Ухвала суду № 95503284, 12.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2021
Номер справи
200/12033/20-а
Номер документу
95503284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення без розгляду позовної заяви

12 березня 2021 р. Справа №200/12033/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойка В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Комунального підприємтсва “Компанія “Вода Донбасу” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування податкового повідомлення-рішення № 0010895033 від 31.03.2020 року на суму 40 000, 00грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємтсво “Компанія “Вода Донбасу” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про визнання протиправною та скасування податкового повідомлення-рішення № 0010895033 від 31.03.2020 року на суму 40 000, 00грн.

Ухвалою суду від 28.12.2020 року прийнято до розгляду позовну і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Призначено засідання по справі.

26.01.2021 року відповідачем було надано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на підставі пропуску строку звернення до суду.

Ухвалю суду від 23.02.2021 року позов Комунального підприємтсва “Компанія “Вода Донбасу” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування податкового повідомлення-рішення № 0010895033 від 31.03.2020 року на суму 40 000, 00грн.,- залишено без руху і встановлено позивачеві п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк позивачеві необхідно надати до Донецького окружного адміністративного суду письмову заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом та докази поважності причин його пропуску.

11.03.2021 року було надано клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, яке підписано представником КП “Компанія “Вода Донбасу” Коноваловою Г.О. На підтвердження повноважень Коноваловою Г.О. було надано Довіреність № 03-41 від 14.12.2020 року.

Суд зазначає , що частинами першою, третьою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.

Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV “Перехідні положення” Конституції України.

30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)” від 02 червня 2016 року № 1401-VIII.

Законом “Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)” від 2.06.2016 року №1401-VIII Конституцію від 28.06.96 року доповнено, зокрема, стст.131-1, 131-2 та пп.11 п.161 розд. XV “Перехідні положення”.

Відповідно до ч. 4 ст. 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Підпунктом 11 пункту 16-1 “Перехідні положення” Конституції України передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.

З аналізу вищезазначених положень встановлено, що правом підпису заяви, поданої юридичною особою наділений керівник, член виконавчого органу, інша особа, уповноважена діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або представник, повноваження якого повинні бути визначені у відповідному документів, що посвідчує такі повноваження.

Суд зазначає, що відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на момент прийняття ухвали, не містять інформації щодо можливості Коноваловою Ганною Олександрівною здійснювати представництво Часовяровського РВУ Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”.

Крім того, суд звертає увагу на те, що виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді.

На підставі викладеного суд відхиляє клопотання про поновлення строку звернення до суду як таке, що підписано не уповноваженою особою.

Крім цього позовна заява Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” підписана (так зазначено в заяві) представником КП “Компанія “Вода Донбасу” директором Часовяровського РВУ Корчевським А.С.

За приписами статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за […] підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами). Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить […] підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Згідно з частинами 1, 2 статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути […] підприємства, установи, організації (юридичні особи) […].

Як вже було зазначено вище, частинами 1, 3 статті 55 КАС України встановлено, що сторона […] в адміністративній справі […] може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.

Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року №2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV “Перехідні положення” Конституції України.

30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)” від 2 червня 2016 року №1401-VIII.

02 червня 2016 року за №1401-VIII Верховною Радою України було прийнято зміни до Конституції України, відповідно до яких розділ XV “Перехідні положення” Основного Закону України було доповнено пунктом 11, який передбачає, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року (абзац перший пункту).

Водночас, варто зазначити, що пунктом 11 розділу XV “Перехідні положення” Конституції України врегульовані саме питання представництва. Про “самопредставництво” в Конституції України не йдеться, воно передбачено лише відповідними положеннями процесуальних кодексів.

За загальним правилом право на самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови колегіального виконавчого органу діяти від імені такої особи, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.

Разом з тим, змінами, внесеними до КАС України Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення” від 18 грудня 2019 року №390-IX розширено випадки самопредставництва юридичної особи і визначено, що “юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені” та визначено перелік документів, що можуть підтвердити відповідні повноваження: закон, статут, положення, трудовий договір (контракт).

З аналізу цієї норми закону вбачається, що допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статтею 44 КАС України процесуальних прав можливий за умови сукупної наявності обох цих умов. Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи […] без додаткового уповноваження.

Відповідно до частини першої статті 92 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації (частина 4 статті 87 ЦК України).

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються, окрім ЦК України, спеціальним Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”.

Загальні засади державної реєстрації, а також її основні принципи визначені в статті 4 вказаного Закону. До них, зокрема, належать обов`язковість та публічність державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі. З метою забезпечення державних органів достовірною інформацією створено Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр, Реєстр) (частина 1статті 7 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”) .

Обов`язковому відображенню (реєстрації) в Єдиному державному реєстрі, серед інших перелічених у цій статті відомостей, належать: відомості щодо осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (частин 3 статті 9 Закону).

При цьому, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1цього Закону Витяг з Єдиного державного реєстру (далі - Витяг) містить відомості, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.

Статус документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру, закріплений статтею 10 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”, яка, зокрема, визначає, що внесені до Реєстру документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі. Якщо ж відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі.

Отже, відсутність відповідного запису у Реєстрі є належним і достатнім (достовірним) підтвердженням відсутності таких відомостей (інформації) для будь-якого державного органу, яким є і суд.

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отриманим судом на підставі частини 4 статті 9 КАС України, станом на 28 грудня 2020 року до реєстру внесені відомості про те, що особою, яка може вчиняти дії від імені КП “Компанія “Вода Донбасу” є генеральний директор Євдокімов Олександр Миколайович.

Таким чином, суду не надано доказів щодо належного уповноваження Корчевського А.С. на вчинення будь-яких процесуальних дій у розумінні статті 59 КАС України, в тому числі і на підписання позовної заяви.

Документи, подані ОСОБА_1 на підтвердження своїх повноважень, а саме “Положення №4 про Часовярське регіональне виробниче управління Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, затверджене наказом КП “Компанія “Вода Донбасу” від 27.06.2012 №142, Зміни до “Положення №4 про Часовярське регіональне виробниче управління Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, затвердженого наказом від 27.06.2012 №142”, затверджені наказом КП “Компанія “Вода Донбасу” від 15.06.2020 №118, Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 25 січня 2019 року з відомостями про відокремлений підрозділ Часовярське регіональне виробниче управління Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (код ЄДРПОУ 35397900), довіреність №03-04 від 16.12.2019, не приймаються судом до уваги оскільки не є тими документами, що можуть підтвердити відповідні повноваження, як зазначалося раніше це закон, статут, положення, трудовий договір (контракт).

Згідно з відомостями Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 25 січня 2019 року з відомостями про відокремлений підрозділ Часовярське регіональне виробниче управління Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (код ЄДРПОУ 35397900) ОСОБА_1 має право вчиняти дії від імені відокремленого підрозділу, а не КП “Компанія “Вода Донбасу”.

Враховуючи те, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 28 грудня 2020 року внесені відомості про те, що особою, яка може вчиняти дії від імені КП “Компанія “Вода Донбасу” є генеральний директор Євдокімов О.М., а документів, які свідчать про те, що Корчевський А.С. є особою, яка відповідно до статуту КП “Компанія “Вода Донбасу” здійснює представництво юридичної особи у порядку її самопредставництва не надано, то відповідно до пункту 3 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, оскільки позов підписаний особою, яка не має право його підписувати.

Аналогічний правовий висновок щодо засновування норм права викладений в ухвалі Верховного Суду від 03 лютого 2020 року по справі № 160/6823/19.

Беручи до уваги викладені висновки, суд вважає, що позивачем не усунено недоліки, встановлені в ухвалі суду від 23.02.2021 року.

Згідно ч. 15 ст. 170 КАС України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.

Таким чином, враховуючи вимоги ст. 170, 240 КАС України та той факт, що позивачем не було усунено недоліки позовної заяви, відображені в ухвалі від 23.02.2021 року, суд вважає, що позов підлягає залишенню без розгляду.

Крім того, суд вважає необхідним роз`яснити позивачу, що на підставі ч.4 ст.240 КАС України, особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

На підставі викладеного, керуючись положеннями КАС України,-

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов Комунального підприємтсва “Компанія “Вода Донбасу” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування податкового повідомлення-рішення № 0010895033 від 31.03.2020 року на суму 40 000, 00грн.,- залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку надання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.В. Стойка