеріалами факт придбання житла вперше не встановлено.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пунктом 8 частини першої статті 2 Закону №1058-IV передбачено, що об`єктом оподаткування є: для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом №1058-IV врегульовано Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок №1740).

Згідно з абзацом першим пункту 15-1 Порядку №1740 збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до пункту 15-3 Порядку №1740 нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З огляду системний на аналіз наведених норм, нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.

З наявного у матеріалах справи витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 25.09.2020 №225639755 вбачається, що позивач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно з вказаним витягом жодного іншого нерухомого майна, окрім зазначеної квартири, у власності позивача немає.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про те, що квартира за адресою: АДРЕСА_2 , є першим придбанням житла позивачем, чи свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, відповідачем до суду не надано.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач вперше придбала житло (квартиру за адресою: АДРЕСА_3 ) на підставі договору купівлі-продажу квартири від 25.09.2020, який зареєстрований у реєстрі за №568200518101, та сплатила при укладенні цього договору збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від його вартості, що становило 14773,50 гривень.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182 (далі - Порядок №787).

Пунктом 5 Порядку №787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної податкової служби України (далі - органи ДПС) та органи Державної митної служби України (далі - органи Держмитслужби)) подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215, казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідні управління Пенсійного фонду України покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за нею будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.

Окрім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що в Україні відсутній механізм перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість.

Вказане питання було предметом звернення Пенсійного фонду України до Конституційного Суду України про надання тлумачення терміна "придбавають житло вперше", що міститься у пункті 9 частини першої статті 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування", визначивши коло осіб, яких необхідно вважати такими, що придбавають житло вперше.

Ухвалою Конституційного Суду України від 23.03.2000 №29-у/2000 відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі через відсутність у Пенсійного фонду України права на конституційне подання та непідвідомчість Конституційному Суду України питання, порушеного у поданні.

За відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше, саме держава в особі Пенсійного фонду України, як уповноваженого суб`єкта владних повноважень, зобов`язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов`язана сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартири конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для звернення відповідача з відповідним поданням до органів Державної казначейської служби України щодо повернення помилково сплаченого позивачем збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.

У свою чергу, відмова відповідача у складенні подання про повернення позивачу помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 14773,50 грн. є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.

Також суд враховує, що відповідно до квитанції від 25.09.2020 збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 14773,50 грн. сплачений позивачем.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного України у Житомирській області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області подання про повернення позивачу збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомою майна у розмірі 14773,50 грн., сплаченого згідно квитанції від 25.09.2020.

Покладення такого обов`язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта та зобов`язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов`язковість ефективного механізму захисту порушеного права.

Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем у порушення ч. 2 ст. 77 КАС України не доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано правомірність бездіяльності відповідача щодо нескладення подання про повернення помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл понесених позивачем судових витрат, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 01.12.2020 №54799, під час звернення з даним позовом до суду позивач сплатила судовий збір у розмірі 840,80 гривень.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зазначені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) у поверненні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) помилково сплаченого нею при укладенні договору купівлі-продажу від 25.09.2020, посвідченого приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм О.С. за реєстровим №48964, квартири АДРЕСА_1 , збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 14773,50 грн., яка оформлена листом від 27.10.2020. 25.09.2020 приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм О.С. за реєстровим №48964, квартири АДРЕСА_1 , збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 14773.50грн., яка оформлена листом від 27.10.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернутись з поданням, передбаченим п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області (код ЄДРПОУ 38035726) про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого нею при укладенні договору купівлі-продажу від 25.09.2020, посвідченого приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм О.С. за реєстровим №48964, квартири АДРЕСА_1 , збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 14773,50 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 15.03.2021.

Суддя Н.М. Майстренко