Рішення № 95502926, 15.03.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2021
Номер справи
160/1583/21
Номер документу
95502926
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2021 року Справа № 160/1583/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

02.02.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, у якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, а саме: надання неточної та неповної інформації у відповідь на запит на отримання публічної інформації від 05.01.2021 року (отриманий 12.01.2021 року), що є порушенням вимог ч. 1 п. 6 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" в частині обов`язку розпорядника інформації надавати точну та повну інформацію, результатом чого є неповноцінна реалізація конституційного права на збирання інформації гарантоване ст. 34 Конституції України, а також права на доступ до публічної інформації;

- зобов`язати Пустомитівську районну державну адміністрацію Львівської області надати точну та повну інформацію на запит на отримання публічної інформації від 05.01.2021 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області із запитом на інформацію. Як зазначає позивач, відповідачем надано відповідь, проте така відповідь є формальною, необґрунтованою та не містить відповідей на усі поставлені запитання. Не погоджуючись з відповіддю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи.

17.02.2021 року відповідачем на електронну адресу суду надано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі та в обґрунтування своєї позиції зазначає, що листом від 15.01.2021 №61-36/0/2-21 районна державна адміністрація надала відповідь запитувачу інформації стосовно розгляду його запиту. Вказаним листом його повідомлено, що 22.05.2020 на місце розміщення сміттєзвалища з будівельних та твердих побутових відходів було здійснено виїзд комісії. Листом від 25.05.2020 №02-22/730 райдержадміністрація звернулася для вжиття заходів по ліквідації стихійних сміттєзвалищ на підпорядкованій території до Сокільницької сільської ради. Інша інформація по розгляду листа Державної екологічної інспекції у Львівській області від 07.05.2020 №03-1929 в районній державній адміністрації відсутня. Відтак, зважаючи на відсутність факту порушення відповідачем норм чинного законодавства, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

02.03.2021 року позивачем надано відповідь на відзив, у якій висловив непогодження із доводами відповідача, викладеними у відзиві, та зазначив аналогічну вказаній у позовній заяві правову позицію.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Як передбачено п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

05.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся із запитом на інформацію, що подається фізичним особам відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», в якому просив надати інформацію, а саме:

1. Вказати дату засідання Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Пустомитівської РДА з приводу інформації скерованої до вашої адреси Держекоінспекцією у Львівській області листом 07.05.2020 року за №03-1929 стосовно наявних несанкціонованих сміттєзвалищ на території Сокільницької сільської ради, (також аналогічна інформація до Вас могла надійти з Львівської ОДА);

2. Вказати кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини (згідно визначення постійної комісії);

3. Вказати чи було Пустомитівською РДА забезпечено ліквідацію зазначених несанкціонованих сміттєзвалищ згідно з ст.20 Закону України «Про відходи», вказати дату ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ;

4. Вказати куди було скеровано акт Комісії (якщо було скеровано), для подальшого прийняття рішень, вказати також дату такого скерування та номер акту засідання комісії;

5. Якщо вищезазначене засідання Комісії не проводилось прошу це зазначити у відповіді.

Листом від 15.01.2021 року за №61-36/0/2-21 відповідачем надано відповідь на запит позивача від 05.01.2021 року.

Зміст вказаного листа викладений наступним чином:

«На Ваш запит на інформацію від 05.01.2021 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», який надійшов на адресу райдержадміністрації 12.01.2021, щодо ліквідації стихійних сміттєзвалищ на території Сокільницької сільської ради по листу Державної екологічної інспекції у Львівській області від 07.05.2020 №03-1929 повідомляємо.

22.05.2020 відбувся виїзд комісії на місце розміщення сміттєзвалищ вказаних у Вашому зверненні які хаотично розміщені попри дорогу та складаються з будівельних та твердих побутових відходів.

Також повідомляємо, що райдержадміністрацією скеровано лист від 25.05.2020 №02-22/730 в Сокільницьку сільську раду щодо вжиття заходів по ліквідації вищевказаних стихійних сміттєзвалищ на підпорядкованій території».

Позивач вказує, що відповідач не надав повної та чіткої інформації на жодне з п`яти поставлених питань у запиті на отримання публічної інформації від 05.01.2021 року.

Відтак, вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Положеннями статті 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

У Законі України від 02 жовтня 1992 року № 2657-XII «Про інформацію» (далі - Закон № 2657-XII) закріплено право кожного на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб (стаття 5 Закону № 2657-XII).

Відповідно до статті 20 Закону № 2657-XII за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.

Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Згідно зі статтею 21 вказаного Закону інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених Законом України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VI), та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає цей Закон.

Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, установлених законом (стаття 1 Закону № 2939-VI).

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов`язані:

1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами;

2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;

3) вести облік запитів на інформацію;

4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо;

5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації;

6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 23 Закону № 2939-VI рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач, зокрема, має право оскаржити надання недостовірної або неповної інформації.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Як встановлено судом, позивач у запиті від 05.01.2021 року просив:

1. Вказати дату засідання Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Пустомитівської РДА з приводу інформації скерованої до вашої адреси Держекоінспекцією у Львівській області листом 07.05.2020 року за №03-1929 стосовно наявних несанкціонованих сміттєзвалищ на території Сокільницької сільської ради, (також аналогічна інформація до Вас могла надійти з Львівської ОДА);

2. Вказати кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини (згідно визначення постійної комісії);

3. Вказати чи було Пустомитівською РДА забезпечено ліквідацію зазначених несанкціонованих сміттєзвалищ згідно ст.20 Закону України «Про відходи», вказати дату ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ;

4. Вказати куди було скеровано акт Комісії (якщо було скеровано), для подальшого прийняття рішень, вказати також дату такого скерування та номер акту засідання комісії;

5. Якщо вищезазначене засідання Комісії не проводилось прошу це зазначити у відповіді.

Листом від 15.01.2021 року за №61-36/0/2-21 відповідачем надано наступну відповідь на запит від 05.01.2021 року:

«На Ваш запит на інформацію від 05.01.2021 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», який надійшов на адресу райдержадміністрації 12.01.2021, щодо ліквідації стихійних сміттєзвалищ на території Сокільницької сільської ради по листу Державної екологічної інспекції у Львівській області від 07.05.2020 №03-1929 повідомляємо.

22.05.2020 відбувся виїзд комісії на місце розміщення сміттєзвалищ вказаних у Вашому зверненні які хаотично розміщені попри дорогу та складаються з будівельних та твердих побутових відходів.

Також повідомляємо, що райдержадміністрацією скеровано лист від 25.05.2020 №02-22/730 в Сокільницьку сільську раду щодо вжиття заходів по ліквідації вищевказаних стихійних сміттєзвалищ на підпорядкованій території».

Зі змісту листа відповідача від 15.01.2021 року за №61-36/0/2-21 судом встановлено, що відповідачем не надано відповіді по кожному питанню в межах наданих йому законом повноважень та у встановленому законом порядку, що в свою чергу суперечить вимогам Законом України «Про доступ до публічної інформації», яким встановлено обов`язок розпорядника інформації, яким є відповідач, надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію.

З огляду на викладене, відповідачем протиправно не надано повної інформації, що запитана позивачем.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем у справі не доведено правомірності надання неповної інформації на запит позивача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як встановлено судом, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року заяву ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору задоволено та відстрочено йому сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. при поданні позовної заяви до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, до ухвалення судового рішення у справі.

Як видно з матеріалів справи, 23.02.2021 року позивачем надано суду докази сплати судового збору у розмірі 908 грн.

Враховуючи вказане та те, що позовну заяву задоволено, судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області щодо ненадання повної інформації на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 05.01.2021 року.

Зобов`язати Пустомитівську районну державну адміністрацію Львівської області надати повну інформацію на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 05.01.2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський