
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
15 лютого 2021 р. Справа №200/11684/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради (далі - відповідач), відповідно до якого просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 06.05.2020 № 03-43/16-3-05 про припинення надання позивачу житлової субсидії з травня 2020 року, рішення оформлене у формі повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 28.07.2020 року № 11-11/2936-7;
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення з 01.05.2020 року виплати позивачу житлової субсидії;
- зобов`язати відповідача відновити з 01.05.2020 виплату позивачу житлової субсидії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 01 липня 2015 року відповідачем, на підставі поданих нею документів було призначено житлову субсидію з розрахунку на 2 особи ( ОСОБА_1 та її чоловіка ОСОБА_2 ). ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік помер. Вказує, що у листопаді 2015 року вона повідомила УСЗН Слов`янської міської ради про смерть чоловіка та подала нову заяву про призначення житлової субсидії разом з декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та довідкою про забезпеченість житловою площею, наданої ЖБК – 37 «Прогрес», в якій зазначено про те, що станом на 01.11.2015 року позивач зареєстрована одна. На підставі поданих документів відповідачем призначено житлову субсидію на період з 01.11.2015 року по 31.10.2016 року. На наступні календарні періоди житлова субсидія їй призначалась в автоматичному режимі.
Позивач зазначає, що на момент подання заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи у листопаді 2015 року зазначала тільки ту інформацію, яка вимагалася на той момент, а саме інформацію про доходи та витрати як особи, яка є єдиної особою зареєстрованою за адресою домогосподарства, на яке призначається житлова субсидія. Жодних змін, з моменту призначення житлової субсидії у складі домогосподарства на яке призначено житлову субсидію не відбувалось.
06 травня 2020 року рішенням комісії щодо призначення житлових субсидій, пільг на житлово-комунальні послуги, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у виняткових випадках УСЗН Слов`янської міської ради за № 03-43/16-3-05 припинено надання їй житлової субсидії з травня 2020 року у зв`язку з тим, що при оформленні житлової субсидії у липні та листопаді 2015 року заявницею свідомо надано недостовірні дані, що вплинули на встановлення права на призначення субсидії, а саме не повідомлено УСЗН Слов`янської міської ради про те, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована її дочка ОСОБА_3 .
Вказує, що 28 липня 2020 року відповідачем направлено на її адресу повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 28.07.2020 № 11-11/2936-7, згідно з яким УСЗН Слов`янської міської ради нараховано переплату по житловій субсидії у розмірі 53 074,00 грн.
Позивач звертає увагу суду, на те, що не мала умислу на навмисне подання недостовірної інформації для призначення житлової субсидії, а навпаки завжди своєчасно відвідувала та повідомляла відповідача про зміни у складі сім`ї та не допускала випадків неналежного виконання обов`язків отримувача субсидії.
Також позивач вказує, на те, що відповідач як суб`єкт владних повноважень, враховуючи правову необізнаність громадян, які звертаються за допомогою, повинен в першу чергу сприяти громадянам у роз`ясненні положень чинного законодавства та надавати необхідну допомогу у реалізації ними своїх прав, проте, ані державним соціальним інспектором, ані іншим працівником УСЗН Слов`янської міської ради не було вжито своєчасних дій для виконання покладених на них обов`язків щодо перевірки відомостей, що надаються для призначення житлової субсидії, а також не вжито заходів для з`ясування причин виникнення розбіжностей у поданих нею даних та інформації, яка надійшла до УСЗН Слов`янської міської ради від ЦНАП щодо кількості осіб зареєстрованих за адресою.
З таких підстав позивач вважає рішення відповідача від 05.06.2020 року № 03-43/16-3-05 про припинення надання житлової субсидії та рішення, викладене у формі повідомлення від 28.07.2020 року № 11-11/2936-7 про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям протиправними, оскільки, житлова субсидія у період з 01.07.2018 року по 30.04.2020 рік була призначена на підставі документів, поданих у 2015 році, і жодної недостовірної інформації нею не було подано. У зв`язку із зазначеним просить задовольнити позов в повному обсязі
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого, серед іншого, зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Слов`янської міської ради, як одержувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2015 року, користувалась житловою субсидією до 01.05.2020 року.
Відповідач зазначає, що призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг регламентується Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848 зі змінами.
При опрацюванні документів для призначення житлової субсидії з 01.05.2020 року без особистого звернення громадян (в автоматичному режимі) виявлено, що в квартирі АДРЕСА_2 , зареєстровано 2 особи, а саме: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до довідки № 65351 від 04.05.2020 року Центру надання адміністративних послуг м. Слов`янська.
Під час проведення перевірки справи одержувача житлової субсидії, державним соціальним інспектором виявлено, що ОСОБА_1 не надала інформацію про те, що ОСОБА_3 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Внаслідок подання позивачем завідомо недостовірних даних управлінням у період з 01.07.2015 року по 30.04.2020 року надміру перераховано бюджетні кошти у вигляді субсидії на суму 53074,00 грн., яка підлягає поверненню позивачем.
Відповідач вважає, що він діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 січня 2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній щодо частини позовних вимог, з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення № 848).
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла (пункт 3 Положення № 848).
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (пункт 4 Положення № 848).
Відповідно до пункту 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
У сільській місцевості заяви громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій приймаються уповноваженими особами, визначеними виконавчими комітетами селищних і сільських рад, та передаються відповідним органам соціального захисту населення. У разі утворення об`єднаної територіальної громади заяви з необхідними документами для призначення житлових субсидій приймаються уповноваженими особами, що визначені виконавчими органами ради об`єднаної територіальної громади, та передаються відповідним органам соціального захисту населення. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій.
Згідно з пунктом 10 Положення № 848 в окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - комісії), житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, а також дитячим будинкам сімейного типу можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі - понаднормова площа житла).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім`ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів.
Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.
Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності) (пункт 43 Положення № 848).
Відповідно до пункту 60 Положення № 848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.
Згідно з пунктом 62 Положення № 848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії (пункт 64 Положення № 848).
Відповідно до пункту 118 Положення № 848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;
громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.
У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку (пункт 127 Положення № 848).
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон за рішенням комісії (пункт 124 Положення № 848).
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків (пункт 125 Положення № 848).
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - шостому пункту 119 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути поновлено протягом сезону її призначення за рішенням комісії (пункт 126 Положення № 848).
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пункт 2 частини першої статті 4 КАС України передбачає, що публічно-правовим є, зокрема, спір, в якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до справ адміністративної юрисдикції віднесені публічно-правові спори, ознакою яких є не лише спеціальний суб`єктний склад, але і їх виникнення з приводу виконання чи невиконання суб`єктом владних повноважень публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб`єкт повинен виконувати саме у тих правовідносинах, в яких виник спір.
Стосовно терміну «публічно-владні управлінські функції», то у розумінні пункту 2 частини першої статті 4 КАС України термін «публічно» означає, що такі функції суб`єкта спрямовані на задоволення публічного інтересу; зміст поняття «владні» полягає в наявності у суб`єкта повноважень застосовувати надану йому владу, за допомогою якої впливати на розвиток правовідносин. Управлінські функції - це основні напрямки діяльності органу влади, його посадової чи службової особи або іншого уповноваженого суб`єкта, спрямовані на управління діяльністю підлеглого суб`єкта.
З огляду на вказане до юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома чи більше суб`єктами стосовно їх прав та обов`язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб`єкт законодавчо вповноважений в конкретному випадку владно керувати поведінкою іншого (інших) суб`єкта (суб`єктів), а останній (останні) відповідно зобов`язаний (зобов`язані) виконувати вимоги та приписи такого суб`єкта владних повноважень.
Аналогічний висновок сформульований у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 914/2006/17.
Зі змісту позовних вимог та досліджених судом доказів видно, що позивачем, серед іншого, оскаржується у даній справі рішення відповідача оформлене у формі повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 28.07.2020 року № 11-11/2936-7.
Тобто частково предметом спору в даній справі є, як вважає позивач, рішення Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради, оформлене повідомленням про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 28.07.2020 року № 11-11/2936-7.
Проте, суд зазначає про те, що повідомлення відповідача про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям не є рішенням суб`єкта владних повноважень, яке може бути оскаржене у адміністративному суді, оскільки воно є фактично лише пропозицією врегулювання спору про право (повернення грошових коштів), яка випливає з рішення про .
Правовідносини сторін в даній справі регулюються приписами Цивільного кодексу України, Положенням № 848 та Порядком повернення коштів, надмірно виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5 (далі Порядок № 39).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 39 в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно).
Отже, повноваження відповідача обмежуються лише констатацією факту отримання позивачем (на думку відповідача) надміру виплачених коштів.
Що стосується відшкодування коштів, то вони не можуть бути примусово стягнені на підставі оспорюваного повідомлення, чи іншого розпорядження відповідача (відповідно до Порядку - добровільно або шляхом пред`явлення відповідачем позову до суду), оскільки таке повідомлення не є виконавчим документом у розумінні Закону України “Про виконавче провадження”.
При цьому оспорюване повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 28.07.2020 року № 11-11/2936-7 не є адміністративним актом суб`єкта владних повноважень, що породжує певні правові наслідки безпосередньо для позивача, а саме розпорядження не має обов`язкового характеру і безпосередньо не породжує настання відповідальність або інших негативних наслідків для позивача.
Отже, обраний позивачем спосіб захисту права у вигляді визнання протиправним та скасування “рішення оформленого у формі повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 28.07.2020 року № 11-11/2936-7” не відповідає суті правовідношення, оскільки оспорюваним повідомленням не були безпосередньо порушені права позивача і воно не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні КАС України.
Наведене виключає можливість розгляду даного спору в порядку адміністративного судочинства, що є підставою для закриття провадження в справі на підставі пункту першого частини першої статті 238 КАС України.
Проте, необхідно зазначити, що поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити у сукупності з положеннями частини третьої статті 124 Конституції України та в ширшому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в судах.
В даному випадку, встановлена правова природа оспорюваного рішення оформлене повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 28.07.2020 року № 11-11/2936-7 унеможливлює здійснення судового розгляду щодо визнання його протиправним та скасування, у зв`язку з чим ці позовні вимоги не можуть розглядатися у судах, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Аналогічний правовий висновок, викладений Верховним Судом у постановах від 02.08.2019 у справі № 592/12182/16-а (адміністративне провадження № К/9901/21077/18), від 28.11.2019 у справі № 592/7612/17 (адміністративне провадження № К/9901/35091/18).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне провадження, в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення відповідача оформленого у формі повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 28.07.2020 року № 11-11/2936-7, закрити.
Згідно із приписами статті 239 Кодексу адміністративного судочинства України разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Керуючись ст. ст. 239, 243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Провадження у справі № 200/11684/20-а, в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення відповідача оформленого у формі повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 28.07.2020 року № 11-11/2936-7 - закрити.
Роз`яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення з тією самою позовною заявою в порядку адміністративного судочинства не допускається.
Ухвала складена та підписана 15 лютого 2021 року.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч