
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2021 рокуСправа № 160/4737/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 29.04.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з відмови у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі встановленому на час виходу на пенсію від суми місячного заробітку на підставі довідки № 18-75вих20 від 03.03.2020, виданої прокуратурою Дніпропетровської області, у зв`язку з підвищенням заробітної плати протиправними;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Дніпропетровської області № 18-75вих20 від 03.03.2020 без обмеження її максимального розміру з 01.01.2020 з урахуванням раніше здійснених виплат.
2. Ухвалою суду від 04.05.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позов, витребувано докази.
3. 28.05.2020 засобами поштового зв`язку від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з доказом його направлення позивачу та витребуваними судом доказами.
4. Ухвалою суду від 11.06.2020 клопотання відповідача про зупинення провадження у справі задоволено, зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.
5. 11.03.2021 позивачем подано клопотання про поновлення провадження у справі та додаткові пояснення.
6. Ухвалою суду від 15.03.2021 поновлено провадження у справі, продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту другого частини першої статті 263 КАС України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
7. Позивач вважає неправомірними дії відповідача що полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати згідно із довідкою прокуратури Дніпропетровської області № 18-75вих20 від 03.03.2020.
8. Останнє підвищення заробітної плати відбулось згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017, якою внесено зміни до Постанови від 31.05.2012 № 505.
9. Оплата праці за посадою прокурор відділу прокуратури області з моменту виникнення суб`єктивного права (13.12.2019) по теперішній час здійснюється на підставі Постанови від 30.08.2017 № 657.
10. За змістом Постанови № 1155 від 11.12.2019, нею затверджено умови оплати праці прокурорам після реформування (реорганізації» органів прокуратури.
11. Застосування до спірних правовідносин Постанови від 11.12.2019 № 1155 позивач вважає необґрунтованим та передчасним, а непроведення перерахунку на її підставі - незаконним.
12. При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
13. Новий порядок призначення пенсій, встановлений Законами України від 02.03.2015 № 213-VІІ, від 28.12.2014 № 76-VІІІ та від 14.10.2014 № 1697-VІІ, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосувати норми статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001, чинній на час призначення пенсії), оскільки редакції вказаних законів звужують права позивача в частині розміру пенсії.
14. Встановлення розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Дослідження механізму перерахунку пенсії передбачає визначення елементів формули, за якою обраховується пенсія, а також змінних та постійних величин у цій формулі.
15. Елементами формули, за якою обраховується пенсія, є розмір заробітної плати як база нарахування пенсії та розмір відсоткового співвідношення пенсії до заробітної плати.
16. Розмір заробітної плати як база нарахування пенсії при перерахунку є змінною величиною, оскільки саме зі зміною розміру заробітної плати законодавець пов`язує право на перерахунок.
17. Крім того, до призначених з 2016 року пенсій застосовуються обмеження її максимального розміру.
18. Розмір відсоткового співвідношення пенсії до заробітної плати та застосування обмеження максимального розміру пенсії визначаються законодавством на час призначення пенсії та в силу вимог статей 22, 64 Конституції України зміні під час перерахунку не підлягають, що узгоджується з висновками національних судів та Європейського суду з прав людини.
19. Зміна розміру відсоткового співвідношення пенсії до заробітної плати та застосування обмежень граничного розміру пенсії є фактично призначенням нової пенсії, а не перерахунком вже призначеної.
20. Таким чином, алгоритм перерахунку пенсії полягає у застосуванні нової бази нарахування як змінної величини, у той час як інші елементи залишаються незмінними.
21. Зазначені обставини щодо відсоткового співвідношення заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром не є окремими позовними вимогами, а конкретизацією способу та порядку проведення перерахунку та є способом виконання дій, які мас вчинити за рішенням суду суб`єкт владних повноважень, що визначений в спірних правовідносинах нормативно.
22. Відповідачем досі не визнається право позивача на перерахунок, про що свідчить лист № 25003-24727/К-01/8-0400/20 від 30.12.2020 та здійснені упродовж 2020-2021 років перерахунки на підставі довідок Дніпропетровської обласної прокуратури № 21-420вих-20 від 25.11.2020 та № 21-20вих-21 від 12.02.2021, за якими відповідачем застосовано 60% співвідношення заробітної плати та застосування обмеження максимального розміру пенсії, що є відомими для відповідача обставинами.
23. Вказане свідчить про системне нерозуміння відповідачем суті перерахунку як процедури та її відмінності від процедури призначення пенсії, не визнається право позивача на перерахунок, процедура перерахунку спотворюється відповідачем та фактично вчиняються дії з нового призначення пенсії.
24. Таким чином, невстановлення та нероз`яснення порядку перерахунку та способу виконання рішення суду призведе до призначення пенсії заново, що не є перерахунком у сенсі частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
25. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що позивач перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду як одержувач пенсії по вислузі років згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а підстави для перерахунку пенсії на підставі наданої довідки відсутні.
26. Зокрема, до 01.01.2015 підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам було врегульовано статтями 13, 18 вказаного Закону, з 01.01.2015 набрав чинності Закон від 28.12.2014 № 76-VІІІ, яким пункт вісімнадцятий статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладено у редакції, яка передбачає визначення умов та порядку перерахунку Кабінетом Міністрів України.
27. 15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.
28. Відповідно до Розділу XII «Прикінцевих положень» цього Закону визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частини 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15.12.2014.
29. Отже, станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії за вислугу років положення частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ втратили чинність.
30. Натомість, у чинному Законі України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII пенсійне забезпечення прокурорів врегульовано частинами 13, 20 статті 86 таким чином: «Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
31. Між тим, Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
32. Вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі № 674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20.02.2018 викладено правову позицію про те, що з 01.01.2015 - дня набрання чинності Законом № 76-VІІІ, яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а в подальшому у зв`язку із набранням чинності 15.07.2015 Закону № 1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
33. Таким чином, оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги позивача про визнання дій та рішення відповідача щодо відмови у перерахунку вже призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв`язку із прийняттям вказаної вище постанови № 657 є безпідставними і задоволенню не підлягають.
34. З 01.12.2015 - у зв`язку з набранням у подальшому чинності Законом № 1697-VІІ, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов`язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
35. За відсутності постанови Уряду щодо умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це було передбачено частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, а потім частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ), у пенсійного органу немає законодавчо-визначених підстав та правового механізму для їх перерахунку
36. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 711/6019/16-а, від 02.03.2018 у справах № 264/1617/17, № 761/21804/17, від 23.01.2019 у справі № 569/4857/16-а, від 11.01.2019 у справі № 636/1552/16-а, від 13.02.2019 у справі № 554/10889/16-а, від 21.03.2019 у справі № 338/680/16-а), від 19.03.2019 у справі № 234/11171/16-а.
37. При вирішенні даної справи, не варто брати до уваги рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19), оскільки положення частини 20 статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ (зі змінами) «Про прокуратуру», визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 13.12.2019.
38. Також відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ) працівникам прокуратури згідно Закону України «Про прокуратуру» перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
39. Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур.
40. При цьому, пунктом 7 Постанови № 1155 встановлено, що зміна розміру посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
41. Враховуючи наведені положення норм чинного законодавства, у відповідача відсутні законні підстави для перерахунку пенсії за заявою позивача від 05.03.2020.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
42. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.04.2010 призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру», шифр пенсії 218.
43. 03.03.2020 за № 18-75вих20 прокуратурою Дніпропетровської області видано ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, про те, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою «прокурор відділу» становить:
- посадовий оклад 5730 грн;
- надбавка за класний чин/оклад за військовим званням (молодший радник юстиції) 2000 грн;
- надбавка за вислугу років (25%) 1432 грн;
- інші щомісячні надбавки, доплати (надбавка за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 70%) 6413,75 грн;
- премія (60%) 9345,75 грн;
- матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань 1/12) 2076,83 грн, 2076,83 грн;
- усього 29075,66 грн.
44. 05.03.2020 ОСОБА_1 подав ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за встановленою формою заяву про перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням зарплати (пенсії за спецзаконами), зареєстровану за № 3382, додавши довідку прокуратури Дніпропетровської області від 03.03.2020 № 18-75вих20.
45. 20.03.2020 листом за вих. № 407/03.7-22 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на заяву позивача від 05.03.2020 про перерахунок пенсії повідомило, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому, пунктом 7 Постанови № 1155 встановлено, що зміна розміру посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». З огляду на вищезазначене, для перерахунку пенсії за наданою заявою від 05.03.2020 немає законних підстав.
справа № 206/3634/16-а, ЄДРСР № 59681513
46. Постановою Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 25.07.2012 у справі № 206/3634/16-а, яка набрала законної сили 26.08.2016, позов ОСОБА_1 до Лівобережного об`єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську задоволено частково:
- визнано дії Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області № 18-181 вих.16 від 31.05.2016 - неправомірними;
- зобов`язано Лівобережне об`єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років згідно зі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.06.2016 з розрахунку 90% від заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області № 18-181 вих.16 від 31.05.2016 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
47. Судом встановлено:
- згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 01.10.2011) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом:
- внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 12, 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії;
- всі зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 12 та 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, що діяли на момент призначення пенсії), оскільки інших не існує;
- відповідач неправомірно відмовив у перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку за останні 24 календарні місяці роботи підряд на прокурорсько-слідчих посадах перед звільненням без обмеження її максимального розміру.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
48. Порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ), згідно із якою:
- прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);
- обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);
- призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
49. До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесені зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою.
50. 14.10.2014 прийнято Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).
51. Згідно із частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
52. З 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема:
- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
- частину двадцяту статті 86 Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
53. Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
54. Рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2021 у справі № 640/1290/20 (ЄДРСР № 94234287), від 27.01.2021 у справі № 640/969/20 (ЄДРСР № 94768339), від 05.02.2021 у справі № 640/945/20 (ЄДРСР № 94838460) визнано протиправним та нечинним пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», відомості про набрання рішеннями законної сили в ЄДРСР відсутні.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
55. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
56. Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
57. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
58. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
59. На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури були врегульовані статтею 50-1 Закону № 1789-XII.
60. Частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-XI було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
61. В подальшому, частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII також було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
62. Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
63. Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
64. 01.01.2015 набрав чинності Закон № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-XII (діяла до 15.07.2015) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
65. Таким чином, починаючи з 01.01.2015 жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру».
66. Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 делегував Кабінету Міністрів України.
67. Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
68. 13.12.2019 Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:
- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
- положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
69. Конституційний Суд України установив такий порядок виконання Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
70. Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
71. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
72. На підставі зазначеного рішення Конституційного Суду України позивачеві видано довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, із якою позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
73. Суд зазначає, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії із посиланням на пункт 7 Постанови від 11.12.2019 № 1155, згідно із яким зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
74. Позивач обґрунтовує позов наявністю права на перерахунок з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
75. Надаючи оцінку доводам сторін суд враховує правові висновки Верховного Суду, висловлені у рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20, згідно із якими доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.
76. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
77. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
78. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
79. Підхід відповідача до вирішення заяви позивача суд вважає помилковим, оскільки в розглянутому спорі позивач має право на перерахунок пенсії.
80. Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
81. Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 03.03.2020 № 18-75вих20.
82. Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі зазначила, що на момент прийняття Конституційним Судом України рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
83. Вирішуючи питання щодо дати, з якої позивач має право на перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, суд зазначає, що позивач просить зобов`язати відповідача зробити перерахунок пенсії з 01.01.2020.
84. Перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії, та відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
85. При цьому, у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 03.03.2020 № 18-75вих20 визначено розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою за нормами чинними на 06.09.2017.
86. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 05.03.2020, тобто має право на перерахунок пенсії з 13.12.2019, період, що є меншим ніж 12 місяців.
87. Таким чином, з метою повного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позову, оскільки це необхідно для повного захисту порушених прав позивача та у зв`язку із тим, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки від 03.03.2020 за період з 13.12.2019, зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 13.12.2019.
88. Вирішуючи спір в частині позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати без обмеження її максимального розміру, суд виходить із того, що вказані обставини не були спірними на дату звернення позивачем до суду із цим позовом, такі вимоги заявлені на майбутнє та з метою упередження можливих дій відповідача, отже не підлягають задоволенню.
89. Доводи позивача, що таким викладенням позовних вимог обрано спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб`єкт владних повноважень, суд вважає необґрунтованими з урахуванням вищевикладеного та із врахуванням рішення суду касаційного суду у зразковій справі № 560/2120/20.
90. Крім того, питання щодо розміру пенсії виходячи з відсоткового розміру заробітної плати вирішувались у справі № 206/3634/16-а. Відповідач зобов`язаний виконувати рішення суду відповідно до статті 129-1 Конституції України, згідно із якою судове рішення є обов`язковим до виконання, та відповідно до статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», якою встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади та судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, органи державної влади, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
91. В розглянутому спорі належним способом захисту порушеного права є не оскарження дій відповідача по відмові у перерахунку пенсії, а оскарження рішення про відмову у перерахунку пенсії, у зв`язку із чим, із виходом за межі позову, суд обирає належний спосіб захисту прав позивача.
92. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявленого позову, у тому числі із виходом за межі позовних вимог, у зв`язку із чим присуджує на користь позивача судовий збір у розмірі 840,80 грн, сплачений згідно із квитанцією від 27.04.2020 № ПН1671.
93. При вирішення спору по суті враховані правові висновки Верховного суду у зразковій справі № 560/2120/20, рішення у якій є зразковим для справ, у яких предметом спору є: вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-XII або статті 86 Закону № 1697-VII; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивачем є особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 1789-XIІ або Закону № 1697-VII; б) предметом спору є перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII після ухвалення Рішення КСУ N 7-р (II)/2019.
94. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
95. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; іпн НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
96. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 20.03.2020 № 407/03.7-22 про відмову у перерахунку пенсії, прийняте за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.03.2020 № 3382.
97. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі заяви від 05.03.2020 № 3382 згідно із довідкою прокуратури Дніпропетровської області № 18-75вих20 від 03.03.2020, з урахуванням здійснених виплат.
98. В іншій частині позовних вимог відмовити.
99. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.
100. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба