Рішення № 95503041, 15.03.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2021
Номер справи
160/5153/20
Номер документу
95503041
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2021 рокуСправа № 160/5153/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 13.05.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у відмові в проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків заробітної плати на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 17.03.2020 за № 18-201вих20;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2020 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 17.03.2020 за № 18-201вих20 без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років.

2. Ухвалою суду від 15.05.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 29.05.2020 засобами поштового зв`язку від позивача на виконання вимог ухвали судом отримано: письмове підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; належним чином засвідчені докази на обґрунтування позовних вимог із зазначенням, де перебуває оригінал такого доказу.

4. Ухвалою суду від 03.06.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.

5. Ухвалою суду від 03.06.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.

6. 07.07.2020 відповідач надав відзив із витребуваними доказами.

7. Ухвалою суду від 11.03.2021 поновлено провадження у справі, продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту другого частини першої статті 263 КАС України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

8. Позивач вважає неправомірними дії відповідача що полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати згідно із довідкою прокуратури Дніпропетровської області № 18-201вих20 від 17.03.2020.

9. Доводи відповідача про виникнення права на перерахунок пенсії виключно при підвищення заробітної плати після 13.12.2019 вважає необґрунтованими.

10. Право на отримання пенсії у розмірі 90% від заробітної плати та без обмежень максимальним розміром підтверджено у судовому порядку.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначивши, що позивач перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду як одержувач пенсії по вислузі років згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а підстави для перерахунку пенсії на підставі наданої довідки відсутні.

12. Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур.

13. При цьому, пунктом 7 Постанови № 1155 встановлено, що зміна розміру посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

14. З 13.12.2019 року індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання або наукового ступеня; збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера; за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення / попереднього перерахунку пенсії; після звільнення з роботи.

15. Право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсій настає не раніше 13.12.2019.

16. Розмір заробітної плати в довідці зазначено за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною посадою.

17. Отже, пенсія позивача не підлягає перерахунку на підставі довідки.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

18. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 18.05.2011 призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру», шифр пенсії 218.

19. Позивач звільнений з органів прокуратури з 26.01.2015 на підставі наказу від 26.01.2015 № 224к.

20. 17.03.2020 за № 18-201вих20 прокуратурою Дніпропетровської області видано ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, про те, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою «прокурор прокуратури» становить:

- посадовий оклад 5660 грн;

- надбавка за класний чин/оклад за військовим званням (старший радник юстиції) 2400 грн;

- надбавка за вислугу років (30%) 1698 грн;

- надбавка за роботу з таємними документами (15%) 849 грн;

- інші щомісячні надбавки, доплати (надбавка за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 70%) 6830,60 грн;

- премія (60%) 10462,56 грн;

- матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань 1/12) 2325,01 грн, 2325,01 грн;

- усього 32550,18 грн.

21. 19.03.2020 ОСОБА_1 подав до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за встановленою формою заяву про перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням зарплати (пенсії за спецзаконами), зареєстровану за № 3607, додавши довідку прокуратури Дніпропетровської області від 17.03.2020 № 18-201вих20.

22. 20.03.3020 листом за вих. № 3463-4793/С-03/8-0400/20 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, за результатами розгляду заяви позивача від 19.03.2020 про перерахунок пенсії, відмовлено у перерахунку пенсії, зазначивши:

- перерахунок пенсій, призначених на підстав Закону України «Про прокуратуру» пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, проводиться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати (починаючи з 13.12.2019);

- індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання або наукового ступеня; збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера; за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення / попереднього перерахунку пенсії; після звільнення з роботи;

- перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсій настає не раніше 13.12.2019;

- оскільки відсутні вищевказані умови, право на перерахунок пенсії відсутнє.

справа № 2а-6412/11

23. Постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 25.08.2011 у справі № 2а-6412/11, залишеною без змін ухвалою суду апеляційної інстанції від 06.03.2012, позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання незаконної відмови в призначенні пенсії за вислугою років а зобов`язання призначити пенсію за вислугою років задоволено:

- визнано протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 27.05.2011 в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»;

- зобов`язано Управління пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська зарахувати до стажу, що дає право на пенсію за вислугою років, половину строку навчання на юридичному факультеті Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова, а саме 2 роки 4 місця 19 днів, та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з дня подачі документів про призначення даної пенсії, тобто з 18.05.2011.

справа № 200/15174/16-а, ЄДРСР № 62324282

24. Постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 17.10.2016 у справі № 200/15174/16-а, яка набрала законної сили 27.12.2016, позов ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську про визнання неправомірною відмову в перерахунку пенсії та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії задоволено:

- визнано протиправними дії Центрального об`єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років;

- зобов`язано Центральне об`єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№ 1789-ХІІ) у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, відповідно до довідки прокуратури Дніпропетровської області від 23.06.2016 № 18-201вих16 з розміру 10296,18 грн, та виплатити пенсію з урахуванням виплачених сум без обмежень максимального розміру пенсії.

25. Судом встановлено:

- відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;

- згідно з пунктом 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом;

- оскільки позивачу пенсія була призначена до набрання законної сили Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, то зазначені обмеження на нього не поширюються;

- таким чином, з огляду на вищевстановлені обставини, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії за вислугу років в розмірі 90%.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

26. Порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ), згідно із якою:

- прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);

- обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);

- призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).

27. До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесені зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою.

28. 14.10.2014 прийнято Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).

29. Згідно із частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

30. З 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема:

- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

- частину двадцяту статті 86 Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

VІ. ОЦІНКА СУДУ

31. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

32. Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

33. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

34. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

35. На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури були врегульовані статтею 50-1 Закону № 1789-XII.

36. Частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-XI було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

37. В подальшому, частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII також було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

38. Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

39. Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

40. 01.01.2015 набрав чинності Закон № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-XII (діяла до 15.07.2015) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

41. Таким чином, починаючи з 01.01.2015 жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру».

42. Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 делегував Кабінету Міністрів України.

43. Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

44. 13.12.2019 Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р (II)/2019, яким:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

45. Конституційний Суд України установив такий порядок виконання Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

46. Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

47. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

48. На підставі зазначеного рішення Конституційного Суду України позивачеві видано довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, із якою позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

49. Позивач обґрунтовує позов наявністю права на перерахунок з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

50. Надаючи оцінку доводам сторін суд враховує правові висновки Верховного Суду, висловлені у рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20, згідно із якими доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

51. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

52. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

53. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

54. Підхід відповідача до вирішення заяви позивача суд вважає помилковим, оскільки в розглянутому спорі позивач має право на перерахунок пенсії.

55. Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

56. Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 17.03.2020 за № 18-201вих20.

57. Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі зазначила, що на момент прийняття Конституційним Судом України рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

58. Вирішуючи питання щодо дати, з якої позивач має право на перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, суд зазначає, що позивач просить зобов`язати відповідача зробити перерахунок пенсії з 01.01.2020.

59. Перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії, та відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

60. При цьому, у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 17.03.2020 № 18-201вих20 визначено розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою за нормами чинними на 06.09.2017.

61. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 19.03.2020, тобто має право на перерахунок пенсії з 13.12.2019, період, що є меншим ніж 12 місяців.

62. Таким чином, з метою повного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позову, оскільки це необхідно для повного захисту порушених прав позивача та у зв`язку із тим, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки від 17.03.2020 за період з 13.12.2019, та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 13.12.2019.

63. Вирішуючи спір в частині позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати без обмеження її максимального розміру, суд виходить із того, що вказані обставини не були спірними на дату звернення позивачем до суду із цим позовом, такі вимоги заявлені на майбутнє та з метою упередження можливих дій відповідача, отже не підлягають задоволенню.

64. Крім того, такі питання вирішувались у судовому порядку, зокрема, у справі № 200/15174/16-а. Відповідач зобов`язаний виконувати рішення суду відповідно до статті 129-1 Конституції України, згідно із якою судове рішення є обов`язковим до виконання, та відповідно до статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», якою встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади та судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, органи державної влади, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

65. В розглянутому спорі належним способом захисту порушеного права є не оскарження дій відповідача по відмові у перерахунку пенсії, а оскарження рішення про відмову у перерахунку пенсії, у зв`язку із чим, із виходом за межі позову, суд обирає належний спосіб захисту прав позивача.

66. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявленого позову, у тому числі із виходом за межі позовних вимог, у зв`язку із чим присуджує на користь позивача судовий збір у розмірі 840,80 грн, сплачений згідно із квитанцією від 07.05.2020 № 0.0.1698072610.1.

67. При вирішення спору по суті враховані правові висновки Верховного суду у зразковій справі № 560/2120/20, рішення у якій є зразковим для справ, у яких предметом спору є: вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-XII або статті 86 Закону № 1697-VII; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивачем є особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 1789-XIІ або Закону № 1697-VII; б) предметом спору є перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII після ухвалення Рішення КСУ N 7-р (II)/2019.

68. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

69. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

70. Визнати протиправним рішення Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 20.03.3020 № 3463-4793/С-03/8-0400/20 про відмову у перерахунку пенсії, прийняте за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.03.2020 № 3607.

71. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі заяви від 19.03.2020 № 3607 згідно із довідкою прокуратури Дніпропетровської області 17.03.2020 за № 18-201вих20, з урахуванням здійснених виплат.

72. В іншій частині позовних вимог відмовити.

73. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.

74. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба