Рішення № 95503196, 15.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2021
Номер справи
200/5263/20-а
Номер документу
95503196
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2021 р. Справа№200/5263/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить суд:

- визнати дії відповідача щодо відмови позивачці в перерахунку пенсії за втратою годувальника, яка була призначена і нарахована із розрахунку 90% від середньомісячної заробітної плати за посадою, з якою чоловік позивачки виходив на пенсію (старшого прокурора Слов`янської прокуратури м. Дружківки Донецької області) на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-85-418 від 12.03.2020 року неправомірними та скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі № 159162 від 08.05.2020 року;

- зобов`язати відповідача зробити перерахунок пенсії за втратою годувальника, яка була призначена і нарахована із розрахунку 90% від середньомісячної заробітної плати за посадою, з якою чоловік позивачки виходив на пенсію (старшого прокурора Слов`янської прокуратури м. Дружківки Донецької області) на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-85-418 від 12.03.2020 року та доплатити різницю перерахованої пенсії та фактично виплачених сум за попередні 12 місяців.

Позов обґрунтований тим, що позивачка є вдовою колишнього працівника прокуратури - ОСОБА_2 , який внаслідок трагічної загибелі, наказом прокурора Донецької області № 2217о від 23.09.12 року був виключений зі списків складу працівників органів прокуратури Донецької області з посади старшого прокурора Слов`янської прокуратури м. Дружківки Донецької області у зв`язку зі смертю, та отримує пенсію по втраті годувальника на свою неповнолітню дитину.

Позивачка зазначає, що останній перерахунок пенсії, яку вона отримує на неповнолітню дитину по втраті годувальника, був здійснений за рішенням Краматорського міського суду ще у 2016 році, при тому, що заробітна плата працівників органів прокуратури збільшувалась неодноразово, проте, перерахунок отримуваної нею пенсії здійснений не був.

Також позивач зазначила, що Рішенням Конституційного Суду України № 7 від 13 грудня 2019 року поновлено право на перерахунок пенсії за вислугою років пенсіонерам органів прокуратури. Наказом Генерального прокурора України № 21-802 від 26.02.2020 року встановлений порядок та строки надання відповідних довідок для здійснення зазначеного перерахунку.

30 квітня 2020 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, до якої нею було додано довідку, про складові заробітної плати для перерахунку пенсії за посадою заступника прокурора станом на 06.09.2017 року, що подається для перерахунку пенсії відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 7 від 13.12.2019 року та Постанови КМУ № 657 від 30.08.2017 року. Проте, в травні місяці нею було отримано рішення відповідача № 159162 від 08.05.2020 року, яким позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії по заробітній платі. Вказане рішення вмотивоване тим, що згідно з вимогами ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури проводиться у разі індивідуальних змін (підвищення посади, збільшення вислуги років, тощо, а також відповідно до вимог п. 7 постанови КМУ від 11 грудня 2019 року № 1155 зміни розмірів окладів, передбачені цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсії, яка призначається згідно Закону України «Про прокуратуру», на підставі чого здійснити такий перерахунок немає законних підстав.

Позивачка не погоджується з даною відмовою відповідача, вважає її протиправною та такою, що порушує її права, оскільки з 13.12.2019 року на її думку вона має право для перерахунку пенсії відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України Про прокуратуру. Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Також, установлено такий порядок виконання цього Рішення: частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції. На переконання позивачки, відповідач в оскаржуваному рішенні протиправно послався на те, що він не має права на перерахунок пенсії.

Зі змісту наданого відповідачем відзиву на адміністративний позов ОСОБА_1 вбачається, що по своїй суті він є клопотанням про зупинення провадження у справі. Жодного доводу щодо заявлених позовних вимог в цій справі наданий відзив не містить.

Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд враховує, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Враховуючи вищезазначене, та зважаючи на те, що в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, заяв від учасників справи про поновлення/продовження процесуальних строків, для вчинення процесуальних дій, у відповідності до положень п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, до суду не надходило, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2020 року, позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

У період з 06 липня 2020 року по 24 липня 2020 року суддя Христофоров А.Б. перебував у щорічній основній відпустці.

Ухвалою від 27 липня 2020 року суд, задовольнивши клопотання представника Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, зупинив провадження у справі № 200/5263/20-а до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.

Ухвалою від 03 березня 2021 року провадження у справі № 200/5263/20-а поновлено у зв`язку із оприлюдненням 01.03.2021 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень постанови Великої Палати Верхового Суду від 20 січня 2021 року у зразковій справі № 560/2120/20 (Пз/9901/9/20).

У період з 10 березня 2021 року по 12 березня 2021 року (включно) суддя Христофоров А.Б. перебував на навчанні.

З`ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

Позивачка ОСОБА_1 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту громадянина України, серія: НОМЕР_1 (а. с. 5-8).

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, позивачка перебуває на обліку в Костянтинівсько-Дружківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію у зв`язку з втратою годувальника - ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 12), на свою доньку - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 13).

30 квітня 2020 року позивачка звернулась до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі у разі втрати годувальника відповідно до ст. 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ "Про прокуратуру"(а. с. 25-зв. бік а. с. 25). До заяви позивачкою, поряд з іншим, було додано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії № 18-85-549 від 24.03.2020 року.

Зазначена довідка видана ОСОБА_2 про те, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-(ІІ)2019 та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури , розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами на 06.09.2017 року за відповідною (прирівняною) посадою прокурора відділу прокуратури Донецької області, складає: посадовий оклад - 5 730 грн., надбавка за класний чин (молодший радник юстиції) - 2000 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1 719 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі (68%) - 6 425,32 грн., премія (60%) - 9 524,59 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 2 116,58 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань (1/12) - 2 116,58 грн., усього 29 632,07 грн. (а. с. 14, 26).

Рішенням Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 08.05.2020 року № 159162 позивачці відмовлено у перерахунку пенсії з підстав відсутності, на момент звернення позивачкою за перерахунком пенсії, механізму перерахунку пенсій працівникам прокуратури (а. с. 18, зв. бік а. с. 26).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих станом на час виходу позивачки на пенсію визначались статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно з частиною 16 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім`ї.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч. 12 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ).

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ).

Відтак, станом на час призначення позивачці пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені ч.12, 16 та 17 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ та застосовувались до неї.

До ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), унаслідок яких наведена вище ч. 17 ст. 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 ухвалено новий Закон України Про прокуратуру №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015.

Частина 20 ст. 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Отже, первісна редакція ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ та ч. 17 (з 01.10.2011 року ч.18) ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII Прикінцеві положення Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. ст.86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч.ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

ч. 18 ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України ;

ч. 20 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 Про прокуратуру №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України .

Отже, починаючи з 01.01.2015 в Україні:

жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України Про прокуратуру ;

законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

13.12.2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив Рішення №7-р(II)/2019 та вирішив таке: визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення ч. 20 ст. 86 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

- частина двадцята статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки .

У своєму Рішенні від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Крім того, Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у т.ч. умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Таким чином, з 13.12.2019 року у Законі № 1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Доводи відповідача про те, що після набрання чинності Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 року норма ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.

Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд.

Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Проте рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивачки, яку вона отримує на неповнолітню дитину по втраті померлого годувальника.

Реалізація її права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 року.

Суд критично ставиться до тверджень відповідача, що покладені ним за основу під час прийняття спірного рішення, щодо відсутності на момент звернення позивачкою із заявою про перерахунок пенсії, механізму перерахунку пенсій працівникам прокуратури, оскільки, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури, така постанова є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам .

За таких обставин, суд доходить висновку, що позивачка має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 24.03.2020 року № 18-85-549, виданої Прокуратурою Донецької області, а механізм перерахунку визначений діючим законодавством.

Отже, право позивачки на перерахунок пенсії є порушеним та підлягає судовому захисту.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що прийняте відповідачем рішення № 159162 від 08.05.2020 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Щодо дати, з якої відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивачки, то суд враховує, що первинна редакція ч. 20 ст.86 Закону № 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України Рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України , - тобто ці зміни було внесені в текст ст. 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).

Тому ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню, починаючи саме з цієї дати. А, відтак, суд вважає, що ефективним способом відновлення порушених прав позивачки є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачки з 13.12.2019 року.

Аналогічна правова позиція висловлена у рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 року за результатами розгляду зразкової справи № 560/2120/20.

Суд звертає увагу, що в силу вимог частини п`ятої статті 13 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Згідно з нормами частини шостої зазначеної статті висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Крім того, згідно частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, оскільки дана адміністративна справа є типовою, суд, при ухваленні рішення враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у вищевказаному рішенні за результатами розгляду зазначеної зразкової справи.

Стосовно вимоги позивачки про визнання дій Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років, призначеною і нарахованою із розрахунку 90% від середньомісячної заробітної плати за посадою старшого прокурора на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-85-549 від 24.03.2020 року неправомірними, суд зазначає, що вона задоволенню не підлягає, оскільки, самі по собі дії, результатом яких стало прийняття суб`єктом владних повноважень відповідного рішення не порушують прав позивачки, а скасування спірного рішення є достатнім та належним способом захисту порушеного права позивачки.

Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на вищевикладені обставини, суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Дружківськго об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області в частині визнання протиправним та скасування рішення Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 159162 від 08.05.2020 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі, зобов`язання Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з 13.12.2019 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за втратою годувальника відповідно до ч. 20 статті 86 Закону України Про прокуратуру на підставі довідки прокуратурою Донецької області № 18-85-549 від 24.03.2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат між сторонами суд виходить з правил частини першої статті 139 КАС України, відповідно до яких при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 3 зазначеної статті встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Разом з тим, частиною 8 статті 139 КАС України передбачено, що у випадку якщо, зокрема, спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

За подання до суду даного позову позивачкою був сплачений судовий збір в сумі 840,80 грн. (а.с. 4).

Таким чином, враховуючи, що позов судом задоволений частково, суд приходить до висновку, що з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивачки слід стягнути судовий збір в сумі - 630,60 грн.

Керуючись ст.ст. 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 159162 від 08.05.2020 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі.

Зобов`язати Костянтинівсько - Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 13.12.2019 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по заробітній платі у разі втрати годувальника відповідно до ч. 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-85-549 від 24.03.2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25, ЄДРПОУ: 42171400) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 630 (шістсот тридцять) грн. 60 коп.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 15 березня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров